Προς το περιεχόμενο

πολυμπριζο πανω σε πολυμπριζο


Runner25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα αυτο που λεει ο τιτλος ειναι φρονιμο να συνδεσω ενα νεο πολυμπριζο πανω στο ηδη υπαρχον ουτως ωστε να επεκτεινω τις πριζες η θα εχω προβλημα

στο πολυμπριζο το οποιο ειναι επωνυμο ειναι συνδεμενες 10 συσκευες , επισης εχει ασφαλεια προστασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θα εχεις προβλημα με την προυποθεση οτι οι συσκευες που θα συνδεσεις επανω θα ειναι μικρης ισχυος, μην κανεις κανα τρελο και βαλεις την ηλεκτρικη σκουπα με την τοστιερα πανω στο πολυπριζο που εχει ολες τις πριζες του υπολογιστη, θα πεσει η ασφαλεια. βεβαια αυτη ειναι η δουλεια της να σε προειδοποιει οτι ξεπερασες το οριο.
Εαν μιλαμε για μικρες συσκευες tablet, κινητα, υπολογιστης και ολο τον παρατρεχαμενο χαμο θα εισαι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε οσα πολύπριζα θες, αρκεί η συνολική καταναλωση των συνδεμένων συσκευών (όλων) να ειναι μικρότερη απο το πιο "αδυναμο" πολύπριζο και επισης μικρότερη απο την άσφαλεια που καταλήγει στη συγκεκριμένη πρίζα.

 

π.χ σε 10αρα ασφάλεια επιτρέπεται μέχρι 2200W για ΟΛΕΣ τις πρίζες που καταλήζουν στη συγκεκριμη ασφάλεια

αντιστοιχα σε 16αρα το μεγιστο ειναι 3500W

 

Τι εννοω αδυναμο πολύπριζο. Αλλα ειναι για 10Α, δηλαδη 2200W και αλλα για 16Α, δηλαδη 3500W (το γράφουν). Το αδύνατο ειναι το 10Α, οποτε αν πάνω του συνδεσεις 1600W και επιπλεον ενα πολυπριζο-προεκταση με άλλα 1200W, θα εχεις ατυχημα, ακομα κι αν η πρίζα του τοιχου ειναι σε 16A ασφάλεια.

 

Τα παραπάνω νουμερα εχουν κάποια ανοχή στα μέγιστα, αλλά καλύτερα μην το ρισκάρεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης προσοχή σε κινεζιές. Μου 'χει τύχει πολύπριζο-ταφ των 16Α (3650W) να γίνεται φλαμπέ ενώ τράβαγε ένας θερμοπομπός (2000W, 9Α) και ένας υπολογιστής (<250W, ~1A).

 

Αν είναι κάνα Legrand δεν έχεις θέμα. Με τσιν-τσον ίσως κι η μισή απ' την ονομαστική ισχύ να 'ναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε οσα πολύπριζα θες, αρκεί η συνολική καταναλωση των συνδεμένων συσκευών (όλων) να ειναι μικρότερη απο το πιο "αδυναμο" πολύπριζο και επισης μικρότερη απο την άσφαλεια που καταλήγει στη συγκεκριμένη πρίζα.

 

π.χ σε 10αρα ασφάλεια επιτρέπεται μέχρι 2200W για ΟΛΕΣ τις πρίζες που καταλήζουν στη συγκεκριμη ασφάλεια

αντιστοιχα σε 16αρα το μεγιστο ειναι 3500W

 

Τι εννοω αδυναμο πολύπριζο. Αλλα ειναι για 10Α, δηλαδη 2200W και αλλα για 16Α, δηλαδη 3500W (το γράφουν). Το αδύνατο ειναι το 10Α, οποτε αν πάνω του συνδεσεις 1600W και επιπλεον ενα πολυπριζο-προεκταση με άλλα 1200W, θα εχεις ατυχημα, ακομα κι αν η πρίζα του τοιχου ειναι σε 16A ασφάλεια.

