Προς το περιεχόμενο

Πανευρωπαϊκή πρωτιά της Ελλάδας τη Δευτέρα στη συμμετοχή της αιολικής ενέργειας στην κατανάλωση ρεύματος


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε isay, οι ΑΠΕ με τα στραβά τους και τα προβλήματά τους, δεν αντιλέγω (εξαιρούνται τα σχόλια περί "καταστροφής του περιβάλλοντος"), αλλά δεν πάμε μπροστά έτσι βρε παιδάκι μου, τέτοια εμπάθεια λες και είναι εχθρός σου! Δεν είναι κάτι που "θέλει να μας βλάψει" είναι συγκεκριμένες προσεγγίσεις στο ενεργειακό, ίσως κάποιοι επιτήδειοι εδώ προσπαθούν να καπηλευθούν, ίσως είναι τεχνολογικά ανώριμες ορισμένες από αυτές, κλπ κλπ.

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να προχωρήσουμε με ανοιχτά τα μάτια, όχι μάθαμε 5 πράματα όταν δουλεύαμε στη ΔΕΗ πριν 10 χρόνια και τα τσαμπουνάμε μέχρι το τέλος του κόσμου.

 

Και για να προχωρήσουμε πρέπει να κοιτάμε μακριά αλλά και πάλι εσύ το τερμάτισες από την άλλη πλευρά με τη "σύντηξη"! Το εφικτό, το κοντινό βήμα βήμα και καμιά φορά άλματα με εταιρίες και καινοτομίες τύπου ΤΕΣΛΑ για να απαλλαγούμε από αυτό τον καρκίνο που λέγεται ορυκτά καύσιμα! Πια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρες μαρες κουκουναρες...

 

Βαριέμαι πολύ να απαντήσω σε όλα όσα γράφει έτσι κ αλλιώς δεν θα πιάσουν τόπο..

 

Θα σχολιασω μόνο ότι το ρεύμα από ΑΠΕ δεν μπορεί να είναι ποτέ σταθερό και θα καίμε πάντα πετρέλαιο και λιγνίτη..

 

Να λοιπόν μια ιδέα που δεν την έχεις σκεφτεί...αν λοιπόν έχεις αρκετά φ/β πάρκα και ανεμογεννήτριες σε διάφορα μέρη της Ελλάδος και όχι όλα στον Υμηττό που φαγωθηκες να τα βάλουμε...όταν δεν φυσάει στη Σκύρο θα φυσάει στον Υμηττό...όταν δεν έχει ήλιο στην Αθήνα θα έχει η Θεσσαλονίκη κοκ...Αν λοιπόν έχεις σωστά τοποθετημένα τα παρκα σου βάση μελετών που γίνονται για αυτά τα πράγματα μία χαρά ρεύμα σταθερό θα έχεις...το θέμα είναι ότι πρέπει να βάλεις παντού...ακόμα και μεσοπέλαγα...ώστε όταν ο καιρός δεν ευνοεί την παραγωγή σε ένα σημείο θα την ευνοεί σε ένα άλλο...

 

Και επειδή είμαι σίγουρος ότι θα μου πεις ότι υπάρχουν μέρες που δεν φυσάει πουθενά και δεν έχει πουθενά ήλιο ταυτόχρονα..ε σε αυτή την περίπτωση ας βάζουν μπροστά τους εφεδρικός σταθμούς να συμπληρώνουν την απαιτούμενη ενέργεια...

 

Τον τελευταίο χρόνο μένω στην Ολλανδία. Οι άνθρωποι εδώ έχουν καταφέρει και τροφοδοτούν όλες τις συγκοινωνίες τους από ΑΠΕ.. και όταν λέμε για συγκοινωνίες εδώ δεν εννοούμε τους καρβουνιάρηδες που έχουμε στην Ελλάδα...εδώ έχουν τόσα τραίνα και τραμ που καίνε περισσότερο ρεύμα από ότι καίμε στην Ελλάδα στα σπίτια μας...

 

Οπότε αυτά τα δεν γίνονται κτλ άφησε τα στην άκρη καλύτερα...

 

Τέλος το να φτάσεις μια μέρα να τροφοδοτείται η Ελλάδα και η κάθε χώρα μόνο με ΑΠΕ δεν είναι ένα έργο που γίνεται από την μια μέρα στην άλλη...αν λοιπόν δεν φτιάχνεις πάρκα από δω και από κει...μην περιμένεις να ξυπνήσεις μια μέρα και όλη η Ελλάδα να είναι γεμάτη Φ/Β και ανεμογεννήτριες...

