Προς το περιεχόμενο

Τι κανω με το μεταπτυχιακο??


RaniaPap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!!!! Εχω προβληματιστει και εγω με το θεμα του μεταπτυχιακου μου οπως και οι περισσοτεροι θεωρω και απλα θελω να παρω μια αποψη. Μολις τελειωσα την τελευταια μου εξεταστικη στο Πανεπιστημιο και με τους βαθμους μου ολα καλα . Εχω βαθμο πτυχιου 8.1 που θεωρω για μια δυσκολη σχολη ειναι παρα πολυ καλος!  Το Θεμα μου προφανως δεν ειναι ο βαθμος αλλα με αγχωνει το συστημα με οποιο λειτουργουν ολα στην Ελλαδα και φυσικα για να κανεις καποιο μεταπτυχιακο που βρισκετε σε ζητηση χρειαζεσαι τις γνωριμιες σου.  Το μεταπτυχιακο με το οποιο θελω να ασχοληθω ειναι κατι αγνωστο για μενα καθως βρισκετε σε αλλο ιδρυμα δεν γνωριζω κανεναν καθηγητη και γενικοτερα ειναι διαφορετικης νοοτροπιας, προτιμουν ατομα του ιδιου τμηματος. Τυχαινει οπως στην κατευθυνση που βρισκεται το δικο μου μεταπτυχιακο να διδασκει ενας καθηγητης μου σε παρομοιο θεμα αλλα δεν με ενδιαφερει τοσο. Με τον συγκεκριμενο καθηγητη ειμαστε πολυ καλοι φιλοι και μαλιστα τωρα που τελειωσα με ρωτησε εαν σκοπευω να συνεχισω και εαν θα επελεγα τον κλαδο του. Ολα αυτα λοιπον με εχουν βαλει στις σκεψεις να διαλεξω τον δικο του κλαδο αν και δεν μου αρεσει τοσο, γιατι αυτος περναει ατομα απο την συνεντευξη , αυτος αναλαμβανει τις εργασιες αυτος ''κινει΄'' τα παντα. Και ειναι αυτος που ξερω πως θα με βοηθησει να δουλεψω και να κανω οσα εχω μυαλο μου και μετεπειτα αλλα και ενα ατομο που εχω το θαρρος και την ανεση να μιλησω.Ξερω οτι ολα αυτα τα σκεφτομαι επειδη φοβαμαι την συνεχεια αλλα ολοι ξερετε ποσο αβεβαια ειναι ολα. Αξιζει λοιπον να αφησω αυτο που μου αρεσει για να μπω σε ενα στρωμενο μεταπτυχιακο προγραμμα; Εαν ακολουθησω αυτο που μου αρεσει εχω ελπιδες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!!!! Εχω προβληματιστει και εγω με το θεμα του μεταπτυχιακου μου οπως και οι περισσοτεροι θεωρω και απλα θελω να παρω μια αποψη. Μολις τελειωσα την τελευταια μου εξεταστικη στο Πανεπιστημιο και με τους βαθμους μου ολα καλα . Εχω βαθμο πτυχιου 8.1 που θεωρω για μια δυσκολη σχολη ειναι παρα πολυ καλος!  Το Θεμα μου προφανως δεν ειναι ο βαθμος αλλα με αγχωνει το συστημα με οποιο λειτουργουν ολα στην Ελλαδα και φυσικα για να κανεις καποιο μεταπτυχιακο που βρισκετε σε ζητηση χρειαζεσαι τις γνωριμιες σου.  Το μεταπτυχιακο με το οποιο θελω να ασχοληθω ειναι κατι αγνωστο για μενα καθως βρισκετε σε αλλο ιδρυμα δεν γνωριζω κανεναν καθηγητη και γενικοτερα ειναι διαφορετικης νοοτροπιας, προτιμουν ατομα του ιδιου τμηματος. Τυχαινει οπως στην κατευθυνση που βρισκεται το δικο μου μεταπτυχιακο να διδασκει ενας καθηγητης μου σε παρομοιο θεμα αλλα δεν με ενδιαφερει τοσο. Με τον συγκεκριμενο καθηγητη ειμαστε πολυ καλοι φιλοι και μαλιστα τωρα που τελειωσα με ρωτησε εαν σκοπευω να συνεχισω και εαν θα επελεγα τον κλαδο του. Ολα αυτα λοιπον με εχουν βαλει στις σκεψεις να διαλεξω τον δικο του κλαδο αν και δεν μου αρεσει τοσο, γιατι αυτος περναει ατομα απο την συνεντευξη , αυτος αναλαμβανει τις εργασιες αυτος ''κινει΄'' τα παντα. Και ειναι αυτος που ξερω πως θα με βοηθησει να δουλεψω και να κανω οσα εχω μυαλο μου και μετεπειτα αλλα και ενα ατομο που εχω το θαρρος και την ανεση να μιλησω.Ξερω οτι ολα αυτα τα σκεφτομαι επειδη φοβαμαι την συνεχεια αλλα ολοι ξερετε ποσο αβεβαια ειναι ολα. Αξιζει λοιπον να αφησω αυτο που μου αρεσει για να μπω σε ενα στρωμενο μεταπτυχιακο προγραμμα; Εαν ακολουθησω αυτο που μου αρεσει εχω ελπιδες; 

