Προς το περιεχόμενο

Πανευρωπαϊκή πρωτιά της Ελλάδας τη Δευτέρα στη συμμετοχή της αιολικής ενέργειας στην κατανάλωση ρεύματος


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ίδιο λέω κι εγώ απο την ανάποδη: αφού δεν θέλετε ανεμογεννήτριες αλλά θέλετε ταυτόχρονα ρεύμα, να εγκατασταθεί σε κάθε νησί μικρή μονάδα με λιγνίτη για να καλύπτει τις ενεργειακές σας ανάγκες! Εναλλακτικά, αν αυτό σου φαίνεται υπερβολικό, θα πρότεινα ακόμη μεγαλύτερους φόρους στους λογαριασμούς ρεύματος, σε περιοχές που δεν επιθυμούν ανεμογεννήτριες αλλά αξιοποιούν το ρεύμα που παράγεται σε βάρος άλλων περιοχών...  :devil:

...

 

Καίνε πετρέλαιο ήδη. Δεν είναι το ίδιο αλλά παρόμοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Τήλος γίνεται το πρώτο ελληνικό νησί που θα καλύπτει όλες τις ενεργειακές του ανάγκες από ανανεώσιμες πηγές
 

http://www.presshub.gr/%CE%97-Tilos-ginetai-to-proto-elliniko-nisi-pou-tha-kaliptei-oles-tis-energeiakes-tou-anagkes-apo-ananeosimes-piges/presshubpost/3161067?pg=%271%27

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω να πω έχουμε ήλιο έχουμε θάλασσα έχουμε αέρα έχουμε τόσα που θα μπορούσαμε να έχουμε όλοι τζάμπα ρεύμα με ένα μικρό ποσό για συντήρηση και να πουλάμε το ρεύμα σε γειτονικές χώρες και ακόμα πληρώνουμε ΔΕΗ που μόνο ΔΕΗ δεν είναι τη "πρώτη σε κατανάλωση αιολικής ενέργειας" δεν έχουμε τίποτα! Άλλα θα μπορούσαμε να έχουμε τόσα και άλλα τόσα σαν χώρα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Έχεις εκπονήσει κάποια μελέτη, ή μήπως έβγαλες πόρισμα "με το μάτι"; Αν ναι για πόσες ανεμογεννήτριες μιλάμε και τι δυναμικότητας;

 

 

Ρώτα πρώτα τους κατοίκους που διαμαρτύρονται για να σου δώσουν αναλυτικά στοιχεία και μετά ασχολείσαι και με εμάς "τους απ'έξω". Γιατί αν διαβάσεις και ακούσεις όσα λένε, θα σχηματίσεις μια εικόνα ενός νησιού που θα είναι γεμάτο από άκρη σε άκρη με ανεμογεννήτριες, πράγμα που προφανώς δεν ισχύει... 

 

Αντί να ενοχλεί το "μακριά απο τον κ*λο μας κι ας είναι όπου να'ναι", καθόμαστε και ασχολούμαστε με ζητήματα απλής λογικής... :/

 

H αντίδραση και η αγανάκτηση σαφώς "πουλάει" περισσότερο! 

post-40751-0-55705800-1496306954_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλιώς, πως η ασχετοσύνη και η ξερολίαση, χτυπάνε κόκκινο...

 

Σε κάθε λογαριασμό ρεύματος που μου έρχεται, αναφέρει στην προηγούμενη 12μηνη περίοδο, τι ποσοστά του ρεύματος χρησιμοποιήθηκαν από ποιά πηγή παραγωγής ενέργειας. Δε χρειάζεται να αναφέρω χώρα, αλλά δεν είμαι στη χώρα των ανέμων...

Είμαι απλά σε μια χώρα που οι άνθρωποι δεν είναι κολλημένοι με το παρελθόν και δεν κοιτάνε μόνο το προσωπικό τους συμφέρον.

 

attachicon.gifwind.png

 

Α, και μιλάμε για τη 2η μεγαλύτερη εταιρία παραγωγής ρεύματος στη χώρα, όχι για κάποια που εξυπηρετεί 10 σπίτια...

