Προς το περιεχόμενο

Πρώτη εμφάνιση στο Geekbench για τον 16-core ΑΜD Ryzen Threadripper


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρε χαζουλη εχω εμπειρια απο τον δικο μου 4790 (χωρις k)

μιλαμε για επεξεργαστη 3ετιας που μια χαρα τον εχω φτασει @4.4 με το stock cooler και σε μητρικη 120 ευρω (Asus H97i)

 

ωστε τωρα που εμαθες ποσα watts καιει σε OC (214) και τί hardware απαιτειται δε σενδιαφερει ουτε το oc ουτε η συχνοτητα.. οκ..

 

δες τί εγραφες λιγο πιο πανω:

 

 

αν αυτο δεν ειναι απαυγασμα φανμποισμου και ασυναρτησιας τοτε τί ειναι;

 

πως θα το καταφερει αυτο ρε κακομοιρη με 0 ευρω οταν δε μπορει καν να ξεπερασει τα 4.0Ghz  με μητρικη των 250ευρω και Psu των 225 ευρω;

και ποσο να φτασει σε OC με απλo hardware, τα 3.7Ghz?

δλδ οσο ειναι η base frequency του δικου μου 4790

γιατι τα stock 4.2-4.5Ghz του 7700k τα βλεπει μονο με το κυαλι

Οδυσσεα ασχετα απο εταιρειες κλπ...

Απο την στιγμη που εγραψες πως ο 7700k εχει stock ψυκτρα και κανεις και oc με αυτη και εσυ αντι να τα μαζεψεις αλλα ακομα συνεχιζεις..Πραγματικα με ξεπερνα..

Αν ημουν στην θεση σου..απο την στιγμη που εκτεθηκα θα εκανα την παπια..Αστο παρατα το λοιπον και μην τα κανεις χειροτερα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα εχεις κανει σαλατα, ο 1700 τον πινει στα περισσοτερα σεναρια vs 7700k ειτε ο πρωτος ειναι OCed ειτε οχι,

εσυ αρχικα ανεφερες ως επιχειρημα οτι με φθηνο tuning μπορει να παει παραπερα.. πουθενα δεν παει

Νταξει, εχω παψει να απανταω για να σε πεισω, μιας και προφανως σε εχω πεισει απλα πας να δικαιολογησεις το μισθο σου πλεον. Απανταω για να μη δει τις αρλουμπες σου κανενας και τον πεισεις. 

 

Στα περισσοτερα σεναρια κυριολεκτικα ο 1700 κατουραει στον ταφο του 7700k, ειτε stock ειτε oced. Στο gaming ειναι που ο 7700k ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ μπροστα, και αυτο παλι οχι στα περισσοτερα σεναρια. Μιλαμε μονο για 1080p αναλυση και 1080ti καρτα γραφικων. Εν ολιγοις δηλαδη, πληρωνεις 100 με 150€ παραπανω (αναλογα την ψυξη που θα παρεις, συμφωνα με το σκρουτζ που ειναι ειδικοι εεκι θες 80€ μινιμουμ) για να πινεις κατουρο απο τον 1700  σε ολα τα workstation tasks και να απολαμβανεις τα 1 με 3 fps παραπανω στα games. Tough call, τι να αγορασω αραγε? XD

 

Eσυ ρε oddyseus, μεχρι να καταλαβεις οτι δεν βρεχει θα εχεις πασαλειφτει στα σαλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ κιολας, κουταμαρες ειναι αυτα που γραφεις.

 

Πρωτον, και τα 3 ειναι launch date benchmarks. Ξερεις τι σημαινει αυτο ε? Απο τοτε εχουν βγει 10αδες patches για καλυτερη υποστηριξη των Rysen. Αν το επιχειρημα σου ειναι οτι 3 μηνες πριν οι Rysen τα πινανε στα games τοτε φιλε, μαζι σου, συμφωνουμε 100% και τζαμπα συζηταμε. Εγω λεω οτι ΣΗΜΕΡΑ αποδιδουν πανομοιοτυπα, οπως φανηκε και απτο προσφατο bench που σου εβαλα.

