Προς το περιεχόμενο

Xbox One X, η κονσόλα που φέρνει το πραγματικό 4K gaming κυκλοφορεί στις 7 Νοεμβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει μεγαλη πλακα παντως αυτη η γενια κονσολων και καποιοι βαρανε παλαμακια κιολας με το Xbox One X. Οταν ο αλλος θα εχει πλεονεκτημα στο online λογω της καλυτερης εκδοσης του XboxOne X σε σχεση με τον κατοχο του Xbox One S να δω τοτε τι αντιδρασεις να δουμε να γραφονται.

 

Και αυτο θα φανει πολυ ευκολα στα πρωτου προσωπου παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αλλα το One X θα εχει καλυτερα γραφικα απο το πισι μου που κοστιζει τα ιδια λεφτα ;)

 

 

Εσύ φίλε μου θα πρέπει να έχεις φάει τόσο κάψιμο με το One στα 720p αυτή τη γενιά που ο ερχομός του X θα φαίνεται ως Δευτέρα Παρουσία στα μάτια σου... Δεν εξηγείται διαφορετικά η συμπεριφορά σου.

 

Από την άλλη θα μου πεις, τι μας νοιάζει η ζωή σου?  :-)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανταγωνισμός εξυπηρετεί τους gamers. 

Το 4Κ gaming (γνώμη μου πάντα) θα είναι ώριμο στην επόμενη γενιά κονσολών. Πήρα προσφατα αντί XBOX,  PS4  (το απλό όχι το pro) φυσικά με κριτήριο τα παιχνίδια. Εχω δει διαφορά στα γραφικά μεταξύ 1080p και 4Κ αλλά σε καμία περίπτωση τέτοια που να στεναχωριέμαι που τα βλέπω σε "χαμηλή" ανάλυση. Ολα είναι το gameplay. To ΧΒΟΧ One Χ θα πουλήσει, αλλά όχι όπως θα θέλανε. Θα έρθουν τα παιχνίδια (πχ νεό God of War κλπ) τη στιγμή του διλήμματος για αυτούς που πρωτοαγοράζουν κονσόλα, και η ζυγαριά και λόγω τιμής θα γείρει πάλι προς τη Sony...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ο μονος λογος ειναι αυτος . για παραδειγμα εγω που εχω pc δεν χρειάστηκε να αγορασω το xbox για να παιξω τα παιχνιδια της τα επαιξα σε pc και τα χαρηκα .Δεν υπαρχει λογος υπαρξης της κονσολας πλεων γιαυτο πιστευω δεν θα πουλησει οσο θα επρεπε να πουλησει λογο hardware.αντιθετα ομως πηρα ps4 για να παιξω τους τιτλους του

Βρε κι εγώ το ίδιο κάνω, ικανό pc και PS4

 

Αλλά αυτό δε σήμαινε ότι θα έπαιρνα Xbox για τους 3 τίτλους που όντως έχω παίξει αρκετά στο pc (gears, forza, ki)

 

Ούτε και PS4 σκοπευα να πάρω και ο μόνος λόγος που πήρα είναι ότι στα 3 χρόνια που κυκλοφορεί τα exclusives του έγιναν μπόλικα ώστε να συνεχίσω να το αγνοώ, οποτε τσίμπησα και ένα τέτοιο τώρα που η τιμή του είναι σχετικά χαμηλά (με κάποια προσφορά)

 

Το one όσο καλά και να είναι τα exclusive του συνεχίζουν να μου φαίνονται λίγα για να αγοράσω τη κονσόλα δυνατή ή αδύναμη.

 

Οπότε δίνοντας μου τα παιχνίδια αυτά στο pc η ms πήρε από μένα κάποια λεφτά από κει που δε θα έπαιρνε φράγκο!

 

Επιμένω δε της κόβει πωλήσεις από το Xbox το pc, το Xbox δε πουλάει γιατί δεν επένδυσε σε αποκλειστικότητες όσο η Σόνυ που έχει ξεσκιστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έχω Xbox one και Playstation Pro.

Το Playstation το πήρα για να εκμεταλευτώ την τηλεόρασή μου (65" 4K HDR 3D) και απογοητεύτικα.

 

Στο μενού το Ps4 είναι 4Κ και τα παιχνίδια όλα ακόμα και τα optimized είναι 1080p, όπως το αναφέρει και η Sony στο Store.

 

Από εκεί και πέρα δεν βλέπω διαφορά στα γραφικά σε σχέση με το Slim.

 

Τα exclusive του Playstation είναι κολοκύθια τούμπανα.

και το Pro είναι μούφα.

