Προς το περιεχόμενο

Καλουμε σε γαμο, κοσμο που δεν ξερουμε;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να καλέσεις 20 άτομα, μπορείς και 200, αυτό είναι δικό σου θέμα.

 

Πρακτικά μπορείς να κάνεις κάποιον συμβιβασμό.

Καλείς τους δικούς σου φίλους-γνωστούς. Καλούν και οι γονείς σου κάποιους δικούς τους ανθρώπους. Συνήθως έτσι γίνεται.

 

Σε τελική ανάλυση αν θέλεις να κάνεις κλειστό γάμο, τον κάνεις στο δημαρχείο ή με σύμφωνο συμβίωσης. Ο θρησκευτικός και το γλέντι έχουν και το πανηγύρι μέσα  τους.

 

Στο θέμα του οικονομικού, μην περιμένεις να βγάλεις και πολλά χρήματα! Τα έξοδα ακόμη και ενός συντηρητικού γάμου είναι αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο θέμα του οικονομικού, μην περιμένεις να βγάλεις και πολλά χρήματα! Τα έξοδα ακόμη και ενός συντηρητικού γάμου είναι αρκετά.

 

Eξαρτάται. Ένας κλασσικός γάμος στην Κύπρο, με καλεσμένους 1500-2000 άτομα, συνήθως αποφέρει στο ζευγάρι 30 με 60 χιλιάδες καθαρά. Αν το κάθε σόι είναι δυνατό, παίζει το ζευγάρι να φύγει με ακόμα περισσότερα χρήματα.

 

Νομίζω στην Ελλάδα το λάθος είναι ότι πρώτα κάθεται ο κόσμος στο κέντρο και μετά έρχεται το ζευγάρι. Στην Κύπρο το ζευγάρι κάθεται στην είσοδο και χαιρετάει όλον τον κόσμο που περνάει. Και με κάθε χαιρετούρα παίρνεις και ένα φακελάκι.

 

Φυσικά η χαιρετούρα παίρνει περίπου 2 ώρες, αλλά χαλάλι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι να πάω σε έναν γάμο τον Ιούλιο, είμαι από την πλευρά της νύφης. Η νύφη κάλεσε κάπου 20-30 άτομα, κυρίως συγγενείς και φίλους, όλοι αρκετά γνωστοί στην κοπέλα. Ο γαμπρός από την άλλη (ο οποίος κιόλας είναι πολύ πλούσιος και βγάζει πολλά χρήματα, και θα πληρώσει όλο τον γάμο), κάλεσε κάπου 300 άτομα. δηλαδή ρε φίλε έλεος, εγώ 300 άτομα δεν έχω γνωρίσει σε όλη μου τη ζωή, πως γίνεται αυτό; Και να είχα συναντήσει πάνω από 300 άτομα, ζήτημα να θυμάμαι τους 100, και ζήτημα να είμαι καλοί φίλοι με τους 20. 300 άτομα; Άκου εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι να πάω σε έναν γάμο τον Ιούλιο, είμαι από την πλευρά της νύφης. Η νύφη κάλεσε κάπου 20-30 άτομα, κυρίως συγγενείς και φίλους, όλοι αρκετά γνωστοί στην κοπέλα. Ο γαμπρός από την άλλη (ο οποίος κιόλας είναι πολύ πλούσιος και βγάζει πολλά χρήματα, και θα πληρώσει όλο τον γάμο), κάλεσε κάπου 300 άτομα. δηλαδή ρε φίλε έλεος, εγώ 300 άτομα δεν έχω γνωρίσει σε όλη μου τη ζωή, πως γίνεται αυτό; Και να είχα συναντήσει πάνω από 300 άτομα, ζήτημα να θυμάμαι τους 100, και ζήτημα να είμαι καλοί φίλοι με τους 20. 300 άτομα; Άκου εκεί.