 

2ον, επιμενεις να τον συγκρινεις με τον 1800x για τους δικους σου περιεργους λογους. Στο ειπα ηδη, 2 φορες, ο 1700 αποδιδει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια με τον 1800x και κοστιζει σαν πλατφορμα minimum 100€ κατω απο τον 7700k, 150€ αν σκοπευεις να κλοκαρις στα 5ghz τον 7700k. Οποτε και παλι, αν το επιχειρημα σου ειναι οτι ο 1800x δεν αξιζει, τοτε και παλι συμφωνουμε, κανενας λογος να το συζηταμε. Το δικο μου επιχειρημα ειναι οτι ο 1700 αξιζει πολυ παραπανω απο τον 7700k, σε αυτο εχεις να πεις κατι η θα συνεχισεις τα strawman και τις απαντησεις σε πραματα που ποτε δεν ειπα? 

 

3ον, στο τελευταιο bench που εβαλες την διαφορα δεν την κανει ο επεξεργαστης αλλα οι μνημες. Το βλεπεις οτι ο ενας ειναι με μνημες στα 2400 και ο αλλος στα 3200 ετσι? Θες να βρουμε κανα bench με τις μνημες τουμπα? Τι θα μου λεγες αν σου εβαζα για αποδειξη οτι ο 1700 ειναι πιο γρηγορος ενα bench που εχει υπερβολικα πιο γρηγορες μνημες απο τον 7700κ? :)

 

Απρίλιος, όχι ο 1800χ που δεν σου αρέ, αλλά ο 1700χ...

https://www.youtube.com/watch?v=gsRqyeECKrs

Ιούνιος..

https://www.youtube.com/watch?v=yYVtn5wDvQg

Ιούνιος πάλι...

https://www.youtube.com/watch?v=UGv-7VWAXZw

 

2.Για το αν αξίζει έχω να πω ότι είπα ήδη, περιμένω να δω!

 

3. Οι μνήμες ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΜΠΑ στο συγκριτικό που μου έδωσες εσύ!!!

 

r7 1700x @ 4.0GHz

MSI Gaming X370 Mobo

16GB RAM @ 3200MHz

 

i7 7700K @ 5.0 GHz

GA-Z270-D3H Mobo

16GB RAM @ 2400MHz

 

Α, και ο λόγος που επιμένω να συγκρίνω τον 1800χ είναι επειδή τον έχω βάλει στο μάτι για αντικατάσταση του 3570 μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες το θέμα είναι

16-core ΑΜD Ryzen Threadripper

 

τι gaming και αρλούμπες τσαμουνάτε ?

 

:shock: :shock: :shock:

 

Βάλτε κανένα rendering time να δούμε τι πιάνουν οι αρχικτεκτονικές των μεν και των δε ...

 

Όσο για το ποια είναι καλύτερα CPU ανά κατηγορία, πρέπει να δείτε πως τα πηγαίνουν σε 5-6 τομείς . Δεν είναι το μόνο θεμα το gaming στα 1080P ...

 

Διαφορετικά ο 7900X της Intel θα κόστιζε 300€ και ο 7740K 1000€ .....

 

Είναι προφανές νομίζω πως δεν δείχνει η προσαρμοστικότητα ενός παιχνιδιού την δύναμη μιας CPU ....

Μην μπερδεύεστε ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε χαζουλη εχω εμπειρια απο τον δικο μου 4790 (χωρις k)

μιλαμε για επεξεργαστη 3ετιας που μια χαρα τον εχω φτασει @4.4 με το stock cooler και σε μητρικη 120 ευρω (Asus H97i)

 

Με στοκ ψύξη στα 4.4 και το έχεις διαρκώς έτσι ή το πηγές μια φορά για να δεις πως είναι; Και τώρα στη ζέστη πόσο πάει 120 βαθμούς;

 

Γιατί με μάχιμη ψύκτρα και καλό κουτί και 4690Κ στην ίδια συχνότητα μπορεί και να φλερτάρω με τα 80αρια αν δεν ανάψω a/c και με ac βασικά πάω πάνω από 70

 

Η στοκ ψύξη ή θα έκανε fail και θα έσβηνε ή στη καλύτερη θα είχα throttle από τη κόλαση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστο φιλε μη το ψαχνεις το κουτι μου ειναι μοναδικο..