 

Και μέσα σε όλα αυτά δεν σου έβαλα καμιά άλλη μορφή εναλλακτικής ενέργειας πέραν από ηλιακή αιολική...

(για το bold)

ποιος σου ειπε οτι δεν το εχω σκεφτεί, αλλά περισσότερο το εχουν σκεφτεί οι απεαδες. Η διασπορα μειώνει τα peaks

 

Εγω δεν εχω αντίρρηση να στηθούν με μελέτες αλλά στην ελλαδα δεν γίνεται ετσι. Εδω μπαινουν κουτουρου για την επιδότηση. Επισης η ολλανδία ψωνίζει μπολικό πυρηνικό ρευμα απο τη Γαλλία. Εκεί που εχω τρελή άρνηση είναι στον τρόπο και το κόστος εγκατάστασης. Εκεί γίνεται του αιδίου το πανηγύρι. Αφου η καθε πολυεθνική θεωρεί οτι οι απε ειναι τζάμπα ρεύμα απο το θεό, ας αναλάβει τα κόστη να στήσει μελετημένα πάρκα και μετά ας μπει σε χρηματιστήριο αγοράς ενέργειας με ρήτρες παροχής σταθερής ενέργειας. Δεν τολμάνε γιατί τα κόστη ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ (και με τον τρόπο που γίνεται τωρα στην Ελλάδα τα ρίχνουν στους λογαριασμους).

 

Η Ολλανδία εχει επίσης βιομηχανική παραγωγή, οποτε θέλει απειρο ρευμα και μαλιστα φθηνό. Μπορει να κάνει τα στραβά ματια να γεμίσει κάθε ακτή με απε αλλά παραγει τεραστιες ποσότητες απο κάρβουνο και απο εισαγωγές (εχει λεφτά να το κάνει). Στην Ελλάδα δεν εχουμε βιομηχανία και το μονο που εχουμε να πουλήσουμε ειναι τουρισμό. Αν μαμήσουμε το περιβάλλον αισθητικά, χάνουμε και το μονο εσοδο που μας έμεινε. 

 

Εδώ εχουμε φτάσει να λέμε, οτι οι απε (λεω πάλι οτι βγαζω τα υδροηλεκτρικά) ειναι ο αντικαταστάτης του κακου λιγνήτη στην Ελλάδα. Λάθος και μάλιστα στρατηγικό και γεωπολιτικό. Τεράστιο λάθος. 

 

Εγω θα σου πω και μια αλλη λύση. Τα λεφτά που σκάσαμε και σκάμε για απε να τα δώσουμε να φτιαχτυν πιο καθαρά εργοστάσια λιγνίτη (ναι εχει και εκει προχωρήσει πολύ η τεχνολογία), είτε καινουργια, είτε με έργα φίλτρων στα υφιστάμενα. Εκει όμως εν εχει κέρδος. 

 

Η Τουρκία, απέναντι φτιάχνει πυρηνικό εργοστάσιο. Θα δεις να αναπτύσει κι αλλο τηη βιομηανική της παραγωγή (τεράστια ήδη παραγωγή) και εμείς θα κατσουμε να περδιζόμαστε μπας και γυρίσουν τα φουρφουρια και εχουμε ρεύμα.

 

Τα φουρφουρια ΔΕΝ ειναι λύση, είναι αρπαχτή και μάλιστα πολύ ακριβή. Εφόσον η τεχνολογία ΔΕΝ μας δίνει εναλλακτικά "όπλα" είτε θα μείνουμε σε λιγνιτη ή θα παμε σε πυρηνικά μεχρι να ερθει η ψυχρή συντηξη. Καλύτερα να τα σκάμε στους βουλγαρους και τους ιταλους να αγοράζουμε ενεργεία. Καλύτερα να ακριβοπληρώνουμε φυσικο αεριο, αλλά τα φουρφουρια ειναι λεφτά στην αποχετευση (ουτε καν απο το παράθυρο)

 

Μυαλό θέλει.

