Προς το περιεχόμενο

Όταν η αγάπη για τον γείτονα φτάνει μέχρι τις δικαστικές αίθουσες


Trollei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μήπως το κλιματιστικό είναι κανένα χρέπι που χαλάει τον κόσμο από φασαρία και δεν μπορούν να σταθούν οι υπόλοιποι ένοικοι; Ειδικά στη θέρμανση που κάνουν περισσότερο θόρυβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται ομως ενα κλιματιστικο να ενοχλει τοσο δεν το καταλαβα ακομα.

Γιατι δεν σου εχει συμβει. ειμαι γειτονας με ξενοδοχειο με κατι απαρχιομενα κλιματιστικα. Ενα απο αυτα εχει ξεχαρβαλωθει και κανει σαν χαλασμενο κομπρεσερ. Φετος δεν θα το ανεχτο αλλο, θα κανω μηνυση αν δεν κανουν κατι.

 

Επισης, αυτο με τα κλιματιστικα. Δεν τα βαζουμε στην οψη της πολυκατοικιας και οπου γουσταρουμε. Και βεβαια χαλανε την αισθητικη αλλα και την εμπορικη αξια των ακινητων. Κανουμε αυστηρως οτι εχουν κανει και οι αλλοι, αλλα και οτι προεβλεψε ή προβλεπει ο μηχανικος της πολυκατοικιας.

Ψηλα γραμματα και αγνωστα για τους Ελληνες ολα αυτα.

 

Αν δεν καταλαβαινετε γιατι η εγκατασταση ενος κλιματιστικου οπου να ναι, ριχνει την εμπορικη αξια ολων των διαμεριςματων να σας το εξηγησω και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κοινόχρηστος τοίχος που λες οτι έβαλες το κλιματιστικό τι τοίχος είναι ακριβώς γιατί δεν έχω καταλάβει. Είναι τοίχος της πρόσοψης του διαμερίσματος που μένεις?

 

Γενικά, σχεδόν όλοι οι κανονισμοί στις πολυκατοικίες λένε οτι δεν βάζουνε εξωτερικές μονάδες χωρίς άδεια από συνέλευση, πρακτικά όλοι βάζουν μονάδες και δεν δίνουν σημασία. Αν ο τοίχος είναι κοινόχρηστος ίσως έπρεπε να συνεννοηθείς με ιδιοκτήτη ή διαχειριστή να πάρεις άδεια από ΓΣ. Τέλος πάντων, αν ήμουν στην θέση σου θα έφευγα από το διαμερίσμα θα έλεγα στον ιδιοκτήτη ευχαριστώ για την συνεργασία αλλά δεν σκοπεύω αγαπητέ ούτε να μείνω χωρίς κλιματισμό ούτε να σκάω 2χίλιαρα για δικηγόρους και δικαστήρια, εκτός αν σκοπεύεται εσείς να μιλήσετε με τους άλλους και να αποσύρουν τα ασφαλιστικά μέτρα εγώ δεν μπλέκω, αν δεν σκοπεύεται φεύγω και αντίο σας.


Επισης, αυτο με τα κλιματιστικα. Δεν τα βαζουμε στην οψη της πολυκατοικιας και οπου γουσταρουμε. Και βεβαια χαλανε την αισθητικη αλλα και την εμπορικη αξια των ακινητων. Κανουμε αυστηρως οτι εχουν κανει και οι αλλοι, αλλα και οτι προεβλεψε ή προβλεπει ο μηχανικος της πολυκατοικιας.
Ψηλα γραμματα και αγνωστα για τους Ελληνες ολα αυτα.

Αν δεν καταλαβαινετε γιατι η εγκατασταση ενος κλιματιστικου οπου να ναι ριχνει την εμπορικη αξια, να σας το εξηγησω και αυτο.

 

Ναι δεν τα βάζουμε στην όψη με την προϋπόθεση οτι υπάρχει χώρος κάτω στο μπαλκόνι ή για να τοποθετηθεί κάπου αλλού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολο που θα υπαρχουν και αλλα διαμερισματα κοντα στον τοιχο αυτον απο την ιδια πολυκατοικια, λογικα θα ειναι ο μονος που εβαλε κλιματιστικο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολυκατοικιες που ολοι κανουν αυθερεσιες, δεν τρεχει τιποτα, κανεις οτι θες. Αν ενας ή 2 ή 3 μονο κανουν, τοτε υπαρχει προβλημα. Ή τους βριζουν, ή τους κανουν μηνυση, ή κανουν και οι υπολοιποι τα ιδια και τελειωνει ετσι.

