Προς το περιεχόμενο

Σωτήρια τα drone σε περιστατικά ανακοπών με τη γρήγορη μεταφορά ενός απινιδωτή


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ελληνικό νοσοκομείο πάντως εχω ακούσει νοσηλεύτριες που δούλευαν στην στεφανιαία μονάδα (εκει που πας οταν το μοτέρ ρετάρει δηλαδή και οχι για απλο τσεκ...) να λένε "θυμάσαι τον άλλο που χρειαζόταν απινιδωτή και δεν  ξέραμε να τον δουλέψουμε?". Αυτο δεν ήταν σχολιο απο το φίλο του φίλου του φίλου του κουμπάρου και πάει παραπέρα, και οι 2 νοσηλεύτριες είναι της παρέας και το έλεγαν στην ψύχρα... Οποτε καλύτερα εχω ενα περαστικό που το εχει δει σε 2-3 ταινιες και κάνει οτι του κατέβει παρά 2 νοσηλεύτριες που δεν προσπαθούν καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά ε τώρα εδώ έχουμε ελλείψεις απο το εκαβ και πεθαίνουν άνθρωποι στον δρόμο μέχρι να βρεθεί να ερθει ασθενοφόρο μην σας αντιπαραβάλω τα κατεγεγραμενα περιστατικά θανάτων για φέτος μονο!!!! Και πιστεύετε οτι θα δουλέψει αυτό στην χώρα μας ...

 

Τα έχουν ρημάξει όλα στην δημοσια υγεία το drone θα κανει την διάφορα;;;

 

Σαν καινοτομία δεν το αδικω αλλά για να πετύχει οπου εφαρμοστέι υπάρχει και κράτος υγειας προνειας και παιδείας....

 

Στο ιδιο κρατος ζουμε. Σε αυτο που βγαινουν επιστημονες, σε αυτο που εχουμε τηλεματικη στα λεοφωρεια, σε αυτο που οταν παθει ενας κατι, πεφτουν 100 πανω να βοηθησουν, σε αυτο που εχουμε καμερες στα τραμ και πεντακαθαρα μετρο, σε αυτο που το μεγαλυτερο μερος προτιμαει να γυρισει σπιτι, παρα να παρκαρει σε θεση αναπηρων!

 

Ειμαστε ενας λαος που οπως ολοι οι αλλοι λαοι, εχουμε κουσουρια. Πολλα. Αλλα απολιτιστοι δεν ειμαστε. Θα μπορουσε να δουλεψει στην χωρα μας, οπως εχουν δουλεψει τοσσα και τοσσα. Στην αρχη με γκρινια αλλα ετσι ειμαστε. Μας αρεσει να κλαιγομαστε και λιγακι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ελλαδα το πολυ πολυ να μεταφερει κανα πιτογυρο η καμμια πιτσα :>  ΠΕΘΑΙΝΩ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ.... γρηγορα 2 

απ ολα χωρις κρεμμυδι. Στειλτε τα με το AIR PHANTOM πεθαινωω...... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για το σχολιο μου αλλα πραγματικα νομιζω οτι ζειτε σε αλλη χωρα. Αλλος μιλαει για Γερμανια αλλος για Αυστρια και αλλος για Μυτιληνη. Εχω παει σε νοσοκομειο αρκετες φορες και σε πολλες περιπτωσεις δεν ειχανε καν ΓΑΖΕΣ  , συριγγα και οτι αλλο βασικο μπορει να βαλει ο νους. ΑΥΤΗ την στιγμη αυτο που συζητατε μου φαινεται τουλαχιστον αστειο με το υποβαθρο που εχουμε σημερα. Θελετε να δειτε αποτελεσματα? ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ  μαθηματα πρωτων βοηθειων επειδη το θελετε ΟΧΙ επειδη σας το επεβαλλε καποιος για να παρετε το διπλωμα σας. Ποσο προβατιλα τελος παντων και δηθεν ολοι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jmod τι προβατίλα και βλακείες λες; Εδώ σχολιάζουμε για την μόνιμη γκρίνια του Έλληνα, που όχι μόνο χάνει την παιδεία του από γενεά σε γενεά αλλά το βρίσκει παράξενο να έχουν και οι υπόλοιποι παιδεία. Είναι προβατίλα να μαθαίνεις στο σχολείο πώς να σώζεις έναν άνθρωπο; Αν για εσένα είναι τότε δεν έχεις θέση σε πολιτισμένη κοινωνία. 

