Προς το περιεχόμενο

H Toshiba προτίμησε να πουλήσει το τμήμα μνήμης NAND flash στο Innovation Network Corporation of Japan


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αλλα λογια κοιτας μονο την τσεπη σου και οχι τις συνεπειες. Αν ολοι αγοραζαν απο το εξωτερικο το κρατος δεν θα ειχε εσοδα αρα θα αυξανε το ΦΠΑ κτλ. Ολο αυτο ειναι ενα φαφλος κυκλος που τελικα και εσυ το πληρωνεις. 

Ειναι θεμα για μεγαλη συζητηση αλλα νομιζω και εσυ εχεις δικιο γιατι πληρωνεις αρκετα πραπανω ενα προιον αλλα με αυτον τον τροπο τα πραγματα δεν πανε καλα. Ισως η λυση να βρισκεται καπου στην μεση. Μικροτερους φορους παντου και ας πληρωνουμε λιγο παραπανω καποια προιοντα

Βασικά αν όλοι αγόραζαν από το εξωτερικό, απλά ο έμπορας δεν θα είχε τη lamgorghini και τη ferrari που έχει τώρα.

 

(Έτσι κι αλλιώς, ο έμπορας δεν πληρώνει τους φόρους που του αναλογούν) 

 

Οπότε για τι πράγμα ακριβώς μιλάμε, δεν καταλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Φίλε μου παραβλέπεις κάτι βασικό που λεγεται ελληνική φορολογία συν όλους τους έμμεους φόρους. Αυτό κάνει άνετα τα 20 ευρω, 30 και αν βάλεις και το κόστος της επενδυσης μαγαζιου/υπαλλήλων άνετα αγγίζεις τα 35 ευρω, οποτε ο μικροεμπορος δε θα δουλευει για κέρδος μισό ευρω.

 

Επισης στην Ελλάδα (ευτυχώς) δεν λειτουργεί σωστά ο θεσμος του τελωνείου, οποτε εμείς οι απλοί αγοραστές μπορουμε να κάνουμε οικονομία στην τσέπη μας. Αν λειτουργουσε το τελωνείο, θα σου κάθιζε ενα 12αρι πάνω στα 20 και θα έλεγες 32 με αναμονη 1 μήνα ή 39 απο Ελλάδα και υποστήριξη εδω (θα το σκεφτόσουν). Οταν ιδιωτικοποιηθούν τα ελτα (γιατί θα ιδιωτικοποιηθούν και αυτα, ειναι σιγουρο) θα γινει σαν αποστολές με dhl, δηλαδή θα σταματάνε τα πάντα.

 

Στα λεει αυτά, κάποιος που ψωνίζει σωρηδόν απο εξωτερικό, αλλά πρεπει να βλέπουμε όλη την εικόνα.

 

Το προβλημα ειναι οτι εμείς δεν παραγουμε τιποτα (ουτε οδοντογλυφίδες) οποτε χάνουμε το κέρδος απο την υπεραξία. Το mi band που αγορασες στα 20, ζητημα να εχει κόστος παραγωγής 1 ευρω (και πολλά λεω). Αυτό πρεπει να αναπτυξουμε για να μπαίνουν και μένουν λεφτά στην Ελλάδα γιατί στο τελος δεν θα εχουμε λεφτά και δε θα αγοραζουμε ουτε απο Κινα

 

είμαστε offtopic

Βασικά αν όλοι αγόραζαν από το εξωτερικό, απλά ο έμπορας δεν θα είχε τη lamgorghini και τη ferrari που έχει τώρα.

 

(Έτσι κι αλλιώς, ο έμπορας δεν πληρώνει τους φόρους που του αναλογούν) ΚΑΙ ΓΑΜΑΕΙ ΕΣΕΝΑ, ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ, που μου το παίζεις και έξυπνος.

