Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ikucic είπε

έχεις δίκιο όμως πρέπει να σου πω κάτι  και λόγω επαγγέλματός μου

εφόσον γίνονται με κωδικούς taxis του αιτούντος η αίτηση είναι του ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ (πάει και τελείωσε).

οι κωδικοί είναι αυστηρά προσωπικοί .

αν η οποιαδήποτε δήλωση γίνεται από άλλως πρέπει αυτό να αναφέρεται ρητά (π.χ δικαστική συμπαράσταση κ,α)

 

ακριβως, αν υπηρχε η προθεση να υποβαλει ο συμβουλος την αιτηση αντι του ωφελουμενου τοτε θα υπηρχε και η προνοια μεσω του ταξις να τον εξουσιοδοτησει καποιος τον συμβουλο να το κανει, οπως πχ γινεται με τους λογιστες.

την αιτηση τυπικα την κανει ο ωφελουμενος, το οτι την κανουν "γραφεια" ειτε αυτα ειναι τεχνικα γραφεια ειτε αυτα ειναι γραφεια data entry με τους κωδικους ταξις του ωφελουμενου σιγουρα ειναι πιο "παρανομο" αυτο το client side script που μπορει να τρεξει ο οποιοσδηποτε, ιδιωτης η μηχανικος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

"εχω φιλο στο υπουργειο φερε 3000 να σου εγκρινει την αιτηση"

κομινγκ σουν του α εντζινιρινγκ οφις νιαρ γιου

κανά εμβόλιο για τον κορονοϊό έχει ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikucic είπε

κανά εμβόλιο για τον κορονοϊό έχει ;

προφανως το ειπα για να καταλαβει ο συμφορουμητης οτι εστω και ενας μηχανικος να το πει σε εστω και ενα πελατη, αυτοματα αυτο θα απορροφηθει ως "μονο οσοι πληρωνουν μιζα μπαινουν στο εξοικονομω"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fredd0 είπε

προφανως το ειπα για να καταλαβει ο συμφορουμητης οτι εστω και ενας μηχανικος να το πει σε εστω και ενα πελατη, αυτοματα αυτο θα απορροφηθει ως "μονο οσοι πληρωνουν μιζα μπαινουν στο εξοικονομω"

το κατάλαβα απλά το είπα  για να κατεβάσω τους τόνους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, fredd0 είπε

"εχω φιλο στο υπουργειο φερε 3000 να σου εγκρινει την αιτηση"

κομινγκ σουν του α εντζινιρινγκ οφις νιαρ γιου

Ναι οκ, ζούμε σε ένα προβληματικό κράτος το ξέρουμε. Αυτό δε σημαίνει ότι η τρέχουσα λύση είναι λογική πάντως.

Από εκεί και πέρα ας μην μπούμε πάλι σε ατέρμονη ανταλλαγή απόψεων για το συγκεκριμένο θέμα. Ξέρουμε από την προηγούμενη φορά ότι διαφωνούμε.;)

Πάντως αν εκείνα τα 3000 αντί να τα δώσει κάποιος σε υπουργό τα δώσει για να αγοράσει το σκριπτ (γιατί γράφουν ότι δε δίνεται δωρεάν), δε διαφέρει πολύ.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Ναι οκ, ζούμε σε ένα προβληματικό κράτος το ξέρουμε. Αυτό δε σημαίνει ότι η τρέχουσα λύση είναι λογική πάντως.

Από εκεί και πέρα ας μην μπούμε πάλι σε ατέρμονη ανταλλαγή απόψεων για το συγκεκριμένο θέμα. Ξέρουμε από την προηγούμενη φορά ότι διαφωνούμε.;)

εγώ πρόσφατα μπήκα στο φόρουμ 

άρα έπρεπε να περάσω από το στάδιο αυτό για να φτάσω κι εγώ στο

"συμφωνήσαμε ότι ... διαφωνούμε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ikucic είπε

εγώ πρόσφατα μπήκα στο φόρουμ 

άρα έπρεπε να περάσω από το στάδιο αυτό για να φτάσω κι εγώ στο

"συμφωνήσαμε ότι ... διαφωνούμε"

Α εγώ είμαι... θιασωτής αυτής της φράσης! Δε με πειράζει.