Που ειναι να ερθω. Γερμανια , σουηδια , δανια που ειναιιι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα πρώτα τους κατοίκους που διαμαρτύρονται για να σου δώσουν αναλυτικά στοιχεία και μετά ασχολείσαι και με εμάς "τους απ'έξω". Γιατί αν διαβάσεις και ακούσεις όσα λένε, θα σχηματίσεις μια εικόνα ενός νησιού που θα είναι γεμάτο από άκρη σε άκρη με ανεμογεννήτριες, πράγμα που προφανώς δεν ισχύει... 

 

Αντί να ενοχλεί το "μακριά απο τον κ*λο μας κι ας είναι όπου να'ναι", καθόμαστε και ασχολούμαστε με ζητήματα απλής λογικής... :/

 

H αντίδραση και η αγανάκτηση σαφώς "πουλάει" περισσότερο! 

Γι' αυτό ακριβώς το λόγο δε βασίζει κάποιος μια μελέτη έργου αυτής της κλίμακας στα λεγόμενα του κάθε αναρμόδιου: είτε αυτός δε θέλει να πληρώνει φόρους, είτε κρεμάει εικονίσματα σε εκκλησίες. Βέβαια, στην Ελλάδα αυτές οι απόψεις εκφράζουν την πλειοψηφία, γι' αυτό έχουμε φτάσει εδώ που έχουμε φτάσει.

 

Με αυτή τη λογική, θα έχουμε μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος και μόλις σβήσει θα εγκριθεί χορήγηση για φωτοβολταϊκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Τήλος γίνεται το πρώτο ελληνικό νησί που θα καλύπτει όλες τις ενεργειακές του ανάγκες από ανανεώσιμες πηγές

 

http://www.presshub.gr/%CE%97-Tilos-ginetai-to-proto-elliniko-nisi-pou-tha-kaliptei-oles-tis-energeiakes-tou-anagkes-apo-ananeosimes-piges/presshubpost/3161067?pg=%271%27

Κράτα μικρό καλάθι και περίμενε να φανει το αποτελεσμα στην εφαρμογή. Μιλάμε για πείραμα μικρής κλίμακας και η λέξη κλειδί ειναι οι συσσωρευτές. Είμαι πολύ επιφυλακτικός για το τελικό αποτέλεσμα και αν ειναι επιτυχές θα ειναι οριακό και πολύ ευμετάβλητο.

 

Το μονο θετικό που μετρώ ειναι οτι τα 11 μύρια της επενδυσης - πειράματος έγιναν απο τρίτους, οποτε οχι απο κοροιδία στους κατοίκους, γιατί τότε θα τους κόστιζε 60χιλιάρικα ανα σπίτι και η απόσβεση θα ήταν σε Χ γενιές απο τώρα. Ελπίζω μόνο να μη μας χρεώνουν το κόστος απο την αγορά της ενέργειας

 

Ιστορικά υπάρχει και το πρόσφατο πείραμα του El Hierro οπου ρίξανε μπολικα λεφτά για υβριδικό αντλιοταμίευσης (εκεί εχει πολύ κοσμο για να σκεφτουν μπαταρίες) με διπλάσια ονομαστική παραγωγή από τις αντίστοιχες γεννήτριες πετρελάιου. Μετα απο ένα χρόνο λειτουργείας, είχανε αρκετά blackout, μειώσανε την ποσότητα πετρελαίου που κάψανε (αλλά απειχε μακριά απο το μηδενισμό) και το τελικό κόστος χρήσης ήταν πολλαπλάσιο από περιοδο ΠΡΟ πειράματος. 

 

Με δυο λογια, ναι στα πειράματα, αλλά πάντα μικρό καλάθι για τα αποτελέσματα, ειδικά αν εχουν δοκιμαστεί και αλλου. 