 

Τα παραπάνω νουμερα εχουν κάποια ανοχή στα μέγιστα, αλλά καλύτερα μην το ρισκάρεις.

 

Μπράβο φίλε, άριστος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης προσοχή σε κινεζιές. Μου 'χει τύχει πολύπριζο-ταφ των 16Α (3650W) να γίνεται φλαμπέ ενώ τράβαγε ένας θερμοπομπός (2000W, 9Α) και ένας υπολογιστής (<250W, ~1A).

 

Αν είναι κάνα Legrand δεν έχεις θέμα. Με τσιν-τσον ίσως κι η μισή απ' την ονομαστική ισχύ να 'ναι πρόβλημα.

Συμφωνώ και παραθέτω για έμφαση.

 

Ημουν κάπου και ζήτησα ενα πολύπριζο να βάλω κάπου 600watt (τρυπάνι). Με το πρώτο "βζιν" μυρίζω καμμένο από την πρίζα. Κοιτω και βλέπω ένδειξη για 250v/10A (δηλαδή 2500W) αλλά ποιοτικά χάλια κατασκευη/καλώδια. Τελικά ήταν κινεζιά που ειχαν πάρει απο απο πλανόδιο γύφτο σε αστεία τιμή (αυτοί νομιζαν οτι επιασαν κοτσο τον ρομα - εδω γελάμε). Μετά μου ειπανε οτι δεν έσβηνε τελείως και το λαμπακι του διακόπτη, δηλαδή ειχε διαρροή και ο διακόπτης. 

 

Χωρίς να πω τιποτα, τον πέταξα στα σκουπίδια και οταν ειδα οτι με στραβοκοιτούσαν, γυρίζω και τους λεω "για 2,5ευρω  κινδυνευει η ζωή σου και να κάνεις το σπιτι σου κάρβουνο, οποτε αν τολμάς πάρε το απο τα σκουπίδια και χρησιμοποιησε το όταν εχω φύγει".

 

Εμαθα οτι δεν το άγγιξαν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Αρχικά σορρυ που ξεθάβω το θέμα.

Έχω το εξης πολύμπριζο: https://www.e-shop.gr/apc-pm5-gr-essential-surgearrest-5-oulets-230v-white-p-PER.664334 και πάνω του έχω κουμπωμένο άλλο ενα με 5 θέσεις (δεν ειναι καποια μαρκα γνωστή απ όσο ξέρω), οπότε συνολικά έχω 9 θέσεις και ειναι ολες πιασμένες. Οι συσκευές που συνδέονται πάνω στα πολύπριζα ειναi:

Τηλεόραση (APC)
Ηχόμπαρα + Woofer (APC)
PS5 (APC)
Router (no name)
Εξωτερικός δίσκος (no name)
Πικαπ (no name)
2 ακόμα αδιάφορης κατανάλωσης (alexa speaker και ενα πορτατιφ) (no name)

Η συνολική ισχύς δεν είναι μεγάλη (εκτος εαν κάνω κάποιο λάθος στους υπολογισμούς μου)

Θέλω να συνδέσω άλλη μια συσκευή αμελητέας ισχύος οπότε σκεφτόμουν να πάρω κάποιο άλλο με μπόλικες θέσεις να υπάρχουν και πέτυχα αυτό το οποίο έχει και προστασία στην γραμμή κεραίας: https://www.e-shop.gr/apc-pmf83vt-gr-performance-surgearrest-8-outlets-with-phone-coax-protection-230v-white-me-diakopt-p-PER.664342

Οπότε να έκανα αυτό κύριο και πάνω του να συνδέσω το APC με τις 5 θέσεις που έχω ήδη. Καταλαβαίνω ότι δεν πρέπει να ξεπεράσω τα 2300W που υποστηρίζει το "πρώτο στην σειρά" πολύπριζο αλλα εχω δυο ερωτήσεις εάν γνωρίζετε 

