Προς το περιεχόμενο

το laptop σέρνεται. αποτελέσματα hart d sentinel


kyriakh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν βαλει και το καταλληλο λειτουργικο, θα δει διαφορα...Κι εγω σου το λεω που εβαλα απλα το ελαφρυ λειτουγικο σε καποιον και με μηχανικο δισκο κιολας! Με sempron 1 core! Αλλα το οτι καλυτερο ειναι αντι για ssd με κανα 50ρικο, να βαλει αλλα 30-50 και να παρει μεταχειρ. κατι πολυ καλυτερο απο αυτο, ναι ισχυει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εαν βρεις τον διπυρηνο(σιγουρεψεις οτι κουμπωνει σωστα/αναγνωριζετε/επαρκει το ρευμα/ψυξη) ενα 5ευρω,βρεις κ καμια ram 2gb αλλα ~τοσα σιγουρα θα αξιζει τον κοπο.

 

Απο εκει κ περα ψαχνεσαι για σκληρο, ειτε ssd,ειτε μηχανικο 7200rpm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά μου καλά, δεν είχα χρόνο....
εικόνα cpu z

 


Το υπολοιπο λαπτοπ τι specs εχει

ti είναι και πως τα εμφανίζω;


Δεν λενε κατι τα screenshots που ανεβασες. Ανεβασε κατι απο speccy ή εστω τον device manager και να φαινονται οπωσδηποτε η cpu και η καρτα γραφικων που εχει.Τζιμ πως τα βρίσκω αυτα;


spasmena windows exeis?


99% ειναι cpu που λεει και ο φιλος, αν δεν σου τρεχει κατι απο windows, θα πας διαχειριση εργασιων επιδοσεις και εκει να το τσεκαρεις

σπασμένα είναι ναι. γιατί μου τα είχαν δώσει ελληνικά, και έβαλα ακριβώς τα ίδια αλλά αγγλικά που ήθελα


spasmena windows exeis?


99% ειναι cpu που λεει και ο φιλος, αν δεν σου τρεχει κατι απο windows, θα πας διαχειριση εργασιων επιδοσεις και εκει να το τσεκαρεις


Εγώ θα έλεγα να δει που είναι το πρόβλημα πρώτα, γιατί στα παραπάνω screenshot απο οτι φαίνεται ούτε ο επεξεργαστής δεν 100ρίζει ούτε η μνήμη, μετά ο δίσκος πρέπει να δούμε αν είναι και αυτός σε φουλ χρήση και για αυτό κολλάει το σύστημα... Μετά μπορεί να λείπει και κανένας driver?

 

Εν ολίγοις, @kyriakh τρέξε το task manager και πήγαινε στην καρτέλα performance, εκεί άστο να γράφει και κάνε οτι κάνεις, μετά απο 2 λεπτά γύρνα και δες αν ο επεξεργαστής είναι συνέχεια στο 100% ή η μνήμη πάνω απο 80-90%.

 

Μετά δες τον δίσκο, τρέξε sentinel και πήγαινε στην καρτέλα disk performance, εκεί θα σου βγάλει πόσο % απασχολημένος είναι ο δίσκος (disk activity) κάθε στιγμή, άστο να τρέχει και κάνε οτι κάνεις πάλι για 2 λεπτά, γύρνα και δες αν είναι στο 100% τα διαγράμματα. Μετά μιας και θα είσαι στο sentinel πήγαινε πάλι στην καρτέλα SMART και πάτα απάνω στις τιμές δεξί κλίκ και γύρνα το στο δεκαδικό, μετά πες μας τι γράφει στην γραμμή relocated sectors count γιατί στην μια σου λέει 8 και στην άλλη 30008(hex) τα οποία δεν είναι ίδια (ενώ λογικά θα έπρεπε).

 

Μετά πήγαινε μια στην διαχείριση συσκευών και δες αν υπάρχει καμία συσκευή χωρίς driverη

η cpu πάει απο 1%-100%


Ποια windows, 32 η 64 bit

win 32 b


Εγώ θα έλεγα να δει που είναι το πρόβλημα πρώτα, γιατί στα παραπάνω screenshot απο οτι φαίνεται ούτε ο επεξεργαστής δεν 100ρίζει ούτε η μνήμη, μετά ο δίσκος πρέπει να δούμε αν είναι και αυτός σε φουλ χρήση και για αυτό κολλάει το σύστημα... Μετά μπορεί να λείπει και κανένας driver?

 

Εν ολίγοις, @kyriakh τρέξε το task manager και πήγαινε στην καρτέλα performance, εκεί άστο να γράφει και κάνε οτι κάνεις, μετά απο 2 λεπτά γύρνα και δες αν ο επεξεργαστής είναι συνέχεια στο 100% ή η μνήμη πάνω απο 80-90%.

 

Μετά δες τον δίσκο, τρέξε sentinel και πήγαινε στην καρτέλα disk performance, εκεί θα σου βγάλει πόσο % απασχολημένος είναι ο δίσκος (disk activity) κάθε στιγμή, άστο να τρέχει και κάνε οτι κάνεις πάλι για 2 λεπτά, γύρνα και δες αν είναι στο 100% τα διαγράμματα. Μετά μιας και θα είσαι στο sentinel πήγαινε πάλι στην καρτέλα SMART και πάτα απάνω στις τιμές δεξί κλίκ και γύρνα το στο δεκαδικό, μετά πες μας τι γράφει στην γραμμή relocated sectors count γιατί στην μια σου λέει 8 και στην άλλη 30008(hex) τα οποία δεν είναι ίδια (ενώ λογικά θα έπρεπε).

