Προς το περιεχόμενο

Όταν η αγάπη για τον γείτονα φτάνει μέχρι τις δικαστικές αίθουσες


Trollei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά σου τα έχουν πει / τα έχεις διαβάσει κάπου ή είσαι μηχανικός, αν επιτρέπεται;

Εσυ που διαφωνεις;

Η αδεια που ειπες στην πολεοδομια δεν ξερω αν θα στην δωςουν τοσο ευκολα. Την εχεις παρει ποτε;

 

Το γκρεμισμα των τοιχων στους 3 πρωτους οροφους το ειχα διαβασει απο την αντισησμικη υπηρεσια. Το αλλο για ευλεκτα υλικα ειναι σε μερικα καταστατικα των πολυκατοικιων, που ειναι η απορια εδω; Δεν εχω κανει καταγγελια ακομα σε κανεναν να δω τι θα κανουν οι αρχες.

 

Τα εχω διαβασει, διαχειριστης ειμαι, κυριως αναφερω τι γινεται εμπειρικα σε τετοιες περιπτωσεις. Εσυ πρωτη φορα ακους καποιον να θελει να κανει καταγγελια για κλιματιστικο σε οψη στην πολυκατοικια οταν δεν προβλεπεται;

Επισης ειπα, οταν βαλετε ολοι, δεν παιζει κατι. Αν βαλει μονο ενας ομως...

 

(Επισης βαζουν ολοι 1 κλιματιςτικο, οχι αλλοι 1αλλοι 2,ετσι χαλαει η οψη της πολυκατοικιας, και στο ιδιο σημειο οχι οπου γουσταρει ο καθενας, τον νομο να σου δειξω δεν ξερω)

 

Οπως είπα, το θέμα είναι πως θα δικάσουν οι αρχές. Aν η εγκατάσταση είναι ορθη και λογική ακόμα και χωρις άδεια, λογικά θα αθωωθείς. Αν έχουν γίνει μαλακίες στην εγκατάσταση ή έχεις χαλάσει αρκετά την όψη, ο δικαστής ίσως ρίξει πρόστιμο και απεγκατάσταση...απλα προσπαθω να κάνω μια πρόβλεψη.

 

Ενας εδώ έκανε μαλακίες με τον βόθρο του στην μονοκατοικία του φέραμε την αστυνομία (τρύπησε και άρχισε να το διορθώνει μόνος του, άσχετα αν τα κατάφερε). Ηταν καλός ο δικαστής την γλίτωσε χωρίς πρόστιμο, αλλα του υπέδειξε υποχρεωτική λύση. Τελικά χάλασε 2000 ευρώ αν θυμάμαι καλα ενώ ήθελε να την βγάλει τζαμπέ.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η στατικη επαρκεια δεν ειναι στην κριση σου, αλλα θεμα μηχανικου παλι. Κανονικα πρεπει να υπαρχει ενας εντιμος μηχανικος της πολυκατοικιας και ολοι να φερνουν αυτον.

 

Για παραδειγμα, στους πρωτους 3 οροφους δεν μπορεις να καταργησεις κανεναν τοιχο εσωτερικα γιατι επηρεαζεται η ευασταθεια του κτηριου. Ουτε μπορεις να εγκαταστησεις θερμανση με ευλεκτα ηλικα(πχ φυςικο αεριο) εκτος αν το επιτρεπει το καταστατικο της πολυκατοικιας.(ή αν δεν τον απαγορευει). Οποτε το κανω οτι θελω, ιςως ειναι λιγο αστοχο.

αυτο που λες δεν ισχύει. Βέβαια καλό είναι να μην πειράζετε τίποτα χωρίς έγκριση μηχανικού καθως δεν γνωρίζεις τι εχει υπολογιστεί κ πως.