1. Εαν εχω ενα πολύπριζο χωρίς προστασία συνδεδεμένο πάνω σε ενα πολύπριζο με προστασία (APC), προστατεύονται απο αυξομείωση τάσης οι συσκευές και στα δυο πολύπριζα ή μόνο σε αυτό με προστασία;
2. Μήπως δεν κάνει να συνδέσω το ενα APC στο άλλο μιας και έχουν και τα δυο προστασία; Μήπως είναι καλύτερα να τα συνδέσω σε δυο ξεχωριστές πρίζα (δεν έχω εκει κοντά αλλα ίσως βρώ την άκρη)
3. Έχω την εντύπωση οτι και απο αλλη πριζα να καταφέρω να το φέρω, και οι δυο πρέπει να καταλήγουν στην ίδια 10αρα ασφάλεια οπότε απο θέμα ισχύς δεν κερδίζω κάτι αλλα μηπως κερδίζω σε προστασία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν να πούμε δυο λόγια για τα Joules (όσο υψηλότερο σε ένα πολύπριζο τόσο το καλύτερο): Ο αριθμός των joules που αναφέρονται σε ένα πολύπριζο αντιπροσωπεύει την ονομαστική απορρόφηση ενέργειας. Δες το σα μια ασπίδα που εμποδίζει την υπερβολική ενέργεια να φτάσει στο πολύπριζο. Οι υψηλότεροι αριθμοί σημαίνουν ότι το πολύπριζο (που σκοπό του έχει να μας προστατεύει από υψηλές διακυμάνσεις της τάσης του δικτύου) μπορεί να αντέξει περισσότερες (ή μεγαλύτερες) διακυμάνσεις μέσω μεμονωμένων ή πολλαπλών συμβάντων πριν φθαρεί. Έτσι, εάν π.χ. ένα πολύπριζο κύματος έχει 1000 joules δυνατότητα απορρόφησης υπερτάσεων, θα μπορούσε θεωρητικά να χειριστεί 20 διακυμάνσεις των 50 joule ή 8 των 125 joule ή 4 των 250 joule ή μόλις μια των 1000 joule. Λαμπτήρες, ραδιόφωνα και φορτιστές μπαταριών είναι εντάξει με πολύπριζα των 1000 joules. Αλλά για εξοπλισμό, όπως ο υπολογιστής μας, σίγουρα θέλουμε πολύπριζο προστασίας από υπέρταση με τουλάχιστον 2500 joules ή και περισσότερα.

Έστω τώρα ότι έχουμε τα Πολύπριζα Α, Β, Γ όπου το Α είναι ένα απλό, το Β ένα πολύπριζο με δυνατότητα απορρόφησης υπερτάσεων της τάξης των 1000 Joules, Γ ένα πολύπριζο της τάξης των 2690 Joules (δηλαδή των πολύπριζων που ανέφερες) και Δ μια πρίζα ηλεκτρικού ρεύματος.

Οπότε πάμε στις ερωτήσεις σου, χρησιμοποιώντας την παραπάνω αντιστοίχιση (και περισσότερο αναφέρομαι στα surge protectors πολύπριζα).

Εαν εχω ενα πολύπριζο χωρίς προστασία συνδεδεμένο πάνω σε ενα πολύπριζο με προστασία (APC), προστατεύονται από αυξομείωση τάσης οι συσκευές και στα δυο πολύπριζα ή μόνο σε αυτό με προστασία;

Σε κάθε πολύπριζο δεν πρέπει να συνδέεις συσκευές των οποίων η συνολική ισχύς ξεπερνάει την ισχύ εισόδου του ή όταν η ένταση του ρεύματος ξεπεράσει αυτήν που μπορεί η συγκεκριμένη γραμμή να σηκώσει και σχετίζεται προφανώς με την αντίστοιχη ασφάλεια στον πίνακα. Και όταν συνδέεις παραπάνω από ένα σε μια πρίζα θα πρέπει η συνολική ισχύς να μην είναι μεγαλύτερη από αυτή του πολύπριζου που είναι συνδεδεμένο πιο κοντά στην πρίζα ή απο το πιο "αδυναμο" πολύπριζο (όπως σωστά σου ανέφεραν οι φίλοι εδώ).

