Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Υπάρχει το captcha V3 της google που δεν εμφανίζει τίποτα και καταλαβαίνει από τον τρόπο που περιηγείται ο χρήστης στη σελίδα αν είναι bot ή οχι. 

Το scriptάκι έκανε ένα συνδυασμό ενός chrome add-on και του selenium plugin για python

Δείτε το σε δράση 

Για όποιον θέλει να δει περί τίνος πρόκειται ας δει και εδω 
 
 
και εδώ 
 
 
Το τι κάνει κάθε συνάδελφος με το ΠΕΑ που βγάζει είναι δική του υπόθεση. Εγώ κάνω κανονική μελέτη μαζί με τις τεχνικές οδηγίες του ΤΕΕ γιατί έτσι πρέπει να γίνεται. Τα μαιμου μπορεί να κάνουν backfire όταν πάει να βγει το Β ΠΕΑ τη στιγμή που φέτος πρέπει υποχρεωτικά να το βγάζει άλλος μηχανικός. 
 
Το ΤΕΕ είναι θεατής στα γεγονότα, μην περιμένετε από εκεί χαΐρι. Η μόνη μας ελπίδα είναι ο νέος υπουργός ο Σκρέκας που είναι μηχανικός και μπορεί έστω και λίγο να νιώσει. Το γίδι ο Χατζηδακης ούτε παράταση στα αυθαίρετα κατηγοριας 5 δεν έδωσε και έμεινει αρκετός κόσμος απέξω από το πρόγραμμα. 
 

δεν διαφωνώ

σχετικά με τον 2ο ενεργειακό επιθεωρητή όμως θέλεις να μου πεις σε ποιο ποσοστό δεν είναι φίλος ή και συνεργάτης του 1ου; 

ούτε ασφαλώς λέω ότι εσύ κάνεις μούφα ΠΕΑ (άλλωστε ανέφερα ότι το δεύτερο σκέλος της απάντησής μου δεν αφορά εσένα σε καμία περίπτωση)

από προηγούμενη συζήτηση στο φόρουμ έχω εμπειρία αλλά και από γνωστούς στην περιοχή μου με φωτογραφίες 10ετίας

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

56 λεπτά πριν, ikucic είπε

4. το ΤΕΕ ως αρμόδιο επιμελητήριο θα μπορούσε να προσφύγει αλλά και πάλι θα ήταν μια προσφυγή περισσότερο πολιτικού χαρακτήρα και όχι καταφανώς ενδικοφανής.

Τελευταία φορά που έκανε κάτι το ΤΕΕ πήγαμε ένα πρωί σε γιατρό και βρεθήκαμε ανασφάλιστοι (βλ. Σπιρτζης και αναδρομικά)

Αστο καλύτερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Τελευταία φορά που έκανε κάτι το ΤΕΕ πήγαμε ένα πρωί σε γιατρό και βρεθήκαμε ανασφάλιστοι (βλ. Σπιρτζης και αναδρομικά)

Αστο καλύτερα...

ούτε με σένα διαφωνώ

απλά θέτω όπως μπορώ τη νομική βάση γιατί κάποιοι βλέπουν πολλά δικαστρικά θρίλερ

το να βάλλει το υπουργείο άμυνες στα μαζικά χτυπήματα και στα σκριπτ είναι καλό μπας και φάει και κανά κομμάτι ψωμί κανάς μικρομεσαίος μηχανικός

αλλά πάλι οι ίδιοι (αριθμητικά ) θα μπουν

18 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Υπάρχει το captcha V3 της google που δεν εμφανίζει τίποτα και καταλαβαίνει από τον τρόπο που περιηγείται ο χρήστης στη σελίδα αν είναι bot ή οχι. 