 

ΥΓ: Δεν ξερω για τα τρένα στην Ολλανδία και βαριέμαι να ψαξω, αλλά βαζω στοιχημα οτι εχουν 24/7 εφεδρεια σε ρευμα, ακομα κι αν ειναι εισαγώμενο απο Γαλλία. Επίσης στην Ολλανδία εχει καθορισμένη ταρίφα απο ΑΠΕ 5 φορές πάνω απο την παραγωγή απο συμβατική; Δεν ξέρω, αλλα δε νομίζω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΜΑΖΙ ΣΟΥ!

Και στην Κρητη δεν έπεφτε καλώδιο γιατί σύμφερε κάποιιους να μεταφέρουν και να πουλάνε πετρέλαιο. 

 

Ακομη δεν εχει καλωδια για την Κρητη; 

Αληθεια δεν ξερω, απλα υποθετω οτι ως το μεγαλυτερο* ελληνικο νησι θα ηταν συνδεδεμενο με καλωδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν αναφέρομαι στη Δανία, αλλά σε άλλη βορειοευρωπαϊκή χώρα, όπου μένω κάποια χρόνια, είχω τύχει μίας και μοναδικής διακοπής ρεύματος, λόγω βλάβης στο σύστημα παροχής από κεραυνό και το UPS εδώ είναι άγνωστη λέξη γιατί το ρεύμα έχει διακυμάνσεις κάτω του 3%.

Καλά όλα αυτά που λες, ενδιαφέροντα, αλλά προσωπικά νομίζω ότι έχεις υποστεί τεράστια πλύση εγκεφάλου από τους συνδικαλιστές και παρατρεχάμενους που ζουν και βασιλεύουν με το λιγνίτη και τα στοιχεία που έχεις, τεχνικά και ποσοστιαία, είναι άσχετα με την πραγματικότητα.

Εμείς εδώ στο εξωτερικό, έχουμε άλλη εικόνα για την κατάσταση και οι εταιρίες πάνε φούλ για ΑΠΕ κάθε είδους.

Εσείς εκεί στο Ελλάντα, ζείτε ακόμα με τεχνολογία 200 ετών.

Λυπάμαι, δε μπορώ να μπω σε τεχνικά ζητήματα, δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις να σε αντικρούσω, βλέπω όμως τα νούμερα και αυτό μου φτάνει, δε χρειάζεται να γνωρίζω το γιατί.

Συνεχίζεις να μη λες χώρα.

Κάνε διάλογο (οχι συνδικαλιστικό) αλλά μην πετάς κάτις χωρίς στοιχεία και αποχωρείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Δεν ξερω για τα τρένα στην Ολλανδία και βαριέμαι να ψαξω, αλλά βαζω στοιχημα οτι εχουν 24/7 εφεδρεια σε ρευμα, ακομα κι αν ειναι εισαγώμενο απο Γαλλία. Ε

Παλι χανεις το νοημα.

Φυσικα και θα υπαρχει εφεδρεια σε ρευμα, αλλα αυτο θα ειναι μικροτερο απο οτι αν δεν υπηρχαν καθολου οι αλλες πηγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε isay, οι ΑΠΕ με τα στραβά τους και τα προβλήματά τους, δεν αντιλέγω (εξαιρούνται τα σχόλια περί "καταστροφής του περιβάλλοντος"), αλλά δεν πάμε μπροστά έτσι βρε παιδάκι μου, τέτοια εμπάθεια λες και είναι εχθρός σου! Δεν είναι κάτι που "θέλει να μας βλάψει" είναι συγκεκριμένες προσεγγίσεις στο ενεργειακό, ίσως κάποιοι επιτήδειοι εδώ προσπαθούν να καπηλευθούν, ίσως είναι τεχνολογικά ανώριμες ορισμένες από αυτές, κλπ κλπ.

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να προχωρήσουμε με ανοιχτά τα μάτια, όχι μάθαμε 5 πράματα όταν δουλεύαμε στη ΔΕΗ πριν 10 χρόνια και τα τσαμπουνάμε μέχρι το τέλος του κόσμου.

 

Και για να προχωρήσουμε πρέπει να κοιτάμε μακριά αλλά και πάλι εσύ το τερμάτισες από την άλλη πλευρά με τη "σύντηξη"! Το εφικτό, το κοντινό βήμα βήμα και καμιά φορά άλματα με εταιρίες και καινοτομίες τύπου ΤΕΣΛΑ για να απαλλαγούμε από αυτό τον καρκίνο που λέγεται ορυκτά καύσιμα! Πια!