εμπνευσμενο απο τα ταρατσοpc του awmn

 

αποτελεσμα 0 θορυβος, 0 κοστος για ψυξη και για πανακριβα αθορυβα ανεμιστηρακια και κουτια

 

πανω στο desk ειναι μονο η οθονη και τα περιφερειακα, πουθενα καλωδια, τα power & reset ειναι με προεκτασεις σε custom switch-box κατω απτο γραφειο, οπως και τα usb με hub και repeater cables

 

oALLt0z.jpg

 

AUcTQvS.jpg

 

θερμοκρασιες μετα απο cold boot μια χειμωνιατικη μερα:

 

RPKKyub.jpg

οπου σταθεροποιηθηκαν μετα απο λιγο:

 

Meei0F7.jpg
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Α, και ο λόγος που επιμένω να συγκρίνω τον 1800χ είναι επειδή τον έχω βάλει στο μάτι για αντικατάσταση του 3570 μου!

Ρε σοβαρα τωρα, την παλευεις. Βαζεις συγκριτικο 1366x768 αναλυση? Νταξει λοιπον, και παλι συμφωνουμε, αν παιζεις σε 1366x768 η σε 320x240 ο 7700k ειναι καλυτερος. Σε 1080p, οπως μας δειχνει και το συγκριτικο που εβαλες (δες την γαλαζια μπαρα κατω κατω) ειναι στα ιδια.

 

Το αστειο στην ολη υποθεση ειναι οτι τον 6950x που κοστιζει 5 φορες οσο ο 7700k και παραλληλα "τον πινει" στα games δεν βλεπω να τον κραζεις.

 

Το 2ο bench προφανως και ειναι μουφα. Τα εχει βαλει ολα τερμα σε 1060 και πιανει 90 και 100 frames στο witcher3? LOL. Εμενα εχει προβλημα η 1060 μου και δεν παει πανω απο 60, και μαλιστα με hairworks off?

 

Και στο 3ο bench, μνημες στα 2400. Kαι εδω συμφωνουμε, αν βαλεις αργες μνημες ο 7700k ειναι καλυτερος. Χωρια που ειναι stock.

Eιμουνα ξεκαθαρος 5-6 φορες τωρα, αλλα επιλεγεται να μην απαντατε σε αυτα που γραφω. Παμε μια τελευταια. Ο 1700, κλοκαρισμενος με τη stock ψυκτρα και 90€ mobo παει στα 3.7 εως 3.9. Με τα ιδια λεφτα ο 7700k δεν παει πουθενα. Πρεπει να σκασεις επιπλεον 100-150€ για ψυκτρα να τον πας στα 4.8, και ακομα και εκει παιζει στα ιδια frames με τον 1700 σε 1080p αναλυση και πανω. Τωρα αν παιζεις σε 320x240 και αλλες τετοιες μοντερνες αναλυσεις, τοτε εχεις απολυτο δικιο, ο 7700k ειναι καλυτερος.

Όσο για το ποια είναι καλύτερα CPU ανά κατηγορία, πρέπει να δείτε πως τα πηγαίνουν σε 5-6 τομείς . Δεν είναι το μόνο θεμα το gaming στα 1080P ...

 

Πια 1080p, ο αλλος βαζει bench σε 1366x768. Δεν καταλαβαινω αν τα εννοουν η απλα trollaroun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σοβαρα τωρα, την παλευεις. Βαζεις συγκριτικο 1366x768 αναλυση? Νταξει λοιπον, και παλι συμφωνουμε, αν παιζεις σε 1366x768 η σε 320x240 ο 7700k ειναι καλυτερος. Σε 1080p, οπως μας δειχνει και το συγκριτικο που εβαλες (δες την γαλαζια μπαρα κατω κατω) ειναι στα ιδια.