Το ρεζουμέ είναι, από το να γκρινιάζουμε για όλα πίσω από την οθόνη με το πληκτρολόγιο στην μπυροκοιλιά ίσως ήρθε η ώρα να σηκωθούμε και να διεκδικούμε πράγματα. Να αρχίσουμε από τις γάζες πχ Αλλά θα ξεκινήσουν όλοι έλα μωρέ, εγώ θα το ξεκινήσω; Και τι να κάνω; Και αν κάνω θα αλλάξει κάτι; Αυτό είναι προβατίλα φίλε μου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ  μαθηματα πρωτων βοηθειων επειδη το θελετε ΟΧΙ επειδη σας το επεβαλλε καποιος για να παρετε το διπλωμα σας. Ποσο προβατιλα τελος παντων και δηθεν ολοι .

 

Η Ασφάλεια και Υγεία, στην οποία εμπεριέχονται και οι Πρώτες Βοήθειες, έπρεπε να αποτελεί μάθημα στο σχολείο, ξεκινώντας από το δημοτικό και συνεχίζοντας στο Γυμνάσιο και Λύκειο.

 

Αν γινόταν αυτό, όλοι εδώ πέρα θα ήξεραν ότι οι Αυτόματοι Εξωτερικοί Απινιδωτές δεν απαιτούν εξειδικευμένες γνώσεις, και μπορούν να χρησιμοποιηθούν από οποιοδήποτε έχει κάνει έστω ένα ολιγόωρο σεμινάριο πρώτων βοηθειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει και του ερυθρου σταυρου και φυσικα ολοι οι φορτηγατζήδες που ειδα ηταν εκει για την παιδεία :P

Και ναι τα νησια ειναι σε τραγικη κατασταση εχουμε χιλιαδες επισκεπτων και δεν υπαρχει ουτε γαζα

- αλλα εδώ ολα τα χε η Μαριορή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως άπαξ και πάθεις ανακοπή δεν αρκούν ούτε 5 λεπτά. Πρέπει αμέσως κάποιος να κάνει μαλάξεις, εκτός και αν βρίσκεσαι στο Μονακό που έχει απινιδωτή κάθε 100 μέτρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές φορές διαβάζω σχόλια στο insomnia και πραγματικά απογοητεύομαι από τον τρόπο σκέψης μερικών. Είναι δυνατόν να θεωρείτε "προβατίλα και δήθεν" το γεγονός ότι σε πολιτισμένες χώρες επιβάλλουν μαθήματα πρώτων βοηθειών για να πάρεις το δίπλωμα; Δηλαδή είναι καλύτερο πχ αυτό που γίνεται στην Ελλάδα στην οποία κάνεις 7-10 ώρες οδήγηση από τις 25 που είναι υποχρεωτικές και σου λέει μετά ο δάσκαλος αν θες παραπάνω πρέπει να πληρώσεις έξτρα ή που πολλοί παίρνουν το δίπλωμα στο χέρι χωρίς να περάσουν από εξετάσεις;

 

Εσύ που το έγραψες, θα ήθελα να αναλογιστείς το εξής σενάριο. Βρίσκεσαι σε ένα σχετικά απομακρυσμένο δρόμο και μπλέκεις σε ένα ατύχημα με έναν άλλον οδηγό. Στο ατύχημα τραυματίζεσαι σοβαρά και χρειάζεσαι άμεση βοήθεια. Το ασθενοφόρο όμως λόγο τοποθεσίας, θα αργήσει να έρθει γεγονός το οποίο για σένα θα μπορούσε να αποβεί μοιραίο. Σε αυτή την περίπτωση φαντάζομαι τα υποχρεωτικά μαθήματα πρώτων βοηθειών για να πάρεις δίπλωμα, δε θα σου φαινόταν "προβατίλα και δήθεν".

 

Επίσης καταλάβετε επιτέλουν μερικοί, ότι επειδή υπάρχουν προβλήματα σε κάποιους τομείς, δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να υπάρχει εξέλιξη και πρόοδος σε άλλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα ήταν το "προβατίλα" νομίζω .. Σοβαρά  τώρα άμα εμπλακείς καλείς αμέσως το 112 , περιγράφεις λεπτομερώς και δεν αγγίζεις τον τραυματία - εκτός αν καίγεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα ήταν το "προβατίλα" νομίζω .. Σοβαρά  τώρα άμα εμπλακείς καλείς αμέσως το 112 , περιγράφεις λεπτομερώς και δεν αγγίζεις τον τραυματία - εκτός αν καίγεται 

Δε νομίζω να ήταν πλάκα. Τον τραυματία δεν τον αγγίζεις, γιατί δεν ξέρεις να τον αγγίξεις κι αυτό γιατί το 99,9% δεν έχει βασικές γνώσεις ώστε να προσφέρει τις πρώτες βοήθειες. Σαφώς και καλείς αμέσως το 112 αλλά υπάρχουν σίγουρα αρκετές περιπτώσεις στις οποίες αν οι οδηγοί ήξεραν πρώτες βοήθειες, θα είχαν σώσει ζωές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...