Προς το περιεχόμενο

Tρεις ερωτησεις για λογ/σμο ΔΕΗ


rus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Ο ΦΠΑ 13% πανω σε τι ποσο υπολογίζεται? Νομιζα ότι ηταν πανω στην αξια ρεύματος, αλλα βλέποντας τους τελευταιους δυο εκκαθαριστικούς παρατηρω ότι ειναι επι ποσου μεγαλυτερου της αξιας ρευματος.

 

- Αν ένα 4μηνο δεν περασει ο υπάλληλος να μετρησει και μπει ενα προσωρινο στο περιπου ποσο, ο καταναλωτης μπορει να το ξερει? υπαρχει καποια σχετικη ενδειξη στο λογ/σμο του?

 

-(EDIT)  Aν κανεις μερικη πληρωμη, αυτη θα εμφανιστει σιγουρα στον επομενο λογ/σμο? ή θελει καποιο χρονο?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1- Ο ΦΠΑ 13% πανω σε τι ποσο υπολογίζεται? Νομιζα ότι ηταν πανω στην αξια ρεύματος, αλλα βλέποντας τους τελευταιους δυο εκκαθαριστικούς παρατηρω ότι ειναι επι ποσου μεγαλυτερου της αξιας ρευματος.

 

2- Αν ένα 4μηνο δεν περασει ο υπάλληλος να μετρησει και μπει ενα προσωρινο στο περιπου ποσο, ο καταναλωτης μπορει να το ξερει? υπαρχει καποια σχετικη ενδειξη στο λογ/σμο του?

1 Το φπα ειναι ακριβώς για την αξια του ρεύματος, μόλις το έκανα

2 Αν δεν μετρήσει (με δικη σου ευθύνη, γιατί το "δεν πέρασε" δεν υπάρχει) τοτε ο επόμενος και ο μεθεπόμενος λογαριασμός σου θα ειναι και παλι έναντι, (πας στο 8μηνο δηλαδή) το πόσο ειναι το έναντι μονο το πρόγραμμα που τρέχει στο λογιστήριο το ξέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 Το φπα ειναι ακριβώς για την αξια του ρεύματος, μόλις το έκανα

2 Αν δεν μετρήσει (με δικη σου ευθύνη, γιατί το "δεν πέρασε" δεν υπάρχει) τοτε ο επόμενος και ο μεθεπόμενος λογαριασμός σου θα ειναι και παλι έναντι,

 

1. Τσεκαρα τρεις δικους λογ/σμους, στον ένα είναι ακριβως στην αξια, στον αλλον +8ε απ την αξια, στον παραλλο +41ε απ την αξια! Πως εξηγειται αυτό?

 

2. Καλα, μην ορκιζεσαι οτι περνανε παντα, αλλα για να μενουμε στο θεμα, ωστε αν δε γινει η καταμετρηση λαμβανει κανεις παλι λογ/σμο  τυπου "Εναντι"? Αρα εκκαθαρισικτος σημαινει παντα οτι εχει πραγματοποιηθεί μετρηση απ τον υπαλληλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Ο ΦΠΑ 13% πανω σε τι ποσο υπολογίζεται? Νομιζα ότι ηταν πανω στην αξια ρεύματος, αλλα βλέποντας τους τελευταιους δυο εκκαθαριστικούς παρατηρω ότι ειναι επι ποσου μεγαλυτερου της αξιας ρευματος.

 

- Αν ένα 4μηνο δεν περασει ο υπάλληλος να μετρησει και μπει ενα προσωρινο στο περιπου ποσο, ο καταναλωτης μπορει να το ξερει? υπαρχει καποια σχετικη ενδειξη στο λογ/σμο του?

 

1. Ο ΦΠΑ υπολογίζεται πάνω στο άθροισμα της αξίας ρεύματος, ρυθμιζόμενων χρεώσεων και ΕΦΚ, το λέει ξεκάθαρα στο τιμολόγιο που έχει αναρτήσει η ΔΕΗ.