 

Οπότε για τι πράγμα ακριβώς μιλάμε, δεν καταλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, όταν κάτι το βρίσκω στα 20 euro από πχ. gearbest και εδώ το ίδιο προιόν στο πλαίσιο πχ. το έχουν στα 39-40 ευρώ. Ε sorry από gearbest θα το πάρω και άσε το μαλάκα τον έλληνα να ψάχνει γιατί δε ψωνίζω από αυτόν.

Προιόν αναφοράς Xiaomi Mi Band 2.

 

Αυτό όμως που γράφω ισχύει για το 80-90% των προιόντων. Από ρούχα μέχρι αμάξια.  Ψάχτε το.

Να υποθεσω εισαι ανεργος-αεργος-δημοσιος υπαλληλος, η σε ζουν οι γονεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω εισαι ανεργος-αεργος-δημοσιος υπαλληλος, η σε ζουν οι γονεις.

Να υποθέσεις τελείως λάθος. Ευτυχώς ή δυστηχώς είμαι αυτοδημιούργητος.

 

Απλά μη μου στηρίζεται όλοι το λαμόγιο τον έλληνα τον έμπορα που θα πληρώσει φόρους 0 και θα γαμήσει όλους τους έλληνες πολίτες.

 

Δε κάνω εγώ τη ζημιά με τα 20 ευρώ αλλά ο "τίμιος" σας έμπορας με τα εκκατομύρια (για να μην πω δις) οφειλές προς το δημόσιο..

 

Αυτό που κάνω είναι βελόνα στ' άχυρα.. για σκεφτείτε και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βασικά αν όλοι αγόραζαν από το εξωτερικό, απλά ο έμπορας δεν θα είχε τη lamgorghini και τη ferrari που έχει τώρα.

 

(Έτσι κι αλλιώς, ο έμπορας δεν πληρώνει τους φόρους που του αναλογούν) ΚΑΙ ΓΑΜΑΕΙ ΕΣΕΝΑ, ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ, που μου το παίζεις και έξυπνος.

 

Οπότε για τι πράγμα ακριβώς μιλάμε, δεν καταλαβαίνω...

 

Οπως το γράφεις ... όντως δεν καταλαβαίνεις πως δουλευει μια οικονομία.

 

Εστω οτι οι εμποροι της Ελλάδος ειναι απατεώνες που αγοράζουν αυτοκινητάρες και για αυτό δεν θες να τους δίνεις χρήματα, εχεις την εντύπωση οτι οι έμποροι του εξωτερικου (οπουδήποτε) αγοράζουν παπάκια και σκουτερ; 

 

Κοίτα το όφελος της τσέπης σου, δες πως μπορείς να τη βγάλεις πιο οικονομικά, αλλά μην βγάζεις απο μέσα σου το σύνδρομο " να ωοφήσει η κατσίκα του γείτονα" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με αλλα λογια κοιτας μονο την τσεπη σου και οχι τις συνεπειες. Αν ολοι αγοραζαν απο το εξωτερικο το κρατος δεν θα ειχε εσοδα αρα θα αυξανε το ΦΠΑ κτλ. Ολο αυτο ειναι ενα φαφλος κυκλος που τελικα και εσυ το πληρωνεις. 

Ειναι θεμα για μεγαλη συζητηση αλλα νομιζω και εσυ εχεις δικιο γιατι πληρωνεις αρκετα πραπανω ενα προιον αλλα με αυτον τον τροπο τα πραγματα δεν πανε καλα. Ισως η λυση να βρισκεται καπου στην μεση. Μικροτερους φορους παντου και ας πληρωνουμε λιγο παραπανω καποια προιοντα

 

Να κόψει τις δαπάνες το κράτος. Όσο αυξάνει τους φόρους τόσο λιγότερα έσοδα θα έχει από ένα σημείο και μετά, γιατί όλοι θα βρίσκουν τρόπους να μην πληρώνουν ή να τους αποφεύγουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το γράφεις ... όντως δεν καταλαβαίνεις πως δουλευει μια οικονομία.

