Προς το περιεχόμενο

I5 και διορισμός ή εύρεση εργασίας. Αποτελεί προβλημα;


SotirisDot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

περα απο σωματα ασφαλειας (που και εκει αν εχεις βυσμα δεν θα χρειαζετε ) ολα τα αλλα στο ρωτανε και ειναι καθαρα για να μην σε παρουν σε μια δουλεια και εσυ σε πχ 1 2  3 4 μηνες τους πει εγω παω φανταρος. τωρα σε ιδιωτικο τομεα παλι ισχυει το ιδιο ...και σπανιο ο εργοδοτης να το ψαξει ... σε περνουν σε μια δουλεια για να δουλεψεις , οχι να πεις α φευγω αυριο εχω θητεια . απλα ειναι . πριν 50 χρονια μπορει ηταν διαφορετικα .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και μια ακομα παρατηρηση. Δεν ειμαι καθολου υπερ της θητειας. Μα καθολου.

Αν ομως σκεφτεσαι να διοριστεις δημοσιο και αρα να πληρωνεσαι απο το Ελληνικο

κρατος ε πολυ ασχημο να εισαι παρτακιας και να μην κανεις κι εσυ την υποχρεωση

σου προς το κρατος αυτο.

Έχω τελειώσει παιδαγωγικό σε σχολή εξωτερικού, με βάση τη μέχρι τώρα κατάταξη Ο διορισμός μου προβλέπεται το λιγότερο σε 20 χρόνια.που σημαίνει θα είμαι 40+. Ζω στην Ελλάδα και δουλεύω για ψίχουλα και πληρώνω ενα κάρο φόρους σε ΔΕΗ ενφια κλπ, να με συγχωρείς άλλα δεν νιώθω οτι έχω καμία υποχρέωση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον απαλλάχτηκες νόμιμα η βεβαίωση λέει οτι δεν έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις και επίσης δεν έχεις υποχρέωση γιατί έχεις απαλλαγεί νόμιμα. Το πρόβλημα είναι οτι φαίνεται η απαλλαγή λοιπόν.

 

 

Ποια βεβαίωση?

Δεν μπορεί να σου ζητήσει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μ@λ@κιες και εκφοβισμούς του στυλ... "δεν θα βρίσκεις δουλειά", ειχα ακούσει και γω.

20 χρόνια τωρα, απο τοτε που πήρα με μεγάλη περηφάνια το Ι5, ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα στον ιδιωτικό τομέα. Ποτέ δεν με ρώτησαν τίποτα και ποτέ δεν έχασα δουλειά για αυτόν τον λόγο. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια βεβαίωση?

Δεν μπορεί να σου ζητήσει κάτι τέτοιο.

 

Μια χαρά μπορεί να στο ζητήσει. Δεν αναφέρομαι για χαρτί που να λέει προβλήματα υγείας, μιλάω για το πιστοποιητικό που παίρνεις απ' την στρατολογία και λέει οτι δεν έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις και δεν υπέχεις υποχρεώσεων γιατί έχεις απαλλαχτεί. Εφόσον δεν έχεις απολυτήριο κάτι πρέπει να δείξεις στον εργοδότη για να δούνε οτι δεν υπέχεις στρατιωτικών υποχρεώσεων. Πρακτικά έτσι όπως το έχουνε κάνει ο άλλος καταλαβαίνει οτι την σκαπούλαρες απ' τον στρατό κι αν δεν απαντήσεις προφορικά όταν σε ρωτήσει τον επιβεβαιώνεις 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλά λες πως έχασες το απολυτήριο... ή παίρνεις ένα απο έναν φίλο σου και το πλαστογραφείς με το όνομα σου... :P

H μόνη δουλειά που θα εξυπηρετήσει ΑΝΝ στο ζητήσουν είναι να δουν ότι δεν έχεις στρατιωτικές υποχρεώσεις και άρα δεν θα τους φύγεις απροειδοποίητα θα το δούνε θα δούνε  το όνομα σου και θα μείνει εκει η υπόθεση για πάντα...

Τέλος καλό όλα καλά :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που εισαι offtopic, ανεφερε και την τωρινη σου εργασια τουλαχιςτον να ξερουμε. Αλλιως δεν εχει νοημα να ποσταρεις καν.

για ξαναδιαβασε προσεχτικα το θεμα που ανοιξε ο TS...offtopic λεει

 

εσυ μαλλον εισαι εκτος τοπου και χρονου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπορεί να στο ζητήσει. Δεν αναφέρομαι για χαρτί που να λέει προβλήματα υγείας, μιλάω για το πιστοποιητικό που παίρνεις απ' την στρατολογία και λέει οτι δεν έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις και δεν υπέχεις υποχρεώσεων γιατί έχεις απαλλαχτεί. Εφόσον δεν έχεις απολυτήριο κάτι πρέπει να δείξεις στον εργοδότη για να δούνε οτι δεν υπέχεις στρατιωτικών υποχρεώσεων. Πρακτικά έτσι όπως το έχουνε κάνει ο άλλος καταλαβαίνει οτι την σκαπούλαρες απ' τον στρατό κι αν δεν απαντήσεις προφορικά όταν σε ρωτήσει τον επιβεβαιώνεις 100%.