Το scriptάκι έκανε ένα συνδυασμό ενός chrome add-on και του selenium plugin για python

Δείτε το σε δράση 

Για όποιον θέλει να δει περί τίνος πρόκειται ας δει και εδω 
 
 
και εδώ 
 
 
Το τι κάνει κάθε συνάδελφος με το ΠΕΑ που βγάζει είναι δική του υπόθεση. Εγώ κάνω κανονική μελέτη μαζί με τις τεχνικές οδηγίες του ΤΕΕ γιατί έτσι πρέπει να γίνεται. Τα μαιμου μπορεί να κάνουν backfire όταν πάει να βγει το Β ΠΕΑ τη στιγμή που φέτος πρέπει υποχρεωτικά να το βγάζει άλλος μηχανικός. 
 
Το ΤΕΕ είναι θεατής στα γεγονότα, μην περιμένετε από εκεί χαΐρι. Η μόνη μας ελπίδα είναι ο νέος υπουργός ο Σκρέκας που είναι μηχανικός και μπορεί έστω και λίγο να νιώσει. Το γίδι ο Χατζηδακης ούτε παράταση στα αυθαίρετα κατηγοριας 5 δεν έδωσε και έμεινει αρκετός κόσμος απέξω από το πρόγραμμα. 
 

έχω μια καλή σχέση με την πληροφορική αλλά όχι στο γράφω να κώδικα (οικονομολόγος είμαι)

αυτά που δείχνεις και δεν καταλαβαίνω και πολύ (ούτε θα κάτσω να μάθω στα γεράματα )

σημαίνει ότι στο επόμενο "εξοικονομώ" θα βρεθούν εκατωντάδες ακόμη κομπιουτεράκηδες που θα τα δουλέψουν (ώστε να παρακάμψουν και γρήγορα τις δικλείδες ) οπότε εμείς οι απλοί χρήστες (που μπορούμε να πιάσουμε χρόνο αίτησης άντε 6-7 λεπτά) να μην το παλέψουμε καν;

πάντως σε αυτό που λες ότι αυτό που κάνει ο κάθε μηχανικός είναι δικό του θέμα τι κάνει με το πρώτο ΠΕΑ δεν νομίζω ότι είναι σωστό! υπό ποία έννοια....

αν υπήρχε σοβαρός έλεγχος το 20% (τυχαίο το ποσοστό) των ΠΕΑ δεν θα μπαίναν στο παιχνίδι διότι είτε θα κόβονταν είτε υπό τον φόβο του ελέγχου δεν θα εκδίδονταν

έτσι θα υπήρχε περισσότερος χώρος για πραγματικά ΠΕΑ και πραγματικά έργα.

εδώ το ίδιο το ΤΕΕ έπρεπε να πιέσει (έπρεπε λέω δεν λέω ότι το κάνει)

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αμα θελει το υπουργειο να τρολλαρει μπορει ευκολακι, αλλαζει σε καθε περιφερεια τα form fields. Κοστος ελαχιστο. Επιπεδο διασκεδασης τεινει στο απειρο. Και δεν ειναι και τιποτα πολυπλοκο που να θελει συμβουλιο καθηγητων του ΜΙΤ.

Οσο για το 2ο ΠΕΑ, κατα 99.999% θα ειναι φιλος/συγγενης του οποιου εξεδωσε το πρωτο ΠΕΑ, ολοι χιαστη θα πανε, ο Α εβγαλε το Πρωτο ο Β θα του βγαλει το δευτερα, και ο Α θα βγαλει τα δευτερα του Β.

ΥΓ και πρεπει να γινει σοβαρος ελεγχος στα ΠΕΑ, και πολλοι μηχανικοι να χασουν αδειες, αλλα αυτα δε τα λεει το ΤΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, fredd0 είπε

καλα αμα θελει το υπουργειο να τρολλαρει μπορει ευκολακι, αλλαζει σε καθε περιφερεια τα form fields. Κοστος ελαχιστο. Επιπεδο διασκεδασης τεινει στο απειρο. Και δεν ειναι και τιποτα πολυπλοκο που να θελει συμβουλιο καθηγητων του ΜΙΤ.

Οσο για το 2ο ΠΕΑ, κατα 99.999% θα ειναι φιλος/συγγενης του οποιου εξεδωσε το πρωτο ΠΕΑ, ολοι χιαστη θα πανε, ο Α εβγαλε το Πρωτο ο Β θα του βγαλει το δευτερα, και ο Α θα βγαλει τα δευτερα του Β.

