Προς το περιεχόμενο

Στριφτό τσιγαρο


maninakalli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!καπνίζω εδώ κ κάποια χρόνια κ αποφάσισα λογο οικονομίας ν ξεκινήσω το στριφτό. Αρχικά ν αναφέρω ότι κάνω πολύ ελαφριά τσιγάρα 1 01 1 κ σλιμ κ θ ήθελα κάτι αντιστιχο σε βαρύτητα στριφτό. Δε ξέρω καθόλου από καπνούς φύλλα η φίλτρα οποτε ζητώ τα φώτα σας!σε καμία περίπτωση δ θελω καιρό πιο βαρύ το αρωματικό δε με πειράζει κάνω μια δύο φορές το χρόνο black devil κ δε εχω ιδιαίτερο θέμα.Επίσης για τους γνώστες πόσα τσιγάρα βγάζει ένα πακέτο καπνού στριμενα με το μηχανημα κ ιχι μ το χερι που το αυξομειωνεις?συμφερει οικονομικα σε σχεση μ τ πακετο η ειναι μυθος?Ακούω προτάσεις λοιπόν!! (Οποιες προτασεις για διακοπη τ καπνισματος δε θα ληφθουν υποψιν ευχαριστω ???? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη οικονομία στο τσιγάρο είναι να το κόψεις, 7.5€ έχει πάει ο καπνός...

 

Πάντως στα σοβαρά. Πήγαινε σε ηλεκτρονικό τσιγάρο. Θα βρεις την υγεία σου (στην κυριολεξία) και είναι αρκετά πιο οικονομικό και πολύ καλύτερη εμπειρία από το κανονικό τσιγάρο.

 

Μπορεί να είναι Οff topic και να μην σε καλύπτει. Αλλά εγώ είπα να αφήσω μια πρόταση, προσπέρασε την άμα θες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!καπνίζω εδώ κ κάποια χρόνια κ αποφάσισα λογο οικονομίας ν ξεκινήσω το στριφτό. Αρχικά ν αναφέρω ότι κάνω πολύ ελαφριά τσιγάρα 1 01 1 κ σλιμ κ θ ήθελα κάτι αντιστιχο σε βαρύτητα στριφτό. Δε ξέρω καθόλου από καπνούς φύλλα η φίλτρα οποτε ζητώ τα φώτα σας!σε καμία περίπτωση δ θελω καιρό πιο βαρύ το αρωματικό δε με πειράζει κάνω μια δύο φορές το χρόνο black devil κ δε εχω ιδιαίτερο θέμα.Επίσης για τους γνώστες πόσα τσιγάρα βγάζει ένα πακέτο καπνού στριμενα με το μηχανημα κ ιχι μ το χερι που το αυξομειωνεις?συμφερει οικονομικα σε σχεση μ τ πακετο η ειναι μυθος?Ακούω προτάσεις λοιπόν!! (Οποιες προτασεις για διακοπη τ καπνισματος δε θα ληφθουν υποψιν ευχαριστω ???? )

Να ρωτήσω κάτι; για πιο λόγο δεν θες να το κόψεις; όταν κάπνιζα έβγαζε ο καπνός 1-2 ημέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο σακούλι των 30gr μου βγάζει περίπου 2 μέρες κανονικά προς μεγάλα τσιγάρα. 8€ λοιπόν χωρίς τα φιλτρακια. αν υπολογιζεις ότι πριν έκανα 2 πακέτα τη μέρα τότε είναι τα μισα λεφτά.

Το θέμα μας εδώ δεν είναι αν πρέπει να το κόψεις ή όχι οπότε δεν είναι επί του παρόντος αυτή η συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάνε καπνούς 15-18 gr ή καταργήθηκαν;

όχι πλέων βάση νόμου ΕΕ. 

 

maninakalli,

 

ένας καπνος golden virginia πράσινος (τώρα τελευταία που ήταν 30gr) μου έβγαζε περίπου 80 τσιγάρα

κάπνιζα στριφτά (και μόνο) τα τελευταία 10 χρόνια περίπου. αλλά με μηχάνημα δεν είχα στρίψει ποτέ.. πρέπει να βάζεις πολύ καπνό για να το βγάλει καλό αλλα και πάλι μπορεί να σου μείνει το φίλτρο στο στόμα...

 

από χαρτάκια rizla το micron και το ασημί είναι τα ποιό λεπτά/ελαφριά

 

φίλτρα μού άρεσαν πάρα πολύ αυτά με ενεργό άνθρακα

(http://www.panora.gr/pd/filtra-tou-pappou-6mm-energou-anthraka-100-tem-47613-31903.htm?lang=el&path=-1899634247)

 

το πόσο ελαφρύ το θές έχει να κάνει με χαρτάκι/φίλτρο και το πόσο καπνο βάζεις (άν είναι σφιχτό η "αεράτο") οπότε πρέπει να κάνεις "πειράματα"

στους καπνούς η γέυση είναι διαφορετική οπότε πρέπει να δοκιμάσεις μέχρι να καταλήξεις

οι καρέλια λευκός. drum λευκός, old holdborn λευκός και marlboro gold είναι απο τους ποιό διακριτικους στην γεύση.