Και να πω και το άλλο διευκρινιστικά... Ναι, η συμπλήρωση με σκριπτ δεν είναι παράνομη. Θα έλεγα ότι δεν είναι καν ανήθικη αν είσαι προγραμματιστής και το φτιάξεις εσύ. Αλλά είναι ανήθικη αν το αγοράσεις και εντελώς παράνομη σαν αγοραπωλησία.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από αδικίες πάντως υπάρχουν πολλές 

γιατί παιδιά στο πρόγραμμα έχει και άλλα άδικα

π.χ κάποιος που έχει τρία σπίτια, στο ένα ζει και τα άλλα δύο τα νοικιάζει και είναι κύριες κατοικίες μπορεί να τα βάλει και τα 3 με π.χ Μ.Ο προυπολογισμου 33.333 το καθένα (ως τις 100.000)

αυτό δεν είναι άδικο ;

όταν κάποιοι με ένα δεν μπάινουν καν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikucic είπε

από αδικίες πάντως υπάρχουν πολλές 

γιατί παιδιά στο πρόγραμμα έχει και άλλα άδικα

π.χ κάποιος που έχει τρία σπίτια, στο ένα ζει και τα άλλα δύο τα νοικιάζει και είναι κύριες κατοικίες μπορεί να τα βάλει και τα 3 με π.χ Μ.Ο προυπολογισμου 33.333 το καθένα (ως τις 100.000)

αυτό δεν είναι άδικο ;

όταν κάποιοι με ένα δεν μπάινουν καν;

αν ειχαν μια μικρη προτεραιοτητα τα χαμηλα εισοδηματα π.χ μεχρι 12 ,μετα μεχρι 20χιλ αυτος με τα 3 σπιτια δεν θα εμπαινε 

 

ακουω για script που μπορει να φτιαχτει αλλα δεν ειδα καποιον να δωσει τα φωτα του πως φτιαχνεται??η χρειαζονται ειδικες γνωσεις ητοι να πληρωσω καποιον για να μου το φτιαξει???σημαδευω το επομενο εξοικονομω γιαυτο και το αναφερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, ikucic said:

από αδικίες πάντως υπάρχουν πολλές 

γιατί παιδιά στο πρόγραμμα έχει και άλλα άδικα

π.χ κάποιος που έχει τρία σπίτια, στο ένα ζει και τα άλλα δύο τα νοικιάζει και είναι κύριες κατοικίες μπορεί να τα βάλει και τα 3 με π.χ Μ.Ο προυπολογισμου 33.333 το καθένα (ως τις 100.000)

αυτό δεν είναι άδικο ;

όταν κάποιοι με ένα δεν μπάινουν καν;

Δεν είναι άδικο ανα λαβεις υπόψιν τον στόχο του προγράμματος.  Ο οποίος είναι η ενεργειακή αναβάθμιση όσο περισσότερων κτιρίων γίνεται.Δεν απασχολεί το πρόγραμμα αν ένας η περισσότεροι κατέχουν τις οικίες.Ο τρόπος υποβολής αιτήσεων από την άλλη έχει αδικίες. Συμφωνούμε με τους περισσότερους. 

Επεξ/σία από didaskalop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kax54638 είπε

Αυτό γιατί; Στον οδηγό λέει πως αν κατά το έτος αναφοράς δεν υπήρχε εμπράγματο δικαίωμα επικαρπίας ή πλήρους κυριότητας του ακινήτου και έχει αποκτηθεί πρόσφατα, δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνον ο πλήρης κύριος ή ο επικαρπωτής. Όχι δηλαδή ότι δεν μπορούν να συμμετέχουν. Κατάλαβα κάτι λάθος;

 

το σύστημα θα ψάξει να βρει αν το σπίτι χρησιμοποιύνταν ως κύρια κατοικία από τα Ε1 και Ε2 της τελευταίας 3ετίας ανεξάρτητα από τον τρόπο που χρησιμοποιούνταν ως κύρια κατοικία: ιδιοκατοίκηση, δωρεάν παραχώρηση ή ενοικίαση.

