Προς το περιεχόμενο

Ακαταλαβίστικα φορολογικά μπλοκάκια


SpirosLouis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα φώτα όσων γνωρίζουν από μπλοκάκια.

 

Τι είναι ακριβώς;;;

 

Καταλαβαίνω ότι κάνεις παροχή υπηρεσιών, κόβεις τιμολόγια και πληρώνεις πολλά στο κράτος (ή στα παίρνει).

 

Αν έχει κάποιος παράδειγμα για το πόσα θα πληρώνεις με μικτά 1000€ το μήνα ( σε λογιστή, εφορία και δεν ξέρω και εγώ τι ). Τι, που, πως, πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπλοκάκια ειναι μια καταπληκτική λυση του καπιταλισμού, εισαι υπαλληλος σε μια εταιρεία και σου λεει το αφεντικό παρε 100 ευρω δώσε μου μια απόδειξη και ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις, τα πληρώνεις ολα μονος σου, άδειες, ασθένεια, επιδόματα, συλλογικές συμβάσεις κλπ τίποτα

 

Το απόλυτο χάος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπλοκάκια κόβουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες, δηλαδή όσοι δεν είναι υπάλληλοι, δεν βρίσκονται υπό επιτήρηση ανωτέρου, προιστάμενου, διευθυντή κλπ δηλαδή όσοι τελούν αυτοτελή δραστηριότητα...δηλαδή είναι ελεύθεροι όπως, ο ιατρός στο ιατρείο του, ο υδραυλικός που σου λέει οτι θα έρθει σε 1 ώρα και εμφανίζεται μετά από 3 μέρες κλπ.

 

Όσοι δουλεύουν υπό καθεστώς εξαρτημένης εργασίας δηλαδή εργάτες και υπάλληλοι δεν βγάζουν μπλοκάκι αλλά τους ασφαλίζει αυτός που τους "νοικιάζει" και τους κουμαντάρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθεστώς του ψευτοελευθερου επαγγελματία / μπλοκάκια δεν ο διάλολος του "καπιταλισμού" όπως λένε συνήθως παιδάκια που δεν έχουν βγει από το σπίτι τους ... αποτελεί ελληνική "πατέντα" ενδεικτικό του ελληνικού μπάχαλου.

 

Ο "κανονικός μπλοκάκιας" (contractor ας τον πούμε στην Αγγλία) έχει κάθε λόγο ύπαρξης.

 

Το πόσο % θα σου πηγαίνει στο κράτος εξαρτάται από διάφορα πράγματα. Για το περσινό μου εισόδημα είχα υπολογίσει ότι αν δεν υπαγόμουν στη παρ.9 του άρθ 39 του 4387/2016 ή μου φόρτωνε η εταιρεία όλες τις ασφαλιστικές εισφορές εμένα χωρίς αυξηση λόγω αλλαγής ασφαλιστικού θα έδινα σε εισφορές, φόρο εισοδήματος, εισοφρά αλληλεγγύης και τέλος επιτηδευματος κάπου κοντά στο 65% των κερδών μου.

 

Γι' αυτό πλέον πολλοί συνάδελφοι κλείσαν βιβλία και δουλέυουν μαύρα ή δηλώνουν πλασματικά ποσά με το μεγάλο μέρος της αμοιβης τους να είναι κάτω/δίπλα από το τραπέζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 1000€  σε μπλοκάκι χοντρικά θα έχεις σαν ε.ε. 

20% παρακράτηση φόρου  = 200€ 

24% φπα = 240€ (λογικά στο πληρώνει ο εργοδότης αλλιώς τα αφαιρείς και αυτά)

Αρα στην τσέπη σου θα μπουν 800€

 

Ακόμα θα πρέπει να αφαιρέσεις ασφαλιστικές εισφορές  20% κάθε μήνα (το ποσοστό εξαρτάται από τη συμφωνία με τον εργοδότη σου)

Άρα αφαιρείς και άλλα 200€ και σου μένουν 600€

 

Αν προσθέσεις προκαταβολή φόρου, τέλος επιτηδεύματος αναλογικά θα σου μένει περίπου το 40% από όσα βγάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση.

 

Ας το κάνω "ψιλά" ...