 

Το αστειο στην ολη υποθεση ειναι οτι τον 6950x που κοστιζει 5 φορες οσο ο 7700k και παραλληλα "τον πινει" στα games δεν βλεπω να τον κραζεις.

 

Το 2ο bench προφανως και ειναι μουφα. Τα εχει βαλει ολα τερμα σε 1060 και πιανει 90 και 100 frames στο witcher3? LOL. Εμενα εχει προβλημα η 1060 μου και δεν παει πανω απο 60, και μαλιστα με hairworks off?

 

Και στο 3ο bench, μνημες στα 2400. Kαι εδω συμφωνουμε, αν βαλεις αργες μνημες ο 7700k ειναι καλυτερος. Χωρια που ειναι stock.

Eιμουνα ξεκαθαρος 5-6 φορες τωρα, αλλα επιλεγεται να μην απαντατε σε αυτα που γραφω. Παμε μια τελευταια. Ο 1700, κλοκαρισμενος με τη stock ψυκτρα και 90€ mobo παει στα 3.7 εως 3.9. Με τα ιδια λεφτα ο 7700k δεν παει πουθενα. Πρεπει να σκασεις επιπλεον 100-150€ για ψυκτρα να τον πας στα 4.8, και ακομα και εκει παιζει στα ιδια frames με τον 1700 σε 1080p αναλυση και πανω. Τωρα αν παιζεις σε 320x240 και αλλες τετοιες μοντερνες αναλυσεις, τοτε εχεις απολυτο δικιο, ο 7700k ειναι καλυτερος.

Πια 1080p, ο αλλος βαζει bench σε 1366x768. Δεν καταλαβαινω αν τα εννοουν η απλα trollaroun

 

"Το αστειο στην ολη υποθεση ειναι οτι τον 6950x που κοστιζει 5 φορες οσο ο 7700k και παραλληλα "τον πινει" στα games δεν βλεπω να τον κραζεις."

 

Ο λόγος που δεν κράζω τον 6950x είναι ότι εξ αρχής ξεκαθάρισα ότι ψάχνω για το εάν...(copy/paste)"υπάρχει στα χρήματα του 7700K καλύτερος επεξεργαστής για τον μέσο χρήστη που θα έχει σαν προτεραιότητα το παιχνίδι?"

Το πρόβλημα στην συζήτηση μας είναι ότι είσαι προκατειλημμένος εναντίον μου, εγώ με χαρά διαπιστώνω ότι έχεις δίκιο! Όντως στο πρώτο βίντεο οι αναλύσεις είναι γελοίες, δεν το πρόσεξα, και απ'ότι φαίνεται σε 4κ θα είναι ακόμα καλύτεροι οι Ryzen! Αν οι Ryzen αποδεικνύονται καλύτεροι λοιπόν θα τους τιμήσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το αστειο στην ολη υποθεση ειναι οτι τον 6950x που κοστιζει 5 φορες οσο ο 7700k και παραλληλα "τον πινει" στα games δεν βλεπω να τον κραζεις."

 

Ο λόγος που δεν κράζω τον 6950x είναι ότι εξ αρχής ξεκαθάρισα ότι ψάχνω για το εάν...(copy/paste)"υπάρχει στα χρήματα του 7700K καλύτερος επεξεργαστής για τον μέσο χρήστη που θα έχει σαν προτεραιότητα το παιχνίδι?"

Το πρόβλημα στην συζήτηση μας είναι ότι είσαι προκατειλημμένος εναντίον μου, εγώ με χαρά διαπιστώνω ότι έχεις δίκιο! Όντως στο πρώτο βίντεο οι αναλύσεις είναι γελοίες, δεν το πρόσεξα, και απ'ότι φαίνεται σε 4κ θα είναι ακόμα καλύτεροι οι Ryzen! Αν οι Ryzen αποδεικνύονται καλύτεροι λοιπόν θα τους τιμήσουμε!

Μμμμ....

Μεγάλη κουβέντα το αν υπάρχει καλύτερο cpu για παιχνίδια και γενική χρήση.

