Προς το περιεχόμενο

Πρώτη εμφάνιση στο Geekbench για τον 16-core ΑΜD Ryzen Threadripper


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτα.. στις μητρικες, παλι ο καθενας εχει αρκετες επιλογες για τι θα παρει, αναλογα με το τι θελει απο το συστημα που θα στησει.  

οπως και η ΑΜ4 εχει καλες μητρικες στα περι 100€, ετσι εχει και η 1151  με Η170/270 chipset.  και Ζ270 με 120€.  αρα δεν ειναι τοοοοσο μεγαλες οι διαφορες. 

 

δεν λαμβανω υποψη μου τον παραγοντα OC, γιατι δεν ειναι ο στοχος ολων να κανουν extreme OC. οι περισσοτεροι θελουν σταθεροτητα και αξιοπιστια στο μηχανημα τους...!!  αρα το OC ειναι 3-4ος παραγοντας. εκει θα χρειαστεις πραγματι μια καλη (=ακριβη) μητρικη, πραγμα που και στις 2 πλατφορμες, παει στα €200+...!!!

Συμφωνω απολυτα, και σε αυτα ακριβως που λες βασιστηκαν οι επιλογες μου. Δεν εβαλα καμια ακριβη μητρικη στον 7700k, εβαλα την φτηνοτερη z170 η οποια ειναι στα 106€. Οποτε 120€ ο επεξεργαστης, 15€ η mobo και 50€ το cooler πλησιαζουμε απελπιστηκα κοντα στο +200€

 αλλά κι ο "απέναντι" θα σου πει πως χρειάζεσαι αρκετά καλές (και ακριβές) μνήμες (>2800) για να δώσει τα μέγιστα.

Επισης θα σου πει οτι ο 7700k δεν χρειαζεται ψυκτρα μιας και με την stock τα παει πολυ καλα και μαλιστα, σηκωνει και OC.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν και σου εχουν απαντησει........  σου εχω μια απλη ερωτηση..! 

 

μετα τα Updates, που εχουν βελτιωσει αρκετα τις επιδοσεις των Ryzen -και επεται και συνεχεια....-, πες μου εσυ, γιατι να δωσεις +€100+ για να παρει καποιος (ΣΗΜΕΡΑ) εναν ι7-7700Κ (πεθαμενη πλατφορμα και αυτη πλεον)  και να μην παει σε R5-1600, οπου -εκτος τα μειον100€ μπορει να τα αξιοποιησει αλλου (=καρτα γραφικων), θα εχει και +2c/4t  για το μελλον, συν ακομα περισσοτερη βελτιωση που ερχεται, αλλα και μια ολοκαινουρια πλατφορμα με ακομα 2 γενιες επεξεργαστων μπροστα του........??     

 

 

για να ωφεληθει .....τι?   2-3 fps στα 100......????       πρεπει να ειναι τρελα αυτοκτονικος οποιος το κανει αυτο ή να εχει το χρημα και να το σκορπαει για το κεφι του....!!!!!

Η αληθεια ειναι οτι με τους fx που ειχε βγαλει η amd πολυς κοσμος εχει φοβηθει και ειναι διστακτικός στην αγορα amd,*μια χαρα cpu ηταν τα fx για τα λεφτα τους αλλα πολυ πιο αδυναμα απο τα αντιστοιχα ιντελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...