 

2. Νομίζω πως όχι, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ο ΦΠΑ υπολογίζεται πάνω στο άθροισμα της αξίας ρεύματος, ρυθμιζόμενων χρεώσεων και ΕΦΚ, το λέει ξεκάθαρα στο τιμολόγιο που έχει αναρτήσει η ΔΕΗ.

 

 

 

13% πανω σε όλα αυτα? όχι βεβαια, παρε ένα λογ/σμο σου και τσεκαρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω κάνει και μου βγήκε, εσύ προφανώς δεν τα υπολογίζεις σωστά και για αυτό δεν σου βγαίνει.

 

ΦΠΑ: (Χρεώσεις Προμήθειας ΔΕΗ + Ρυθμιζόμενες + ΕΦΚ) x 13%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω κάνει και μου βγήκε, εσύ προφανώς δεν τα υπολογίζεις σωστά και για αυτό δεν σου βγαίνει.

 

 

 

Mα δε χρειαζεται να το υπολογισω φιλε μου, το γραφει πανω ο ιδιος ο λογαριασμος...

Γιαυτο σου λεω, τσεκαρε το λογ/σμο σου και δες επι τι ποσου είναι το 13%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δε χρειαζεται να το υπολογισω φιλε μου, το γραφει πανω ο ιδιος ο λογαριασμος...

Γιαυτο σου λεω, τσεκαρε το λογ/σμο σου και δες επι τι ποσου είναι το 13%.

 

Το έχω κάνει ήδη λέμε, και μου βγήκε, ενώ εσύ το αμφισβητείς χωρίς να το έχεις κάνει... τι να πω?

 

Αν θέλεις σκανάρισε τον λογαριασμό σου και δείξτον μας να να σου εξηγήσω πως βγαίνει αυτό που νομίζεις ότι δεν βγαίνει.

 

308grdi.jpg

 

Χρέωση προμήθειας ρεύματος: 241,83€

Ρυθμιζόμενες χρεώσεις: 197,01€

Μείον αξία ρεύματος έναντι(έχει ήδη πληρωθεί ο ΦΠΑ για αυτή στον προηγούμενο): -55,36€

ΕΦΚ 5,58€

 

Σύνολο 389,06€

 

Πάνω σε αυτό το ποσό υπολογίστηκε ορθώς ο ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει ήδη λέμε, και μου βγήκε, ενώ εσύ το αμφισβητείς χωρίς να το έχεις κάνει... τι να πω?

 

Αν θέλεις σκανάρισε τον λογαριασμό σου και δείξτον μας να να σου εξηγήσω πως βγαίνει αυτό που νομίζεις ότι δεν βγαίνει.

 

Aντε παλι... δε χρειαζεται να κανεις κατι λεμε, το γραφει πανω ο ιδιος ο λογαρισμος. 

Γραφει  ΦΠA: ποσο ταδε x 13% = ποσο ταδε

 

Δε χρειαζεται να σκαναρω, τον εχω ετοιμο από τη σελιδα μου στη ΔΕΗ.

Όταν δεις ότι το ποσο ταδε ειναι στη μια περιπτωση ακριβως η αξια του ρεύματος και στην άλλη περιπτωση  η αξια του ρεύματος+8€, τι θα πεις μετα? :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντε παλι... δε χρειαζεται να κανεις κατι λεμε, το γραφει πανω ο ιδιος ο λογαρισμος. 

Γραφει  ΦΠA: ποσο ταδε x 13% = ποσο ταδε

 

Δε χρειαζεται να σκαναρω, τον εχω ετοιμο από τη σελιδα μου στη ΔΕΗ.

