Προς το περιεχόμενο

Garmin Fenix 5X Review


nemlah

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Fenix γραμμή της Garmin παραδοσιακά απευθύνεται σε multisport αθλητές που θέλουν να χρησιμοποιούν το ρολόι τους σε διάφορα αθλήματα -πολλές φορές με διάρκεια άθλησης πάνω από 24 ώρες - χωρίς να έχουν ανάγκη να κουβαλάνε μαζί το κινητό τους.

Μέχρι πρόσφατα η σειρά είχε τρία μοντέλα: το Fenix 3 με όλες τις βασικές λειτουργίες, το Fenix 3 HR που πρόσθετε μετρητή καρδιακών παλμών και την Chronos σειρά που απευθύνεται σε ένα πιο premium κοινό.

Με την νέα σειρά που παρουσιάστηκε στις αρχές του 2017 στη CES, η εταιρία ήρθε να εμπλουτίσει την σειρά με 3 νέα μοντέλα με ξεκάθαρο στόχο τη διερεύνηση της πελατειακής βάσης μιας και η ανανέωση έφερε 2 μικρότερα σε διάμετρο μοντέλα. Αυτό άλλωστε αποτελεί και την κυρίαρχη απαίτηση από όσους θέλουν στην κατοχή τους έναν από τους καλύτερους activity trackers της αγοράς, αλλά η διάμετρος της κάσας και συνολικά οι διαστάσεις του ρολογιού αποτελούσαν αρνητικό παράγοντα.

Έτσι η εταιρία παρουσίασε 3 μοντέλα συνολικά, τα Fenix 5X, Fenix 5S και Fenix 5, συμβατά με iPhone και Android smartphones, με τις διαστάσεις και τα χαρακτηριστικά μεταξύ τους να διαφέρουν σημαντικά σε πολλές περιπτώσεις. Για παράδειγμα το 5X μοντέλο έρχεται με διαστάσεις 51 x 51 x 17.5 χιλ. έναντι 42 x 42 x 15 χιλ. του 5S και 47 x 47 x 15.5 χιλ. του Fenix 5. To βάρος στην πρώτη περίπτωση με λουράκι από σιλικόνη φτάνει τα 98 γραμμάρια ενώ είναι πολύ πιο βαρύ αν χρησιμοποιηθεί μεταλλικό λουράκι, όταν και το βάρος φτάνει τα 196 γραμμάρια. Το βάρος αυτό και στις δύο περιπτώσεις είναι αισθητό και μπορεί να επηρεάσει κάποιους αρνητικά. Περιττό να αναφέρουμε ότι τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα στα δύο άλλα μοντέλα με βάρος 67 και 87 γραμμαρίων αντίστοιχα.

 

Link.png Site: Garmin Fenix 5X Review
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το σκεφτώ πολύ να αγοράσω ξανά garmin. Όταν το Fenix 3 Hr, μετράει τον μαραθώνιο 45 χιλιόμετρα και από το τριαντά κάτι είμαι χωρίς αξιόπιστες ενδείξεις, τι να πω! Ποια αξιοπιστία;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ..η παρτε ενα polar να κανετε την δουλεια σας ,η τσιμπηστε ενα amazfit pace που κανει την ιδια δουλεια και σας μενουν και χρηματα...(και κραταει και πολυ παραπανω ημπαταρια)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το σκεφτώ πολύ να αγοράσω ξανά garmin. Όταν το Fenix 3 Hr, μετράει τον μαραθώνιο 45 χιλιόμετρα και από το τριαντά κάτι είμαι χωρίς αξιόπιστες ενδείξεις, τι να πω! Ποια αξιοπιστία;

Πολύ αύστηρό σε βρίσκω. Είναι σίγουρο πάντως ότι έχεις κάνει λαθος ρυθμίσεις αν και θα συμφωνήσω ότι οι αισθητήρες του δεν έχουν την ποιότητα που είχαν κάποτε.

 

Η σειρά fenix είναι τα πιο πετυχημένα smartwatches που κυκλοφόρησαν ever. Είναι τα μοναδικά που χρειάζονται σε κάτι!

Παρ όλα αυτά το 5X δεν με εντυπωσίασε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λίγα λόγια μία απλή αναβάθμιση λογισμικού έκαναν αλλά  δεν επικαιροποίησαν το fenix 3 και προτίμησαν να βγάλουν νέο fitness watch. Κ χωρίς wi-fi όπου και πρέπει να τα σκάσεις με το ζόρι στην έκδοση με το τεχνητό ζαφείρι. Από τα τρία το πιο άρτιο σχεδιαστικώς μου φαίνεται το 5s.  

Κατά τα άλλα τα smartwatches ήδη έχουν αρχίσει να κλείνουν την ψαλίδα όσον αφορά τις αθλητικές μετρήσεις , όλα έχουν μέτρηση παλμών , επομένως σε κανένα χρόνο με δύο , θεωρω πως θα είναι πλήρως ανταγωνιστικά με τα fitness sportwatches. 

Από αξιοπιστία μετρήσεων το 920xt είναι μακράν καλλίτερο της σειράς fenix. Το «απλό» fenix 3 είχε πάντως καλλλιτερες μετρήσεις στην κολύμβηση και τρέξιμο από το hr παρότι έχουν το ίδιο hardware. Από την άλλη οι μετρήσεις του hr είναι καλλίτερες στο kayak. 