Στην πρίζα Δ βάζουμε εκείνο το πολύπριζο (το Γ) που έχει τη μεγαλύτερη δυνατότητα απορρόφησης υπερτάσεων (δηλαδή αυτό με τα περισσότερα joules) γιατί απλά σε μια διακύμανση της τάσης αυτό είναι που θα το δεχτεί (λογικά δες παρακάτω). Εάν λειτουργήσει σωστά δε θα αφήσει τη διακύμανση να περάσει στο δεύτερο πολύπριζο (το Α) που έχεις συνδέσει σε αυτό. Το Α μπορείς να το συνδέσεις σε οποιοδήποτε από τα Β & Γ πολύπριζα.

Όμως έχε στο νου σου, ότι οι δυνατότητες ενός πολύπριζου, μπορεί να επηρεαστούν όταν τοποθετούμε τα ειδικά πολύπριζα σε σειρά (daisy chain) - η εγγύηση από κάποιους κατασκευαστές το περιλαμβάνει στους σχετικούς όρους (αυτό πιθανώς οφείλεται στο γεγονός ότι κάθε πολύπριζο δεν αντιδρά στις ίδιες τάσεις και με τον ίδιο τρόπο). Οπότε και αυτό που είπαμε πριν, μπορεί να μη ισχύει 100% γιατί μπορεί π.χ. να ενεργοποιηθεί πρώτο το πολύπριζο που έχει τη μικρότερη δυνατότητα απορρόφησης υπερτάσεων αντί εκείνου που έχει τη μεγαλύτερη και έτσι αυτό να δεχτεί τη μεγαλύτερη ενέργεια.

Μήπως δεν κάνει να συνδέσω το ενα APC στο άλλο μιας και έχουν και τα δυο προστασία; Μήπως είναι καλύτερα να τα συνδέσω σε δυο ξεχωριστές πρίζα (δεν έχω εκει κοντά αλλα ίσως βρώ την άκρη);

Όπως πολύ σωστά το κατάλαβες μόνος σου. Δες επίσης την προηγούμενη απάντηση. Το ιδανικό είναι να συνδέεις πολύπριζα προστασίας σε διαφορετικές πρίζες αλλά και σε διαφορετικές γραμμές, όπου αυτό είναι εφικτό (και πάνω σε αυτά να προσθέτεις απλά πολύπριζα – δε φτιάχνουμε βέβαια τρενάκι😅).

Έχω την εντύπωση οτι και απο αλλη πριζα να καταφέρω να το φέρω, και οι δυο πρέπει να καταλήγουν στην ίδια 10αρα ασφάλεια οπότε απο θέμα ισχύς δεν κερδίζω κάτι αλλα μηπως κερδίζω σε προστασία;

Δε κερδίζεις σε προστασία όταν βάζεις πολύπριζα σε σειρά (daisy chain).

Τώρα εάν ο χώρος που αναφέρεσαι έχει όλες τις πρίζες να καταλήγουν στην ίδια γραμμή άρα και στον πίνακα προστατεύονται από τη μια ασφάλεια των 10Α κοίταξε να δεις εάν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερη ασφάλεια των 16 ή ων 20 Α, εφόσον το σηκώνει ο πίνακας και οι υφιστάμενες γραμμές.