 

 

Πάντως στα σοβαρά. Πήγαινε σε ηλεκτρονικό τσιγάρο. Θα βρεις την υγεία σου (στην κυριολεξία) και είναι αρκετά πιο οικονομικό 

σκέψου και το ηλεκτρονικό....

μετά απο 10 χρόνια στριφτού όπως είπα (όχι τόσο για την οικονομία αλλά γενικά και για το ότι μπορουσα να το κάνω όπως θέλω και η διαδικασία κ.α) είπα να πάρω ένα ηλεκτρονικό για να μην καπνίζω μέσα στο σπίτι (μύριζε άσχημα η έβγαινα στο μπαλκονι με -5). οπότε πήγα και πήρα ένα για να καπνίζω της 2 ώρες πριν πάω για δουλειά, και 2 ώρες αφού γυρίσω πριν κοιμηθώ.και έλεγα δεν θέλω να το κοψω. αυτό έλεγα ακόμη και στο μαγαζί... την πρώτη μέρα δεν έστριψα κανένα, έκανα μόνο το ηλεκτρονικό. μία βδομάδα μετά έστριψα ένα τσιγάρο γιατι ήταν καινούριος ο καπνός και ηταν κρίμα να τον πετάξω η να κάθετε και το έσβησα στην πρώτη τζούρα δέν μ'αρεσε καθόλου (ο καπνος που έκανα για χρόνια!). τώρα περίπου 3 μηνες μετά συνεχίζω με αυτό, κάνω τα δικά μου υγρά και μου κοστίζει κάτω απο 10 ευρώ τον μήνα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ν τ κόψω σε τ σκέφτομαι. Το ηλεκτρονικό το έχω δοκιμάσει κ είναι κάτι που δ με καλύπτει. Οι καπνοί που μ προτείνεται γράφουν περιεκτικότητα επάνω όπως τα πακέτα?μπορώ ν δω αν είναι όντως όσο θέλω? Όσο γ τ μηχάνημα γ τ στρίψιμο τ σκέφτομαι γιατί θεωρώ απίθανο ν καταφέρω ν στρίψω μόνη μου ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον ούτε τα πακέτα γράφουν,αυτό μετά την τοποθέτηση των φωτογραφιών.

Ο gv ροζ που σου είπα είναι από τους ελαφρυτερους και συμπαθεστερουσ κσπνους σε συτή την κατηγορία και πιστεψε με εχω κσπνισει τα πάντα.

Μάθε να στρίβεις με το χέρι, άσε τα πολλά πολλά μπλιμπλικια. Να θυμάσαι όταν στρίβεις να μην είνσι αλλά Θεοξερα τα δάχτυλα σου. Επίσης η τοποθέτηση φίλτρου θα σε βοηθά αρχικά στην σχηματοποιηση του τσιγάρου

Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ν τ κόψω σε τ σκέφτομαι. Το ηλεκτρονικό το έχω δοκιμάσει κ είναι κάτι που δ με καλύπτει. Οι καπνοί που μ προτείνεται γράφουν περιεκτικότητα επάνω όπως τα πακέτα?μπορώ ν δω αν είναι όντως όσο θέλω? Όσο γ τ μηχάνημα γ τ στρίψιμο τ σκέφτομαι γιατί θεωρώ απίθανο ν καταφέρω ν στρίψω μόνη μου ????

οι καπνοί όχι, δεν γράφουν κάτι γιατί όπως είπα εξαρτάτε απο το πόσο θα βάλεις, το χαρτάκι κτλ

 

από αυτούς που έβαλα παραπάνω ο drum ο λευκός μου φαίνονταν αρκετά ελαφρύς. ιδικά με ριζλα ασημι η micron. (υπόψην όσο ποιο ελαφρύ/λεπτό το χαρτάκι τόσο ποιο δύσκολα στρίβεις)

θα χαλάσεις αρκετά χαρτάκια σίγουρα μέχρι να μάθεις να το κάνεις καλά. αλλά μετά θα στρίβεις ποιο γρήγορα απο το να ανοιξεις ένα πακέτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το θυμήθηκες που τους πήγαν 7.5 ευρώ ? Είχαν 6 πριν 2 χρόνια.

Εμένα μου βγάζει γύρω στα 60 τσιγάρα. Αν υπολογίσεις ότι ένα πακέτο έχει 20 τσιγάρα και κοστίζει 4.5 ευρώ, ναι, συμφέρει.