Ξεκαθαρίζω οτι δεν εχω καμία σχέση με δεη, ουτε ειχε μελος της οικογενειας μου. Αυτό ειναι κανόνας.

 

Δεν είμαι κατά της εξέλιξης, αντίθετα την επιδιώκω, αλλά τα μοντέλα εφαρμογής μας οδηγουν πιο γρήγορα στον γκρεμό. Κάποιοι επιχειρηματολογούν με μεμονωμένα παραδείγμτα απο άλλες χώρες που όμως οι συνθήκες ειναι τελειως διαφορετικές. Τελείως όμως, απο τον τρόπο εφαρμογής, απο την παραγωγή στα εργοστάσια βάσης, απο τις μελέτες, κλπ. 

 

Εδω κάποτε μια κυβέρνηση υπέγραψε ένα νόμο σουρωτήρι και απο τότε γίνεται του ... το πανηγύρι και ο κοσμάκης πληρώνει αδρα, χωρίς να κερδίζει τιποτα. Γίνονται ανουσια έργα με την τσέπη του κοσμάκη, επειδη κάποιος υπέγραψε υποχρεωτικές ταρίφες για οσοδήποτε παραγεις (κάψω δε κάψω). 

 

Αν η εξέλιξη πάει με τέτοιο τρόπο δεν θα την ακολουθήσω. Επίσης εχω μια αλλη φιλοσοφία. Αφήνω τους άλλους να δοκιμάζουν τα νεα προγράμματα και οταν βγουν τα Updates που διορθώνουν τις φολες και τα bugs, τοτε προχωρώ. Εδω στην Ελλάδα, με το που βγήκε η μόδα των ΑΠΕ, τρέξαμε με τα μπουνια να την εφαρμόσουμε και ενω φαγαμε και τρώμε φόλες και bugs δεν κάνουμε κανενα update και συνεχίσουμε. 

 

Εγω θα προτιμουνα να κάνουμε υπομονή 7 χρόνια, να δουμε πως παει αλλου το πράγμα, να αγοράσουμε πλέον φθηνα τα ΦΒ (τα θεωρώ πολύ πιο αποδοτικά απο τα φουρφουρια και οι τιμές εχουν πεσει πολύ), να τα βάλουμε μελετημένα και να πάμε ομαλα στην εξέλιξη ΣΑΝ ΧΩΡΑ. Να δουμε πρώτα πχ οτι η Γερμανία εχει βάλει απειρα φουρφουρια, αλλά βιομηχανικά χρησιμοποιεί κάρβουνο για ρεύμα, πετάει τα πλεονάσματα στους γειτονες αλλά να δουμε στο τελος οτι εχει το ακριβότερο οικιακό ρεύμα στην ΕΕ (με τους αντιστοιχους μισθους βεβαια). 

 

Να δουμε οτι η Δανία διαφημίζεται ως οικολογική αλλά ειναι ενεργειακά σε ένα παραδεισο ενεργειακών αγωγων (Σουηδία, νορβηγία, γερμανία και οριακά με Αγγλία) οποτε μια χαρά τα καταφέρνει. Δευτερο πιο ακριβό ρεύμα στην ΕΕ.

 

Θελουμε λοιπον εδω να εφαρμόσουμε ευρωπαικά μοντέλα, με τεχνοτροπία Ελληναρα και γεωγραφικά σε κόκκινη ζώνη. Κατ'αλλα ο κακός λιγνήτης φταίει και οι καλές απε θα μας δίνουν ρεύμα απο το θεο. 

 

Θα κλείσω με ένα σχόλιο και θα τονίσω πάλι οτι δεν εχω καμία σχέση με τη δεη.

Η ΔΕΗ ειναι εθνικός πλούτος, που μπορεί να τον ακριβοπληρώσαμε με τα πολιτικά τερτίπια αλλά ειναι πλεον εθνικός πλούτος. Το δίκτυο μεταφοράς ενέργειας για μενα ειναι ανεκτίμητο. Δεν υπάρχει περιπτωση ιδιώτης να ασχοληθεί να στήσει αναλογο δίκτυο. Τα τελευταία χρόνια γίνεται εντονη προσπάθεια εκφυλισμου της εικόνας του για να πουληθεί για ψίχουλα. 