εγώ έγραψα βιβλίο ολόκληρο και συ εσύ με λίγες αράδες είσαι στο στόχο!

- > Και δεν ειναι και τιποτα πολυπλοκο που να θελει συμβουλιο καθηγητων του ΜΙΤ!!!!!

πολιτική κάνει και ο καινούργιος και "συμπονά" αφού είναι του επαγγέλματος αυτούς που έμειναν απ' έξω

απλά ο Σκρέκας είναι της παλιάς (με σάλιο) σχολής

και ο Χατζηδάκης της νέας (χωρίς σάλιο) σχολής

 

 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Παιδιά μια ερώτηση... ο αριθμός παροχής είναι της μορφής  Χ ΧΧΧΧΧΧΧΧ-ΧΧ Χ σύνολο 12 ψηφία. Εμείς βάζουμε τα 8 μαζεμένα σωστά ; Αυτά δλδ : Χ ΧΧΧΧΧΧΧΧ-ΧΧ Χ .

 

Τί έχετε βάλει εσείς ;

 

τα πρωτα 9 ψηφια βαζεις χωρις να αφησεις κενο. αν ελεγξεις το λογαριασμο και το ε9 θα το δεις

Επεξ/σία από JohnnySilverhand
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος αλλά οκ...

το έχω ξαναγράψει παλιότερα, το ΠΕΑ είναι δυσανάλογα δύσκολο με τις τιμές που έφτασε να παίζει στην πιάτσα 

Προσωπικα παρόλο που δεν δουλεύω πολλά χρόνια σαν ΕΕ μηχανικός και είμαι μισθωτός σε εντελώς διαφορετικό κλάδο, επειδή ήμουν από τους πρώτους ενεργειακούς επιθεωρητές είχα κρατήσει πελατολόγιο και έκανα ΠΕΑ παράλληλα με την κανονική μου δουλειά 

Από τα 150-200 + ΦΠΑ παίρναμε στην αρχή, φτάσαμε να ζητάμε 70-80 τελική και να μας λένε και ότι είμαστε ακριβοί, οποτε προσωπικά, επειδή στην τελική δεν είχα βιοποριστική ανάγκη παράτησα το σπορ

Μην τα πολυλογώ, είμαι μία μέρα στο γραφείο του λογιστή μου το οποίο μόλις το είχε νοικιάσει.
Σημειωτέον ότι επειδή είναι κουμπάρος μου, του είχα πει να πει στον ιδιοκτήτη του να βγάλουμε εμείς το ΠΕΑ και να του γυρίσω εγώ τα λεφτά. Είχαμε δώσει μία τιμή ούτε ψηλά ούτε χαμηλά αλλά του είχε φανεί ακριβό. Δεν ασχολήθηκα, ούτως ή άλλως αγγαρεία θα έκανα.

Εκεί που καθόμαστε μια μέρα, περνάει απέξω ένας, βγάζει δύο φωτογραφίες, χτυπάει την πόρτα και λέει εδώ είναι το μαγαζί του τάδε;

Ναι του απαντάμε τι θέλεις ;

Τίποτα, για το πιστοποιητικό έχω έρθει

Ωραία θα μπεις μέσα να μετρήσεις;

Όχι εντάξει είμαι λέει και φεύγει 

Αυτο ήταν η αυτοψία...

Που θέλω να καταλήξω ;

Προφανώς και το ΤΕΕ δεν έχει ασχοληθεί ποτέ και ουδέποτε έχει γίνει έλεγχος σε πιστοποιητικά, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις που βγάζουν προς τα έξω για ξεκάρφωμα. Οπότε εγώ δεν θα περίμενα και τίποτα από αυτούς...

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος αλλά οκ...

