Προς το περιεχόμενο

H Kaspersky καταγγέλλει τη Microsoft στην Ε.Ε για μονοπωλιακή τακτική σε προγράμματα anti-virus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς δεν κλείνει ποτέ η προστασία των windows ,ούτε αν περάσεις δικό σου antivirus , ούτε αν απενεργοποιήσεις τον defender . Ούτε κάνει αν κλείσεις την υπηρεσία που θα ζωντανεύει ξανά.

Όσοι έχουν μηχανικό δίσκο και κολλάει το σύστημα στο task manager θα δουν το όργωμα του

 

antimalware service executable

 

Είναι απαράδεκτα βαρύ χωρίς να προσφέρει αντίστοιχη αποτελεσματικότητα .

 

Λύση εδώ

https://www.tenforums.com/tutorials/5918-turn-off-windows-defender-windows-10-a.html

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια απορία...

 

Μετά το τελευταίο win 10 update, οντως το defender μpηκε μόνο του και το bitdefender χρειαστηκε να το ξαναβάλω.

 

Οπότε τα σταδια ήταν τα παρακατώ.

win 10 update.

disable Defender on win 10

install Bitdefender.

 

Ολα καλά...

 

Μετά από λιγες μέρες αρχίζουν να μου έρχονται τα μυνηματα  απο τα 10αρια του στυλ:

Bitdefender not updated.

και .... Defender not updated...

και system not protected..

 

Ανοιγω manualy το bitdefender να κανω update και είναι κομπλε, latest....

 

Τι παιζει? Kai to windows defender το εχω disabled... γιατι μου πρήζει τα ούμπαλα οτι θέλει update?

 

Εχω κάνει κατι λάθος?

Έχει σχεση με το αρθρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το άρθρο καμία σχέση . Όταν σου τα πρήζει για ενημέρωση τότε κανείς κλικ και κανονικά σου πετάγεται παράθυρο που έχει επιλογή να εμπιστεύεσαι τον εκδότη και να μην ξαναεμφανιστεί το μήνυμα .

Αλλιώς είναι bug .

 

Το bitdefender είναι πρώτη μου επιλογή για windows . Μόνο στο update ζορίζει το σύστημα (hdd) .Παλια η η υπηρεσία ενημέρωσης λεγόταν Gonzales, τώρα Downloader .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο μάπα

 

http://prntscr.com/fgxn37

 

Το έπιασε ενώ στο 90% των προϊόντων του virustotal πέρασε αέρα. Αυτά τα detection rate 99,9% που δημοσιεύουν τα διάφορα τεστ, για εμένα είναι μούφα αν αυτό που έφτιαξα σε πέντε λεπτά με "clopy" paste από το νετ αλωνίζει στο 90% των προϊόντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι ο Defender τα υπόλοιπα Antivirus το μόνο που κάνουν είναι data και information mining για να βγάζουν λεφτά από τα δεδομένα σου. Εγώ εδώ και καιρό μόνο Defender με Malware Bytes χρησιμοποιώ και δεν είχα θέματα μέχρι στιγμής. Η καλή αυτή εταιρία του Kaspersky που παραπονιέται.. να θυμηθούμε τι έκανε;

 

https://arstechnica.com/security/2015/08/report-claims-kaspersky-faked-malware-to-trip-up-competitors-products/ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο μάπα

 

http://prntscr.com/fgxn37

 

Το έπιασε ενώ στο 90% των προϊόντων του virustotal πέρασε αέρα. Αυτά τα detection rate 99,9% που δημοσιεύουν τα διάφορα τεστ, για εμένα είναι μούφα αν αυτό που έφτιαξα σε πέντε λεπτά με "clopy" paste από το νετ αλωνίζει στο 90% των προϊόντων.

Δεν βλέπω το Microsoft μέσα στα 6 που το βρήκαν στο Virus Total.

Βλέπω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν βλέπω το Microsoft μέσα στα 6 που το βρήκαν στο Virus Total.

Βλέπω λάθος;

 

Το αριστερό παράθυρο είναι από το defender που το έπιασε στο pc μου μόλις το έκανα compile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαντίστηκε η Kaspersky γιατι χανει δουλεια στα home antivirus. Της πήρε "την δουλειά" η MS, μια με τα updates της (ασφαλειας) και με το defender.

Τι να κάνουμε; Και ο γαλατάς της γειτονιάς έχασε την δουλειά του και ο παγοπώλης.

Κάπως έτσι πάει και με την Kaspersky.

Ο "εργοδότης" της ήταν η MS. Που αλλου να βγαλει antivirus στο MacOs ή στο linux γενικά;

Καθε φορα παντως ο,τι δεν τους αρεσει: "Ουυυυ μονοπωλειο, ουυυυ θελουμε και μεις κομματι απο την πιτα."