Εγώ έχω να πω έχουμε ήλιο έχουμε θάλασσα έχουμε αέρα έχουμε τόσα που θα μπορούσαμε να έχουμε όλοι τζάμπα ρεύμα με ένα μικρό ποσό για συντήρηση και να πουλάμε το ρεύμα σε γειτονικές χώρες και ακόμα πληρώνουμε ΔΕΗ που μόνο ΔΕΗ δεν είναι τη "πρώτη σε κατανάλωση αιολικής ενέργειας" δεν έχουμε τίποτα! Άλλα θα μπορούσαμε να έχουμε τόσα και άλλα τόσα σαν χώρα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Με τις παρουσες τεχνολογικές καταστάσεις ΔΕΝ γίνεται. Αν γίνονταν θα το είχαν ήδη εφαρμόσει άλλες χώρες (πιο ανεπτυγμένες και με δική τους παραγωγή). Δεν ανακαλύψαμε εμείς τον τροχό  οποτε μη νομίζουμε οτι αν βάλουμε ρόδες θα πηγαίνουμε σαν F1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις παρουσες τεχνολογικές καταστάσεις ΔΕΝ γίνεται. Αν γίνονταν θα το είχαν ήδη εφαρμόσει άλλες χώρες 

 

Η αλλιώς, πως η ασχετοσύνη και η ξερολίαση, χτυπάνε κόκκινο...

 

Σε κάθε λογαριασμό ρεύματος που μου έρχεται, αναφέρει στην προηγούμενη 12μηνη περίοδο, τι ποσοστά του ρεύματος χρησιμοποιήθηκαν από ποιά πηγή παραγωγής ενέργειας. Δε χρειάζεται να αναφέρω χώρα, αλλά δεν είμαι στη χώρα των ανέμων...

Είμαι απλά σε μια χώρα που οι άνθρωποι δεν είναι κολλημένοι με το παρελθόν και δεν κοιτάνε μόνο το προσωπικό τους συμφέρον.

 

attachicon.gifwind.png

 

Α, και μιλάμε για τη 2η μεγαλύτερη εταιρία παραγωγής ρεύματος στη χώρα, όχι για κάποια που εξυπηρετεί 10 σπίτια...

Θα το βάλω άλλη μία φορά, γιατί μάλλον δεν το διάβασες ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το σχόλιο ενός παραπάνω που διερωτάται για το ποιος εκμεταλλεύεται τις ΑΠΕ στην Ελλάδα. Ιδιώτες, κυρίως. Διότι το κράτος δεν μπορεί (δεν θέλει καλύτερα) να αξιοποιήσει τους ανέμους και την ηλιοφάνεια της χώρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το βάλω άλλη μία φορά, γιατί μάλλον δεν το διάβασες ποτέ.

Θα σου απαντήσω αυτό που σου ειπα και τις προηγουμενες φορές, γιατί μάλλον εθελοτυφλείς.

 

Γράψε από τι ειναι αυτός ο πίνακας και ποια χώρα. Αν θες να κάνεις διάλογο, δώσε στοιχεία και συμμετείχε ενεργα. Σταμάτα να πετάς μια εικόνα και να αποχωρείς. Αν δε θέλεις διάλογο μείνε ως αναγνώστης. 

Το ίδιο δηλαδή καίει μία γεννήτρια με και χωρίς φορτίο;

Ερώτηση παγίδα.

Αν ΔΕΝ quotαρεις μονο ενα κομμάτι από αυτα που ειχα γράψει, θα πάρεις και τη σωστή απάντηση. 

 

Θα στο πω διαφορετικά: Αν είναι να κερδίσω 100 ευρω απο οικονομία σε ορυκτό καυσιμο αλλά να πληρώσω 2000 ευρω από το κόστος εγκατάστασης και χρήσης, οχι δε συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω αυτό που σου ειπα και τις προηγουμενες φορές, γιατί μάλλον εθελοτυφλείς.

 

Γράψε από τι ειναι αυτός ο πίνακας και ποια χώρα. Αν θες να κάνεις διάλογο, δώσε στοιχεία και συμμετείχε ενεργα. Σταμάτα να πετάς μια εικόνα και να αποχωρείς. Αν δε θέλεις διάλογο μείνε ως αναγνώστης. 

Τι σημασία έχει από ποιά χώρα είναι; Μόνο για να βρεις πάτημα να αρχίσεις τα κατεβάτά.

 

Το τι είναι, το γράφει ξεκάθαρα και στο είπα κι εγώ. Εϊναι η χρήση ενεργειακών πηγών, για παροχή ρεύματος της εν λόγω εταιρίας, 2η μεγαλύτερη στη χώρα, για την περίοδο Ιανουάριος 2016 - Δεκέμβριος 2016.