 

Το μόνο καλό που αξίζει στην πλατφόρμα playstation είναι το playstation tv γιατί streamάρεις σε άλλη τηλεόραση και παίζεις με χειριστήρια του Ps3 ,που το σκότωσε η Sony

και το psvita για να παίζεις streaming παιχνίδια σε φορητή κονσόλα στην τουαλέτα. Επίσης το σκότωσε η Sony.

 

Επίσης η Sony το έχει ρίξει στις προσφορές μιας και ήξερε ότι θα χάσει τον τίτλο της ισχυρότερης κονσόλας.

 

Αν ήταν να έχω ένα από τα δύο θα είχα το Xbox και λόγω ισχυρότερου hardware που εκμεταλεύεται τις τελευταίες τεχνολογίες και λόγω προσφορών στο Gold Live.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κάποιοι πρέπει να μεγαλώσετε λίγο (το μυαλό σας τουλάχιστον), και να καταλάβετε ποιο είναι το συμφέρον σας και για ποιο λόγο αγοράζετε κάτι!

 

Κονσόλα αγοράζεις για δύο λόγους: 1ον τα exclusives και 2ον την ευκολία χρήσης.

 

Για το 1ο, συμφέρον της εταιρίας είναι να βγάζει exclusives για να αγοράζουν την κονσόλα της! Για τον καταναλωτή όμως συμφέρον είναι να ΜΗΝ υπάρχουν exclusives, ώστε να έχει την ελευθερία να επιλέγει όποιο μηχάνημα του αρέσει! Όσοι λυσσάξατε με τα exclusives, μετοχές στην MS έχετε; Θέλετε να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα (να μην παίζει το ps4 και το pc τα παιχνίδια σας;) 

 

Για το 2ο, όσοι προτιμάτε το pc είναι προφανές ότι ένα pc έχει πολύ περισσότερα να σας προσφέρει. Πολλά εκτός από την ευκολία χρήσης μια μικρής σχετικά συσκευής, που ανάβει από το χειριστήριο και παίζει άμεσα με τον καλύτερο τρόπο όλα τα παιχνίδια που έχουν δημιουργηθεί για αυτή, σε μια μεγάλη TV στο σαλόνι σας. Αν δεν σας ενδιαφέρει αυτό, τότε προφανώς PC!

 

Το αν θα πουλήσει περισσότερο το ps4 λίγο με νοιάζει. Ως κάτοχος xbox one με νοιάζει να βγαίνουν στην κονσόλα μου παιχνίδια που να μου αρέσουν, και μακάρι να βγαίνουν και για το pc και να έχω την ευκαιρία να τα παίζω και εκεί όποτε δεν είναι διαθέσιμο το σαλόνι, και να βγαίνουν και για ps4 που να μπορούν να συνεργαστούν στο online και να υπάρχει μεγαλύτερο κοινό. Επίσης με νοιάζει να πληρώνω το gold και να παίρνω τζάμπα κάθε μήνα αξιόλογα παιχνίδια που δεν θα ασχολιόμουν αλλιώς. Με νοιάζει η κονσόλα να κρατήσει τουλάχιστον μια 5ετία ώστε να βγάλει τα λεφτά της. Αυτά...

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιον κονσολα το Xone X αποτελει αριστη επιλογη. Δεν ειπε κανενας οτι το Hardware ειναι κακο. Σιγουρα στα multiplatform θα ειναι το καλυτερο απο τις κονσολες.

 

Αυτο που σχολιαζεται ειναι οτι ολα τα παιχνιδια μπορεις να τα βρεις και αλλου.

 

Και διαφορα στην τιμη 150 ευρω σε σχεση με το PS4 Pro, μιας και ειναι σχεδον βεβαιο οτι η Sony θα μειωσει τιμες, δεν ειναι ασημαντη για παιχνιδια που θα ειναι φτιαγμενα να τρεχουν και στις απλες εκδοσεις των κονσολων.

εγω εγραψα κατι εντελως διαφορετικο. Ουτε ειπα οτι το hardware ειναι κακο, που λές πιο πανω, ουτε για κατι που λες με 150 ευρω και ps4 και κατι αλλα που γραφεις

Τσπ, μπορουμε να συμφωνησουμε ολοι στο οτι τα exclusives σκοτωνουν το gaming? Για να δω τωρα ποσο καλοι και αγαπημενοι ειμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαφνικα η αγορα μιας κονσολας κρινεται μονο απο τα exclusives? Που ειναι τα " το console gaming ειναι πιο οικονομικο αρα αυτο θα παρω γτ συμφερει" - "Αλλη αισθηση να παιζεις απο τον καναπε" - "βαζω το δισκακι και τελος, αντι να παιδευομαι 3 μερες και 3 νυχτες να κουμπωσω μια καρτα γραφικων"    και ολες αυτες τις μπουρδες που λεγατε ολα τα χρονια?