καλα τωρα και συ αν εισουν πλουσιos H A  σαν και αυτον που λες,ανετα θα κανες παρεα με 300 ατομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετοί καλεσμένοι ερχονται στο γάμο για να φανε,να πιούνε ουίσκι και να ζαχαρωσουν-σταμπαρουν κανένα τουμπανο γκομενακι.απλα πραγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν βλέπω κάτι τέτοια από άτομα καθόλου ευκατάστατα, τα θεωρώ κατακριτέα στην εποχή που ζούμε. Αντι να βοηθήσουν το ζευγάρι με το σπίτι και τα έξοδα στα πρώτα του βήματα, κοιτάμε τις φανφάρες τις "υποτίθεται" θρησκευτικές, τα γλέντια και τους χορούς. Αυτό λέει πολλά πράγματα για την αρρωστημένη νοοτροπία του ΕΛληνα και κυρίως της ΕΛληνίδας (γιατί οι τελευταίες είναι οι ξεμυαλισμένες από γάμους διασήμων κτλ). Και μη βγεί κανείς να πει "Μια φορά παντρεύεσαι" γιατί θα γελάσουν και οι πέτρες. Πραγματικά τόσες μονογονεικές οικογένειες ( σε χωριατικά =ζωντοχήρες) δεν έχω ξανασυναντήσει στη ζωή μου-παίζει ρόλο και η ηλικία βέβαια.

Έγινα εγώ κουμπάρος σε τέτοιο γάμο.Ο γαμβρός πρώην κολλητός η δε νύφη με καταγωγή από ένα χωριό του κάμπου και ήταν δεν ήταν 2 χρονάκια στη Θεσσαλονίκη.

Δεν είχαν λεφτά ούτε για να κλάσουν αλλά η κοπελιά παράτησε τη δουλειά 2 μήνες πριν το γάμο γιατί "κουράστηκε" αλλά είχε απαιτήσεις να είναι χλιδάτος ο γάμος της.Της είπα μέχρι τόσα διαθέτω κι άμα σ'αρέσει.

Με τα πολλά το δέχτηκε(αν ήθελε ας έκανε κι αλλιώς) και γίνεται ο γάμος.

Στην εκκλησία με το ζόρι γέμιζες ένα πούλμαν.

Στο κέντρο γινόταν λες και πήγα στους Iron Maiden.Η μεριά του κλαρινογαμπρού ήθελε ποντιακά,η δε πλευρά της νύφης ήθελε κάτι περίεργα δικά τους.Τ'αδέρφια της νύφης χόρεψαν κάτι ζεμπεκιές με συνδυασμό κάμψεων διαβολοβδομάδας ΟΥΚάδων,σπαγγάτου και λίγο από kite ski.Το τι αποθέωση έπεσε μετά δεν λέγεται(από τους οπαδούς του,οι άλλοι μισοί ήταν έτοιμοι για απόβαση).

Εγώ έχω αράξει σε μία γωνία με ένα φίλο και μας έβγαινε το ουίσκυ από τη μύτη κάθε τόσο από τα γέλια.Μετά αρχίσαμε και τρολλάρισμα με δυνατά αποθεωτικά χειροκροτήματα και παρότρυνση να το ξανακάνει ο οποιοσδήποτε έκανε κάτι περίεργο (βέβαια δεν έγινε και τίποτε νορμάλ).

'Οταν με πρήζανε για να χορέψω τη ζεμπεκιά "του κουμπάρου" ενώ τους είχα πει να μην το διαννοηθούνε ανέβηκα στην πίστα,πήρα το μικρόφωνο και τους ξεκαθαράρισα πως χορεύω μόνο brakedance.

Απίθανο τσίρκο,μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντασου τι λεφτα εχουν μερικοι  για να τα σκορπανε ετσι για επιδειξη , εχμ συγνωμη , για να μοιραστουν την χαρα τους ηθελα να πω

 

Καλο για τους υπολοιπους βεβαια, γιατι απο καποιους πρεπει να βγουν και οι...δημοσιονομικοι στοχοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαρτάται. Ένας κλασσικός γάμος στην Κύπρο, με καλεσμένους 1500-2000 άτομα, συνήθως αποφέρει στο ζευγάρι 30 με 60 χιλιάδες καθαρά. Αν το κάθε σόι είναι δυνατό, παίζει το ζευγάρι να φύγει με ακόμα περισσότερα χρήματα.

 

Νομίζω στην Ελλάδα το λάθος είναι ότι πρώτα κάθεται ο κόσμος στο κέντρο και μετά έρχεται το ζευγάρι. Στην Κύπρο το ζευγάρι κάθεται στην είσοδο και χαιρετάει όλον τον κόσμο που περνάει. Και με κάθε χαιρετούρα παίρνεις και ένα φακελάκι.

 

Φυσικά η χαιρετούρα παίρνει περίπου 2 ώρες, αλλά χαλάλι....

1500-2000 ατομα;; Μου φαινεται τρελο νουμερο. Που χωρανε ολοι αυτοι και ποσο κοστιζει ενας τετοιος γαμος; 50 χιλιαρικα;

Αν το κερδος ειναι 60 χιλιαδες τοτε θα παντρευομαι ανα 6-7 χρονια :P  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλούμε όποιον μας αρέσει και αισθανόμαστε ότι θέλουμε να είναι παρών στο γάμο.

