Προς το περιεχόμενο

μεταφορά χρημάτων από εξωτερικο


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ θα της πω να μην μου τα στείλει. αν είναι να πληρώσω και 20% φόρο για αυτά τα 670 ευρώ σίγουρα δε φτάνουν να αγοράσω αυτο που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου στείλει μία επιταγή ταχυδρομικά και πας στην τράπεζα να την εξαργυρώσεις δεν θα ασχοληθεί κανείς.

Όχι ρε τι λες. Που ακούστηκε να στέλνεις λεφτά σε άλλη χώρα και να μπαίνουν εφορίες στη μέση. Αφού μου τα στέλνει η θεία μου για δώρο.

Εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό. Αν πήγαινε ταξίδι και τα έφερνε μαζί της σε μετρητά δηλαδή δεν θα γινόταν κάτι με εφορίες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό. Αν πήγαινε ταξίδι και τα έφερνε μαζί της σε μετρητά δηλαδή δεν θα γινόταν κάτι με εφορίες κλπ.

 

Εξαρτάται το ποσό προφανώς. Επίσης τι να λέει ότι αν τα έφερνε αυτοπροσώπως δε θα γινόταν κάτι; Δεν έχει λογική να συγκρίνουμε το πόσο αυστηρά αντιμετωπίζεται κάτι που μπορεί να γίνει μία στις τόσες με μεγάλο κόστος και κάτι που μπορεί να γίνει 5000 φορές το δευτερόλεπτο στο internet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται το ποσό προφανώς. Επίσης τι να λέει ότι αν τα έφερνε αυτοπροσώπως δε θα γινόταν κάτι; Δεν έχει λογική να συγκρίνουμε το πόσο αυστηρά αντιμετωπίζεται κάτι που μπορεί να γίνει μία στις τόσες με μεγάλο κόστος και κάτι που μπορεί να γίνει 5000 φορές το δευτερόλεπτο στο internet.

Ναι σίγουρα. Εγώ εννοούσα τη συγκεκριμένη περίπτωση και πόσο και το είπα πιο πολύ για να βοηθήσω επειδή κάπου έγραψε ότι αν είναι να μπλέξει κλπ καλύτερα να μη τα πάρει καθόλου.

 

Οπότε πιστεύω ότι έχει νόημα να πούμε ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση είτε πάει να πάρει το δώρο σε μετρητά είτε τα στείλει η θεία με επιταγή δεν θα έχει πρόβλημα (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου! ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά έχει κανείς ιδέα τι να περιμένω όταν κάποιος από το εξωτερικό λέει ότι έστειλε τσεκ; Ακόμη περιμένω. Τι είναι αυτό ρε παιδιά; Θα έρθει ταχυδρομική ειδοποίηση; Πόσο καιρό κάνει να έρθει από Καναδά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έκανε κατάθεση έστειλε επιταγή, τι είναι αυτό;

 

Εννοείς πως δεν ξέρεις τι είναι η επιταγή?

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%AE

 

https://www.euretirio.com/epitagi/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παραπάνω να ήταν Γιατί να τα δικαιολογήσω; ένας συγγενής που στέλνει λεφτά.τι τους νοιαζει;

 

Οι δωρεές έχουν φόρο.

απαξιεις;

μου τα στελνει για να αγοράσω κάτι σαν δώρο. Πρέπει να φορολογηθω για αυτο;

 

Πιθανόν ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έκανε κατάθεση έστειλε επιταγή, τι είναι αυτό;

Οι επιταγές από ΗΠΑ δεν γίνονται δεκτές από τις τράπεζές μας. Περσινό άρθρο αλλά πιθανόν να ισχύει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...