λέτε ότι είναι κλειστό για χρόνια.

άρα δεν χρησιμοποιείται ως κύρια κατοικία.

το ποιος κάνει την αίτηση (επικαρπωτής ή κύριος ή ψιλός) δεν έχει έχει σχέση με το πάνω.

νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να μπει είναι να γίνει διορθωτική στο Ε1 (με πρόστιμο)- δηλ να δηλωθεί κάτι που δεν ίσχυε

ή το ακίνητο να έχει περιέλθει πρόσφατα στο ιδιοκτήτη

δείτε συχνές ερωτήσεις 

https://exoikonomo2020.gov.gr/faq

7 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αν ειχαν μια μικρη προτεραιοτητα τα χαμηλα εισοδηματα π.χ μεχρι 12 ,μετα μεχρι 20χιλ αυτος με τα 3 σπιτια δεν θα εμπαινε 

 

ακουω για script που μπορει να φτιαχτει αλλα δεν ειδα καποιον να δωσει τα φωτα του πως φτιαχνεται??η χρειαζονται ειδικες γνωσεις ητοι να πληρωσω καποιον για να μου το φτιαξει???σημαδευω το επομενο εξοικονομω γιαυτο και το αναφερω..

υπέρχουν αρκετοί με 2 σπίτια και χαμηλό εισόδημα (κληρονομιές με σπίτια 50 ετών που δεν πωλούνται καν)

 

συμφωνώ με τη 2η παρατήρηση

από την άλλη το χαμηλό εισόδημα δεν σημαίνει ότι παίρνουν προτεραιότητα να μπουν

και 35.000 οικογενειακό να έχουν μπαίνουν με 60% επιδότηση

 

αλλά όπως λένε δεν είναι αυτός ο στόχος του προγράμματος

1 ώρα πριν, kax54638 είπε

Αυτό γιατί; Στον οδηγό λέει πως αν κατά το έτος αναφοράς δεν υπήρχε εμπράγματο δικαίωμα επικαρπίας ή πλήρους κυριότητας του ακινήτου και έχει αποκτηθεί πρόσφατα, δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνον ο πλήρης κύριος ή ο επικαρπωτής. Όχι δηλαδή ότι δεν μπορούν να συμμετέχουν. Κατάλαβα κάτι λάθος;

 

το ερώτημα είναι : το έχετε αποκτήσει πρόσφατα (με συμβολαιογραφική πράξη);

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikucic είπε

το ερώτημα είναι : το έχετε αποκτήσει πρόσφατα (με συμβολαιογραφική πράξη);

Προσωπικά ναι. Με γονική παροχή μέσα στο 2020. Αγοράστηκε το 2018 από τους γονείς μου. Την αίτηση θα την κάνω εγώ. Από όσο διάβασα και κατάλαβα δεν απαγορεύεται. Έχει και σχετική ερώτηση κάπου στην αίτηση. Έτσι μου είπε και ο μηχανικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Ο μόνος τρόπος να μπει στο πρόγραμμα μια κατοικία που δεν χρησιμοποιούταν ως κύρια κατοικία το ετος αναφοράς, είναι να την αγόρασες ή κληρονομησες φέτος. Άρα κάνεις την αίτηση, και δηλώνεις υπεύθυνα ότι θα την χρησιμοποιείς ως κύρια κατοικία για κάποια χρόνια. Δεν θυμάμαι πόσα.. Ίσως 3..

Το 2018 αγοράστηκε από τους γονείς μου και το 2020 έγινε σε εμένα γονική παροχή. Ο μηχανικός μου είπε ότι δεν υπάρχει προβλήμα. Έκανε λάθος;

Επεξ/σία από kax54638
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kax54638 είπε

 

Το 2018 αγοράστηκε από τους γονείς μου και το 2020 έγινε σε εμένα γονική παροχή. Ο μηχανικός μου είπε ότι δεν υπάρχει προβλήμα. Έκανε λάθος;

απ ότι ξέρω μπορείς

1 ώρα πριν, Makkkk είπε

Ο μόνος τρόπος να μπει στο πρόγραμμα μια κατοικία που δεν χρησιμοποιούταν ως κύρια κατοικία το ετος αναφοράς, είναι να την αγόρασες ή κληρονομησες φέτος. Άρα κάνεις την αίτηση, και δηλώνεις υπεύθυνα ότι θα την χρησιμοποιείς ως κύρια κατοικία για κάποια χρόνια. Δεν θυμάμαι πόσα.. Ίσως 3..