 

Οσο για τις ΑΠΕ (εκτος ΥΔ) θεωρώ οτι καλό κάνουν μονο σε 5 χώρες που τα παραγουν και σε 2-3 ντοπιους εισαγωγείς. Στην Ελλάδα ΔΕΝ γλιτώνουμε ουτε περιβαντολογικά, ουτε οικονομοτεχνικά και οπως γινονται οι εγκαταστασεις σε 20 χρονια που τελειωνουν τα συμβόλαια, θα ειναι εκεί στα βουνα να σκουριάζουν και να μας θυμίζουν πόσο χαζοί ήμασταν. 

Παλι χανεις το νοημα.

Φυσικα και θα υπαρχει εφεδρεια σε ρευμα, αλλα αυτο θα ειναι μικροτερο απο οτι αν δεν υπηρχαν καθολου οι αλλες πηγες.

Διάβασε πάλι το μήνυμα #30

Στην Ελλαδα για τα επομενα 20 χρονια εχουμε προκαθορισμές ακριβές ταρίφες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε πάλι το μήνυμα #30

Στην Ελλαδα για τα επομενα 20 χρονια εχουμε προκαθορισμές ακριβές ταρίφες. 

Δεν εχει σχεση η Ελλαδα με αυτο που συζηταμε τωρα. Τα εχεις μπερδεψει.

 

Εδω συζηταμε για την Ολλανδια:

ΥΓ: Δεν ξερω για τα τρένα στην Ολλανδία και βαριέμαι να ψαξω, αλλά βαζω στοιχημα οτι εχουν 24/7 εφεδρεια σε ρευμα, ακομα κι αν ειναι εισαγώμενο απο Γαλλία. 

 

Παλι χανεις το νοημα.

Φυσικα και θα υπαρχει εφεδρεια σε ρευμα, αλλα αυτο θα ειναι μικροτερο απο οτι αν δεν υπηρχαν καθολου οι αλλες πηγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιοι δικαιολογημένα τα έχουν βάλει με τους νησιώτες η άλλη όψη του νομίσματος είναι η εξής. Αυτή τη στιγμή η μοναδική βιομηχανία που παράγει έσοδα μεγάλα στη χώρα είναι ο τουρισμός. Ο τουρίστας έρχεται από τη πχ Δανία να δει το παρθένο τοπίο και τα γραφικά σπιτάκια του αιγαίου. Αν εσύ πας και μετατρέψεις πχ το κυκλαδίτικο τοπίο σε βιομηχανική ζώνη πάει ο τουρίστας μην τον είδατε. Το θέμα είναι καθαρά οπτικό. Βάλτε στις βραχονησίδες στο κάτω κάτω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινωνικός αυτοματισμός στο τέρμα. Πετάει το κοκαλάκι ο αρθρογράφος, έχοντας δει ότι το συγκεκριμένο θέμα πουλάει στο site, να πεθάνουν οι μπουρτζόβλαχοι στα πρώτα σχόλια.

 

Μόνος στόχος να ξυπνήσει η φαγωμάρα και να γεμίσουν ξανά οι σελίδες. Να το χαίρεστε το forum όπως το καταντήσατε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε τώρα την γνώμη κι ενός που ζει όλο τον χρόνο σε νησί. Πληρώνω την ίδια εφορία με όλους και τώρα τελευταία και το Φ.Π.Α. Όλα τα προϊόντα και υπηρεσίες είναι ακριβότερα σε σχέση με την ηπειρωτική Ελλάδα. Το νοσοκομείο του νησιού μας είναι ένα αστείο μπροστά σε αυτά που βρίσκεις σε αστικά κέντρα. Πληρώνω όμως κι εγώ για να υπάρχουν τα νοσοκομεία αυτά στα αστικά κέντρα όπως κι άλλα ιδρύματα άσχετα αν δεν πρόκειται ούτε καν να τα επισκεφτώ κι αν δεν αναφέρεται σε κάποιον λογαριασμό σας.