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Καταρχήν να πούμε δυο λόγια για τα Joules (όσο υψηλότερο σε ένα πολύπριζο τόσο το καλύτερο): Ο αριθμός των joules που αναφέρονται σε ένα πολύπριζο αντιπροσωπεύει την ονομαστική απορρόφηση ενέργειας. Δες το σα μια ασπίδα που εμποδίζει την υπερβολική ενέργεια να φτάσει στο πολύπριζο. Οι υψηλότεροι αριθμοί σημαίνουν ότι το πολύπριζο (που σκοπό του έχει να μας προστατεύει από υψηλές διακυμάνσεις της τάσης του δικτύου) μπορεί να αντέξει περισσότερες (ή μεγαλύτερες) διακυμάνσεις μέσω μεμονωμένων ή πολλαπλών συμβάντων πριν φθαρεί. Έτσι, εάν π.χ. ένα πολύπριζο κύματος έχει 1000 joules δυνατότητα απορρόφησης υπερτάσεων, θα μπορούσε θεωρητικά να χειριστεί 20 διακυμάνσεις των 50 joule ή 8 των 125 joule ή 4 των 250 joule ή μόλις μια των 1000 joule. Λαμπτήρες, ραδιόφωνα και φορτιστές μπαταριών είναι εντάξει με πολύπριζα των 1000 joules. Αλλά για εξοπλισμό, όπως ο υπολογιστής μας, σίγουρα θέλουμε πολύπριζο προστασίας από υπέρταση με τουλάχιστον 2500 joules ή και περισσότερα.

Έστω τώρα ότι έχουμε τα Πολύπριζα Α, Β, Γ όπου το Α είναι ένα απλό, το Β ένα πολύπριζο με δυνατότητα απορρόφησης υπερτάσεων της τάξης των 1000 Joules, Γ ένα πολύπριζο της τάξης των 2690 Joules (δηλαδή των πολύπριζων που ανέφερες) και Δ μια πρίζα ηλεκτρικού ρεύματος.

Οπότε πάμε στις ερωτήσεις σου, χρησιμοποιώντας την παραπάνω αντιστοίχιση (και περισσότερο αναφέρομαι στα surge protectors πολύπριζα).

Εαν εχω ενα πολύπριζο χωρίς προστασία συνδεδεμένο πάνω σε ενα πολύπριζο με προστασία (APC), προστατεύονται από αυξομείωση τάσης οι συσκευές και στα δυο πολύπριζα ή μόνο σε αυτό με προστασία;

Σε κάθε πολύπριζο δεν πρέπει να συνδέεις συσκευές των οποίων η συνολική ισχύς ξεπερνάει την ισχύ εισόδου του ή όταν η ένταση του ρεύματος ξεπεράσει αυτήν που μπορεί η συγκεκριμένη γραμμή να σηκώσει και σχετίζεται προφανώς με την αντίστοιχη ασφάλεια στον πίνακα. Και όταν συνδέεις παραπάνω από ένα σε μια πρίζα θα πρέπει η συνολική ισχύς να μην είναι μεγαλύτερη από αυτή του πολύπριζου που είναι συνδεδεμένο πιο κοντά στην πρίζα ή απο το πιο "αδυναμο" πολύπριζο (όπως σωστά σου ανέφεραν οι φίλοι εδώ).

Στην πρίζα Δ βάζουμε εκείνο το πολύπριζο (το Γ) που έχει τη μεγαλύτερη δυνατότητα απορρόφησης υπερτάσεων (δηλαδή αυτό με τα περισσότερα joules) γιατί απλά σε μια διακύμανση της τάσης αυτό είναι που θα το δεχτεί (λογικά δες παρακάτω). Εάν λειτουργήσει σωστά δε θα αφήσει τη διακύμανση να περάσει στο δεύτερο πολύπριζο (το Α) που έχεις συνδέσει σε αυτό. Το Α μπορείς να το συνδέσεις σε οποιοδήποτε από τα Β & Γ πολύπριζα.