Η δικη μου πολυκατοικια ειναι τρεις λαλουν και 2 χωρευουν. Ο πρωτος που θα κανει μηνυση θα φαει αλλες 5 απο τους αλλους :) Αυτη την φορα ενας το παραξυλωσε, και δεν ξερω τι θα γινει.(ποιο κλιματιστικο ολοκληρη πορτα ανοιξε εκτος σχεδιου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν σου εχει συμβει. ειμαι γειτονας με ξενοδοχειο με κατι απαρχιομενα κλιματιστικα. Ενα απο αυτα εχει ξεχαρβαλωθει και κανει σαν χαλασμενο κομπρεσερ. Φετος δεν θα το ανεχτο αλλο, θα κανω μηνυση αν δεν κανουν κατι.

 

Επισης, αυτο με τα κλιματιστικα. Δεν τα βαζουμε στην οψη της πολυκατοικιας και οπου γουσταρουμε. Και βεβαια χαλανε την αισθητικη αλλα και την εμπορικη αξια των ακινητων. Κανουμε αυστηρως οτι εχουν κανει και οι αλλοι, αλλα και οτι προεβλεψε ή προβλεπει ο μηχανικος της πολυκατοικιας.

Ψηλα γραμματα και αγνωστα για τους Ελληνες ολα αυτα.

 

Αν δεν καταλαβαινετε γιατι η εγκατασταση ενος κλιματιστικου οπου να ναι, ριχνει την εμπορικη αξια ολων των διαμεριςματων να σας το εξηγησω και αυτο.

 

 

Δεν έχω δει ποτέ μου αναφορά για την τοποθέτηση των κλιματιστικών σε καταστατικό πολυκατοικίας στην Αττική, εκτός από έναν επαγγελματικό κτίριο που μπροστά είναι όλο γυαλί με αλουμινένιο πλαίσιο, χωρίς μπαλκόνια. Είμαι διαχειριστής σε τρεις πολυκατοικίες.

 

Η εγκατάσταση ενός κλιματιστικού στη βεράντα του διαμερίσματός μου στον τοίχο, από τη στιγμή που δεν το γράφει πουθενά, δεν ρίχνει κανενός την εμπορική αξία, μέσα στην περιουσία μου. Αλλά και καταστατικό να υπάρχει που γράφει τέτοιο πράγμα, άνετα βγαίνει καταχρηστικό σε οποιαδήποτε διένεξη, όπως το άκυρο που έπεσε επίσημα στα καταστατικά που απαγόρευαν τα ζώα συντροφιάς σε διαμερίσματα.

 

Όσο για τα κλιματιστικά του ξενοδοχείου και εκείνο που σε ενοχλεί, το καταλαβαίνω γιατί κι εγώ έχω παρόμοιο θέμα, αλλά υπάρχουν μετρήσεις με decibel, όπου κρίνουν αν πράγματι αποτελεί πρόβλημα και παράβαση, με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην μπορείς να πεις τίποτα.

 

Σε επαγγελματικό χώρο που νοικιάζω, ο από πάνω επέλεξε να φτιάξει στούντιο, χωρίς καμία ηχομόνωση, και να κάνει πρόβες καθημερινά με το συγκρότημά του, σε ώρες μη κοινής ησυχίας, νομίζοντας ότι είναι νόμιμος. Τελικά δεν ήταν, και υποχρεώθηκε να βάλει ηχομόνωση ή να φύγει. Τελικά έβαλε ηχομόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε φωτογραφιες, ψαχτο και λιγο με το τι παιζει με αυθαιρεσιες στην πολυκατοικια και περνα στην αντεπιθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει ποτέ μου αναφορά για την τοποθέτηση των κλιματιστικών σε καταστατικό πολυκατοικίας στην Αττική, εκτός από έναν επαγγελματικό κτίριο που μπροστά είναι όλο γυαλί με αλουμινένιο πλαίσιο, χωρίς μπαλκόνια. Είμαι διαχειριστής σε τρεις πολυκατοικίες.