 

Υγ. Μιλάω για κτίρια κυρίως μετα το 60. Τα υπόλοιπα ειναι άλλο κεφάλαιο κ θέλουν ετσι κι αλλιώς ξεχωριστή φροντίδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικως οτι να ναι γινεται στην ελλαδα.Εδω που πηγαμε να κανουμε ανακαινηση το πατρικο μας,ειδαμε το εξης κουλο.Στα σχεδια της πολεοδομιας ο τοιχος ηταν οπως το καναμε ενω παλια ηταν πιο μεσα.Δευτερον περιπτωση προσφατη,ερχεται αλλη και κανει παραπονα για την ταρατσα στην οποια τη χρησιμοποιουμε.Που εκανε ο πατερας μου μονωση το σπιτι και τη ταρατσα μαζι στην ανακαινηση,την οποια την πληρωσε ο ιδιος γιατι ημασταν εμεις απο κατω και 10 χρονια ειχαμε θεματα.Οι τοιχοι στα υπνοδωματια ηταν υγροι και ημασταν με αφρυγραντηρες,ειδικα στο δικο μου δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραδειγμα, στους πρωτους 3 οροφους δεν μπορεις να καταργησεις κανεναν τοιχο εσωτερικα γιατι επηρεαζεται η ευασταθεια του κτηριου

Μην γράφετε πράγματα που δεν ισχύουν και για τα οποία δεν έχετε γνώση. Το ότι το διάβασες κάπου δε σημαίνει ότι είναι και σωστό.

Επίσης αυτό το "αντισησμικη υπηρεσια" τι είναι αν επιτρέπεται?

Και για να σε προλάβω, ναι είμαι μηχανικός

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για την μειωση της εμπορικης αξιας, ιςχυει γιατι χαλαει η αισθητικη της οψης με αυτα τα μπαουλα που σκουριαζουν και σε 15 χρονια. 

 

Δλδ υπάρχει κόσμος που ζυγίζει την αισθητική με την ζέστη το καλοκαίρι και λέει δεν πειράζει να βγάζω την μπέμπελη αρκεί να φαίνεται ωραία η πολυκατοικία και προτιμάει διαμέρισμα σε αυτή την πολυκατοικία?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γράφετε πράγματα που δεν ισχύουν και για τα οποία δεν έχετε γνώση. Το ότι το διάβασες κάπου δε σημαίνει ότι είναι και σωστό.

Επίσης αυτό το "αντισησμικη υπηρεσια" τι είναι αν επιτρέπεται?

Και για να σε προλάβω, ναι είμαι μηχανικός

http://www.oasp.gr/

 1)αν δεν προβλέπετε (βαση του αρχικού σχεδίου) κλιματιστικό στην όψη της πολυκατοικίας και σου κάνουν καταγγελία;

 

2)Το κλιματιστικό το βάζεις όπους θες και βάζεις και όσα θες; πχ 2;

 

3)Αν δεν έχει κανένας και βάλει καποιος μόνος του αυτό δεν χαλάει την όψη της πολυκατοικίας;

 

4)Αν μπορείς να ξυλωσεις τοίχο εσωτερικά χωρίς άδεια;

 

5) Αυτο δεν σε αφορά άμεσα αλλα τι γίνεται σε καταγγελία για εύλεκτα υλικά όταν δεν επιτρέπεται απο το καταστατικό της πολυκατοικίας πχ μιας σόμπας υγραερίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στατικη επαρκεια δεν ειναι στην κριση σου, αλλα θεμα μηχανικου παλι. Κανονικα πρεπει να υπαρχει ενας εντιμος μηχανικος της πολυκατοικιας και ολοι να φερνουν αυτον.

 

Για παραδειγμα, στους πρωτους 3 οροφους δεν μπορεις να καταργησεις κανεναν τοιχο εσωτερικα γιατι επηρεαζεται η ευασταθεια του κτηριου. Ουτε μπορεις να εγκαταστησεις θερμανση με ευλεκτα ηλικα(πχ φυςικο αεριο) εκτος αν το επιτρεπει το καταστατικο της πολυκατοικιας.(ή αν δεν τον απαγορευει). Οποτε το κανω οτι θελω, ιςως ειναι λιγο αστοχο.