 

Έχε υπ' όψιν ότι τα λεπτότερα χαρτάκια σβήνουν μόνα τους. Αυτό σημαίνει πως άμα το ξεχάσεις στο χέρι σου αντί όταν το θυμηθείς να αντικρύσεις μια σωλήνα στάχτης, θα αντικρύσεις ένα τσιγάρο, και δε θα πάει χαμένος ο καπνός... Έτσι κάνεις κάποια οικονομία. Εγώ τα micron rizla καπνίζω, τα λεπτότερα που υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις παιδιά!πήρα golden Virginia το ροζ μ ροζ ριζλα χαρτί κ φίλτρο ενεργού άνθρακα. Ο καπνός συμπαθητικός αλλά σίγουρα κ δοκιμάσω κ κάποιον άλλο γ ν δω τι ν ταιριάζει καλύτερα. Όσο Ή τ στρίψιμο πήρα μια βλακεία μηχανή μικρή κ δε δουλεύει οπότε προσπαθώ μ τ χέρια κ μπορώ Ν πω τ παω χάλια αλλά το παλεύω ελπιζω ν τ καταφέρω κάποια στιγμή αν δω κ δεν θα γυρίσω παλι στο πακέτο χα χα χα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε Καρέλια άσπρο χαρτάκια Rizla γαλάζια kai φιλαράκια Rizla μπλε 150άρια. Είναι σχετικά ελαφρύς.

 

Άλλα αν θες να κάνεις πραγματική οικονομία γύρνα το στο Vaping.

Έχω πάρει 75€ το Aspire Zelos με υγρά που έχουν 1,2 νικοτίνη, είμαι μιάμιση εβδομάδα χωρίς τσιγάρο και δεν μου έχει λείψει.

Σκέψου ότι τον μήνα έκαιγα 120 €.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις παιδιά!πήρα golden Virginia το ροζ μ ροζ ριζλα χαρτί κ φίλτρο ενεργού άνθρακα. Ο καπνός συμπαθητικός αλλά σίγουρα κ δοκιμάσω κ κάποιον άλλο γ ν δω τι ν ταιριάζει καλύτερα. Όσο Ή τ στρίψιμο πήρα μια βλακεία μηχανή μικρή κ δε δουλεύει οπότε προσπαθώ μ τ χέρια κ μπορώ Ν πω τ παω χάλια αλλά το παλεύω ελπιζω ν τ καταφέρω κάποια στιγμή αν δω κ δεν θα γυρίσω παλι στο πακέτο χα χα χα

Ολοι στην αρχη χαλια τα καναμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ελαφριά τσιγάρα έκανα πριν το γυρίσω στο στριφτό και εδώ και ενάμιση χρόνο δεν μπορώ να καπνίσω έτοιμο τσιγάρο παρά μόνο στριφτό!

 

Ο golden Virginia ροζ ειναι όντως πολύ καλός και μια περίοδο έπαιρνα συχνά, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις και τον κίτρινο που ναι πιο κλασικός. Εγώ αυτόν κάνω, παλιότερα έκανα και old Holbrook κίτρινο και μπλε.

Τα φιλτράρισα με ενεργό άνθρακα δεν τα συμπάθησα καθόλου ! Απορώ που σας αρέσουν... Αν βρω το πακέτο που είχα θα βάλω αγγελία να τα χαρίσω γιατι τα χω εδώ και κάθονται... Απο χαρτάκια, τα γαλάζια και ασημί ρίζλα ειναι μια χαρά, ίσως στην αρχή σε δυσκολέψουν αλλά συνηθίζεις.

 

Τα πρώτα τσιγάρα που έστριψα ήταν στα όρια του χάλια τωρα ειναι αποδεκτά αλλά με βολεύουν και προσαρμόζω ποσότητα καπνού κλπ ανάλογα τιςορεξεις μου. Συχνά στρίβω αρκετά μαζεμένα για να χω καβάτζα όσο οδηγώ ώστε να μην στρίβω εκείνη την ώρα. Πάντως με μηχανάκια δεν ασχολήθηκα βαριόμουν να ασχοληθώ τοσο και ήθελα να χω τα απαραίτητα μαζί μου και τίποτα περιττό.

 

Ειναι όντως πιο οικονομικός ο καπνός, ειδικά αν ψωνίζεις φιλαράκια κ χαρτάκια σε καλή τιμή και όχι απο οποιοδήποτε περίπτερο. Εγώ προμηθεύομαι σε μεγάλη ποσότητα και τα παίρνω πολύ φθηνότερα απο τιμές περιπτέρου. Όμως παράλληλα ένιωσα το κάπνισμα και κάνω 1 -2 καπνούς το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...