 

Η εγκατάσταση ενός κλιματιστικού στη βεράντα του διαμερίσματός μου στον τοίχο, από τη στιγμή που δεν το γράφει πουθενά, δεν ρίχνει κανενός την εμπορική αξία, μέσα στην περιουσία μου. Αλλά και καταστατικό να υπάρχει που γράφει τέτοιο πράγμα, άνετα βγαίνει καταχρηστικό σε οποιαδήποτε διένεξη, όπως το άκυρο που έπεσε επίσημα στα καταστατικά που απαγόρευαν τα ζώα συντροφιάς σε διαμερίσματα.

 

Όσο για τα κλιματιστικά του ξενοδοχείου και εκείνο που σε ενοχλεί, το καταλαβαίνω γιατί κι εγώ έχω παρόμοιο θέμα, αλλά υπάρχουν μετρήσεις με decibel, όπου κρίνουν αν πράγματι αποτελεί πρόβλημα και παράβαση, με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην μπορείς να πεις τίποτα.

 

Σε επαγγελματικό χώρο που νοικιάζω, ο από πάνω επέλεξε να φτιάξει στούντιο, χωρίς καμία ηχομόνωση, και να κάνει πρόβες καθημερινά με το συγκρότημά του, σε ώρες μη κοινής ησυχίας, νομίζοντας ότι είναι νόμιμος. Τελικά δεν ήταν, και υποχρεώθηκε να βάλει ηχομόνωση ή να φύγει. Τελικά έβαλε ηχομόνωση.

Μονος σου αναφερεις οτι ειδες περιπτωση αναφορας για κλιματιστικο. Ασε τις λεπτομερειες.

1) το καταστατικο της πολυκατοικιας πρεπει να ειναι η εκθεση του μηχανικου. Αν δεν εχει προβλεψει εγκατασταση κλιματιστικων,( λογικο γιατι ειναι παλιες) δεν μπορεις να βαλεις,

....πρεπει να ερθει αλλς μηχανικος να κανει μελετη. Δεν κανει ο καθενας οτι γουσταρει. Επισης δεν το βαζεις και οπου θες ολοι βαζουν σε ενα σημειο συγκεκριμενο, αν βαζουν.

 

Αν βαλατε ολοι στις βεραντες σας οκ. Αν εβαλε μονο ενας, ο ενας ειναι εκτεθημενος.

 

2) δεν κανεις οτι θες στην βεραντα σου, ουτε και στο σπιτι σου. Πχ δεν μπορεις να φτιαξεις μια σκαλα να κατεβαινεις κατω απο το μπαλκονι,,,αρα δεν παει "ειναι δικο μου οτι θελω κανω"

 

Για την μειωση της εμπορικης αξιας, ιςχυει γιατι χαλαει η αισθητικη της οψης με αυτα τα μπαουλα που σκουριαζουν και σε 15 χρονια. Ουτε βαζεις και οτι χρωμα τεντας θες, δεν παει ετσι. Η οψη της πολυκατοικιας επηρεαζει την αξια ολων των διαμεριςματων, και κατι που ειναι υπερ ενος και εις βαρος ολων των αλλων ειναι παραβαση. (Και αλλα πολλα που δεν κανεις οτι θες εξωτερικα στο διαμερισμα σου, αλλα και εσωτερικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που δεν ξερω ειναι πως αποφασιζει το δικαστηριο ή η πολεοδομια σε αναφορα κλιματιστικου σε οψη πολυκατοικιας.

Το δεδικασμενο ποιο ειναι οταν δεν προβλεπεται απο την εκθεση του μηχανικου ή το καταστατικο.

 

Προστιμο ή γαργαρα...; Ή στην κριση του δικαστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονος σου αναφερεις οτι ειδες περιπτωση αναφορας για κλιματιστικο. Ασε τις λεπτομερειες.

1) το καταστατικο της πολυκατοικιας πρεπει να ειναι η εκθεση του μηχανικου. Αν δεν εχει προβλεψει εγκατασταση κλιματιστικων,( λογικο γιατι ειναι παλιες) δεν μπορεις να βαλεις,

....πρεπει να ερθει αλλς μηχανικος να κανει μελετη. Δεν κανει ο καθενας οτι γουσταρει. Επισης δεν το βαζεις και οπου θες ολοι βαζουν σε ενα σημειο συγκεκριμενο, αν βαζουν.