 

Εννοείται πως αυτό δεν ισχύει με τίποτα.

Και δεν θα μπω καν στα "χωράφια" των μηχανικών για να ξεκινήσω συζητήσεις για το τι εστί τοίχος, τι δοκάρι, κλπ και ποια η συμμετοχή τους στην στατικότητα ενός κτηρίου.

Απλά θα πω το εξής προφανές, ακόμα και από μη μηχανικούς Τί άσχετη ατάκα είναι αυτή για τους 3 ορόφους όταν δεν λαμβάνει υπ' όψιν το τελικό ύψος του κτηρίου; Δηλαδή δεν πειράζουμε τοίχους στους 3 πρώτους ορόφους της 4όροφης πολυκατοικίας κι επίσης το ίδιο ισχύει για την...8όροφη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τρυπήσεις και να βάλεις κλιματιστικό, χρειάζεσαι την άδεια του ιδιοκτήτη, εκτός αν το γράφει το συμβόλαιο ότι σου το επιτρέπει. Πέραν αυτού, από τη στιγμή που το σπίτι δεν είναι δικό σου, δεν μπορώ με την καμία να καταλάβω πώς κυνηγούν εσένα και όχι τον ιδιοκτήτη απευθείας. Υπάρχει στο καταστατικό αναφορά για απαγόρευση τοποθέτησης μονάδας κλιματισμού στην πολυκατοικία;

 

Δεν το έχω σε έγγραφο, αλλά πριν μπω συμφωνήσαμε με τον ιδιοκτήτη πως θα μπει κλιματιστικό και θα βαφτεί το σπίτι.  Δεν φανταζόμουν ποτέ τι θα ακολουθούσε.

 

Μιας που το ανέφερες διαβάζω το εξής στο καταστατικό: Επιτρέπεται μόνο η διάνοιξη οπών για εγκαταστάσεις κλιματιστικών, όχι όμως στον φέροντα σκελετό της πολυκατοικίας. Φέροντας σκελετός 'άραγε νοείται και ο τοίχος του σπιτιού?  :mellow: Θα δω και αύριο που τα έχουν οι πάνω όροφοι, νομίζω υπάρχουν και άλλα στη φάτσα, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη. Επίσης κάπου λέει ότι για οποιαδήποτε αλλαγή θα πρέπει να υπάρχει έγκριση από την πλειοψηφία των ιδιοκτητών. Όμως εγώ πως θα μπορούσα να γνωρίζω τι προβλέπεται και εδώ έρχεται και το ερώτημά μου: Ας πουμε πως το κλιματιστικο εγκαταστάθηκε χωρίς να το έχουν εγκρίνει οι υπόλοιποι, δεν θα έπρεπε κάποιος από αυτούς να με είχε ενημερώσει πρώτα? Αλλά τόσο θρασύδειλοι είναι.

 

Παρόμοιο πρόβλημα είχα δύο φορές. Τη μια, πριν λίγα χρόνια με δικηγόρο - ιδιοκτήτη άλλου διαμερίσματος, ο οποίος απαίτησε με έντονο τσαμπουκά να αφαιρέσω τα κλιματιστικά από το σπίτι μου, επειδή τον ενοχλούσε ο θόρυβος (που δεν έκαναν), υποστηρίζοντας ότι χάλαγα και την αισθητική της πολυκατοικίας και κατά συνέπεια μειωνόταν η εμπορική αξία και του δικού του διαμερίσματος. Μου έλεγε ότι θα πάει δικαστικά για να τον αποζημιώσω. Το θέμα το ανέλαβε το δικηγορικό γραφείο με το οποίο συνεργάζομαι, το οποίο επικοινώνησε απευθείας με αυτόν και το θέμα σταμάτησε εκεί, χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες, Μετά από μήνες πρηξίματος που προσπαθούσα ευγενικά να βρω άκρη, το θέμα λύθηκε με ένα τηλεφώνημα και από τότε έχουμε γίνει οι "καλύτεροι" γείτονες. Έφτασε στο σημείο να με προτείνει για διαχειριστή. Τη δεύτερη, σε σχολή που έχω, πάλι παράξενος γείτονας μου έκανε καθημερινά καβγά, απαιτώντας κι αυτός να βγάλω τα κλιματιστικά, πάλι γιατί κάνουν θόρυβο και επηρεάζουν την ποιότητα ζωής του. Δεν έκανα τίποτα, δεν το συνέχισε.

