Προς το περιεχόμενο

H Kaspersky καταγγέλλει τη Microsoft στην Ε.Ε για μονοπωλιακή τακτική σε προγράμματα anti-virus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ίδιο ισχύει και για τον Internet Explorer και τον Media Player και γι αυτά έφαγε πρόστιμα από την Ε.Ε. και άλλαξε πολιτική ώστε να μην συμπεριλαμβάνονται στην Ευρωπαΐκή έκδοση του λειτουργικού. Γιατί να μην ισχύει το ίδιο και για το Defender; Θα μου πεις είναι πιο ζωτικής σημασίας. Ok, θα μπορούσε να σου δώσει επιλογές όμως. Στην τελική μπορεί να σου λέει στην εγκατάσταση, θες Defender ή θα χρησιμοποιήσεις 3rd party; και τέλος.

Αυτό πάλι δεν το κατάλαβα ποτέ. Πως και δεν βγήκε καμιά τέτοια απόφαση για την apple για το safari και το itunes?

Της το φόρεσαν το... πρόστιμο μια χαρά, ξερό και ασάλιωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αυτό πάλι δεν το κατάλαβα ποτέ. Πως και δεν βγήκε καμιά τέτοια απόφαση για την apple για το safari και το itunes?

Της το φόρεσαν το... πρόστιμο μια χαρά, ξερό και ασάλιωτο.

Politics. Όποιος έχει τις καλύτερες άκρες, καταφέρνει και το καλύτερο αποτέλεσμα. Υποτίθεται για το καλό του καταναλωτή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

triggered linux fan spotted

 

Lol... Android fan πιο πολυ, αλλα συμπαθω και το Linux. Με την στροφη της MS απο τα Win10 και μετα, πλέον πειραματιζομαι με MintLinux και το πράγμα πάει αρκετά καλά.

 

Γενικά δε μου αρέσει να μου επιβάλλουν πράγματα και να μου λενε ποιο ειναι το καλό μου... ειδικα οταν τα εχω πληρώσει. Ειμαι σε θέση να δω που μας οδηγει αυτη η λογική και δεν την θελω καθολου. Οποιοι δε βλεπουν λιγο περα απ την μυτη τους, θα πουνε ολα καλα ειναι... μεχρι που δε θα ναι καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αντοιστοιχο που εκανε η μαλακομικρη με τον ΙΕ 

 

γυρω στο 2010 ειχε υποχρεωθει απο την Ε.Ε. για ειδικο ποπ-απ παραθυρο να εμφανιζεται και επελεγες ποιον browser ηθελες να εγκαταστησεις βεβαια ο ΙΕ ερχοταν ηδη 

Ε μα κάτι δεν πρέπει να είναι προεγκατεστημένο ως browser για να μπορείς να πας να κατεβάσεις το chrome?? hehe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέστρεψε, καλώς τον υπερασπιστή της Microsoft !

 

Όπως ειπώθηκε, αν ισχύουν αυτά που λέει ο Kaspersky τότε έχει δίκιο να φωνάζει και με το παραπάνω.

 

Απ την άλλη μακάρι να επικρατήσει η Microsoft και να χουμε τον Internet Explorer 6 των αντιικων,το ίδιο άχρηστο είναι και ίδια κατάληξη θα έχει

καλώς τον Microsoft hater troll

 

σου απάντησε ο φίλος

Μια παρασιτικη βιομηχανια οπως αυτη των antivirus, που εχει λογο υπαρξης απο τις ατελειες των λειτουργικων και την κακεντρεχεια των προγραμματιστων malware παραπονιεται γιατι πλεον ειναι πιο δυσκολο να συνεχιζει να χεζεται στο χρημα οπως στο παρελθον.

 

Και υπαρχουν ανθρωποι που τους υποστηριζουν και κατηγορουν τη MS. Φυσικα οι ιδιοι σπευδουν να την κατηγορησουν σε αλλες περιπτωσεις επισης για τα τρυπια λειτουργικα της που καθιστουν (δε συμφωνω αλλα ειναι η επικρατουσα αποψη) απαραιτητα αυτα τα παρασιτικα software.

 

Και οταν λες το προφανες κινδυνευεις να χαρακτηριστεις και ως υπαλληλος της MS.

 

Τραγικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol... Android fan πιο πολυ, αλλα συμπαθω και το Linux. Με την στροφη της MS απο τα Win10 και μετα, πλέον πειραματιζομαι με MintLinux και το πράγμα πάει αρκετά καλά.

