Προς το περιεχόμενο

μεταφορά χρημάτων από εξωτερικο


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου είπε ότι μου στέλνει επιταγή. Την έβαλε σε φάκελο και μου την στέλνει.Προφανως πρέπει να την εξαργύρωσω κάπου. Υποθέτω στην Τράπεζα. Αλλά γιατί δεν τα έκανε κατάθεση και που άμεση θα ήταν και δεν θα πλήρωνε τα 80 δολλαρια; Ποιο όφελος έχουν αυτές οι επιταγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτεις λανθασμένα ότι θα μπορούσε απλώς να κάνει "κατάθεση", αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο εφόσον πήγαινε σε ένα κατάστημα της Εθνικής τράπεζας πχ και έβαζε x ποσό στον δικό σου λογαριασμό που διατηρείς επίσης στην Εθνική τράπεζα, αν η αποστολή αφορά διαφορετικές τράπεζες(ή και χώρες) λέγεται έμβασμα, δεν είναι άμεσο, και έχει μεγάλες προμήθειες.

 

Τώρα γιατί διάλεξε να σου στείλει επιταγή σε φάκελο δεν ξέρω, μόνο η ίδια μπορεί να σου λύσει την απορία, αλλά φαντάζομαι πως ήταν πιο οικονομικός τρόπος σε σχέση με το έμβασμα ή την ταχυδρομική επιταγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι 80 δολλάρια αποκλείεται να ήταν. Και την επιταγή ήδη την περιμένω 5 μέρες. Ένα έμβασμα πόσο να κάνει;  Ε κι αυτή άσχετη είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπε ότι μου στέλνει επιταγή. Την έβαλε σε φάκελο και μου την στέλνει.Προφανως πρέπει να την εξαργύρωσω κάπου. Υποθέτω στην Τράπεζα. Αλλά γιατί δεν τα έκανε κατάθεση και που άμεση θα ήταν και δεν θα πλήρωνε τα 80 δολλαρια; Ποιο όφελος έχουν αυτές οι επιταγες;

 

Στελνεται επιταγή μεσα σε φακελο? τοτε γιατι όχι και μετρητα μεσα σε φακελο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα ήταν καλυτερα να στο αγοράσει (αυτό που θες) μέσω της πιστωτικής της και απλώς να βάλει τόπο παράδοσης και στοιχεία παράδοσης τα δικά σου....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στελνεται επιταγή μεσα σε φακελο? τοτε γιατι όχι και μετρητα μεσα σε φακελο...

Γιατι η επιταγη μπορει να εισπραχθει μονο απο αυτον στον οποιο απευθυνεται,και αν χαθει δεν χανονται τα λεφτα,ενω αντιθετα το τσεκ που μοιαζει με την επιταγη εχει την αξια των χρηματων πανω στο χαρτι,αν πχ ειναι αξιας 200 ευρω τοτε αυτος που θελει να στο στειλει,αγορασε αυτο το χαρτακι για 200 ευρω.Εξακολουθει να μπορει να εισπραχθει μονο απο το ατομο στο οποιο απευθυνεται.Βεβαια επειδη προσφατα ειχα τετοια περιπτωση,καλυτερα αν καποιος θελει να σου στειλει λεφτα ας παει με το iban σου και ας στειλει τα λεφτα διατραπεζικα γιατι τα capital control δημιουργουν πολλα προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στελνεται επιταγή μεσα σε φακελο? τοτε γιατι όχι και μετρητα μεσα σε φακελο...

 

Μήπως επειδή απαγορεύεται μετρητά μέσα σε φάκελο? Μήπως επειδή αν χαθεί ο φάκελος θα χαθούν τα μετρητά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως επειδή απαγορεύεται μετρητά μέσα σε φάκελο? Μήπως επειδή αν χαθεί ο φάκελος θα χαθούν τα μετρητά?

 

Το ιδιο ισχυει και για την επιταγή.

Εντωμεταξυ, αν κανεις το γραμμα συστημενο και χαθει θα λάβεις την προβλεπομενη αποζημιωση.

Γιατι η επιταγη μπορει να εισπραχθει μονο απο αυτον στον οποιο απευθυνεται,και αν χαθει δεν χανονται τα λεφτα,ενω αντιθετα το τσεκ που μοιαζει με την επιταγη εχει την αξια των χρηματων πανω στο χαρτι,αν πχ ειναι αξιας 200 ευρω τοτε αυτος που θελει να στο στειλει,αγορασε αυτο το χαρτακι για 200 ευρω.Εξακολουθει να μπορει να εισπραχθει μονο απο το ατομο στο οποιο απευθυνεται.Βεβαια επειδη προσφατα ειχα τετοια περιπτωση,καλυτερα αν καποιος θελει να σου στειλει λεφτα ας παει με το iban σου και ας στειλει τα λεφτα διατραπεζικα γιατι τα capital control δημιουργουν πολλα προβληματα.