 

Μα καλά ποιον έχεις δικηγόρο τον Κούγια?  :-D Τηλεφωνάκι και καθάρισες

 

Είναι αλήθεια πάντως, κυκλοφορούν ανάμεσά μας (Οι κλιματιστικοδιώκτες) Νόμιζα πως ήμουν η μόνη!

 

Να έχεις υπόψη σου ότι λόγω αναδουλειάς, κάποιοι δικηγόροι αναλαμβάνουν/προτείνουν τις πιο κουφές υποθέσεις, φουσκώνοντάς τις μέχρι εκεί που δεν πάει. Για το γλίστρημα το γράφω. Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσες να καταδικαστείς για κάτι τέτοιο ως ενοικιαστής.  

 

 

 

Λοιπον,  βρισκεις ενα φιλο μηχανικο που ξέρει τον οικοδομικο κανονισμο (ΓΟΚ και ΝΟΚ), τον φερνεις να εξετάσεις απο εξω τα υπόλοιπα διαμερίσματα τον αντίδικών σου και στο καπάκι τους τραβάς επώνυμες καταγγελίες στην πολεοδομία για αυθαιρεσιες. Τεντες, κλειστά μπαλκόνια και ημιυπαίθριους χώρους,αποθήκες στην ταράτσα και διαφορα τετοια, ολο και καποια αυθαιρεσια θα εχουν κανει. Μετα αλλαζεις σπίτι και τους αφηνεις να τρέχουν.

 

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση μπορώ να πω :)  

 

Άσε που έχω την εντύπωση πως έχουν σπάσει στην παρανομία εδώ, υπάρχει ένας ανοιχτός χώρος στο πίσω μέρος της πολυκατοκίας, τον οποίο έχουν περιφράξει με αυτοσχέδιους φράχτες, και είναι χωρισμένος σε τμήματα ανά διαμέρισμα...

 

Και δεν φαίνεται πολύ νόμιμο όλο αυτό

ποια περιοχή είναι;

 

να ξέρουμε να αποφευγουμε

 

Γαλάτσι... Δεν ξέρω γενικότερα για την περιοχή αλλά η συγκεκριμένη γειτονιά έχει ένα θεματάκι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.oasp.gr/

1)αν δεν προβλέπετε (βαση του αρχικού σχεδίου) κλιματιστικό στην όψη της πολυκατοικίας και σου κάνουν καταγγελία;

 

2)Το κλιματιστικό το βάζεις όπους θες και βάζεις και όσα θες; πχ 2;

 

3)Αν δεν έχει κανένας και βάλει καποιος μόνος του αυτό δεν χαλάει την όψη της πολυκατοικίας;

 

4)Αν μπορείς να ξυλωσεις τοίχο εσωτερικά χωρίς άδεια;

 

5) Αυτο δεν σε αφορά άμεσα αλλα τι γίνεται σε καταγγελία για εύλεκτα υλικά όταν δεν επιτρέπεται απο το καταστατικό της πολυκατοικίας πχ μιας σόμπας υγραερίου;

προφανώς ο συμφουριτης στην "είπε" μιας κ έγραψες το αντισεισμική λάθος. Οσο για την αδεια κ τους τοίχους. Βάση νόμου δεν μπορείς να κάνεις καμιά κατασκευαστική αλλαγή στο σπίτι χωρίς άδεια. Οπότε άτοπο αυτό που λες. Εν κατακλείδι θεωρητικά γκρεμίζεις τα πάντα πλην του φέροντα οργανισμού (δοκάρια, υποστυλώματα, πλάκες).
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ υπάρχει κόσμος που ζυγίζει την αισθητική με την ζέστη το καλοκαίρι και λέει δεν πειράζει να βγάζω την μπέμπελη αρκεί να φαίνεται ωραία η πολυκατοικία και προτιμάει διαμέρισμα σε αυτή την πολυκατοικία?

