Προς το περιεχόμενο

πιθανό μελλοντικό μπέρδεμα με κληρονομιά


Γιαούρτι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετά από μια κληρονομιά βρέθηκα συνδικαιούχος σ ένα σπίτι.

με το άλλο άτομο είμαστε στα μαχαίρια.

οι λόγοι είναι άσχετοι με τα κληρονομικά.

πιθανότητα συνεννόησης δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο.

με το σπίτι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου προς το παρόν.

 

το συγκεκριμένο άτομο λοιπόν είναι μπλεγμένο σε διάφορες ιστορίες.... και πιστεύω χρωστάει παντού.

πολύ πιθανό λοιπόν να του κατασχέσουν περιουσιακά στοιχεία.

υποθέτω και το μερίδιο στο σπίτι.

 

(όλα αυτά είναι υποθέσεις)

τι γίνεται τότε; υπάρχει περίπτωση να βρεθώ μ ένα σπίτι που ανήκει το μισό σε μένα και το άλλο μισό σε.. τράπεζα, δημόσιο.... και δε ξέρω που; 

και πως βγαίνει άκρη μετά αν θελήσω να αξιοποιήσω το σπίτι; σίγουρα μπλέξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρωσταει σε δημοσιο δεν μπορεις να το πουλησεις κ επισης αν πχ εσυ πληρωνεις την παρτη σου για τους φορους του σπιτιου κ αυτος δεν πληρωνει μπλεχνεις κ εσυ.Γνωστου μας του παγωσανε τη συνταξη για ενα παρομοιο θεμα με το δικο σου κ τρεχουν στα δικαστηρια χρονια τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν έχω καμία απαίτηση. δε χρωστάω τίποτα, πουθενά

απλά φοβάμαι μη βρω κανένα μπελά και βρεθώ να χρωστάω.

για να πουλήσεις ένα σπίτι που δε σου ανήκει 100%, πρέπει να συμφωνήσουν όλοι οι ιδιοκτήτες.

 

ξέρω παρόμοια περίπτωση με τη δική μου όπου οι κληρονόμοι ήταν περισσότεροι και δε συμφωνούσαν σε τίποτα.

δε μπορούσε καν να νοικιαστεί ο χώρος (κατάστημα ήταν) παρόλο που υπήρχαν αρκετοί ενδιαφερόμενοι (προ κρίσης).

τελικά έχει μείνει ακόμα έτσι εδώ και χρόνια..... λογικά δε βγάλανε άκρη στα δικαστήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν έχει σημασια αν χρωστάς εσύ, αλλά αν χρωστάει κι εκείνος όσον αφορά το συγκεκριμένο ακίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ξερω και πολλα απο αυτα, μια ιδεα που μπορει να ειναι και τελειως ακυρη:

Αφου εσυ μαζι του δεν υπαρχει περιπτωση να τα βρεις, μηπως θα ηταν καλη ιδεα να βαλεις το δικηγορο σου να επικοινωνησει με το δικηγορο του (ή με τον ιδιο) για να βολιδοσκοπησεις πώς σκεφτεται κι αυτος το ολο θεμα;

Μπορει πχ να θελει κι ο ιδιος να ξεφορτωθει το μεριδιο που του ανηκει κι εσυ να θες να το αγορασεις, λεμε τωρα. Η να θελει να αγορασει το μεριδιο που ανηκει σε σενα. Γενικα ισως μεσω δικηγορων να βρισκατε καποια κοινη συνισταμενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχας πρέπει να κάνετε αποδοχή, να πληρώσετε τις εφορίες και μετα το φορτώνεσαι καμιά 20αρια χρόνια μεχρι να καθαρισεις(σου λεω το μελλον σου)

 

Για να ασχοληθείς θα πρεπει το σπιτι να εχει σημερινή αξια πώλησης πάνω απο 30000 ευρώ αλλιώς κανε αποποίηση (γνωμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα την πραγματικη αξια του ακινητου πρεπει να αποφασισεις...

Αν αξιζει η φορολογια του για να αποδεχτεις κληρονομια και μετα

1.του δινεις ενα ποσο για να το παρεις απο την αρχη με τα συμβολαια που θα κανετε.

2.πληρωνεις ενφια ,φορο αλληλεγγυης μεχρι να βγει το αλλο μισο σε πλειστηριασμο και να το χτυπησεις εσυ..

 

 

http://efm.gr/forologikoi-odigoi/klironomion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την στιγμή που εσύ δεν έχεις οφειλές και ακόμα σημαντικότερο δεν έχει ούτε και ο αποθανών για να τις φορτωθεί ο κληρονόμος, κάνεις αποδοχή κληρονομιάς και βλέπεις που σε βγάζει.

Άποψη μου είναι πως ποτέ δεν αφήνεις κάτι να πάει χαμένο, όλα είναι χρήσιμα ακόμα και σε βάθος χρόνου.

Στην συνέχεια κάνεις αυτό που σου πρότειναν παραπάνω. Έρχεσαι σε συνεννόηση με τον συνιδιοκτήτη μέσω των δικηγόρων σας    

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, βάζεις δικηγόρο να ψάξει εάν το σπίτι που κληρονόμησες είναι ελεύθερο απο βάρη, χρέη κτλ του θανόντος.

 

Επειτα βλέπεις τη εμπορική αξία έχει "σήμερα".

 

Για να πουλήσετε, όπως σωστά ειπώθηκε, αρχικα το σπιτι θα πρεπει να'ναι σύννομο με την οικοδομική άδεια και κατα 2ο, να μη χρωστάει κανείς σας. Ή εφόσον χρωστάει, πληρώνει κατι και παιρνει ενημερότητα για να το πουλήσει. (μιλάω για τον συγκληρονόμο που λες οτι έχει θέματα).

 

ΟΜΩΣ, εφόσον λες δεν υπάρχει θέμα συννενόησης με το συγκληρονόμο, θα αποδεχθεί ποσοστό οικίας και οικοπέδου εξ'αδιαιρέτου, πυο δε θα μπορεις να το κάνεις τπτ, παρά μόνο να πληρώνεις νταβατζηλίκια...

 

οπότε, ακολουθείς αυτό που σου λέει ο KAge (το 2) ΑΝ επαναλαμβάνω, θέλεις να το πάρεις για σένα, έχεις τα χρήματα, έχεις βρει αγοραστήστα κρυφα μπλα μπλα μπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση άσχετου : Μπορεί να γίνει χαρτί σε δικηγόρο που να λέει ότι ο ιδιοκτήτης που χρωστά, δέχεται να το πουλήσει με αντάλλαγμα χρήμα που θα εξωφλήσει το χρέος από το νέο αγοραστή;

Και το ρωτάω όλα αυτό για να μπορέσει να πουληθεί το οίκημα, αφού λόγω χρεών παγώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...