Προς το περιεχόμενο

Σωτήρια τα drone σε περιστατικά ανακοπών με τη γρήγορη μεταφορά ενός απινιδωτή


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπω τη φωτο και λεω, "καπου την εχω ξαναδει αυτην πριν απο καιρο". Με λιγο googl-αρισμα τη βρηκα: Η ιδια ειδηση απο το 2014: The ambulance drone that could save your life: Flying defibrillator can reach speeds of 60mph

Είπα και εγώ.. είχα μια αίσθηση déjà vu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πλάκα ήταν το "προβατίλα" νομίζω .. Σοβαρά  τώρα άμα εμπλακείς καλείς αμέσως το 112 , περιγράφεις λεπτομερώς και δεν αγγίζεις τον τραυματία - εκτός αν καίγεται 

 

Είναι λάθος ο τρόπος σκέψης σου.

 

Είναι υποχρέωσή μας να είμαστε σε θέση να παρέχουμε πρώτες βοήθειες στον συνάνθρωπό μας.

 

Και κανονικά είναι υποχρέωση του κράτους να μορφώσει και να διδάξει τον κόσμο επι αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φάτε jank συνέχεια και μετά περιμένετε το drone να έρθει!

 

οι κακοπληρωμένοι γιατροί θα αρχίσουν να "αποδημούν" σε άλλα κράτη και εδώ θα έρχονται τα drone να σώζουν αναλώσιμους! θα τραβάνε μερικά ηλεκτροσόκ και θα φεύγουν για άλλον τυχερό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Γερμανία έχει έναν απινιδωτή σε κάθε Sparkasse τράπεζα. Επίσης στην Γερμανία προϋπόθεση για να πάρεις δίπλωμα αυτοκινήτου είναι να έχεις κάνει το σεμινάριο πρώτης βοήθειας όποτε όλο και κάποιος θα είναι κοντά που ξέρει τι να κάνει δεν είναι δύσκολες οι πρώτες βοήθειες

 

 

Όπως λέει και ο teri23 μην τα κρίνετε όλα από την Ελληνική σκοπιά. Στις Σκανδιναβικες χώρες μαθαίνουν πρώτες βοήθειες στο σχολείο, αυτό περιλαμβάνει και χρήση απινιδωτη. Στην Γερμανία και στην Αυστρία δεν παίρνεις δίπλωμα αυτοκινήτου αν δεν κάνεις αυτό το σεμινάριο. Οπότε μήπως αντί να απαξιώνουμε αυτά, να απαιτήσουμε να μάθουμε και εμείς πέντε πράγματα χρήσιμα;

 

μλκιες, κι εμείς κάνουμε στον στρατό αλλά κανεις δεν ξερει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι άλλο. Ποιος θα κάνει την διάγνωση για το αν χρειάζεται απινιδωτής; Και εγώ μπορώ να τον χρησιμοποιήσω (έχω περάσει σεμινάριο της πολιτικής προστασίας αλλά και στις καταδύσεις που έκανα τα μαθήματα) αλλά δεν μπορώ να κάνω διάγνωση. Εκτός και στέλνουν ένα ντρον για καλό και για κακό.

Τέτοιο μηχάνημα έχει αυτή την στιγμή μόνο στα αεροδρόμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να ήταν πλάκα. Τον τραυματία δεν τον αγγίζεις, γιατί δεν ξέρεις να τον αγγίξεις κι αυτό γιατί το 99,9% δεν έχει βασικές γνώσεις ώστε να προσφέρει τις πρώτες βοήθειες. Σαφώς και καλείς αμέσως το 112 αλλά υπάρχουν σίγουρα αρκετές περιπτώσεις στις οποίες αν οι οδηγοί ήξεραν πρώτες βοήθειες, θα είχαν σώσει ζωές.

 

Είναι λάθος ο τρόπος σκέψης σου.

 

Είναι υποχρέωσή μας να είμαστε σε θέση να παρέχουμε πρώτες βοήθειες στον συνάνθρωπό μας.

 

Και κανονικά είναι υποχρέωση του κράτους να μορφώσει και να διδάξει τον κόσμο επι αυτού.

 

Δεν ειναι ακριβως λαθος ο τροπος σκεψης του. Υπαρχουν περιπτωσεις που ο αλλος εχει χτυπησει αυχενα η κεφαλι πχ και αν δεν ξερεις και πας να τον κουνησεις, μπορει να τον αφησεις παραλλητο. Ενα κοκκαλο να τσακισει ενα νευρο, αρκει.

 

Αν ο αλλος καιγεται, ναι. τον μεταφερεις προφανως! Αλλα σε καθε αλλη περιπτωση ειναι καλυτερα να μην τον μετακινησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς και ειναι το πρώτο που σου μαθαινουν. Αν τα ειχαν παρακολουθησει και ολοι οι πονοψυχοι σχολιαστες με τα "είναι υποχρέωσή μας"  δεν παιζεις τον Dr House ..... ουτε βγαζεις διαγνωση με 2 click.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μλκιες, κι εμείς κάνουμε στον στρατό αλλά κανεις δεν ξερει τιποτα.

 

Εμένα πάντως στον στρατό κανείς δε μου έδειξε κάτι σχετικό με πρώτες βοήθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά απορώ με το επίπεδο μερικών, εδω μέσα που, θεωρητικά, παρακολουθούν φόρουμ τεχνολογίας, ενω η κρητική τους σκέψη είναι ακόμα στην σπηλιά... iPhone, galaxy και ότι μαλάκια σας πασάρουν για πρώτο, Facebook και έχετε αποψη για ολα... Η τεχνολογία έχει και άλλα παρακλάδια... η υγεία είναι ενα από αυτό, που χωρίς την εξέλιξη της τεχνολογίας θα είχαμε μεσο όρο ζωης στα 50 οπως παλαιότερα...

 

Επίσης βλάχοελληνα, οσο και να με πληγώνει και εμένα ο κόσμος δεν περιστρέφετε γυρω απο την Ελλάδα... υπάρχουν και αλλες χώρες.. και δεν περιστρέφετε γυρω απο εμας γτ κατι. τετοιες αντιλήψεις μας κρατανε πίσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν ειχε διαβάσει κανείς το παλιότερο άρθρο, μιας και αυτο είναι απλα η δοκιμή του συστήματος σε πραγματικές συνθήκες, θα έβλεπε οτι οταν καλεις το κέντρο για καποιο περιστατικό δεν στο κλείνουν στην μούρη καινσου στέλνουν μονο ενα drone, αλλα με την βοήθεια του κέντρου έχετε το drone, σου λεει τι πρέπει να κάνεις μέχρι να έρθει και το κανονικό ασθενοφόρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...