Οχι υπαρχει κοσμος που απλα βλεποντας την οψη, λεει, εδω ειναι τρελοκομειο,

 

αλλα εδω, τηρουνται οι βασικοι κανονες, που δεν σημαινει απαραιτητα οχι κλιματιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οχι υπαρχει κοσμος που απλα βλεποντας την οψη, λεει, εδω ειναι τρελοκομειο,

 

αλλα εδω, τηρουνται οι βασικοι κανονες, που δεν σημαινει απαραιτητα οχι κλιματιστικο.

Όχι απαραίτητα αλλά μπορεί. Αν λοιπόν το διαμέρισμα είναι ανάμεσα στα άτυχα, πιστεύεις ότι δεν θα πέσει η αξία του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Trollei: Επιτρέπεται μόνο η διάνοιξη οπών για εγκαταστάσεις κλιματιστικών, όχι όμως στον φέροντα σκελετό της πολυκατοικίας. 

 

Το ίδιο το καταστατικό σου το επιτρέπει, άρα νομικά δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάνουν κάτι. Κάτι δεν μου λες καλά. Από τα λίγα που ξέρω, καθώς δεν είμαι μηχανικός, σκελετός της πολυκατοικίας είναι οι κολώνες, οι πλάκες και οι δοκοί. http://www.ktiriaka.gr/defaultRaw.aspx?ch=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "σε συννενόηση" , ποιάνού είναι το μηχάνημα, δικό σου ή του ιδιοκτήτη.

 

Αν είναι το 2 όπως λέει και ο φίλος παραπάνω δε θα έπρεπε καν να απαντάς και η γραμμή σου στο όλο θέμα στο δικαστήριο θα πρέπει θεωρώ να ήταν "πηγαίντε και βρέιτε τα με τον Χ".

 

Κατά τα άλλα, επειδή αυτό είναι μάλλον αφορμή και ακόμα και αν λυθεί θα έχεις άλλα, ναι, φύγε

 

Για το γλίστριμα ναι θα μπορούσε να φταίει αν παραμελεί να τηρεί του όρους "καλής χρησης" ενός "νόμιμου" κλιματιστικού. Αυτό είναι υποχρέωση του χρήστη του και όχι του ιδιοκτήτη του.

 

μπορεί να κατάλαβε το παράλογο του τυπικού του νόμου και να προσπάθησε να τους τα βρει ... αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να αποφασίσει και ότι θέλει.

 

 

Το λάθος σου ήταν που παρέστης στο δικαστήριο χωρίς δικηγόρο έστω και σε ειρηνοδικείο.

Τώρα αφού θες να το συνεχίσεις πρέπει να βρεις υποχρεωτικά δικηγόρο και μηχανικό.

 

Κοινόχρηστη θέρμανση έχεις στο σπίτι, την ανάβουν?

 

Το δικαστήριο αφορούσε διπλή εκδίκαση γιατί τα ασφαλιστικά έγιναν εναντίον εμού και του ιδιοκτήτη του διπλανού διαμερίσματος, οπότε το μεγαλύτερο μέρος της δίκης αφιερώθηκε εκεί. 

Και οι δύο εκπροσωπηθήκαμε από κοινό δικηγόρο, καθώς πλέον είναι υποχρεωτικό.