Σταυρωστε την MS και μετα να παμε να δουλεψουμε και εμεις πανω σε αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αριστερό παράθυρο είναι από το defender που το έπιασε στο pc μου μόλις το έκανα compile

Ναι αλλά το Virus Total έχει το Defender σαν Microsoft και το χει pass, δεν μπορώ να θεωρήσω ότι θα γίνει το ίδιο με τα υπόλοιπα 55;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι ο Defender τα υπόλοιπα Antivirus το μόνο που κάνουν είναι data και information mining για να βγάζουν λεφτά από τα δεδομένα σου. Εγώ εδώ και καιρό μόνο Defender με Malware Bytes χρησιμοποιώ και δεν είχα θέματα μέχρι στιγμής. Η καλή αυτή εταιρία του Kaspersky που παραπονιέται.. να θυμηθούμε τι έκανε;

 

https://arstechnica.com/security/2015/08/report-claims-kaspersky-faked-malware-to-trip-up-competitors-products/ 

Not a hater or something, αλλα ειναι ειρωνικο να γραφεις για data mining κλπ, οταν τα Windows (σα συνολο) μαζευουν μεχρι και τις πορδες σου...

Το Defender εχει βελτιωθει, δε λεω, αλλα ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει τις επιλογες του χωρις να του επιβαλλει η MS (και η καθε MS ) το δικο της "ενσωματωμενο" λογισμικο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not a hater or something, αλλα ειναι ειρωνικο να γραφεις για data mining κλπ, οταν τα Windows (σα συνολο) μαζευουν μεχρι και τις πορδες σου...

Το Defender εχει βελτιωθει, δε λεω, αλλα ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει τις επιλογες του χωρις να του επιβαλλει η MS (και η καθε MS ) το δικο της "ενσωματωμενο" λογισμικο.

Όταν κάνεις install τα windows και πατάς yes στα terms of licences τα διαβάζεις;

Και γιατί να μην εχει μέσα στο λειτουργικό της εργαλεία πλοήγησης, media players ή antivirus φτιαγμένα απο την ιδια για σενα, ωστε να σου προτείνει να τα χρησιμοποιήσεις και αν θες αργοτερα να μπορείς να κατεβάσεις όποιο αλλο αντίστοιχο υπάρχει στο "απέραντο" internet.

Άμα νιώθετε ότι σας επιβάλει η MS να δειξετε τον ίδιο ζήλο άμα γίνει ποτέ κανένα δικαστήριο με την apple για itunes και safari.

Σαν δεν ντρέπονται οι αλήτες και εκει, με firefox έπρεπε να ξεκινάει το macOS και άλλο πρόγραμμα για μουσική και να συνδέω το iphone μου, άκου εκεί itunes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not a hater or something, αλλα ειναι ειρωνικο να γραφεις για data mining κλπ, οταν τα Windows (σα συνολο) μαζευουν μεχρι και τις πορδες σου...

Το Defender εχει βελτιωθει, δε λεω, αλλα ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει τις επιλογες του χωρις να του επιβαλλει η MS (και η καθε MS ) το δικο της "ενσωματωμενο" λογισμικο.

H Microsoft μάζευε και τις πορδές σου από τα XP. Απλά τώρα στο είπανε γραπτώς. Αυτή ήταν ανέκαθεν η Microsoft αυτό προσφέρει και σε όποιον αρέσει στην τελική. Υπάρχουν και άλλα ΛΣ αν δεν αρέσουν τα Windows σε κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνεις install τα windows και πατάς yes στα terms of licences τα διαβάζεις;

Και γιατί να μην εχει μέσα στο λειτουργικό της εργαλεία πλοήγησης, media players ή antivirus φτιαγμένα απο την ιδια για σενα, ωστε να σου προτείνει να τα χρησιμοποιήσεις και αν θες αργοτερα να μπορείς να κατεβάσεις όποιο αλλο αντίστοιχο υπάρχει στο "απέραντο" internet.

Άμα νιώθετε ότι σας επιβάλει η MS να δειξετε τον ίδιο ζήλο άμα γίνει ποτέ κανένα δικαστήριο με την apple για itunes και safari.

Σαν δεν ντρέπονται οι αλήτες και εκει, με firefox έπρεπε να ξεκινάει το macOS και άλλο πρόγραμμα για μουσική και να συνδέω το iphone μου, άκου εκεί itunes...

Έχεις μπερδευτεί στα πάντα, ειδικά εκεί με την Apple το κανες ξεκάθαρο ότι δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...