το έχω ξαναγράψει παλιότερα, το ΠΕΑ είναι δυσανάλογα δύσκολο με τις τιμές που έφτασε να παίζει στην πιάτσα 

Προσωπικα παρόλο που δεν δουλεύω πολλά χρόνια σαν ΕΕ μηχανικός και είμαι μισθωτός σε εντελώς διαφορετικό κλάδο, επειδή ήμουν από τους πρώτους ενεργειακούς επιθεωρητές είχα κρατήσει πελατολόγιο και έκανα παράλληλα με την κανονική μου δουλειά 

Από τα 150-200 + ΦΠΑ παίρναμε στην αρχή, φτάσαμε να ζητάμε 70-80 τελική και να μας λένε και ότι είμαστε ακριβοί, οποτε προσωπικά, επειδή στην τελική δεν είχα βιοποριστική ανάγκη παράτησα το σπορ

Μην τα πολυλογώ,, είμαι μία μέρα στο γραφείο του λογιστή μου το οποίο μόλις το είχε νοικιάσει.
Σημειωτέον ότι επειδή είναι κουμπάρος μου του είχα πει να πει στον ιδιοκτήτη του να βγάλουμε εμείς το ΠΕΑ και να του γυρίσω εγώ τα λεφτά. Είχαμε δώσει μία τιμή ούτε Ψηλά ούτε χαμηλά αλλά του είχε φανεί ακριβό. Δεν ασχολήθηκα ούτως ή άλλως αγγαρεία θα έκανα.

Εκεί που καθόμαστε περνάει απέξω ένας βγάζει δύο φωτογραφίες, Χτυπάει την πόρτα και λέει εδώ είναι το μαγαζί του τάδε;

Ναι του απαντάμε τι θέλεις ;

Τίποτα, για το πιστοποιητικό έχω έρθει

Ωραία θα μπεις μέσα να μετρήσεις;

Όχι εντάξει είμαι λέει και φεύγει 

Αυτο ήταν η αυτοψία...

Που θέλω να καταλήξω ;

Προφανώς και το ΤΕΕ δεν έχει ασχοληθεί ποτέ Και ουδέποτε έχει γίνει έλεγχος σε πιστοποιητικά εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις βγάζουν για ξεκάρφωμα. Οπότε εγώ δεν θα περίμενα και τίποτα από αυτούς...

βέβαια το θέμα με τα ΠΕΑ του "εξοικονομώ" είναι κάπως διαφορετικό νομίζω

άλλο ένα ΠΕΑ για να νοικιάσεις άλλο ένα ΠΕΑ για να πάρεις επιδότηση Χ χιλιάδες ευρώ

αφού τα εικονικά έργα δεν τα "κάνουν" και τα λεφτά δεν τα τρώνε οι μισθωτοί μηχανικοί που κάνουν την φασόν δουλειά.

εκεί θέλει συνεννόηση άλλου επιπέδου με εργολάβους 

 

ΥΓ τώρα με τα κολέγια μήπως η τιμή πέσει και κάτω από το 50αρικό;

 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikucic είπε

βέβαια το θέμα με τα ΠΕΑ του "εξοικονομώ" είναι κάπως διαφορετικό νομίζω

άλλο ένα ΠΕΑ για να νοικιάσεις άλλο ένα ΠΕΑ για να πάρεις επιδότηση Χ χιλιάδες ευρώ

αφού τα εικονικά έργα δεν τα "κάνουν" και τα λεφτά δεν τα τρώνε οι μισθωτοί μηχανικοί που κάνουν την φασόν δουλειά.

εκεί θέλει συνεννόηση άλλου επιπέδου με εργολάβους 

 

ΥΓ τώρα με τα κολέγια μήπως η τιμή πέσει και κάτω από το 50αρικό;

 

Το ΠΕΑ είναι ένα, και αν θες να σέβεσαι τον εαυτό σου ίδιο χρόνο θα χαλάσεις είτε το βγάλεις για να μπει σε ένα ενοικιαστηριο, είτε για να μπει μια κατοικία στο εξοικονομω 

Υ.Γ. μπα δε νομίζω, οι των κολλεγίων θα είναι πιο ελίτ από εμάς, δε θα καταδέχονται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το ΠΕΑ είναι ένα, και αν θες να σέβεσαι τον εαυτό σου ίδιο χρόνο θα χαλάσεις είτε το βγάλεις για να μπει σε ένα ενοικιαστηριο, είτε για να μπει μια κατοικία στο εξοικονομω 

Υ.Γ. μπα δε νομίζω, οι των κολλεγίων θα είναι πιο ελίτ από εμάς, δε θα καταδέχονται 

κολλέγια υπάρχουν πολλά...