 

Γενικά δε μου αρέσει να μου επιβάλλουν πράγματα και να μου λενε ποιο ειναι το καλό μου... ειδικα οταν τα εχω πληρώσει. Ειμαι σε θέση να δω που μας οδηγει αυτη η λογική και δεν την θελω καθολου. Οποιοι δε βλεπουν λιγο περα απ την μυτη τους, θα πουνε ολα καλα ειναι... μεχρι που δε θα ναι καλα.

 

Δεν υπάρχει ελπίδα. Android fan που κάνει κριτική για Windows. Ρε αδερφέ, πήγαινε πάρε έναν υπολογιστή δεκαετίας, βάλτου πάνω Linux και κάνε πανηγύρι και άνοιξε και σαμπάνιες. Και εμείς που βλέπουμε λίγο πιο μακρία απο την μύτη μας (όχι εσύ πάντως) μας ενοχλεί που βγαίνει κάποιος να χειραγωγήσει την γνώμη μας, λέγοντας μας ανίδεους (σαν εσένα, καλή ώρα). 

 

Υγ. Την φορολογική δήλωση φαντάζομαι την κάνεις ακόμα με το χέρι, γιατί είναι ηλεκτρονική ξέρω γω και στο επέβαλαν (γιατί σίγουρα δεν το διάλεξες, εάν λάβουμε υπόψιν τα παραπάνω).

 

Έχετε πολύ πλάκα όσοι θέλετε να ξεχωρίσετε λέγοντας τους άλλους ανίδεους που απλά ζητάνε εύκολη λύση (θα βάλουμε kaspersky για να σερφάρουμε με Chrome και να παίξουμε κανα παιχνίδι απο Steam). Βάλε Kasperksy να κάνεις την δουλειά σου εάν αυτό σε βολεύει. Αλλά είσαι το ίδιο ανίδεος με όλους τους υπόλοιπους που απλά κατηγορούν την "μεγάλη πολυεθνική" επειδή έτσι ξεχωρίζουν, επειδή έτσι είναι η μειοψηφία, επειδή έτσι θα κάνουμε εντύπωση ξερω γω.

 

Και πριν μου πείς ότι δεν το κάνεις για αυτό, χωρίς καμμία αιτίαση υπερασπίστηκες τον εαυτό σου βγάζοντας τα ενδιαφέροντα σου και την νοοτροπία σου, στην φόρα σε ένα δημόσιο site. Με τέτοιους χρήστες, τύφλα να έχει η NSA. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τους παρεξηγείς φίλε.

Είναι οι ίδιοι που συνιστούν Windows 7 και κλειστά update.

 

Ειδήμονες στο Linux που παίζουν τα δικά τους παιχνίδια.

Μόνο που την τελευταία φορά,

πήραν τον αφελή κόσμο στο λαιμό τους με το ransomware.

 

ΥΓ:

Αυτή η μέτρηση του Kaspersky για το ransomware που χτύπησε τα Windows 7 περισσότερο,

με ποιά τηλεμετρία βγήκε που την επικαλείστε μερικοί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάλι δεν το κατάλαβα ποτέ. Πως και δεν βγήκε καμιά τέτοια απόφαση για την apple για το safari και το itunes?

Της το φόρεσαν το... πρόστιμο μια χαρά, ξερό και ασάλιωτο.

Λόγω 10% μεριδίου αγοράς γι' αυτό λέγεται μονοπωλιακη τακτική.

Μένει να φανεί αν η MS όντως δυσχεραινει το έργο των υπολοίπων. Προσωπικά θα ήθελα επιλογή για πλήρη ξήλωμα του Defender.

 

Ευτυχώς για τους χρήστες υπάρχουν κανόνες, είδαμε την MS με παρόμοιες τακτικές που κατάντησε τους χρήστες της με τον Internet Explorer, και τότε υπήρχαν οι αντίστοιχοι m32s που την υπερασπιζονταν.

 

Καλώς σε

βρήκα φίλε

m32s,

φόρεσες τη μπέρτα

σου και ήρθες

για υπεράσπιση;

Γιατί γράφεις

σε 15συλλαβο ακόμα

;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μα κάτι δεν πρέπει να είναι προεγκατεστημένο ως browser για να μπορείς να πας να κατεβάσεις το chrome?? hehe

Δεν το ήξεραν όλοι... εξού και η άνοδος των λοιπών browsers από τότε... Καλά όχι μόνο αυτό αλλά ήταν ένα βήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολοκύθια τούμπανα, και στο ESET τα ίδια έκανε αλλά δεν έριξαν κλάμα. Απλά το Kasperky είναι χάλια και ο κόσμος προτιμάει άλλες επιλογές. Υπάρχουν και ένα σορό δωρεάν που κάνουν μια χαρά δουλειά. Όσο καλό και να είναι το Defender κανένας δεν θα το επιλέξει ως μόνη λύση. Γενικά πάντως αυτό θα πάει άπατο δεν μπορείς να καταγγείλεις μια εταιρία ότι φροντίζει για την ασφάλεια του προϊόντος της. Δεν είναι Internet explorer δεν είναι musicplayer είναι κάτι βασικό για την ασφάλεια του συστήματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω 10% μεριδίου αγοράς γι' αυτό λέγεται μονοπωλιακη τακτική.

