Προς το περιεχόμενο

Εκκίνηση των έργων ανάπτυξης δικτύου οπτικών ινών σε μεγάλη κλίμακα από Vodafone και Wind


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με χθεσινή της ανακοίνωση η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) και στο πλαίσιο διαδικασίας της Β' Φάσης, δίνει το πράσινο φως στα επενδυτικά προγράμματα της Wind και της Vodafone για την ανάπτυξη δικτύου οπτικών ινών (FTTH/FTTC) με ταχύτητες άνω των 100Mbps έως το 2020.

Η αναμενόμενη αυτή εξέλιξη έρχεται να συμπληρώσει την ανάθεση πριν μερικούς μήνες στον ΟΤΕ συγκεκριμένων αστικών κέντρων για ανάπτυξη τεχνολογίας VDSL vectoring στο δίκτυο πρόσβασης ως μέρος της Α' Φάσης. Σύμφωνα με την ανακοίνωση, η ΕΕΤΤ αναθέτει στη Vodafone 25 αστικά κέντρα και 23 αστικών κέντρων στη Wind, ενώ έκπληξη αποτελεί η μη ανάθεση αστικού κέντρου στη Forthnet αν και η εταιρεία είχε καταθέσει σχετική πρόταση.

 

Με βάση την ανακοίνωση της Vodafone, η εταιρεία διαθέτει ήδη ένα από τα μεγαλύτερα ιδιόκτητα δίκτυα οπτικών ινών στη χώρα, έτοιμη μετά τις τελευταίες εξελίξεις να επεκτείνει το δίκτυό της σε νέες περιοχές της Αττικής, όπως της Νέας Ιωνίας, Φρεαττύδας, Γηροκομείου, Παγκρατίου, Βύρωνα και Νέου Κόσμου. Από την πλευρά της η Wind όπως γνωστοποίησε στα τέλη του περασμένου μήνα, θα αναλάβει την ανάπτυξη δικτύου οπτικών ινών σε πολλές περιοχές των Δυτικών Προαστίων της πρωτεύουσας (Κορυδαλλός, Χαϊδάρι, Κερατσίνι), την Καλλιθέα, το Ηράκλειο Κρήτης, τη Λάρισα, την Καλαμάτα ενώ στη Θεσσαλονίκη τα σχέδια της εταιρείας περιλαμβάνουν την περιοχή της Σταυρούπολης, τους Αμπελοκήπους, την Νεάπολη, την Πολίχνη και την Μενεμένη.

 

Ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της Vodafone Ελλάδας, κ. Χάρης Μπρουμίδης δήλωσε: «Το μέλλον είναι πια εδώ. Η Vodafone επεκτείνει το δίκτυό της και υλοποιεί το πρώτο μεγάλης κλίμακας σχέδιο εφαρμογής δικτύων οπτικών ινών μέχρι το σπίτι, γυρίζοντας μία νέα σελίδα στις τηλεπικοινωνίες της Ελλάδας. Έχουμε δεσμευτεί να παρέχουμε τις καλύτερες τεχνολογίες στους πολίτες και τις επιχειρήσεις προκειμένου να συμμετάσχουν ισότιμα στην ψηφιακή οικονομία του μέλλοντος. Με το επενδυτικό μας σχέδιο ενισχύουμε την οικονομία της χώρας και θέτουμε τις βάσεις για την κοινωνία των Gigabit, επιβεβαιώνοντας έμπρακτα ως στρατηγικός επενδυτής την εμπιστοσύνη μας στην Ελλάδα και τις προοπτικές της».

 

«Σήμερα εγκαινιάζουμε ένα μεγάλο επενδυτικό έργο, το ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών, που φιλοδοξούμε ότι θα αλλάξει, μαζί με τα έργα που θα κάνουν και οι υπόλοιποι πάροχοι, την εικόνα όλης της Ελλάδας. Έχοντας την οικονομική ευρωστία και την υψηλή τεχνογνωσία που απαιτεί ένα τέτοιο μεγαλόπνοο έργο, πήραμε πλέον το πράσινο φως να ξεδιπλώσουμε το δίκτυο οπτικών ινών, ξεκινώντας έτσι στην πράξη την ψηφιακή επανάσταση στη χώρα μας» επισημαίνει σχετικά ο Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας, Νάσος Ζαρκαλής.

 

Ως επόμενη ημερομηνία ορόσημο στη διαδικασία ορίζεται η 7η Ιουλίου 2017 όταν και στο πλαίσιο της Γ' Φάσης, οι ενδιαφερόμενοι πάροχοι ηλεκτρονικών επικοινωνιών θα πρέπει να έχουν υποβάλλει αίτημα ανάθεσης περιοχών για ανάπτυξη αρχιτεκτονικών/τεχνολογιών δικτύων πρόσβασης νέας γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις παραπάνω περιοχές λεει και την φρεατύδα αυτη ποια περιοχή ειναι ? γιατι στον πειραιά εδώ που ειμαι ειναι το άστικο κέντρο της φρεατύδας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αντε ρε παιδι μου. Πριν 12 χρονια σπορος ημουν και ειχα 20αρα. Θυμαμαι εψαχνα ρουτερ αλλα ελεγα μηπως να παρω με ταχυτητες 100αρες γιατι περιμενα απο στιγμη σε στιγμη να αναβαθμιστουν οι ταχυτητες. 12 χρονια μετα, αρχιζουν οι εργασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wind.Η εταιρία που έχω στο εξοχικό και δεν είχα Ίντερνετ.Καθε φορά επερνα τηλέφωνο και το μόνο που έλεγαν ότι έκαναν επαναφορά και ενημέρωση firmware και αν έχω θέμα να ξαναπάρω.5-6 φορές πήρα και μου έκαναν ακριβώς αυτήν την αλυσίδα και όταν ζήταγα νέο ρουτερ μου έλεγαν "κύριε μια ενημέρωση θέλετε μόνο".Μεχρι που ήρθε μια μέρα και τους είπα ότι σπουδάζω σε κατεύθυνση δικτύων σε ΤΕΙ μηχανικών πληροφορικής ,να κόψουν το δούλεμα ότι με περνάνε για κανέναν άσχετο και να μου στείλουν νέο ρουτερ αλλιώς θα τους έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ για την μη παροχή υπηρεσιών.