 

Αν βαλατε ολοι στις βεραντες σας οκ. Αν εβαλε μονο ενας, ο ενας ειναι εκτεθημενος.

 

2) δεν κανεις οτι θες στην βεραντα σου, ουτε και στο σπιτι σου. Πχ δεν μπορεις να φτιαξεις μια σκαλα να κατεβαινεις κατω απο το μπαλκονι,,,αρα δεν παει "ειναι δικο μου οτι θελω κανω"

 

Για την μειωση της εμπορικης αξιας, ιςχυει γιατι χαλαει η αισθητικη της οψης με αυτα τα μπαουλα που σκουριαζουν και σε 15 χρονια. Ουτε βαζεις και οτι χρωμα τεντας θες, δεν παει ετσι. Η οψη της πολυκατοικιας επηρεαζει την αξια ολων των διαμεριςματων, και κατι που ειναι υπερ ενος και εις βαρος ολων των αλλων ειναι παραβαση. (Και αλλα πολλα που δεν κανεις οτι θες εξωτερικα στο διαμερισμα σου, αλλα και εσωτερικα)

 

H αναφορά που είδα ήταν επειδή μιλάμε για επαγγελματικό εξ' ολοκλήρου κτίριο, του οποίου όλη η πρόσοψη είναι γυάλινη. 

 

Αν υπάρχει έστω και ένας ιδιώτης που έχει φέρει μηχανικό για μελέτη, για να είναι "νόμιμος" στην τοποθέτηση κλιματιστικού στο σπίτι του, εγώ πάω πάσο. Για πολυκατοικίες και σπίτια μιλάω. Άλλωστε ,δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλά διαμερίσματα πλέον χωρίς τουλάχιστον ένα κλιματιστικό.

 

Η σκάλα και το άλλο χρώμα τέντας που λες, είναι διαφορετικά πράγματα, κατά τη γνώμη μου.

 

Εσωτερικά, γιατί δεν μπορώ να αλλάξω ό,τι θέλω στο σπίτι μου, αν δεν επηρεάζεται η στατική επάρκεια του κτιρίου κι αν δεν πειράξω κολώνες; Το πολύ-πολύ να χρειάζομαι μια άδεια μικρών εργασιών στην πολεοδομία, για να κολληθούν τα ένσημα των μαστόρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στατικη επαρκεια δεν ειναι στην κριση σου, αλλα θεμα μηχανικου παλι. Κανονικα πρεπει να υπαρχει ενας εντιμος μηχανικος της πολυκατοικιας και ολοι να φερνουν αυτον.

 

Για παραδειγμα, στους πρωτους 3 οροφους δεν μπορεις να καταργησεις κανεναν τοιχο εσωτερικα γιατι επηρεαζεται η ευασταθεια του κτηριου. Ουτε μπορεις να εγκαταστησεις θερμανση με ευλεκτα ηλικα(πχ φυςικο αεριο) εκτος αν το επιτρεπει το καταστατικο της πολυκατοικιας.(ή αν δεν τον απαγορευει). Οποτε το κανω οτι θελω, ιςως ειναι λιγο αστοχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στατικη επαρκεια δεν ειναι στην κριση σου, αλλα θεμα μηχανικου παλι. Κανονικα πρεπει να υπαρχει ενας εντιμος μηχανικος της πολυκατοικιας και ολοι να φερνουν αυτον.

 

Για παραδειγμα, στους πρωτους 3 οροφους δεν μπορεις να καταργησεις κανεναν τοιχο εσωτερικα γιατι επηρεαζεται η ευασταθεια του κτηριου. Ουτε μπορεις να εγκαταστησεις θερμανση με ευλεκτα ηλικα(υγραεριο) εκτος αν το επιτρεπει το καταστατικο της πολυκατοικιας.(ή αν δεν τον απαγορευει). Οποτε το κανω οτι θελω, ιςως ειναι λιγο αστοχο.

 

Αυτά σου τα έχουν πει / τα έχεις διαβάσει κάπου ή είσαι μηχανικός, αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...