Μια χαρά δεν μπορούν να σου ζητήσουν αφού είναι προσωπικά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεδομένα θα είναι αν γράφει τη σωματική ικανότητα. Λέει λοιπόν το απλό πιστοποιητικό ότι έχεις εκπληρώσει ή έχεις απαλλαγεί από τις στρατιωτικές υποχρεώσεις. Το ζητάνε τουλάχιστο στο δημόσιο, διότι δε θέλουν να φύγεις ξαφνικά ένα πρωί καθώς θα έπρεπε να σε πληρώσουν κανονικά σύμφωνα με το νόμο. Φαντάζομαι θα ισχύει και σε μεγάλες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τελειώσει παιδαγωγικό σε σχολή εξωτερικού, με βάση τη μέχρι τώρα κατάταξη Ο διορισμός μου προβλέπεται το λιγότερο σε 20 χρόνια.που σημαίνει θα είμαι 40+. Ζω στην Ελλάδα και δουλεύω για ψίχουλα και πληρώνω ενα κάρο φόρους σε ΔΕΗ ενφια κλπ, να με συγχωρείς άλλα δεν νιώθω οτι έχω καμία υποχρέωση

σωστα, γιατι σε ενα κρατος κανενας πολιτης δεν εχει υποχρεωσεις απεναντι του.

 

δηλαδη με λιγα λογια μας λες οτι:

 

εχεις την απαιτηση να μη πας στρατο

να μη πληρωνεις φορους

να μη πληρωνεις ρευμα

να σε διορισουμε "χθες"

 

επειδη, "σπουδασες στο εξωτερικο" και εδω παιρνεις ψιχουλα?

 

σοβαρα τωρα?

 

εγω θα στο εδινα το Ι5 παντως, μαζι με ενα εισιτηριο για να φυγεις μακρια, πολυ μακρια απο δω.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τελειώσει παιδαγωγικό σε σχολή εξωτερικού, με βάση τη μέχρι τώρα κατάταξη Ο διορισμός μου προβλέπεται το λιγότερο σε 20 χρόνια.που σημαίνει θα είμαι 40+. Ζω στην Ελλάδα και δουλεύω για ψίχουλα και πληρώνω ενα κάρο φόρους σε ΔΕΗ ενφια κλπ, να με συγχωρείς άλλα δεν νιώθω οτι έχω καμία υποχρέωση

σιγα μην διοριστεις..

φιλικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παραπληροφορειται τον κόσμο ρε στρατοκαυλοι. Μια χαρά βρίσκεις δουλεια σαν Σεκιουριτι και με ι5. Άκου μόνο ι1 λέει ο άλλος. Μόνο μία εταιρεία του κλάδου ζητάει χαρτί στρατολογικης κατάστασης και αυτο γράφει πάνω απλά ότι δεν έχεις εκπληρωσεις τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις αλλά είσαι απαλλαγμένος από αυτές χωρίς καμία άλλη λεπτομέρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχην για να πήρες Ι5 παθολογικό σημαίνει οτι έχεις κάποιο σοβαρό θέμα υγείας, ή κάποια δυσμορφία.

Αυτό σημαίνει οτι θα έχει περάσει απο κάποια υγειονομική επιτροπή (Κεπα) για να σου δώσει ποσοστό αναπηρίας. Αν δε το έχεις κάνει, κάντο τώρα ώστε να εκμεταλευτείς τις όποιες ελάχιστες παροχές έχουν ακόμα τα ΑμεΑ αλλά και το 15% ποσόστωση στους διορισμούς του δημοσίου.

Αν εισαι δάσκαλος όπως λες παίρνεις μόρια ως αναπληρωτής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχην για να πήρες Ι5 παθολογικό σημαίνει οτι έχεις κάποιο σοβαρό θέμα υγείας, ή κάποια δυσμορφία.

Τι άλλο θα ακουστεί σε αυτό το φορουμ...

 

Έχω συγγενή που μια μέρα στο γυμναστήριο έπαθε ένα θέμα στην μέση του και έκανε εγχείρηση. Σήμερα είναι μια χαρά αλλά πάει καρφί για Ι5 παθολογικό.

 

Αρα το παθολογικό δεν μεταφράζεται σαν δυσμορφία ή αναπηρία.

 

Μεταφράζεται ότι έχεις - είχες κάποιο θέμα υγείας και δεν έχει νόημα να ρισκάρεις για να κάνεις την δουλάρα 9 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο θα ακουστεί σε αυτό το φορουμ...

 

Έχω συγγενή που μια μέρα στο γυμναστήριο έπαθε ένα θέμα στην μέση του και έκανε εγχείρηση. Σήμερα είναι μια χαρά αλλά πάει καρφί για Ι5 παθολογικό.

 

Αρα το παθολογικό δεν μεταφράζεται σαν δυσμορφία ή αναπηρία.

 

Μεταφράζεται ότι έχεις - είχες κάποιο θέμα υγείας και δεν έχει νόημα να ρισκάρεις για να κάνεις την δουλάρα 9 μήνες.

 

Aυτος ο συγγενης δε ξέρω τι ακριβως ειχε, ουτε ειμαι γιατρος να κρινω αλλά για να πάρεις Ι5 παθολογικό πρέπει να έχεις ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ προβλημα υγείας. Εαν αυτό λύνεται σου δινουν αναβολή.

Έχουν γινει πολυ αυστηρά τα πράγματα σε αυτό το ζήτημα. Οι επιτροπές δε δινουν ι5 παθολογικό έτσι.

Για αυτό και υπέθεσα οτι ειναι ΑμεΑ.

Σε κάθε άλλη περίπτωση υπάρχει το Ι4 που είσαι γραφέας ή οτιδήποτε άλλο.

Αν ο συγγενής σου λοιπον ειχε τοσο σοβαρό πρόβλημα εκεινη τη περίοδη, εν δυνάμει ΑμεΑ ηταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...