Όμως έχε στο νου σου, ότι οι δυνατότητες ενός πολύπριζου, μπορεί να επηρεαστούν όταν τοποθετούμε τα ειδικά πολύπριζα σε σειρά (daisy chain) - η εγγύηση από κάποιους κατασκευαστές το περιλαμβάνει στους σχετικούς όρους (αυτό πιθανώς οφείλεται στο γεγονός ότι κάθε πολύπριζο δεν αντιδρά στις ίδιες τάσεις και με τον ίδιο τρόπο). Οπότε και αυτό που είπαμε πριν, μπορεί να μη ισχύει 100% γιατί μπορεί π.χ. να ενεργοποιηθεί πρώτο το πολύπριζο που έχει τη μικρότερη δυνατότητα απορρόφησης υπερτάσεων αντί εκείνου που έχει τη μεγαλύτερη και έτσι αυτό να δεχτεί τη μεγαλύτερη ενέργεια.

Μήπως δεν κάνει να συνδέσω το ενα APC στο άλλο μιας και έχουν και τα δυο προστασία; Μήπως είναι καλύτερα να τα συνδέσω σε δυο ξεχωριστές πρίζα (δεν έχω εκει κοντά αλλα ίσως βρώ την άκρη);

Όπως πολύ σωστά το κατάλαβες μόνος σου. Δες επίσης την προηγούμενη απάντηση. Το ιδανικό είναι να συνδέεις πολύπριζα προστασίας σε διαφορετικές πρίζες αλλά και σε διαφορετικές γραμμές, όπου αυτό είναι εφικτό (και πάνω σε αυτά να προσθέτεις απλά πολύπριζα – δε φτιάχνουμε βέβαια τρενάκι😅).

Έχω την εντύπωση οτι και απο αλλη πριζα να καταφέρω να το φέρω, και οι δυο πρέπει να καταλήγουν στην ίδια 10αρα ασφάλεια οπότε απο θέμα ισχύς δεν κερδίζω κάτι αλλα μηπως κερδίζω σε προστασία;

Δε κερδίζεις σε προστασία όταν βάζεις πολύπριζα σε σειρά (daisy chain).

Τώρα εάν ο χώρος που αναφέρεσαι έχει όλες τις πρίζες να καταλήγουν στην ίδια γραμμή άρα και στον πίνακα προστατεύονται από τη μια ασφάλεια των 10Α κοίταξε να δεις εάν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερη ασφάλεια των 16 ή ων 20 Α, εφόσον το σηκώνει ο πίνακας και οι υφιστάμενες γραμμές.

Κατατοπιστικότατος, σε ευχαριστώ πολύ!

Δυστυχώς δεν μπορώ να αλλάξω ασφάλεια γιατί δεν θα ήθελα να βάλω τα χέρια μου στον πίνακα, αλλα δεν χρειάζεται κιόλας, μια χαρά είναι η 10αρα για το φορτίο που θέλω να έχω σε αυτές τις πρίζες.

Στην περίπτωση όπου και τα δυο πολύπριζα έχουν την ίδια προστασία (Joules), όποιο και να ενεργοποιηθεί πρώτο δεν σημαίνει πρακτικά το ίδιο πράγμα οσο αφορά την προστασία;  Ή παίζει να ακυρώσω κάπως την προστασία?

Δυστυχώς δεν μπορώ να τα συνδέσω σε δυο διαφορετικές γραμμές, ίσως μπορέσω να τα συνδέσω σε δυο διαφορετικές πρίζες αλλα πάλι θα είναι στην ίδια γραμμή. Υπάρχει πρακτικός λόγος να το προσπαθήσω (θα το προσπαθήσω ούτως ή άλλως) ή επειδή είναι και τα 2 APC με 2690 Joules μπορώ να τα συνδέσω και σε σειρά?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, epir21 είπε

Κατατοπιστικότατος, σε ευχαριστώ πολύ!

Δυστυχώς δεν μπορώ να αλλάξω ασφάλεια γιατί δεν θα ήθελα να βάλω τα χέρια μου στον πίνακα, αλλα δεν χρειάζεται κιόλας, μια χαρά είναι η 10αρα για το φορτίο που θέλω να έχω σε αυτές τις πρίζες.