 

Έστω νέος (σχετικά ... με ας πούμε 6 χρόνια από εγγραφή στο επάγγελμα) συνάδελφος μηχανικός, πάει στην Χ κατασεκυαστική εταιρεία, συμφωνούν και του λένε

 

"θα μου τμολογείς 2.500 ευρώ το μήνα"

 

δηλαδή τον χρόνο αυτός θα κόβει τιμολόγια συνολίκης καθαρής αξίας 12*2500 = 30.000 ευρώ + 24% ΦΠΑ.

 

Για το παράδειγμα αυτό δε θα υπολογίζω ΦΠΑ και έξοδα για να το κρατήσω "απλό" και γιατί ο "καθαρός" μπλοκάκιας κατά κανόνα έχει ελαχιστά εξοδα που δεν παίζουν τόσο ρόλο στο "κέρδος" που θα έχει από ΦΠΑ (πχ παιρνόντας προσωπικές του δαπάνες ως επαγγελματικές). άλλωστε κάποιες φορές τα τιμολόγια σου δεν εμπίπτουν σε καθεστός ΦΠΑ.

 

Μιλάμε δηλαδή για τα ΔΙΚΑ σου λεφτά, τα 30.000 , όχι το ΦΠΑ (που δεν είναι δικά σου λεφτά).

 

Επίσης δε λαμβάνω υπόψη μου παρακρατήσεις φόρου γιατί θεωρητικά δεν παίζουν μακροπρόθεσμα σε σταθερή κατάσταση ρόλο (αλλά μπορούν να δημιουργηθεί πρόβλημα ρευστοτητας τις χρονιές που αυξάνεται)

 

και ξεκινάμε

 

Αρχικά, και μόνο που υπάρχεις ως "μπλοκ" πληρώνεις τέλος επιτηδεύματος 650 ευρώ.

 

Σου μένουν 29.350

 

Ασφαλιστικές εισφορές. Σύμφωνα με τις νέες ρυθμίσεις, στο κακό σενάριο που αναφέρω παραπάνω, οι ασφαλιστικές εισφορές, όταν πληρόνονται στο σύνολό τους από τον ελ. Επαγγελματία είναι (για >5 έτη στο επαγγελμα)

 

κύρια σύνταξη              20%

Κλάδος υγείας              6,95%

Επικουρική                  7%

Κλάδος πρόνοιας         4%

 

Σύνολο                        37,95% = 11.138,33

 

Σου μένουν      18.211,68

 

Πληρώνεις εισφορά ΕΛΑ 10ευρώ/μήνα = 120

 

Σου μένουν      18.091,68

 

Και ξεκινάμε με φόρο εισοδήματος (έστω ότι αυτά είναι κέρδη, όπως είπαμε δεν έχεις έξοδα). Ο φόρος εισοδήματος για κάτω από 20.000 είναι νομίζω 22% και δεν υπάρχει αφορολόγητο.

 

Άρα πληρώνεις φόρο εισοδήματος 3.980,17

 

Αλλά πληρώνεις και εισφορά αλληλεγγύης τα κλίμακια που σε αφορούν είναι

 

2,2% για το ποσό πάνω από 12.000 μέχρι το 18.091,68 = 2,2% * (18.091,68-12.000) = 134,02

 

Σου μένουν 13.977.49

 

Δηλαδή το 46,6% αυτού που τιμολόγησε, σου «έφυγε» δηλαδη το 53,4%

 

Το ποσοστό αυτό είναι χειρότερο όσο αυξάνουν τα κέρδη σου και μπορεί να φτάσει όπως είπα και πάνω από 60-65%


Όσοι δουλεύουν υπό καθεστώς εξαρτημένης εργασίας δηλαδή εργάτες και υπάλληλοι δεν βγάζουν μπλοκάκι αλλά τους ασφαλίζει αυτός που τους "νοικιάζει" και τους κουμαντάρει. 

 

Κάποιος που κόβει μπλοκάκι δε σημαίνει κατ' ανάγκην ότι δεν υπάγεται σε καθεστός εξαρτημένης εργασίας. Στο λέω εκ πείρας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικουρικό και εφάπαξ δεν έχουν όλοι οι ε.ε. αλλά μόνο οι ασφαλισμένοι στο Ε.Τ.Α.Α (γιατροί, μηχανικοι κτλ.)

