Προς το περιεχόμενο

Judy: Νέο malware για το Android με “θύματα” έως και 36,5 εκατ. συσκευές


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω προσωπικα οχι, δεν ειχα ποτε θεμα (τουλαχιστον δεν ανακαλυψα κατι).

Αλλα ο μεσος χρηστης δεν ειναι οπως ειμαι εγω ή εσυ.

 

Εγω προσωπικα βαρεθηκα να παρεμβαινω 7 χρονια σε ενα λειτουργικο που πληρωνω και δεν προσεφερε καποια βασικα πραγματα out of the box (που δεν θα τα σχολιασω τωρα, τα εχω σχολιασει απειρα σε αλλα θεματα).

Καταλαβαινεις ομως οτι το να βαζω το ταδε script ή την ταδε ROM ή το ταδε root ή τον ταδε kernel ετσι απλα κι ωραια, για να κανω κατι που θα επρεπε να υπηρχε out of the box, ειναι κι αυτο απο μονο του ενα θεμα ασφαλειας δε νομιζεις;

Το Android πάσχει στις ενημερώσεις ειδικά στα πολύ φθηνά μοντέλα. Τα ακριβά έχουν 3 χρόνια securities updates. Είναι λίγα πιστεύεις? Τα 4 χρόνια υποστήριξης της Apple οκ δεν τα έχουμε ακόμα. Έχουμε xda που σε δίνει περισσότερα αλλά όπως έγραψα θέλει 2 3 ώρες ενασχόληση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πέρα από εμένα που έχω λίγη υπομονή, έχει κάτσει ποτέ άλλος να σου απαντήσει σοβαρά με αυτά που γράφεις;

Χαρά στο κουράγιο σου και την υπομονή σου. Εγώ τραβάω τα βυζιά μου με αυτά που διαβάζω.

 

ΥΓ: Καλη φαση τα περισσοτερα απο αυτα που ανεφερες για το τι κανει ενα Android και τι δεν κανει ενα iOS, αλλα δεν συνηθιζουν ολοι οι χρηστες να κατεβαζουν torrents στο κινητο τους.

 

Άρα όποιος θέλει μια συσκευή που να είναι ότι πλησιέστερο σε pc πάει σε android. Οποιος θέλει ένα κινητό που να είναι κλειστό, ασφαλές και " μημεκουράζειςδενξέρωεγώαπόαυτά είναιτουσατανά" πάει σε ios.

 

"Microsoft has cut software updates and tweaks for computers powered by Intel and AMD's latest-generation processors running old versions of Windows."

 

Αυτό από το σύνδεσμο που παρέθεσες. Τί κατάλαβες εσύ από αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα όποιος θέλει μια συσκευή που να είναι ότι πλησιέστερο σε pc πάει σε android. Οποιος θέλει ένα κινητό που να είναι κλειστό, ασφαλές και " μημεκουράζειςδενξέρωεγώαπόαυτά είναιτουσατανά" πάει σε ios.

Τι να κανουμε, εγω θελω Exchange, Runtastic, Spotify/Netflix, browsing, mobile banking κι αλλες 15 εφαρμογες γιατι να παω σε Android εφοσον αυτες ειναι οι απαιτησεις μου;

Χωρια το developing που εκει πλεον μιλαμε για χρηματα.

Εσυ μπορει να θες Busybox, προβλημα σου και δεν κατηγορησα κανεναν για την επιλογη του.

Αλλα μην το παιζετε εξυπνοι μερικοι που πηρατε την φωτιση επειδη εχετε Android. Ειναι ηλιθιο και ματαιοδοξο.

Ο καθενας με τις αναγκες του.

 

Αυτό από το σύνδεσμο που παρέθεσες. Τί κατάλαβες εσύ από αυτό. Εξέπληξέ με.

Εσυ τι καταλαβες;

Καταλαβες γιατι παρεθεσα το αρθρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που πετάτε το μπαλάκι περί ανοιχτού λογισμικού αλλαγές ρομ κτλ μαγκιά σας. Ίσως να μην σας νοιάζουν τα malware τόσο. Εμάς όμως μας βολεύει αυτό το κλειστό λειτουργικό το οποίο λέτε δεν πρόκειται να κάνω jb ποτέ για τον λογο ότι όλες τις συναλλαγές μου τις κάνω από την συσκευή μου και θέλω να είναι ασφαλές. Τώρα αν εσάς σας αρέσει να παίζεται με την συσκευή σας και να αλλάζετε themes μαγκιά σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που πετάτε το μπαλάκι περί ανοιχτού λογισμικού αλλαγές ρομ κτλ μαγκιά σας. Ίσως να μην σας νοιάζουν τα malware τόσο. Εμάς όμως μας βολεύει αυτό το κλειστό λειτουργικό το οποίο λέτε δεν πρόκειται να κάνω jb ποτέ για τον λογο ότι όλες τις συναλλαγές μου τις κάνω από την συσκευή μου και θέλω να είναι ασφαλές. Τώρα αν εσάς σας αρέσει να παίζεται με την συσκευή σας και να αλλάζετε themes μαγκιά σας.