 

Ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ντάξει ρε παιδιά δεν είναι τόσο τρομερό. Η κοπέλα τελείωσε μια σχολή και θέλει να επιλέξει μεταξύ ενός μεταπτυχιακού που της αρέσει, αλλά δεν ξέρει κανέναν εκεί, και ενός άλλου που δεν της αρέσει τόσο αλλά είναι φίλη με τον καθηγητή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται να πας στο μεταπτυχιακό που σου αρέσει και οχι σ' αυτό που έχεις γνωστό καθηγητή αλλά το αντικείμενο είναι αδιάφορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω, για να πας σε ενα μεταπτυχιακο  πρεπει να ξερεις καποιον? Δλδ οσοι πηγαμε εξω πρεπει να ξεραμε καποιο συγκεκριμενο ατομο?Μπες και γνωρισε.

Δευτερη ερωτηση, στρωμενο μεταπτυχιακο τι εστι? Οτι θα μπεις ...ναι και? Μετα τι? Τι θα εχει στρωμενο? Τα μαθηματα πχ θα τα περνας ευκολα δλδ ή πχ εισαι σιγουρη οτι στην ελλαδα του 2017 θα σου βρει στανταρ δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα λοιπον εφοσον εχεις και την εμπειρια θα μπορουσες να μου πεις τι πιθανοτητες εχω να μπω καπου που περνουν 10 ατομα και τα κριτηρια δεν ειναι και τοσο αντικειμενικα; Η εναλλακτικα τι επιπλεον χρειαζομαι για να μπω; Στην συνεχεια οσον αφορα το " στρωμενο" μεταπτυχικο , εφοσον δεν χρειαζεται να ανησυχω τοσο πολυ για την εισαγωγη μου,για τα μαθηματα που μου εχουν διδαχτει απο τον ιδιο καθηγητη σε προπτυχιακο επιπεδο και εχω συνεργαστει μαζι του σε εργασιες, ναι το θεωρω στρωμενο. Και αυτο γιατι η επικοινωνια και η καλη σχεση με τον επιβλεπων καθηγητη μου υπαρχει ηδη. Τελος, δεν ανεφερα ποτε κατι για στρωμενη δουλεια ουτε προσπαθησα να κλεψω τη δικη σου. Επομενως, δεν καταλαβαινω γιατι τοση επιθετικοτητα οταν απλα ζητησα μια γνωμη για κατι που ειναι αγνωστο. Ισως θα μπορεσες να με συμβουλεψεις με καλυτερο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις εργασίες της πτυχιακής στον υπολογιστή, σε ατονικό τις γράφετε στο παν/μιο ;

 

ζητας συμβουλες για κατι τοσο αοριστο, οσο το αν θα ληξουν επιτελους την απεργια οι σκουπιδιαρηδες στην Αττική ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RaniaPap, πώς να βοηθήσουμε οταν δεν δινεις ούτε αρκετες πληροφοριες ούτε προσέχεις την σύνταξη των μηνυμάτων σου;

Γραψε πιο συγκεκριμενα: τί μεταπτυχιακο γουστάρεις να κάνεις; περα απ'τον βαθμό, έχεις κάνει κάποια ερευνητική εργασία που θα τραβουσε την προσοχή των καθηγητών; είσαι αποφασισμένη για εξτρα διάβασμα και εργασίες ή περιμένεις προτάσεις για το ποιο ειναι το πιο χαλαρο μεταπτυχιακο του τομεα σου και με την ευκολοτερη εισαγωγη;

 

Μεχρι να δωσεις παραπανω πληροφοριες, ο καθενας θα σου γραφει το μακρυ του και το κοντο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο μεταπτυχιακό να επιλέξεις; Το Χ ή το Υ; Δύσκολο ερώτημα  :unsure:

 

Δεν μπορείς να κάνεις αίτηση και στα δύο; Αν σε πάρουν σε αυτό που θέλεις όλα καλά, διαφορετικά πας στο άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει ρε παιδιά δεν είναι τόσο τρομερό. Η κοπέλα τελείωσε μια σχολή και θέλει να επιλέξει μεταξύ ενός μεταπτυχιακού που της αρέσει, αλλά δεν ξέρει κανέναν εκεί, και ενός άλλου που δεν της αρέσει τόσο αλλά είναι φίλη με τον καθηγητή.

 

αυτά τώρα ειναι κριτήρια για την επιλογή μεταπτυχιακού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...