Άρα το σύνολο 37,95% που γράφεις δεν είναι σωστό αλλά ακόμα και για αυτούς τους κλάδους έχει προβλεφθεί κλιμακωτή έκπτωση για τα 5 πρώτα χρόνια.

 

Η παρακράτηση συμψηφίζεται με το φόρο που αναλογεί στο φορολογούμενο και η διαφορά (αν είναι μεγαλύτερη) επιστρέφεται

 ως επιστροφή φόρου. Το αν και πότε θα την πάρεις είναι άγνωστο οπότε πρέπει να την υπολογίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικουρικό και εφάπαξ δεν έχουν όλοι οι ε.ε. αλλά μόνο οι ασφαλισμένοι στο Ε.Τ.Α.Α (γιατροί, μηχανικοι κτλ.)

Άρα το σύνολο 37,95% που γράφεις δεν είναι σωστό αλλά ακόμα και για αυτούς τους κλάδους έχει προβλεφθεί κλιμακωτή έκπτωση για τα 5 πρώτα χρόνια.

 

Η παρακράτηση συμψηφίζεται με το φόρο που αναλογεί στο φορολογούμενο και η διαφορά (αν είναι μεγαλύτερη) επιστρέφεται

 ως επιστροφή φόρου. Το αν και πότε θα την πάρεις είναι άγνωστο οπότε πρέπει να την υπολογίσεις.

 

Το παράδειγμά μου αναφέρει ρητά "συνάδελφο μηχανικό" άρα είναι σωστό. Απλά χρειάζεται να το διαβάσεις.

 

Επίσης ενέφερα >5 χρόνια ... άρα ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ και να ξέρεις/καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.

 

επειδή δε μπορώ να απαντάω σε κάθε βλακεία που γράφεται απο κάποιον που δε ξέρει τι σημαίνει σωστό και τι λάθος και ποιά είναι η διαφορά του "σωστό παράδειγμα" με "μοναδική περίπτωση" :

 

 

1. στο 1ο ποστ μου είπα "εξαρτάται από πολλά πράγματα" και μετά ανέφερα ένα συγκεκριμένο παράδειγμα γιατί απλούστατα αυτό ξέρω.

 

2. Γράφω καθαρά ότι δε λογαριάζω παρακρατηση γιατι σε σταθερές συνθήκες, long term, δε παίζει ρόλο.

 

3. φυσικά υπάρχουν και πολλές άλλες περιπτώσεις, όπως πχ να εντάσσεται αυτός στη διάταξη όπου ένα ποσοστό των εισφορών πληρόνεται από τον εργοδότη (άρα δεν είναι μέσα σε αυτά που τιμολογούνται), να εμπίπτει σε άλλες κλίμακες κλπ κλπ κλπ

 

 

για την ακριβεία τώρα που το ξαναδιαβάζω, έχω ένα λάθος, το τέλος επιτειδευματος δεν φοροαπαλλάσεται άρα πρέπει να αφαιρεθεί μετά τις εισφορές/φόρο και άρα το παράδειγμα θα είναι κανονικά κατά τι χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι μας ενδιαφέρει τι πληρώνει ένας μηχανικός , το παιδί ρώτησε γενικά τι θα πληρώνει σαν ελεύθερος επαγγελματίας και όχι σα μηχανικός , οι απαντήσεις σου είναι εκτός θέματος και δεν αφορούν το συγκεκριμένο θέμα.

 

 

Ασφαλιστικές εισφορές. Σύμφωνα με τις νέες ρυθμίσεις, στο κακό σενάριο που αναφέρω παραπάνω, οι ασφαλιστικές εισφορές, όταν πληρόνονται στο σύνολό τους από τον ελ. Επαγγελματία είναι (για >5 έτη στο επαγγελμα)

 

κύρια σύνταξη              20%

Κλάδος υγείας              6,95%

Επικουρική                  7%

Κλάδος πρόνοιας         4%

 

 

 

Η παραπάνω παράγραφος όπως σου εξήγησα είναι λάθος και τα ποσοστά που αναφέρεις δεν ισχύουν από φέτος ούτε για τους μηχανικούς.