Μένει να φανεί αν η MS όντως δυσχεραινει το έργο των υπολοίπων. Προσωπικά θα ήθελα επιλογή για πλήρη ξήλωμα του Defender.

 

Ευτυχώς για τους χρήστες υπάρχουν κανόνες, είδαμε την MS με παρόμοιες τακτικές που κατάντησε τους χρήστες της με τον Internet Explorer, και τότε υπήρχαν οι αντίστοιχοι m32s που την υπερασπιζονταν.

 

Καλώς σε

βρήκα φίλε

m32s,

φόρεσες τη μπέρτα

σου και ήρθες

για υπεράσπιση;

Γιατί γράφεις

σε 15συλλαβο ακόμα

;

δε με νοιάζει φίλε MS hater

που ενοχλείσαι επειδή γράφουμε αυτονόητα και κατανοητά πράγματα

 

να σε απασχολεί που καταλαβαίνει σιγά σιγά ο κόσμος αυτά που λέμε

και εσένα που έχεις κάποια ιστορία στο αντιMS τρόλινγκ

 

σου χαλάμε τη μαγιά;

εδώ είναι συζήτηση και αν θέλουμε δίνουμε και επιχειρήματα

 

επί προσωπικού και τρόλινγκ

δείχνει άλλα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το Windows Defender μέχρι να βάλεις κάποιο άλλο. Τώρα για κάποιους οι οποίοι δεν είναι πρόθυμοι να πληρώσουν ένα "χ" ποσό τον χρόνο για καλύτερη προστασία καλά είναι αλλά πιστεύω για τους υπόλοιπους (μαζί βάζω και εμένα) θα προτιμούσα να μας δίνει την επιλογή όχι μόνο να τον απενεργοποιήσουμε καινα ξανανοίγει με κάθε update, αλλά να έχουμε την επιλογή να την βγάλουμε την μακακία από το σύστημα μας και να τελειώνει η υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το Windows Defender μέχρι να βάλεις κάποιο άλλο. Τώρα για κάποιους οι οποίοι δεν είναι πρόθυμοι να πληρώσουν ένα "χ" ποσό τον χρόνο για καλύτερη προστασία καλά είναι αλλά πιστεύω για τους υπόλοιπους (μαζί βάζω και εμένα) θα προτιμούσα να μας δίνει την επιλογή όχι μόνο να τον απενεργοποιήσουμε καινα ξανανοίγει με κάθε update, αλλά να έχουμε την επιλογή να την βγάλουμε την μακακία από το σύστημα μας και να τελειώνει η υπόθεση.

 

Το Avast και η δωρεάν έκδοση του Bitdefender είναι καλύτερη από τον Windows Defender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε με νοιάζει φίλε MS hater

που ενοχλείσαι επειδή γράφουμε αυτονόητα και κατανοητά πράγματα

 

να σε απασχολεί που καταλαβαίνει σιγά σιγά ο κόσμος αυτά που λέμε

και εσένα που έχεις κάποια ιστορία στο αντιMS τρόλινγκ

 

σου χαλάμε τη μαγιά;

εδώ είναι συζήτηση και αν θέλουμε δίνουμε και επιχειρήματα

 

επί προσωπικού και τρόλινγκ

δείχνει άλλα πράγματα

Είπα μένει να δούμε αν ισχύουν οι κατηγορίες καθώς οι τακτικές για μονοπώλια που στο παρελθόν εφαρμοζε η MS πλέον τιμωρούνται, αν δεν ισχύουν στα αντιικα θα το δούμε , μια χαρά νηφάλια άποψη την βλέπω .

Σε αντίθεση με αυτά που γράφεις και τα μπαρμπουτσαλα περι τηλεμετρίας και ότι άλλο σου κατέβηκε στην κουτρα για να πάει η μπάλα στην εξέδρα.

 

Είπαμε, υπάλληλοι σαν εσένα υπήρχαν και την εποχή των "browser wars" , είδαμε την κατάντια των χρηστών που κατέληξαν με τον Internet Explorer και την MS να ισχυρίζεται από τότε μέχρι και το κοντινό παρελθόν ότι είναι advanced και ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

 

Αλήθεια, η άποψη σου ποια είναι; Κακιά ΕΕ με τα αντιμονοπωλιακα που δεν αφήνεις την MS να διαπρέψει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...