 

Καταρρίπτει δε όλα σου τα "επιχειρήματα" περί σταθερότητας, κόστους, επενδύσεων κλπ.

Στην Ελλάδα με τους Συνδικαληστές καμία εξέλιξη δεν πρόκειται να έρθει κι άτομα σαν κι εσένα θα γράφουν παπαγαλία κατεβατά ολόκληρα για τα προβλήματα, ενώ σε άλλες χώρες, που κατά τύχη, δεν καταρέουν οικονομικά, οι ΑΠΕ είναι στην αιχμή του δόρατος και μεταβαίνουν σιγά σιγά εκεί.

 

Επίσης, τα επιχειρήματά σου είναι αέρας κοπανιστός, γιατί εγώ το μόνο που βλέπω είναι λόγια και διάσπαρτα στοιχεία. Καμία απόδειξη, καμία τεκμηρίωση, καμία επιστημονική μελέτη. Μπλα και μπλα και μπλα.

 

Αυτό που έβαλα εγώ, αποτελεί ατράνταχτη απόδειξη του πόσο αέρας κοπανιστός είναι όλα αυτά που υποστηρίζεις.

 

Over & Out (γιατί απλά δε με νοιάζει να σε πείσω για τίποτα - οι λογικοί διαβάζουν και δε χρειάζεται να γράψω τίποτα άλλο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασία έχει από ποιά χώρα είναι; Μόνο για να βρεις πάτημα να αρχίσεις τα κατεβάτά.

 

Το τι είναι, το γράφει ξεκάθαρα και στο είπα κι εγώ. Εϊναι η χρήση ενεργειακών πηγών, για παροχή ρεύματος της εν λόγω εταιρίας, 2η μεγαλύτερη στη χώρα, για την περίοδο Ιανουάριος 2016 - Δεκέμβριος 2016.

 

Καταρρίπτει δε όλα σου τα "επιχειρήματα" περί σταθερότητας, κόστους, επενδύσεων κλπ.

Στην Ελλάδα με τους Συνδικαληστές καμία εξέλιξη δεν πρόκειται να έρθει κι άτομα σαν κι εσένα θα γράφουν παπαγαλία κατεβατά ολόκληρα για τα προβλήματα, ενώ σε άλλες χώρες, που κατά τύχη, δεν καταρέουν οικονομικά, οι ΑΠΕ είναι στην αιχμή του δόρατος και μεταβαίνουν σιγά σιγά εκεί.

 

Επίσης, τα επιχειρήματά σου είναι αέρας κοπανιστός, γιατί εγώ το μόνο που βλέπω είναι λόγια και διάσπαρτα στοιχεία. Καμία απόδειξη, καμία τεκμηρίωση, καμία επιστημονική μελέτη. Μπλα και μπλα και μπλα.

 

Αυτό που έβαλα εγώ, αποτελεί ατράνταχτη απόδειξη του πόσο αέρας κοπανιστός είναι όλα αυτά που υποστηρίζεις.

 

Over & Out (γιατί απλά δε με νοιάζει να σε πείσω για τίποτα - οι λογικοί διαβάζουν και δε χρειάζεται να γράψω τίποτα άλλο)

Οχι φίλε μου, δε θες να κανεις διάλογο. Δεν ανεφερες τιποτα τεχνικό, αλλά συνεχίζεις να αποκρύπτεις στοιχεία, να μην απαντάς και να κλείνεις με συναισθηματικές προτάσεις. Αλλού αυτά, οχι σε μένα. 

 

Θες λοιπον αντίστοιχη ατράνταχτη απόδείξη, με το δικό σου τρόπο σκέψης και πλασαρίσματος; 

To παρακάτω είναι τα μέχρι τώρα αποτελέσματα απο ενα μεγαλο αυτονομα ενεργειακό νησί, με προμελετημένες ακριβές ΑΠΕ που σχεδιάστηκαν να καλύπτουν το 100% της ζήτησης, ωστε να απεξαρτηθουν απο τα ορυκτα καυσιμα. 

Untitled.png

 

ΔΕ σου λεω απο που είναι, γιατί θα αρχίσεις τα κατεβατα και το παραπανω ΕΙΝΑΙ ατράνταχτη απόδειξη για το τι συμβαίνει.