Απο κάποια λίγα και ακριβά,   οι απόφοιτοι θα προσέχουν που θα βάζουν την υπογραφή τους.

Από κάποια άλλα (αυτά που θα πηγαίνουν όσοι μαθητές δεν πιάνουν τη βάση που θα καθορίσει το δημόσιο πανεπιστήμιο, αύριο έρχεται το νομοσχέδιο) δεν θα ξέρουν καλά καλά που βάζουν την υπογραφή τους.

Στον δικό μας κλάδο έτσι θα γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

πάντως σε αυτό που λες ότι αυτό που κάνει ο κάθε μηχανικός είναι δικό του θέμα τι κάνει με το πρώτο ΠΕΑ δεν νομίζω ότι είναι σωστό! υπό ποία έννοια....

To ΠΕΑ είναι μελέτη και εφόσον πρόκειται για μελέτη υπόκειται σε ορισμένες παραδοχές από την πλευρά του μελετητή. 

 

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

Οσο για το 2ο ΠΕΑ, κατα 99.999% θα ειναι φιλος/συγγενης του οποιου εξεδωσε το πρωτο ΠΕΑ, ολοι χιαστη θα πανε, ο Α εβγαλε το Πρωτο ο Β θα του βγαλει το δευτερα, και ο Α θα βγαλει τα δευτερα του Β.

 

Ναι έτσι ακριβώς θα γίνει και αυτό γιατί το υπουργείο μας θεωρεί ΟΛΟΥΣ απατεώνες. Προσωπικά σέβομαι τη δουλειά μου και τον πελάτη που με εμπιστεύεται. Το ότι κάποιοι επίτηδες χαλκεύουν ΠΕΑ για να βγάλουν μεγάλο επιλέξιμο για να παίξουν μπάλα με τους προμηθευτές, γίνεται εδώ και χρόνια με την ανοχή όλων. Έχω πελάτη που του έκανα 1ο και 2ο ΠΕΑ (στο προηγουμενο πρόγραμμα) και πέτυχε καλές τιμές και έκανε καλή δουλειά στο σπίτι του. Οι περισσότεροι θέλουν και να τα κάνουμε ολα εμείς και να κάνουμε υπερτιμολογήσεις για να τη βγάλουν σχεδόν τζάμπα. Η αυστηροποίηση του πλαισίου θα μας ευνοήσει όλους. 

 

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

και πρεπει να γινει σοβαρος ελεγχος στα ΠΕΑ, και πολλοι μηχανικοι να χασουν αδειες, αλλα αυτα δε τα λεει το ΤΕΕ

Να γίνει έλεγχος μαζί σου και να πέσουν καμπάνες. Γέμισε η αγορά με ΠΕΑ του 20άρικου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ikucic είπε

κολλέγια υπάρχουν πολλά...

Απο κάποια λίγα και ακριβά,   οι απόφοιτοι θα προσέχουν που θα βάζουν την υπογραφή τους.

Από κάποια άλλα (αυτά που θα πηγαίνουν όσοι μαθητές δεν πιάνουν τη βάση που θα καθορίσει το δημόσιο πανεπιστήμιο, αύριο έρχεται το νομοσχέδιο) δεν θα ξέρουν καλά καλά που βάζουν την υπογραφή τους.

Στον δικό μας κλάδο έτσι θα γίνει. 

Ναι, ενώ οι απόφοιτοι των πολυτεχνικών σχολών, ειδικά όσοι βγήκαν στην πιάτσα τη τελευταία δεκαετία (όχι ότι φταίνε αυτοί βέβαια για την κρίση), την σέβονται την υπογραφή τους...