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τι μας ενδιαφέρει τι πληρώνει ένας μηχανικός , το παιδί ρώτησε γενικά τι θα πληρώνει σαν ελεύθερος επαγγελματίας και όχι σα μηχανικός , οι απαντήσεις σου είναι εκτός θέματος και δεν αφορούν το συγκεκριμένο θέμα.

 

 

Η παραπάνω παράγραφος όπως σου εξήγησα είναι λάθος και τα ποσοστά που αναφέρεις δεν ισχύουν από φέτος ούτε για τους μηχανικούς.

Φιλικά πάντα.

 

Από φέτος εννοούμε τα εισοδήματα του 2017 ή του 2016 ? 

 

για του 2016 δεν ισχύουν ναι, άλλωστε λέω "Με το νέο ασφαλιστικό" που ισχύει από 1/1 και μετά. Δεν είπα πουθενά ότι ισχύει για του 2016. Δε είπα πουθενά ότι αυτό θα ισχύσει για περσινά εισοδήματα. Άλλωστε και ο OP ρωτά γενικά , δηλαδή τι, εκτός αν αλλάξει κάτι, ισχύει πλέον. λέω ότι έστω ότι πλέον πάει κάποιος και κάνει αυτά ... τι γίνεται πλέον ...

 

επέτρεψέ μου να ξέρω πολύ καλά τι πληρώνω.

 

Φιλικά ... διάβαζε πιο προσεκτικά.

 

Το παιδί ρώτησε τι πληρώνει ένας ΕΕ και φυσικά ένας μηχανικός είναι ΕΕ ... γι αυτό είπα "εξαρτάται" από πολλά πράγματα ... και έδωσα ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

 

ξέρεις τι σημαίνει η λέξη παράδειγμα ?

 

είναι σαν να ρωτάει πως είναι ενα αεροπλάνο (σχήμα, μέγεθος κλπ) ... να λες εξαρτάται , το B-747 πχ είναι έτσι και να έρχέσαι εσύ να λες , "και τι μας νοιάζει για το B-747 , εμάς μας νοιάζει για τα αεροπλάνα όχι για το B-747"

 

αυτό που γράφεις με κόκκινα δηλαδή είναι ανοησία (= δε βγάζει νοημα)

 

τι σημαίνει "σα μηχανικός" και "σαν ΕΕ" ... ο μηχανικός σαν ΕΕ πληρώνει ... σαν τι άλλο να πληρώνει ?

 

Φιλική ερώτηση ... είσαι ΕΕ/μπλοκάκιας ? είσαι σε ηλικία να κάνεις φορολογική δήλωση ?

 

...

 

αν για τα 5 χρόνια εννοείς 5 χρόνια από 1/1 ότι υπάρχουν εκπτώσεις κάνεις λάθος, είναι 5 χρόνια από έναρξη επαγγέλματος, δηλαδή του χρόνου, για τα εισοδήματα του 2017, ένας που έχει >5 χρόνια το μπλοκ του δε θα έχει εκπτωση.

 

εκτός αν αναφέρεσαι σε αυτό που είπανε τώρα τελευταία ότι θα αλλάξει κάτι μόνο για τη πρώτη χρονιά, που τότε ναι όντως το παράδειγμα αυτό θα είναι έτσι από τη μεθεπόμενη.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Με μια μικρή μελέτη που κάνω μέχρι στιγμής, καταλαβαίνω πολύ γρήγορα ότι είμαι κάτω των 5 χρόνων. (για την ακρίβεια δεν έχω ανοίξει καν μπλοκάκι στη ζωή μου - προφανώς ~_^)

 

Φαντάζομαι, μηχανικούς εννοούμε αυτούς που μπορούν κάνουν σε σπίτια μελέτες(ηλεκτρολόγοι, πολιτικοί μηχανικοί κ.α.). Σαν μηχανικός πληροφορικής δεν πιάνεται, πιάνεται;

 

Βλέπω επίσης, σαν νέος στο κουρμπέτι, μια χείριστη περίπτωση του 53.4% να πηγαίνουν σε άλλες τσέπες, άρα μάλλον μόνο να κατέβω μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...