Over & out (γιατί απλά σκασίλα μου αν εσύ αλλάξεις γνώμη, αλλά καιγομαι να δημιουργήσω αμφιβολίες και κριτική σκέψη σε όσους περισσότερους μπορώ, για όλα αυτά που μας σπρώχνουν οι ταισμένοι παπαγάλοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Untitled.png

 

ΔΕ σου λεω απο που είναι, γιατί θα αρχίσεις τα κατεβατα και το παραπανω ΕΙΝΑΙ ατράνταχτη απόδειξη για το τι συμβαίνει.

Για την πληρότητα της συζήτησης (που παρακολουθώ με ενδιαφέρον μπορώ να πω) θα γίνω το καρφί και θα πω ότι το συγκεκριμένο είναι από το νησί του Ατλαντικού (δυτικά του Μαρόκο) El Hierro.

 

Ιδού και το λινκ:

Link.png Site: http://euanmearns.com/el-hierro-april-2017-performance-update/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

update για τον Zaytsev

(θα σου βάλω και τα επισημα links για να δεις οτι μιλώ με στοιχεία, οχι αερολογίες, συναισθηματισμους)

 

Ζεις στη βρετανία, όπου εφαρμόζεται το εξής μοντέλο. Υπάρχουν μπολικοι παραγωγοί και διανομείς, όπου κάθε ένας παραγει ενέργεια με το δικό του τρόπο, τη ρίχνει στο national grid σαν ποσότητα και μετά την πουλά όπως θέλει με όποιο όνομα θέλει. Π.χ. η EDF (εκεί νομίζω οτι ανήκεις) παράγει το 12,3% απο ανανεώσιμες (έστω 1000 μονάδες ενεργειας) και τις ρίχνει στο δίκτυο. Μέτα έρχεσαι σε σένα και σου λεει οτι μπορεί να αγοράσεις ενέργεια απο ανανεώσιμες πηγές και πουλά μέχρι τις 1000 μονάδες ενέργειας σε όλους τους καταναλωτές. 

 

Εσύ προσωπικά μπορεί να κατανάλωσες 28 μονάδες ενέργειας αλλά ΔΕΝ ξέρεις αν η ενέργεια που μπαίνει στο σπιτι σου, είναι απο φουρφουρια, κάρβουνο ή πυρηνικά, γιατί απλά πέφτουν όλες σε ένα αριθμητικό καζάνι και μετά μοιράζονται αναλογα με τη ζήτηση. Θεωρητικά η ενέργεια σου προήρθε απο καθαρές πηγές, πρακτικά ΔΕΝ ξέρεις απο που παρήχθη, οποτε το πινακάκι που ανεβασες ειναι εικονικό,

 

Οι διανομείς (που δεν εχουν παραγωγή) απλά αγοράζουν μονάδες (ποσότητα ενέργειας) την οποία μεταπουλάνε στον κόσμο. Π.χ. η Bulb δεν έχει τιποτα απο εγκαταστάσεις παραγωγής, απλά αγοράζει μονάδες πρασινης ενέργειας και τις μεταπουλα. Ομοιως όμως επειδή χρεώνει το national grid δεν ξέρεις αν η ενέργεια ειναι απο καθαρή ή οχι πηγη.

 

Ας βγάλουμε τώρα απο τη μέση το δέντρο που βλέπεις και μας δείχνεις εσύ και ας δουμε το δάσος. Η uk για το 2016 πήρε μονο το 24,3% απο ανανεώσιμες πηγές, στις οποίες συμπεριλαμβάνει και τα υδροηλεκτρικά τα οποία δε χωράνε στην όλη συζήτηση μεχρι τώρα γιατί ειναι οι μόνες απε που εχουν σταθερή παραγωγή και πραγματικά δε χρειάζονται εργοστάσια βάσης stand by ή σε παραλληλη λειτουργεια. Εστω οτι βάζω και τα υδροηεκτρικά μεσα στο 24,3%.