 

Το να αναφέρεται κάποιος στον εαυτό του, μιλώντας με α' πληθυντικό, δεν θα το περιέγραφα ως μαγκιά πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Άντε και καλό μήνα σε windows/mac users απο την checkpoint:

 

-- http://blog.checkpoint.com/2017/06/01/fireball-chinese-malware-250-million-infection/

 

και καλώς έκλεισε και ο Μάιος για τους linux users:

 

-- http://thehackernews.com/2017/05/linux-sudo-root-hack.html

 

-- https://www.cyberciti.biz/security/linux-security-alert-bug-in-sudos-get_process_ttyname-cve-2017-1000367/

 

άντε να δούμε και τι άλλο θα βγεί στη συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αναφέρεται κάποιος στον εαυτό του, μιλώντας με α' πληθυντικό, δεν θα το περιέγραφα ως μαγκιά πάντως.

Δεν πιστεύω ότι είμαστε λίγοι αυτοί που χρησιμοποιούμε το iOS για να έχουμε ασφαλές συναλλαγές. Τώρα γιατί σε πείραξε ο πλυθηντικος ξυδάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι είμαστε λίγοι αυτοί που χρησιμοποιούμε το iOS για να έχουμε ασφαλές συναλλαγές. Τώρα γιατί σε πείραξε ο πλυθηντικος ξυδάκι.

Ναι ενώ οι Android χρήστες καθε τρεις και λίγο τους κλέβουν τους κωδικούς. 2 χρόνια κάνω συναλλαγες μέσω winbank ibank paypal κτλ κτλ και ποτέ δεν είχα θέμα. Το ότι σας έχει κάνει η Apple να πιστεύετε ότι έχετε ένα ασφαλές λειτουργικό η μάλλον ότι στα υπόλοιπα θα σας κλέψουν τους κωδικούς με ξεπερνάει. Λίγο κοινή λογική ρε σεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν υπαρχει λογως να διαφωνειτε. Οτι συμβαινει και ισχυει ειναι οτι εχουμε δυο λειτουργικα το καθενα με τα καλουδια του. Αλλο υστερει σε κατι και αλλο σε κατι αλλο. Το κακο ειναι οτι εχουμε την επιλογη να επιλεξουμε αναμεσα σε δυο μονο λειτουργικα συστηματα (ναι αποκλειω τα υπολοιπα λογω χρησιμοτητας και ελλειψης εφαρμογων/προσοχης). Επειδη ομως δεν θελω να βγω εκτος θεματος ας κανουμε focus σε αυτα τα δυο.


Πρωτον. τo jailbreaking και rooting σε μια συσκευη ειναι απο μονο του ευπαθεια του λειτουργικου.

Δευτερον, αν θελετε να συγκρινετε ασφαλεια απλα σκεφτειτε οτι το οτιδηποτε κλειδωνει ξεκλειδωνει.

Τριτον, με βαση το δευτερο και τα δυο λειτουργικα ειναι ασφαλη οσο το επιτρεπουν οι συνθηκες ΑΛΛΑ δυστηχως η ευτυχως η αληθεια ειναι οτι οι ποροι (κυριως χρηματικοι) που θα χρειαστει καποιος για να ανακαλυψει και εκμεταλλευτει μια ευπαθεια στο android ειναι λιγοτεροι απο αυτους που θα χρειαστει για μια ios συσκευη. 

ΑΥΤΟ αυτοματως δεν καθιστα την μια πιο ασφαλη απο την λλη γιατι και παλι φτανουμε στον χρηστη. Να την βρασω την ασφαλεια αν εχεις rooted η jailbroken την συσκευη σου. Ο ορος ασφαλεια παει περιπατο σε τετοιες περιπτωσεις. 

Lets all get along and think as users, not like owners of a company :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω ότι είμαστε λίγοι αυτοί που χρησιμοποιούμε το iOS για να έχουμε ασφαλές συναλλαγές. Τώρα γιατί σε πείραξε ο πλυθηντικος ξυδάκι.

 

Λανθασμένη επίκληση έκανες. Η ειρωνία σου δε, αντί απάντησης, δείχνει ότι είσαι απλά ανόητος. Καλή τύχη με το μανάβικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Android είναι Linux. Αλλά για να το κάνουν πιο απλό για τους άσχετους χρήστες οι διάφορες εφαρμογές που εγκαθίστανται ζητούν ελεύθερη πρόσβαση σε όλα και έτσι αδυνατίζει η ασφάλεια. Αν δηλαδή κάποιος περιορίσει 1) την πηγή των εφαρμογών που εγκαθιστά και 2) την εξουσιοδότηση πρόσβασης της κάθε εφαρμογής στο σύστημά του, δεν θα έχει ποτέ πρόβλημα. Όσο για την apple αυτή όπως και η Microsoft, και τα διάφορα άλλα λειτουργικά συστήματα τύπου Unix/BSD, όλα πλέον αναπτύσονται κλέβοντας κώδικα από το open source GNU/Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...