 

Σε 2 εργάσιμες μέρες είχα το νέο ρουτερ στα χέρια μου

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πριν δεκα χρονια επιανα 20 + και τωρα 12 με το ζορι εμπρος ..........ΠΙΣΩ    :)

 

 

στο αρθρο λέει οτι η βοδαφον εχει ένα απο τα μεγαλύτερα δικτυα οπτικων ινών ,μα ουτε τα ξερω ουτε τα βλεπω στα τεστ ........χαλκο του 1960 χρησιμοποιει με χαμηλες ταχυτητες .

 

σορρυ που δεν πηρα σπιτι διπλα απο αστικο κεντρο για να εχω full speed internet .

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε μακαρι ,να το δουμε και να μην το πιστεύουμε...

Ειμαστε πιο πίσω στο ιντερνετ ακόμα και απο πολυ φτωχότερες χώρες (ναι υπάρχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wind.Η εταιρία που έχω στο εξοχικό και δεν είχα Ίντερνετ.Καθε φορά επερνα τηλέφωνο και το μόνο που έλεγαν ότι έκαναν επαναφορά και ενημέρωση firmware και αν έχω θέμα να ξαναπάρω.5-6 φορές πήρα και μου έκαναν ακριβώς αυτήν την αλυσίδα και όταν ζήταγα νέο ρουτερ μου έλεγαν "κύριε μια ενημέρωση θέλετε μόνο".Μεχρι που ήρθε μια μέρα και τους είπα ότι σπουδάζω σε κατεύθυνση δικτύων σε ΤΕΙ μηχανικών πληροφορικής ,να κόψουν το δούλεμα ότι με περνάνε για κανέναν άσχετο και να μου στείλουν νέο ρουτερ αλλιώς θα τους έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ για την μη παροχή υπηρεσιών.


 Σε 2 εργάσιμες μέρες είχα το νέο ρουτερ στα χέρια μου

 

Και εγώ παλεύω τόσο καιρό μετά από 4 χρόνια σχεδόν συνδρομής στην υπηρεσία vdsl τους να πάρω καινούριο ρουτερ ,γιατί φαίνεται να τα παίζει, και πάντα έχουν μια δικαιολογία του στυλ φταίει το φίλτρο, η καλωδίωση σας, τα πουλιά που πετάνε σε χαμηλό υψόμετρο, ο αέρας π δεν έχει την κατάλληλη θερμοκρασία κτλ.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ισχύει για το Χαϊδάρι διορθώστε το , μόνο ένα κομμάτι στο Χαϊδάρι θα πάρει αυτό που ανήκει AK Αιγάλεω στην ουσία το Αιγάλεω θα κάνει 
ο ΟΤΕ έχει πάρει το AK Χαϊδαρίου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κορυδαλλο,κερατσινι κτλ η Νικαια πάλι στην απ έξω δλδη Πέτρου ραλλη εκεί κοντά στο κρατικό είμαστε καταδικασμένοι στο 7mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που παντα επενδυουμε εκει που χρειαζεται , οχι για την καλυτερευση των τουριστικων δομων μας , για την προωθηση του αγροτουρισμου , για την δημιουργια\εξεληξη της παραγωγης , αλλα στο ιντερνετ , γιατι αυτο χρειαζομαστε ως χωρα , πιο γρηγορο ιντερνετ :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που παντα επενδυουμε εκει που χρειαζεται , οχι για την καλυτερευση των τουριστικων δομων μας , για την προωθηση του αγροτουρισμου , για την δημιουργια\εξεληξη της παραγωγης , αλλα στο ιντερνετ , γιατι αυτο χρειαζομαστε ως χωρα , πιο γρηγορο ιντερνετ :)

 

Γιατί είναι γνωστό ότι η Vodafone αν δεν έκανε επενδύσεις στο Internet, θα τις έκανε για βελτίωση των τουριστικών υποδομών.

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που παντα επενδυουμε εκει που χρειαζεται , οχι για την καλυτερευση των τουριστικων δομων μας , για την προωθηση του αγροτουρισμου , για την δημιουργια\εξεληξη της παραγωγης , αλλα στο ιντερνετ , γιατι αυτο χρειαζομαστε ως χωρα , πιο γρηγορο ιντερνετ :)

 

Εγώ προτείνω να ξηλώσουμε το δίκτυο και να πουλήσουμε τους τόνους χαλκού που θα βγάλουμε. Να σου ξαφνικά χρήματα για ότι επενδύσεις τραβάει η ψυχή σου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...