Προς το περιεχόμενο

Καλουμε σε γαμο, κοσμο που δεν ξερουμε;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εχετε παρατηρησει; Συνηθως οι γονεις καλουν οποιον και οποιον δε πα να ναι και τριτος ξαδερφος..

Εστω και ξαδερφια, αν δεν τα βλεπεις η εχεις να τα δεις πολυ καιρο/δεν εχετε σχεσεις γιατι να τα καλεσεις;

Πιστευετε λιγοι και καλοι , κοντινοι ανθρωποι και καλοι συγγενεις , ειτε ολο το σοι πρεπει να παρεβρισκεται σε ενα γαμο, τον δικο σας ισως;

Ακομα και αν δεν τιθεται θεμα χρηματων, τι σας αρεσει, τι κανατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο χωριό μου όπως και σε άλλα της ευρύτερης περιοχής ήταν άγραφος κανόνας να καλέσεις όλο το χωριό. Διαφορετικά είχες γκρίνιες και θεωρούσαν ότι είχες κάποιο θέμα μαζί τους αν δεν τους καλούσες...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χωριό μου όπως και σε άλλα της ευρύτερης περιοχής ήταν άγραφος κανόνας να καλέσεις όλο το χωριό. Διαφορετικά είχες γκρίνιες και θεωρούσαν ότι είχες κάποιο θέμα μαζί τους αν δεν τους καλούσες...

Καλα ναι, και στο χωριο μου οι δικοι μου οταν παντρευτικαν εγιναν δυο παρελασεις ενας απο τη νυφη και οι αλλοι μισοι χωριανοι απ το γαμπρο.

 

Δεν ξερω αν γινεται ακομα αυτο, φανταζομαι στα χωρια ολοι γνωριζονται με ολους οποτε τους καλας. Στις πολεις τι γινεται ομως; Στις επαρχιες/πρωτευουσες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γάμοι στους οποίους αναφέρεσαι, δε γίνονται τόσο για το ζευγάρι, όσο για να βγουν οι υποχρεώσεις απέναντι στους γονείς των νεονύμφων, οπότε δεν πέφτει και πολύς λόγος στους τελευταίους.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν βλέπω κάτι τέτοια από άτομα καθόλου ευκατάστατα, τα θεωρώ κατακριτέα στην εποχή που ζούμε. Αντι να βοηθήσουν το ζευγάρι με το σπίτι και τα έξοδα στα πρώτα του βήματα, κοιτάμε τις φανφάρες τις "υποτίθεται" θρησκευτικές, τα γλέντια και τους χορούς. Αυτό λέει πολλά πράγματα για την αρρωστημένη νοοτροπία του ΕΛληνα και κυρίως της ΕΛληνίδας (γιατί οι τελευταίες είναι οι ξεμυαλισμένες από γάμους διασήμων κτλ). Και μη βγεί κανείς να πει "Μια φορά παντρεύεσαι" γιατί θα γελάσουν και οι πέτρες. Πραγματικά τόσες μονογονεικές οικογένειες ( σε χωριατικά =ζωντοχήρες) δεν έχω ξανασυναντήσει στη ζωή μου-παίζει ρόλο και η ηλικία βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι και αλλιώς ο θρησκευτικός γάμος μόνο για φιγούρα είναι.

 

Άρα γιατί να μην πάει ο κάθε άσχετος;

 

για φιγούρα τον κάνουμε εμείς, οπότε καλείς όποιον θες. Στη τελική πάνε στην εκκλησία μόνο με τους γονείς και τους κολλητούς και σε όποιον δεν αρέσει ξύδι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε γενικεύσεις σε αυτό το θέμα. Υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις.

 

Αν στο γάμο καλέσεις τους πάντες, γνωστούς και άγνωστους, με σκοπό να στηρίξουν το νιόπαντρο ζευγάρι οικονομικά για να έχουν ένα καλό ξεκίνημα, δεν το βρίσκω κατακριτέο.

 

Τουλάχιστον εδώ που βρίσκομαι εγώ (Κύπρος), αυτό είναι το νόημα του να καλέσεις τους πάντες. Και οι "πάντες" θεωρούν απαράβατη υποχρέωση να στηρίξουν οικονομικά το ζευγάρι και παρεξηγούνται αν δεν καλεστούν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο θρησκευτικός γάμος είναι κάτι πολύ όμορφο! Θεωρώ ότι είναι στο πώς το έχει σκεφτεί το ζευγάρι, αν θέλει δηλαδή να κάνει έναν μεγάλο γάμο με πολλούς καλεσμένους, ή έναν σε στενό οικογενειακό κύκλο άντε και μερικούς καλούς φίλους.

 

Πάντως προσωπικά νομίζω ότι δεν έχει κάποια σημασία να καλέσεις και αγνώστους ή που τους έχεις δει μια-δυο φορές μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για φιγούρα τον κάνουμε εμείς, οπότε καλείς όποιον θες. Στη τελική πάνε στην εκκλησία μόνο με τους γονείς και τους κολλητούς και σε όποιον δεν αρέσει ξύδι.

Έτσι είναι από την φύση του ένας θρησκευτικός γάμος,

 

Η νύφη θα βάλει το πανάκριβο νυφικό, θα κλείσουν την πιο γκλάμουρους εκκλησία που μπορούν, θα σκάσουν μύτη στο γάμο με αμαξάρα και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μόνο τους κοντινούς συγγενείς και γενικότερα με όποιον μιλάω επικοινωνώ διατηρώ κάποια επαφή και με έχει βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι από την φύση του ένας θρησκευτικός γάμος,

 

Η νύφη θα βάλει το πανάκριβο νυφικό, θα κλείσουν την πιο γκλάμουρους εκκλησία που μπορούν, θα σκάσουν μύτη στο γάμο με αμαξάρα και πάει λέγοντας.

συμφωνώ αλλά δεν νομίζω πως σε υποχρεώνει κανείς να τα κάνεις όλα αυτά. Δλδ αν πας στην ενορία της γειτονιάς σου τι θα σε πει ο παπάς; τράβα πάρε νυφικό από το κωστετσο και ξανά έλα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τα φράγκα να κάνεις θρησκευτικό γάμο και ανοιχτομυαλους γονείς + πεθερικά, καλείς όσους πραγματικά θες να είναι δίπλα σου εκείνη την ώρα.

 

Αν περιμένεις από την πεθερά να πληρώσει το νυφικό και τους γονείς το τραπέζι, κάνεις τουμπεκί ψιλοκομμένο και καλούν μέχρι και ξεχασμένους συγγενείς από Αυστραλία.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει στον γάμο του. Με πολλούς καλεσμένους, με λίγους, με μόνο τους κουμπάρους, πολιτικό ή θρησκευτικό, με Vera Wang νυφικό ή από την boutique της γειτονιάς κοκ. Αυτά θεωρώ αφορούν αυτούς που παντρεύονται και μόνο.

 

Παρεμπιπτόντως κανένας δεν μπορεί να πιέσει κανέναν όσον αφορά το είδος του γάμου και τους καλεσμένους. Αυτά όσον αφορά τους γονείς/πεθερικά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...