πως θα δηλώσει ότι τη χρησιμοποιεί ως κύρια κατοικία για προγενέστερη περίοδο της απόκτησης ;

μόνο με δωρεάν παραχώρηση η οποία πρέπει να φαίνεται στο δικό του Ε1 και στο Ε2 αυτού που κάνει τη δωρεάν παραχώρηση 

άρα μόνο με τροποιητικές Ε1 

νομίζω θέλει ΥΔ ότι απλά τη χρησιμοποιεί τώρα και φυσικά να τη δηλώσει την άνοιξη ως κύρια κατοικία στο νεό ε1 

1 ώρα πριν, kax54638 είπε

 

Το 2018 αγοράστηκε από τους γονείς μου και το 2020 έγινε σε εμένα γονική παροχή. Ο μηχανικός μου είπε ότι δεν υπάρχει προβλήμα. Έκανε λάθος;

51. Ποιά δικαιολογητικά πρέπει να υποβληθούν κατά την καταχώρηση αίτησης και ποια κατά την φάση υποβολής δικαιολογητικών;

 

- Για την πρόσφατη απόκτηση ακινήτου (μετά τις 31/12/2019),

α) Ο τίτλος ιδιοκτησίας

β) Το πιστοποιητικό μεταγραφής από το αρμόδιο υποθηκοφυλακείο ή το πιστοποιητικό καταχώρησής του στα κτηματολογικά φύλλα του οικείου Κτηματολογικού Γραφείου.

γ) Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/1986 του αιτούντος (Παράρτημα ΙΧ), όπου δηλώνεται ότι το ακίνητο θα χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία είτε από τον ίδιο είτε από τρίτο πρόσωπο, δηλώνοντας επίσης το ονοματεπώνυμο και το ΑΦΜ του προσώπου αυτού.

άρα μπορείς αν έχεις όλες τις πάνω διαδικαστικές διατυπώσεις. που λογικά θα τις έχεις 

25 λεπτά πριν, ikucic είπε

απ ότι ξέρω μπορείς

πως θα δηλώσει ότι τη χρησιμοποιεί ως κύρια κατοικία για προγενέστερη περίοδο της απόκτησης ;

μόνο με δωρεάν παραχώρηση η οποία πρέπει να φαίνεται στο δικό του Ε1 και στο Ε2 αυτού που κάνει τη δωρεάν παραχώρηση 

άρα μόνο με τροποιητικές Ε1 

νομίζω θέλει ΥΔ ότι απλά τη χρησιμοποιεί τώρα και φυσικά να τη δηλώσει την άνοιξη ως κύρια κατοικία στο νεό ε1 

51. Ποιά δικαιολογητικά πρέπει να υποβληθούν κατά την καταχώρηση αίτησης και ποια κατά την φάση υποβολής δικαιολογητικών;

 

- Για την πρόσφατη απόκτηση ακινήτου (μετά τις 31/12/2019),

α) Ο τίτλος ιδιοκτησίας

β) Το πιστοποιητικό μεταγραφής από το αρμόδιο υποθηκοφυλακείο ή το πιστοποιητικό καταχώρησής του στα κτηματολογικά φύλλα του οικείου Κτηματολογικού Γραφείου.

γ) Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/1986 του αιτούντος (Παράρτημα ΙΧ), όπου δηλώνεται ότι το ακίνητο θα χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία είτε από τον ίδιο είτε από τρίτο πρόσωπο, δηλώνοντας επίσης το ονοματεπώνυμο και το ΑΦΜ του προσώπου αυτού.

άρα μπορείς αν έχεις όλες τις πάνω διαδικαστικές διατυπώσεις. που λογικά θα τις έχεις 

βασική ερώτηση: ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΕΙΤΑΙ;

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...