 

To υπολοιπο 72,3% (δεν υπολογίζω το 2,5% other γιατί δεν ξέρω τι ειναι) ειναι απο καυση ορυκτών καυσίμων. Προσπαθεις λοιπον με ενα πινακάκι να μας πεισεις οτι μπορούμε να έχουμε 100% support απο ανανεώσιμες και με επισημα νουμερα σου λεω οτι κάνεις λάθος και οτι το 72,3% της παραγωγής ειναι απο ορυκτά καυσιμα. ΕΤΣΙ εξηγήται οτι δεν εχεις blackout, ετσι εξηγείται οτι δεν εχεις τα καταστροφικά σενάρια που ανεφερες παραπάνω. 

 

Μέ λίγα λογια υπάρχει ένα τεράστιο remix απο πηγές (απε και μη) που ολες πέφτουν σε ένα καζάνι, αλλά υπάρχει φορέας που ελέγχει και ρυθμίζει τη σταθερότητα και αυτό το επιτυγχάνει με το 70% να ειναι απο ορυκτα. 

 

Σταμάτα λοιπον να ανεβάζεις το πινακάκι σου και να λες οτι καις καθαρό ρεύμα. 

 

Πηγές :

http://electricityinfo.org/fuel-mix-of-uk-domestic-electricity-suppliers/?y=latest#tabletop

https://www.edfenergy.com/fuel-mix

https://www.eonenergy.com/About-eon/Fuel-Mix

http://www.britishgas.co.uk/business/about-us/fuel-mix

 

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για τα επομενα 20 χρόνια, οποιος εχει/βαζει απε, πουλά την ενέργεια σε 5πλάσια τιμή, από οσο την πουλά η ΔΕΗ στον καταναλωτή. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, το ενα με το αλλο.

 

Αν τώρα εσύ εχεις να απαντήσεις με στοιχεία και επιχειρηματολογία, είμαι εδω να το αναλυσουμε, αλλιώς διάβασε το ανέκδοτο με το λυκο λαγό και το κράνος. 


Για την πληρότητα της συζήτησης (που παρακολουθώ με ενδιαφέρον μπορώ να πω) θα γίνω το καρφί και θα πω ότι το συγκεκριμένο είναι από το νησί του Ατλαντικού (δυτικά του Μαρόκο) El Hierro.

Ιδού και το λινκ:

Link.png Site: http://euanmearns.com/el-hierro-april-2017-performance-update/

 

Δεν είχα σκοπό, ουτε προσπάθησα να το κρύψω. Σκοπός μου ήταν να του δείξω οτι με ένα ανώνυμο πινακάκι δεν κάνεις διάλογο. Με ενα reverse google imaging το εβρισκες άμεσα. Το El Hierro ήταν ενα πολύ φιλοδοξο και ακριβό πείραμα, το οποίο εχει αποτύχει οικτρά και το λογαριασμό τον πληρώνουν οι Ισπανοί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 GW χαμένα από τους νησιώτες που τους επιδοτούμε το ρεύμα, για να μην κόβουν αποδείξεις. Συγνώμη από τους νησιώτες των μικρών και απομονωμένων νησιών. Δεν πάει σε αυτούς...

Και αν κόψουν απόδειξη θα αλλάξει κάτι νομίζεις. Το ότι έχουν γεμίσει όλη την Αθήνα με πάγκους αλλοδαποί χωρίς να κόβουν αποδείξεις και το εισόδημα τους το βγάζουν έξω το παραβλέπεις. Το ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι και κρατικοί οι οποίοι δεν δουλεύουν και τους πληρώνεις το παραβλέπεις. Το μόνο που βλέπετε είναι τους νησιώτες οι οποίοι δεν κόβουν αποδείξεις αλλά τους φόρους που τους έχουν ανεβάσει στον θεό δεν το ξέρετε. Να μου πεις ας τα κλείσουνε τα μαγαζάκια τους και θα σου απαντήσω να δω μετά ποιος θα ταΐζει τους δημόσιους υπαλλήλους και που θα πάει αυτή η χώρα. Δεν είμαι νησιώτης και ούτε ρίζες έχω από κάποιο νησί δυστυχώς. Τα χαράτσια για το πράσινο ρεύμα εμείς το πληρώνουμε εις διπλούν επειδή η ΔΕΗ το αγοράζει ακριβότερα απ όσο το πουλάει και έχουν βάλει ένα κάρο πρόσθετα στον λογαριασμό. Καθήστε εσείς και βάλτε τα με τους νησιώτες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...