 

Μετά πήγαινε μια στην διαχείριση συσκευών και δες αν υπάρχει καμία συσκευή χωρίς driver.

to bluetooth έχει μόνο πρόβλημα με τους drivers αλλά δε μου τους βρίσκει αυτόματα...

post-186254-0-52531000-1499317563_thumb.jpg

post-186254-0-11170700-1499317565_thumb.jpg

post-186254-0-07443300-1499317566_thumb.jpg

post-186254-0-84989500-1499317570_thumb.jpg

post-186254-0-88405200-1499317571_thumb.jpg

post-186254-0-39705900-1499318525_thumb.jpg

post-186254-0-62618800-1499318952_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O cpu γενικά ζορίζεται... Σε πρώτη φάση αν μπορείς και θες άλλαξε τον.

Αν δεις εδώ λέει πως βγαίνει και με: "AthlonM X2 Dual-Core Processor for Notebook PCs 3 to 2.2 GHz, 1 MB L2 cache)". Γενικά για το τι βγαίνει σε αυτό το σόκετ δες εδώ: link.

Άρα λογικά αν πάρεις αυτόν (ή κάποιον παρόμοιο) θα δουλέψει. Σίγουρη συμβατότητα βέβαια σε λάπτοπ δεν εγγυάται κανένας χωρίς δοκιμή άρα έχε το στο μυαλό σου οτι μπορεί και να μην πάρει μπρος με αυτόν.

 

Μετά ραμ απο όσο φαίνεται έχει ένα dim των 2, άρα θα βόλευε (αν και δεν βλέπω να χρειάζεται) να πάρεις άλλο ένα.

 

Τους Drivers για το BT απο εδώ: link (Network).

 

Μετά αν σου κολλάει πάλι πρέπει να δεις ο δίσκος μην τερματίζει.

 

Γενικά το συγκεκριμένο λάπτοπ πάντως έχει απο όσο βλέπω κάρτα ΑΤΙ3200, αυτή καίγεται, έχε το στα υπόψιν, καθάριζε το συχνά και όσο κρατήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια αναβάθμιση έχω κάνει κι εγώ σε ολόιδιο laptop πελάτη μου. Αντικατάσταση cpu(έχω να σου δώσω εάν σε ενδιαφέρει,χωρίς χρήματα)προσθήκη μνήμης ram και τοποθέτηση ssd. Να ξέρεις η διαφορά ήταν αισθητή και σημαντική για τη χρήση που το ήθελε ο πελάτης,όχι όμως τρελή. Τα μοντέλα αυτά έχουν θέματα με τις θερμοκρασίες και θέλουν συχνά καθάρισμα και αλλαγή Thermal Paste για να προλάβεις την ζημιά στη κάρτα γραφικών. Όσο για το κόστος,μπορείς απλά να σκεφτείς οτι η αγορά του ssd δεν θα πάει χαμένη γιατί θα μπορείς να τον βάλεις σε άλλο μηχάνημα μελλοντικά,είτε εάν το δικό σου χαλάσει,είτε αποφασίσεις να το αντικαταστήσεις. Με μια καλή αναζήτηση στις αγγελίες του φόρουμ,θα βρεις μια φθηνή μνήμη ram για να την προσθέσεις στο μηχάνημα σου. Και αυτή επίσης θα μπορείς να την πουλήσεις μελλοντικά. Χρησιμοποίησε τα στοιχεία απο το cpu-z που ανέβασες και συγκεκριμένα απο την καρτέλα SPD για να βρείς μια ίδια για το μηχάνημα σου,δηλαδή PC-2-6400.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O cpu γενικά ζορίζεται... Σε πρώτη φάση αν μπορείς και θες άλλαξε τον.

Αν δεις εδώ λέει πως βγαίνει και με: "AthlonM X2 Dual-Core Processor for Notebook PCs 3 to 2.2 GHz, 1 MB L2 cache)". Γενικά για το τι βγαίνει σε αυτό το σόκετ δες εδώ: link.

Άρα λογικά αν πάρεις αυτόν (ή κάποιον παρόμοιο) θα δουλέψει. Σίγουρη συμβατότητα βέβαια σε λάπτοπ δεν εγγυάται κανένας χωρίς δοκιμή άρα έχε το στο μυαλό σου οτι μπορεί και να μην πάρει μπρος με αυτόν.

 

Μετά ραμ απο όσο φαίνεται έχει ένα dim των 2, άρα θα βόλευε (αν και δεν βλέπω να χρειάζεται) να πάρεις άλλο ένα.

 

Τους Drivers για το BT απο εδώ: link (Network).

 

Μετά αν σου κολλάει πάλι πρέπει να δεις ο δίσκος μην τερματίζει.

 

Γενικά το συγκεκριμένο λάπτοπ πάντως έχει απο όσο βλέπω κάρτα ΑΤΙ3200, αυτή καίγεται, έχε το στα υπόψιν, καθάριζε το συχνά και όσο κρατήσει.

Νίκο σευχαριστώ!! στο πιάτο μου έδωσες τις λύσεις!!! :)) Νάσαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο σευχαριστώ!! στο πιάτο μου έδωσες τις λύσεις!!! :)) Νάσαι καλά

Παρολο που και οι 2 πυρηνοι (athlon η turion) ειναι και αυτοι παρωχημενοι θα ειναι x2 η ταχυτητα.Με αυτα τα specs ειναι οριακα λειτουργικο το laptop για χρηση browsing/office.

Εγω θα το αλλαζα εαν τον εβρισκα τον διπυρηνο στο 5-10ευρω.

Εαν κουμπωνε κ δουλευε σωστα θα εδινα αλλα ~15-20 κ για ενα dimm 4gb.

 

Οποτε με ενα 25-30αρη εχεις ενα laptop με το οποιο μπορεις -με παραχωρησεις- να κανεις την δουλεια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...