 

Εφοσον η επιταγή εχει το ονομα σου ναι, εισπραττεται μονο από σενα(πλην των περιπτωσεων  πλαστογραφιας).

Ο φτηνοτερος τροπος είναι  μεσω i-banking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο ισχυει και για την επιταγή.

Εντωμεταξυ, αν κανεις το γραμμα συστημενο και χαθει θα λάβεις την προβλεπομενη αποζημιωση.

 

Αμ δεν τα ξέρεις καλά... τα μετρητά μέσα σε φάκελο απαγορεύονται, τα αξιόγραφα επιτρέπονται.

 

Επίσης η μέγιστη αποζημίωση για συστημένο φάκελο, για τα Ελληνικά ταχυδρομεία τουλάχιστον, ανέρχεται σε 36€. Θα ήταν τουλάχιστον ηλίθιο να στείλεις 1000€(ή και $) σε φάκελο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ δεν τα ξέρεις καλά... τα μετρητά μέσα σε φάκελο απαγορεύονται, τα αξιόγραφα επιτρέπονται.

 

Επίσης η μέγιστη αποζημίωση για συστημένο φάκελο, για τα Ελληνικά ταχυδρομεία τουλάχιστον, ανέρχεται σε 36€. Θα ήταν τουλάχιστον ηλίθιο να στείλεις 1000€(ή και $) σε φάκελο...

 

Eχω την εντυπωση ότι η διακινηση επιταγων απο ιδιωτες μεσα σε φακελο επισης απαγορευεται.

 

36ε ειναι το μάξιμουμ της αποζημιωσης σε κάθε ειδους συστημενο?

Ποσο συχνα χανονται συστημενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω την εντυπωση ότι η διακινηση επιταγων απο ιδιωτες μεσα σε φακελο επισης απαγορευεται.

Αδιάφορο, εγώ για ότι γράφω το ξέρω στα σίγουρα.

 

36ε ειναι το μάξιμουμ της αποζημιωσης σε κάθε ειδους συστημενο?

Ακριβώς. Εκτός αν πρόκειται για δέμα δηλωμένης αξίας/δέμα επί αντικαταβολή, που και πάλι η ανώτατη αποζημίωση δεν ξεπερνά τα 235€.

 

Ποσο συχνα χανονται συστημενα?

Δεν έχει πάρει το μάτι μου κάποια στατιστική.

 

Με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ όμως θα δεις άπειρες περιπτώσεις ανθρώπων που υποστηρίζουν ότι τους έστειλαν φάκελο με μετρητά και παρέλαβαν φάκελο χωρίς μετρητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιάφορο, εγώ για ότι γράφω το ξέρω στα σίγουρα.

 

 

Eε τι να κανουμε, δεν ειμαστε ολοι τοσο καλοι οσο εσυ :-D

 

Ακριβώς. Εκτός αν πρόκειται για δέμα δηλωμένης αξίας/δέμα επί αντικαταβολή, που και πάλι η ανώτατη αποζημίωση δεν ξεπερνά τα 235€.

 

 

235 είναι το ανωτατο οριο? λινκ που το λεει?

Με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ όμως θα δεις άπειρες περιπτώσεις ανθρώπων που υποστηρίζουν ότι τους έστειλαν φάκελο με μετρητά και παρέλαβαν φάκελο χωρίς μετρητά.

 

Ποιοι ανθρωποι το λενε αυτό? μετρητα σε φακελο απαγορευεται.

Τουλαχιστον ειχαν σκεφτει να το στειλουν ως συστημενο?

Αρα δηλαδη σε αυτους δε χαθηκε ο φάκελος, αλλα καποιοι τον ανοιξαν και τα πηραν... μηπως ηταν διαφανης ο φάκελος? ή μηπως οι υπαλληλοι ανοιγουν ολους τους φακελους μπας και βρουν μετρητα να βουτηξουν?:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έλεγα πως είμαι "καλός", απλά δεν γράφω για πράγματα που δεν έχω ιδέα με κίνδυνο να πάρω κάποιον στο λαιμό μου.

 

Πάρε και το λινκ:

 

http://www.yme.gr/index.php?tid=69

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έλεγα πως είμαι "καλός", απλά δεν γράφω για πράγματα που δεν έχω ιδέα με κίνδυνο να πάρω κάποιον στο λαιμό μου.

 

 

Γιαυτο ειπα 'εχω την εντυπωση', αν ηταν θα ελεγα  είμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...