 

Στο δικό μου γάμο (πολιτικός) είχαμε ~30 άτομα επιλεγμένα προσωπικά από μένα και τη γυναίκα μου. Στους γονείς μου είπα ότι όπως εκείνοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν ο,τι θέλουν στο γάμο τους έτσι θα κάνω και γω στο δικό μου, κι αν θέλουν να τραπεζώσουν Ν άτομα να το κανονίσουν μόνοι τους και το ζευγάρι θα παρευρεθεί για να τους κάνει το χατήρι. Το έκαναν, πήγαμε, το φορματ ήταν τέτοιο που δεν άφηνε χώρο για καραγκιοζέ γαμοϊστορίες, επιτυχία, end of story.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχετε παρατηρησει; Συνηθως οι γονεις καλουν οποιον και οποιον δε πα να ναι και τριτος ξαδερφος..

Εστω και ξαδερφια, αν δεν τα βλεπεις η εχεις να τα δεις πολυ καιρο/δεν εχετε σχεσεις γιατι να τα καλεσεις;

Πιστευετε λιγοι και καλοι , κοντινοι ανθρωποι και καλοι συγγενεις , ειτε ολο το σοι πρεπει να παρεβρισκεται σε ενα γαμο, τον δικο σας ισως;

Ακομα και αν δεν τιθεται θεμα χρηματων, τι σας αρεσει, τι κανατε;

3ος ξάδερφος είναι σόι δεν ειναι μακρινός συγγενής... ίδιας βαρύτητας με τον ανιψιό στην χειρότερη

 

Εγώ προσωπικά δεν θα καλέσω κανέναν γιατι δεν είμαι της φάσης γάμος όπως τον ξέρουμε αλλά αν θα έπρεπε να κάνω θα προτιμούσα τελετή μονο με την γυναίκα και κάνα φίλο το πολύ πολύ ως μάρτυρα... αλλιώς θα μου έφταναν υποσχέσεις αιώνιας αγάπης στην κορυφή του κιλιμαντζαρο :P

 

Αν όμως ήταν να καλέσω συγγενείς δεν θα μου πήγαινε η καρδιά να αφήσω το αίμα μου απέξω ξεχωρίζοντας κάποιους απο κάποιους άλλους όλοι οι καλοί χωράνε ειδικά αν είμαστε απο το ίδιο δέντρο :P

 

Μια φορά παντρευόμαστε (συνήθως :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1500-2000 ατομα;; Μου φαινεται τρελο νουμερο. Που χωρανε ολοι αυτοι και ποσο κοστιζει ενας τετοιος γαμος; 50 χιλιαρικα;

Αν το κερδος ειναι 60 χιλιαδες τοτε θα παντρευομαι ανα 6-7 χρονια :P  :P

 

Ναί, σε ένα κανονικό γάμο όπου θα έρθουν όλοι οι προσκεκλημένοι τόσοι είναι. Στην Κύπρο υπάρχουν άπειρα κέντρα που μπορούν να ταίσουν όλο αυτόν τον κόσμο, αλλά έχει τύχει να βρεθώ σε γάμους όπου ο κόσμος ήταν πολύ περισσότερος, με αποτέλεσμα να περιμένει κόσμος όρθιος να τελειώσουν οι προηγούμενοι το φαί τους για να κάτσουν αυτοί.

 

Φυσικά όλο αυτό το διάστημα το ζευγάρι είναι στην υποδοχή, μαζί με γονείς και κουμπάρους για την χαιρετούρα.

 

Καταλαβαίνετε φυσικά ότι εφόσον στους γάμους καλιούνται οι πάντες, κάθε καλοκαίρι έχουμε να παρευρεθούμε σε πολλούς γάμους, και πολλές φορές τυχαίνει να πρέπει να πάμε την ίδια ημέρα σε παραπάνω από έναν. Πάς στο κέντρο, χαιρετάς, δίνεις το φακελάκι, τρώς λίγο και μετά φεύγεις για το κέντρο του άλλου γάμου.

 

Θεωρείται προσβολή να μήν σε καλέσουν σε γάμο, όπως επίσης το να μήν παρευρεθείς σε αυτόν. Αν δεν παρευρεθείς, πρέπει να φροντίσεις στις επόμενες ημέρες το φακελάκι να πάει στα χέρια του ζευγαριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...