 

 

 

Για καποιον κονσολα το Xone X αποτελει αριστη επιλογη. Δεν ειπε κανενας οτι το Hardware ειναι κακο. Σιγουρα στα multiplatform θα ειναι το καλυτερο απο τις κονσολες.

Αυτο που σχολιαζεται ειναι οτι ολα τα παιχνιδια μπορεις να τα βρεις και αλλου.

 

Και διαφορα στην τιμη 150 ευρω σε σχεση με το PS4 Pro, μιας και ειναι σχεδον βεβαιο οτι η Sony θα μειωσει τιμες, δεν ειναι ασημαντη για παιχνιδια που θα ειναι φτιαγμενα να τρεχουν και στις απλες εκδοσεις των κονσολων.

 

 

Σε bold ειναι η απαντηση μου σε αυτο που εγραψες. Απο την στιγμη που οι διαφορες θα ειναι μικρες μεταξυ PS4 Pro και Xone X (λογο του οτι οπως ξαναειπα τα παιχνιδια θα πρεπει να τρεχουν και στις απλες εκδοσεις) τοτε ναι συζητας και για exclusives και για σεβαστη διαφορα τιμης.

 

Η ευκολια στις κονσολες και η φθηνοτερη τιμη αυτων σε σχεση με ενα αντιστοιχο PC, καθαρα σε ζητημα hardware, ειναι δεδομενη οποτε ποιος ειναι ο λογος να ξανασυζητηθει;

 

Προσωπικα θελω να παει πολυ καλα το Xone X. Δεν ξεχναω την Sony που ειχε την μυτη ψηλα με το PS3 και πηγε να τσακιστει για αυτο. Μονο καλο κανει ο ανταγωνισμος.

 

Αλλα σαν multiplatform χρηστης δεν μπορω να μην σχολιασω οτι απο αυτα που ειδα εχθες δεν μου εκανε κατι κλικ να αγορασω νωρις Xone σε σχεση πχ με τα Last of Us 2 , Death Stranding η God of War. Γουστα ειναι αυτα και προχωραμε.

 

EDIT: Τωρα ειδα την τελευταια σου προταση. Η απαντηση μου ειναι οτι ναι σε ενα ποσοστο δεν ειναι καλα τα exclusives αλλα η αλλη πλευρα ειναι οτι τα παιχνιδια που φτιαχνονται αποκλειστικα για ενα μηχανημα και το ξεζουμιζουν ειναι συνηθως αυτα που προκαλουν την εξελιξη του gaming.

 

Οποτε κατα την γνωμη μου ειναι αναγκαιο κακο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσπ, μπορουμε να συμφωνησουμε ολοι στο οτι τα exclusives σκοτωνουν το gaming? Για να δω τωρα ποσο καλοι και αγαπημενοι ειμαστε

Εγώ θα συμφωνήσω αν και θα έλεγα ότι σκοτώνει τις τσέπες μας, για τους κατασκευαστές είναι ο βασικός τρόπος να πουλήσουν μηχανάκια

 

Και καλώς ή κακώς αυτή η κατάσταση υπήρχε πάντα, αυτή τη στιγμή είναι λιγότερο έντονη από ποτέ μάλιστα, ειδικά για το pc που έχει περισσότερες επιλογές από ποτέ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να λέμε ευτυχώς που εχουμε ανταγωνισμό και πρεπει να υπάρχει ανταγωνισμός για το καλο μας, καλυτερα προϊόντα και συμφέρον για εμας..μακάρι να ειμαστε καλα και να εχουμε και Sony και Microsoft και Nintendo.... στην τελική τι μας πειράζει που μια εταιρεία βγάζει ενα προϊόν???

 

Μα για αυτό γκρινιάζουμε !!! Γιατί έτσι όπως το πάει η MS θα εξακολουθήσει η Sony να παίζει μπάλα μόνη της....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανία με τις αποκλειστικότητες έχουν πολλοί. Δεν έχουν τίποτε άλλο να πουν.  

 

Απ' όσο είδα, εμένα τουλάχιστον, οι αποκλειστικότητες που βλέπω στο PS4 δεν μου κάνουν και το Uncharted δεν με πείθει και πολύ για να αγοράσω PS4. 

 

Κατά τα άλλα οι κορυφαίοι τίτλοι είναι και στις δύο κονσόλες και ο καθένας κρίνει μόνος του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...