Λογικά πρέπει να περιμένουμε και ανάλογα review για άλλες εταιρείες , όπως suunto, polar , casio και όχι μόνο επιλεκτικώς garmin. Εκτός και αν οι άλλες εταιρείες δε δίνουν μοντέλα για review.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ..η παρτε ενα polar να κανετε την δουλεια σας ,η τσιμπηστε ενα amazfit pace που κανει την ιδια δουλεια και σας μενουν και χρηματα...(και κραταει και πολυ παραπανω ημπαταρια)

 

H μπαταρία του fenix 5 κρατάει 10+ μέρες με κανονική χρήση και καμιά ώρα GPS την ήμερα. To amazfit κρατάει περίπου τα μισά.

Για το ότι κάνει την ίδια δουλειά, ασχολίαστο...

 

Μια χαρά συσκευή είναι το amazfit για κάποιον που κάνει γυμναστική για την πλάκα του και θέλει και λίγα smart features. Το Fenix είναι άλλη κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ..η παρτε ενα polar να κανετε την δουλεια σας ,η τσιμπηστε ενα amazfit pace που κανει την ιδια δουλεια και σας μενουν και χρηματα...(και κραταει και πολυ παραπανω ημπαταρια)

Είμαι κάτοχος του amazfit pace εδώ και ένα μήνα. Αρκετά καλό και όντως η μπαταρία του κρατάει μία εβδομάδα με μέτρια άθληση. Όμως μην συγκρίνουμε τώρα την ποιότητα και την ακρίβεια του garmin που σχεδιάστηκε για αυτό το σκοπό με αυτή του amazfit. 

Επίσης η εφαρμογή του amazfit είναι επιεικώς απαράδεκτη. Είπαμε καλή χρυσή η xiaomi με πολύ καλό vfm σε σχεδόν όλα τα προιόντα της αλλά όταν κάποιος ψάχνει για το κορυφαίο καλύτερα να κοιτάξει σε πιο ακριβές λύσεις. Εμάς τους πιο απλούς χρήστες μας υπερκαλύπτει βεβαίως και το amazfit! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ αύστηρό σε βρίσκω. Είναι σίγουρο πάντως ότι έχεις κάνει λαθος ρυθμίσεις αν και θα συμφωνήσω ότι οι αισθητήρες του δεν έχουν την ποιότητα που είχαν κάποτε.

 

Η σειρά fenix είναι τα πιο πετυχημένα smartwatches που κυκλοφόρησαν ever. Είναι τα μοναδικά που χρειάζονται σε κάτι!

Παρ όλα αυτά το 5X δεν με εντυπωσίασε.

Δεν έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις. Η καταγραφή ήταν σε ανοικτό χώρο, με χρήση και των δύο δορυφορικών συστημάτων ανά δευτερόλεπτο.

Τέσσερις μαραθώνιους με το ταπεινό timex iroman έτρεξα, και δεν έχασε μέτρο! Και μετά λέμε για τα σούπερ ντούπερ fenix. Και από ότι διαβάζω, και το πεντάρι έχει ανάλογα προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνει review o dc rainmaker θα το διαβάσω.

Garminmaniac... υπάρχει και γι' αυτόν μία αμφιβολία για την κρίση του στα προϊόντα της εταιρείας έναντι άλλων εταιρειών (πχ Suunto).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Garminmaniac... υπάρχει και γι' αυτόν μία αμφιβολία για την κρίση του στα προϊόντα της εταιρείας έναντι άλλων εταιρειών (πχ Suunto).

Τουλάχιστο αυτός τα δοκιμάζει σε πραγματικές συνθήκες π.χ τρέξιμο,κολύμβηση,ποδηλασία και δεν έχει κέρδος από τις πωλήσεις ανάλογες των εταιρειών που τα πωλούν.

Σίγουρα βγάζει το κατιτίς του και αυτός αλλά κάνει αναλυτικά και συγκριτικά reviews.

Επίσης δεν είμαι garmin-άκιας φανατικός,έχω αλλάξει 3 Fenix1 λόγω προβλήματος εντός εγγύησης.

Το παραπάνω πάντως είναι καθαρά διαφημιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστο αυτός τα δοκιμάζει σε πραγματικές συνθήκες π.χ τρέξιμο,κολύμβηση,ποδηλασία και δεν έχει κέρδος από τις πωλήσεις ανάλογες των εταιρειών που τα πωλούν.

Σίγουρα βγάζει το κατιτίς του και αυτός αλλά κάνει αναλυτικά και συγκριτικά reviews.

Επίσης δεν είμαι garmin-άκιας φανατικός,έχω αλλάξει 3 Fenix1 λόγω προβλήματος εντός εγγύησης.

Το παραπάνω πάντως είναι καθαρά διαφημιστικό.

Υπάρχουν κι άλλοι που κάνουν παρουσιάσεις και έχουν κανάλια και στο Youtube. Επίσης η φήμη αυτή για τον συγκεκριμένο υπάρχει σε forum εξωτερικού από μέλη, όχι από εμένα. Δεν έκρινα ή χαρακτήρισα αν είσαι "garmin-άκιας", δεν με διαφέρει άλλωστε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα δε με ενδιαφέρει η γνώμη άλλων μελών forum του εξωτερικού.

Έχω δική μου κρίση και γνώμη, διαβάζω τι γράφει ο dc και συγκρίνω με άλλα reviews.

Σε καμμία όμως περίπτωση δε θα τσιμπήσω λόγω διαφήμισης του οποιοδήποτε μαγαζιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...