 

Το δικό μου κομμάτι πέρασε πολύ γρήγορα με την διαχειρίστρια να αναφέρει πως δεν είμαι το πραγματικό πρόβλημα αλλά παράπλευρη απώλεια και τον δικαστή να απαντάει κάτι του τύπου "καταλαβαίνω, είπατε μέσα σε όλα αυτά, δεν βάζουμε και αυτό..." (Η δίκη ήταν απλά ένα αριστούργημα, μέχρι και ρίμες έκανε ο δικαστής)

 

Σχετικά με το γλίστριμα δεκτό ότι είναι υποχρέωση του ενοικιαστή και όχι του ιδιοκτήτη αλλά εφόσον παρατηρείται κάποιο πρόβλημα συνηθίζεται να ενημερώνουμε αυτόν που "ενοχλεί" πρώτα πριν αρχίσουμε να τον τρέχουμε. Επίσης ζήτημα να είχα ανοίξει 15-20 φορές το κλιματιστικό σε διάστημα 5 μηνών, το οποίο μπήκε από τον ιδιοκτήτη, στα πλαίσια άτυπης συμφωνίας μας πριν κλείσω το σπίτι.

 

Η θέρμανση είναι αυτόνομη, αλλά δεν την χρησιμοποιώ, είχα μια σόμπα για το χειμώνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν το έχω σε έγγραφο, αλλά πριν μπω συμφωνήσαμε με τον ιδιοκτήτη πως θα μπει κλιματιστικό και θα βαφτεί το σπίτι.  Δεν φανταζόμουν ποτέ τι θα ακολουθούσε.

 

Μιας που το ανέφερες διαβάζω το εξής στο καταστατικό: Επιτρέπεται μόνο η διάνοιξη οπών για εγκαταστάσεις κλιματιστικών, όχι όμως στον φέροντα σκελετό της πολυκατοικίας. Φέροντας σκελετός 'άραγε νοείται και ο τοίχος του σπιτιού?  :mellow: Θα δω και αύριο που τα έχουν οι πάνω όροφοι, νομίζω υπάρχουν και άλλα στη φάτσα, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη. Επίσης κάπου λέει ότι για οποιαδήποτε αλλαγή θα πρέπει να υπάρχει έγκριση από την πλειοψηφία των ιδιοκτητών. Όμως εγώ πως θα μπορούσα να γνωρίζω τι προβλέπεται και εδώ έρχεται και το ερώτημά μου: Ας πουμε πως το κλιματιστικο εγκαταστάθηκε χωρίς να το έχουν εγκρίνει οι υπόλοιποι, δεν θα έπρεπε κάποιος από αυτούς να με είχε ενημερώσει πρώτα? Αλλά τόσο θρασύδειλοι είναι.

 

Φρόντισε να βγάλεις αντίγραφο απο το καταστατικό και καθάρισες ο φέροντας σκελετός ειναι δοκάρια κτλ όχι ο τοίχος.

 

Αφού το επιτρέπει το καταστατικό και έχεις και την άδεια του ιδιοκτήτη τέλος μπορούν να σου κλάσουν το δεξί @ αν θέλουν .

 

Εγώ ακόμη δεν κατάλαβα γιατι μπλέξανε εσένα και όχι τον ιδιοκτήτη... για το διπλανό δηλαδή γιατι δεν φωνάξανε τον ιδιοκτήτη; έχεις μήπως κάποια σχέση με τον ιδιοκτήτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα αλλά μπορεί. Αν λοιπόν το διαμέρισμα είναι ανάμεσα στα άτυχα, πιστεύεις ότι δεν θα πέσει η αξία του?

Στα ατυχα διαμερισματα τα δεχεσαι οπως ειναι αλλιως δεν τα παιρνεις. Αν καποιος παει και βαλει πρωτος κλιματιστικο στην οψη ισως να ανεβαζει την αξια του δικου του διαμερισματος, ριχνοντας των υπολοιπων, χαλωντας την οψη με ενα ξεμπαρκο κλιματιστικο. Το οτι ειναι ασχημο νομιζω συμφωνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...