Τέσπα, νομίζω ότι αρκετά αναλωθήκαμε σε αυτό το θέμα, και βγαίνουμε λίγο off topic, αν και καλό είναι να αποκτούν και μη μηχανικοί που μας διαβάζουν μια ιδέα τι είναι αυτά τα ΠΕΑ που τόσος ντόρος γίνεται τώρα που έγινε hype με το εξοικονομώ...

9 ώρες πριν, becoming_I είπε

Ναι έτσι ακριβώς θα γίνει και αυτό γιατί το υπουργείο μας θεωρεί ΟΛΟΥΣ απατεώνες. Προσωπικά σέβομαι τη δουλειά μου και τον πελάτη που με εμπιστεύεται. Το ότι κάποιοι επίτηδες χαλκεύουν ΠΕΑ για να βγάλουν μεγάλο επιλέξιμο για να παίξουν μπάλα με τους προμηθευτές, γίνεται εδώ και χρόνια με την ανοχή όλων. Έχω πελάτη που του έκανα 1ο και 2ο ΠΕΑ (στο προηγουμενο πρόγραμμα) και πέτυχε καλές τιμές και έκανε καλή δουλειά στο σπίτι του. Οι περισσότεροι θέλουν και να τα κάνουμε ολα εμείς και να κάνουμε υπερτιμολογήσεις για να τη βγάλουν σχεδόν τζάμπα. Η αυστηροποίηση του πλαισίου θα μας ευνοήσει όλους. 

 

Καλό θα είναι να πούμε βέβαια ότι υπάρχει μεγάλη ευθύνη και από τη μεριά των ωφελούμενων, ο κάθε κατακαημένος αναπολεί την εποχή του ένδοξου ΠΑΣΟΚ και θέλει να φτιάξει τσάμπα το σπίτι του και ει δυνατόν να βγάλει και χαρτζιλίκι, επειδή άκουσε στον Παπαδάκη την λέξη "επιδότηση"...

Έχω φυσικά ράμματα και για την δική μας γούνα, αλλά σηκώνει μεγάλη κουβέντα, και δε νομίζω ότι τέτοιο θέμα πρέπει να συζητηθεί σε φόρουμ σαν το Insomnia... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ναι, ενώ οι απόφοιτοι των πολυτεχνικών σχολών, ειδικά όσοι βγήκαν στην πιάτσα τη τελευταία δεκαετία (όχι ότι φταίνε αυτοί βέβαια για την κρίση), την σέβονται την υπογραφή τους...

Τέσπα, νομίζω ότι αρκετά αναλωθήκαμε σε αυτό το θέμα, και βγαίνουμε λίγο off topic, αν και καλό είναι να αποκτούν και μη μηχανικοί που μας διαβάζουν μια ιδέα τι είναι αυτά τα ΠΕΑ που τόσος ντόρος γίνεται τώρα που έγινε hype με το εξοικονομώ...

Καλό θα είναι να πούμε βέβαια ότι υπάρχει μεγάλη ευθύνη και από τη μεριά των ωφελούμενων, ο κάθε κατακαημένος αναπολεί την εποχή του ένδοξου ΠΑΣΟΚ και θέλει να φτιάξει τσάμπα το σπίτι του και ει δυνατόν να βγάλει και χαρτζιλίκι, επειδή άκουσε στον Παπαδάκη την λέξη "επιδότηση"...

Έχω φυσικά ράμματα και για την δική μας γούνα, αλλά σηκώνει μεγάλη κουβέντα, και δε νομίζω ότι τέτοιο θέμα πρέπει να συζητηθεί σε φόρουμ σαν το Insomnia... 

δεν έχεις άδικο.

αλλά να σου πω και ότι βλέπω πιο σοβαρή κουβέντα στο insomnia από άλλα "επιστημονικά" fora...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Να ρωτήσω και κάτι εγώ τώρα?

(Οχι δεν τρολλάρω)..

Οι εγκρίσεις πότε θα γίνουν? Θα κλείσουν όλες οι περιφέρειες και μετά?

 

εμένα έτσι μου είπε ο μηχανικός μου

να υπολογίζω Μάρτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...