Στην περίπτωση όπου και τα δυο πολύπριζα έχουν την ίδια προστασία (Joules), όποιο και να ενεργοποιηθεί πρώτο δεν σημαίνει πρακτικά το ίδιο πράγμα οσο αφορά την προστασία;  Ή παίζει να ακυρώσω κάπως την προστασία?

Δυστυχώς δεν μπορώ να τα συνδέσω σε δυο διαφορετικές γραμμές, ίσως μπορέσω να τα συνδέσω σε δυο διαφορετικές πρίζες αλλα πάλι θα είναι στην ίδια γραμμή. Υπάρχει πρακτικός λόγος να το προσπαθήσω (θα το προσπαθήσω ούτως ή άλλως) ή επειδή είναι και τα 2 APC με 2690 Joules μπορώ να τα συνδέσω και σε σειρά?

10 συσκευές να πέρνουν ρεύμα από την ίδια πρίζα, προσωπικά θα το απέφευγα πάντως, ότι πολύμπριζο/α και αν είχα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Orestis_G είπε

@epir21 Εγώ θα προτιμούσα να αποφύγω τα πολύπριζα στη σειρά, και ίσως πήγαινα σε κάτι τέτοιο

Φίλε Orestis_G αυτό είναι προφανώς ένα απλό power strip πολύπριζο. Υπάρχει διαφορά ενός power strip με ένα surge protector πολύπριζο. Το κακό είναι ότι μοιάζουν μεταξύ τους. Τα Surge protector πολύπριζα μοιάζουν με τα power strips, αλλά τα power strips δεν είναι όλα surge protector. Τα δεύτερα συνήθως γράφουν ότι είναι surge protector καθώς και τη δυνατότητα απορρόφησης υπερτάσεων της τάξης σε Joules. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όσο και να έψαξα δε βρήκα κάτι για το πρώτο που να το υποδηλώνει. Το άλλο που έψαχνε ο φίλος epir21 το γράφει (το APC).

image.png.39880990ac0767188ca26e612cf31aad.png

Παράλληλα κάθε surge protector πολύπριζο στις προδιαγραφές του γράφει και άλλα στοιχεία, όπως συμμόρφωση με συγκεκριμένα πρότυπα εφαρμόσιμα στα πολύπριζα (π.χ. IEEE let-through rating και UL 1449 compliance, κ.λπ.). H APC επίσης είναι πολύ γνωστή για την ποιότητα των προϊόντων της καθώς και για τιμές τους 😅 (είναι όμως τσιμπιμένες λιγάκι). Θέλει λοιπόν προσοχή. Γιατί έαν δεν είναι το πολύπριζο surge protector, ισοδυναμεί πρακτικά με το να είχαμε τόσες πρίζες όσες και οι θέσεις που πρακτικά διαθέτει.   

8 ώρες πριν, epir21 είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Λογικά θα πάρω το APC με τις 8 θέσεις και θα το τραβήξω από άλλη πρίζα (άλλα ίδια γραμμή)

Κια καλά θα κάνεις κατά τη γνώμη μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

 

Τώρα εάν ο χώρος που αναφέρεσαι έχει όλες τις πρίζες να καταλήγουν στην ίδια γραμμή άρα και στον πίνακα προστατεύονται από τη μια ασφάλεια των 10Α κοίταξε να δεις εάν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερη ασφάλεια των 16 ή ων 20 Α, εφόσον το σηκώνει ο πίνακας και οι υφιστάμενες γραμμές.

Καλό είναι να μην προτείνονται τέτοιες λύσεις...Δεν αλλάζουμε ποτέ ασφάλειες βάζοντας μεγαλύτερες.

Δεν βάζουμε ποτέ 20Α σε γραμμή πρίζας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...