 

Και τι θέλω να πω σε αυτο.?

 

Παίρνεις έναν 1600 τον βάζεις σε μια μητρική των 55-60€ που δίνει δυνατότητες oc και m2 nvme x4 , του κάνεις και ένα ωραίο κλοκακι στα 3,8ghz και με 250-260€ έχεις πλατφόρμα ικανή για τα πάντα .

 

Βάζεις την διαφορά σε καλύτερη κάρτα.

Πας πχ, από gtx 1070 σε gtx 1080 και υψηλότερης ανάλυσης οθονη.

 

Παίρνεις λοιπόν καλύτερη εμπειρία από τις υψηλότερες αναλύσεις στα games και δύναμη σε καθημερινή χρήση, multitasking, multithreading.

 

Τι θέλω να πω με αυτό? Πως όλα είναι σχετικά με το

Α)budget

Β) Το κόστος των παρτς για μια σωστή σύνθεση.

 

Δεν είναι τυχαίο πως καλύτερο cpu για το 2017 βγήκε ένας R5 1600X ....

Δεν βγήκε ούτε ο R7 1700/x, ούτε κάποιος I7 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το αστειο στην ολη υποθεση ειναι οτι τον 6950x που κοστιζει 5 φορες οσο ο 7700k και παραλληλα "τον πινει" στα games δεν βλεπω να τον κραζεις."

 

Ο λόγος που δεν κράζω τον 6950x είναι ότι εξ αρχής ξεκαθάρισα ότι ψάχνω για το εάν...(copy/paste)"υπάρχει στα χρήματα του 7700K καλύτερος επεξεργαστής για τον μέσο χρήστη που θα έχει σαν προτεραιότητα το παιχνίδι?"

Το πρόβλημα στην συζήτηση μας είναι ότι είσαι προκατειλημμένος εναντίον μου, εγώ με χαρά διαπιστώνω ότι έχεις δίκιο! Όντως στο πρώτο βίντεο οι αναλύσεις είναι γελοίες, δεν το πρόσεξα, και απ'ότι φαίνεται σε 4κ θα είναι ακόμα καλύτεροι οι Ryzen! Αν οι Ryzen αποδεικνύονται καλύτεροι λοιπόν θα τους τιμήσουμε!

Γιατι να ειμαι προκατειλημμενος εναντιον σου? Δεν σε ξερω

Αυτο που λεω εδω και τοσες σελιδες ειναι απλο. Οι 2 επεξεργαστες πλεον ειναι ΤΟΣΟ κοντα σε επιδοσεις στα games που δεν εχει κανενα νοημα και καμια σημασια να τους συγκρινουμε για το ποιος βγαζει 102 αντι για 99 frames στο ενα η στο αλλο παιχνιδι. Υπαρχουν games που ο 7700 οντως αποδιδει καλυτερα αλλα και games που αποδιδει χειροτερα. Σαν ΣΥΝΟΛΟ, ειναι απελπιστικα κοντα. Το βλεπεις αλλωστε απτο 1o bench που παρεθεσα, οπου οι διαφορες (με εξαιρεση 2 παιχνιδια) ειναι της ταξης του 1 εως 5%, ποτε υπερ τους ενος και ποτε υπερ του αλλου. Ε σε τετοιες διαφορες δεν λες οτι ο Χ κατουραει τον Ψ. Ειναι σαν να λεμε οτι η 1060 της gigabyte κατουραει την 1060 της asus γιατι βγαζει +2fps στο ταδε game. Αστεια πραματα.

 

Οποτε εφοσον στα game ειναι στα ιδια επιπεδα, αυτο που μενει ειναι πρωτον το κοστος, και δευτερον πως τα παει σε ολα τα υπολοιπα. Ε λοιπον, ο 1700 ειναι αρκετα φτηνοτερος σαν πλατφορμα και ΚΑΤΟΥΡΑΕΙ τον ταφο του 7700k σε workstation εφαρμογες. Εδω, σε αντιθεση με το gaming, δεν μιλαμε για διαφορες του 1 και του 5% αλλα για 30-40%+. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...