Όταν δεις ότι το ποσο ταδε ειναι στη μια περιπτωση ακριβως η αξια του ρεύματος και στην άλλη περιπτωση  η αξια του ρεύματος+8€, τι θα πεις μετα? :-) 

 

Θα πω πως δεν καταλαβαίνεις τίποτα από όσα βλέπεις στο λογαριασμό σου  :-)

 

Η ερώτηση σου πάντως θεωρώ ότι απαντήθηκε, άσχετα αν εσένα δεν σου βγαίνουν τα κουκιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα πω πως δεν καταλαβαίνεις τίποτα από όσα βλέπεις στο λογαριασμό σου  :-)

 

Η ερώτηση σου πάντως θεωρώ ότι απαντήθηκε, άσχετα αν εσένα δεν σου βγαίνουν τα κουκιά.

 

Eσυ φιλε μου ειπες ότι  " ο ΦΠΑ υπολογίζεται πάνω στο άθροισμα της αξίας ρεύματος, ρυθμιζόμενων χρεώσεων και ΕΦΚ ", ο φιλος ΝikosKallithea ειπε ότι " το φπα ειναι ακριβώς για την αξια του ρεύματος ". Ενώ παλι  βλεπω αλλοτε ακριβως πανω στην αξια του ρεύματος, αλλοτε συν κατι ψιλα παραπανω από την αξια του ρευματος.

 

 

Και μια τριτη ερωτηση (που προσθεσα με edit στο πρωτο post του νηματος),

αν κανεις μερικη πληρωμη, αυτη θα εμφανιστει σιγουρα στον επομενο λογ/σμο? ή θελει καποιο χρονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγουν σωστα οι πράξεις πρεπει να πάρετε και τους δυο λογαριασμούς στα χέρια σας, έναντι και εκκαθαριστικό, αλλιως δεν θα βγαλετε άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγουν σωστα οι πράξεις πρεπει να πάρετε και τους δυο λογαριασμούς στα χέρια σας, έναντι και εκκαθαριστικό, αλλιως δεν θα βγαλετε άκρη

 

Και ο εναντι και ο εκκαθαριστικος αναφερουν φπα 13%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσυ φιλε μου ειπες ότι  " ο ΦΠΑ υπολογίζεται πάνω στο άθροισμα της αξίας ρεύματος, ρυθμιζόμενων χρεώσεων και ΕΦΚ ", ο φιλος ΝikosKallithea ειπε ότι " το φπα ειναι ακριβώς για την αξια του ρεύματος ". Ενώ παλι  βλεπω αλλοτε ακριβως πανω στην αξια του ρεύματος, αλλοτε συν κατι ψιλα παραπανω από την αξια του ρευματος.

 

Αυτό ακριβώς είπα, το απόδειξα και με παράδειγμα.

Το τι είπε ο φίλος NikosKallithea δεν με αφορά.

Τα "ψιλά" ή "χοντρά" παραπάνω που βλέπεις έχουν να κάνουν με το πόσο ψιλό ή χοντρό λάθος έχεις κάνει στους υπολογισμούς σου. Όποια στιγμή θέλεις δείξε μου το λογαριασμό σου και τον τρόπο που υπολογίζεις για να σου δείξω και εγώ με τη σειρά μου που ακριβώς έχεις κάνει λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είπα, το απόδειξα και με παράδειγμα.

 

Τα "ψιλά" ή "χοντρά" παραπάνω που βλέπεις έχουν να κάνουν με το πόσο ψιλό ή χοντρό λάθος έχεις κάνει στους υπολογισμούς σου.

 

Tωρα ειδα το image με το λογ/σμο σου, τον εβαλες αργοτερα με edit ή εγω δεν τον ειχα προσεξει?

 

Δεν εκανα υπολογισμούς, απλα ανεφερα τι γραφουν οι λογ/σμοι μου. Λοιπον, θα τσεκαρω το λογ/σμο σου και τους δικους μου και θα ξαναποσταρω αργοτερα με τα αποτελέσματα της μελετης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...