Πως επιβιώνω; Ας είναι καλά οι τουρίστες που έρχονται για 3 μήνες το καλοκαίρι και φέρνουν μια ανάσα στην οικονομία του νησιού. Και το σημαντικότερο; Τα χρήματα μοιράζονται σε όλους. Οι τουρίστες έρχονται επειδή τους αρέσει το φυσικό τοπίο. Οι ανεμογεννήτριες που θέλουν να μας φέρουν είναι ύψους 80 μέτρων τις οποίες δεν υποχρεούται να μαζέψουν όταν θα παλιώσουν. Ο καρχαρίας μάλιστα που θα πάρει τις επιδοτήσεις δεν είναι καν κάτοικος του νησιού. Θα γεμίσει το νησί ανεμογεννήτριες, θα το μετατρέψει σε βιομηχανική περιοχή,  δεν θα πατάει κανένας, υποβάθμιση, πτώση real estate και αξιών, και μια ωραία  πρωία ακόμα και οι κάτοικοι του θα το εγκαταλείψουν όπως έγινε με πολλά άλλα Ελληνικά νησιά. 

Αλλά εσείς θα είστε χαρούμενοι που εξευρωπαϊστήκατε βοηθώντας ένα λαμόγιο να κονομήσει κι ένα ολόκληρο νησί να ερημώσει. 

Όποιος θέλει ανεμογεννήτριες να τις βάλει στο κεφάλι του(για να μην πω πουθενά αλλού :-D  )κι όχι στο κεφάλι των άλλων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στην Ελλάδα!

Κάτι που δεν νόμιζα ότι θα το γράψω, αλλά είναι ένα σπάνιο καλό νέο.

Είναι μέγιστη μαλακία που τα νησιά δεν αξιοποιούν τις ΑΠΕ που ο καλός θεούλης έδωσε απλόχερα. 

Δεν ξέρω πολλές περιοχές που ταυτόχρονα έχουν δυναμική ικανότητα για αιολική, ηλιακή, γεωθερμική και θαλάσσια/κυμματική ΑΠΕ.

Αλλά είπαμε, οι ανεμογεννήτριες έχουν "ραδιενέργια" και χαλάν το "περιβάλλον"... :rolleyes:

 

 

Επειδή κάποιοι δικαιολογημένα τα έχουν βάλει με τους νησιώτες η άλλη όψη του νομίσματος είναι η εξής. Αυτή τη στιγμή η μοναδική βιομηχανία που παράγει έσοδα μεγάλα στη χώρα είναι ο τουρισμός. Ο τουρίστας έρχεται από τη πχ Δανία να δει το παρθένο τοπίο και τα γραφικά σπιτάκια του αιγαίου. Αν εσύ πας και μετατρέψεις πχ το κυκλαδίτικο τοπίο σε βιομηχανική ζώνη πάει ο τουρίστας μην τον είδατε. Το θέμα είναι καθαρά οπτικό. Βάλτε στις βραχονησίδες στο κάτω κάτω

O Δανός έχει συνηθίσει στις ανεμογεννήτριες, π.χ. τώρα έχω καμία μισή ντουζίνα έξω από το παραθύρι μου.

Γενικά οι ανεμογεννήτριες και οι ΑΠΕ μια χαρά συμβαδίζουν με τις ανάγκες του τουρισμού.Στην Ισλανδία τα γεωθερμικά έγιναν και τουριστική ατραξιόν...

Θέληση να υπάρχει και λύσεις βρίσκονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όποιος θέλει ανεμογεννήτριες να τις βάλει στο κεφάλι του(για να μην πω πουθενά αλλού :-D  )κι όχι στο κεφάλι των άλλων.

 

Εγώ θέλω full λιγνίτη. Αλλά να μπει στο νησί σας το εργοστάσιο και όχι κάπου κοντά μου. :P

 

Φαντάζομαι πως σας έχουν ενημερώσει ακριβώς για το που θα έμπαιναν οι ανεμογεννήτριες και αποφασίσατε πως θα είναι κάτι κακό ή απλά δεν δέχεστε κουβέντα γιατί ...έτσι;

 

Ελπίζω τουλάχιστον αφού είσαι σε νησί, η αισθητική σας (με την καλή έννοια) να φαίνεται και να εκφράζεται παντού και όχι μόνο σε αυτό το θέμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπε τα νησια να τα αφησουν χωρις ρευμα , οσπου να πεθανουν οι μπουρτζοβλαχοι .  Ολοκληρη χωρα χρυσοπληρωνει το γεγονος οτι δεν εχουν βγαλει ουτε δημοτικο 

Αν πραγματικά αυτή είναι η άποψη σου για τη νησιωτική Ελλάδα, ούτε εσύ πρέπει να είσαι κανένας επιστήμονας. Βασικά για Α' δημοτικού σε κόβω γιατί ακόμα δεν έχεις μάθει να βάζεις τόνους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...