 

Εστω οτι οι εμποροι της Ελλάδος ειναι απατεώνες που αγοράζουν αυτοκινητάρες και για αυτό δεν θες να τους δίνεις χρήματα, εχεις την εντύπωση οτι οι έμποροι του εξωτερικου (οπουδήποτε) αγοράζουν παπάκια και σκουτερ; 

 

Κοίτα το όφελος της τσέπης σου, δες πως μπορείς να τη βγάλεις πιο οικονομικά, αλλά μην βγάζεις απο μέσα σου το σύνδρομο " να ωοφήσει η κατσίκα του γείτονα" 

Σ' αυτό συμφωνώ.. κοιτάω τη τσέπη μου, ο έμπορας ας κάνει ότι θέλει..

 

Απλά δεν αφήνω κανέναν να αισχροκερδεί εις βάρος μου.

 

Ο καθένας κοιτάει και καθορίζει το συμφέρον του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτό συμφωνώ.. κοιτάω τη τσέπη μου, ο έμπορας ας κάνει ότι θέλει..

 

Απλά δεν αφήνω κανέναν να αισχροκερδεί εις βάρος μου.

 

Ο καθένας κοιτάει και καθορίζει το συμφέρον του.

Κοιτας την τσεπη σου και την πληρωνουν οι υπολοιποι, μιας και παρανομα δεν πληρωνεις ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα καλά κάνανε και το δώσανε την τεχνολογία σε Ιαπωνική εταιρεία. Είναι δυνατόν να κάνανε λάθος? Γιατί να δώσουνε την τεχνολογία στο εξωτρικό? Γιατί να χάσει σαν χώρα η Ιαπωνία.

 

Πραγματικά κάποια άτομα δεν μπορώ να τα καταλάβω, δλδ έπρεπε να το δώσει στην Samsung? Μαγκιά τους που μπορέσανε και το κάνανε.

 

Επίσης για τον έμπορα τον Έλληνα τον απατεώνα που λέτε, ναι ντάξει υπάρχουν και αυτοί που κάνουν μαμουνιές, αλλά δεν είναι και έτσι ακριβώς όπως τα λέτε, σας παρακαλώ. Όταν δεν αγοράζεις και δεν βοηθάς τον τόπο που ζεις, πως θα δεις ένα καλύτερο αύριο? Δεν μπορείς να το ψάξεις λίγο το όλο θέμα πριν αγοράσεις κάτι? Με μια καλή ερευνα μπορείς να βρεις κάτι σε καλή τιμή απο ελληνικό eshop σε σχέση με ένα κατάστημα με όνομα.

 

Τέλος πάντων είναι πολύ μεγάλη κουβέντα αυτή και θα βγούμε εντελώς off topic. Τώρα αν ανοίξουμε όλοι το στόμα μας εδώ μέσα θα πάρουμε πολλά καταστήματα σβάρνα τα οποία δεν είναι ελληνικά αλλά ήρθαν εδώ, μας πασάρουν μούφες και ο κόσμος πάει και αγοράζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτας την τσεπη σου και την πληρωνουν οι υπολοιποι, μιας και παρανομα δεν πληρωνεις ΦΠΑ.

Πάμε πάλι τα ίδια.. σύγρινε τα 20 ευρώ με τα ΧΧΧ εκατομμύρια που δεν πληρώνει ο Χ έμπορας στο κράτος... και πες μου τι ακριβώς πληρώνουν οι υπόλοιποι και για ποιον.

 

Περιμένω απάντηση σε αυτό... ειλικρινά σκέψου και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι τα ίδια.. σύγρινε τα 20 ευρώ με τα ΧΧΧ εκατομμύρια που δεν πληρώνει ο Χ έμπορας στο κράτος... και πες μου τι ακριβώς πληρώνουν οι υπόλοιποι και για ποιον.

 

Περιμένω απάντηση σε αυτό... ειλικρινά σκέψου και λίγο.

Δεν μιλησα για τον εμπορο, μιλησα για εσενα.

 

Εσυ ειπες οτι αγοραζεις απο το εξωτερικο χωρις να πληρωνεις ΦΠΑ, απλα επειδη κοιτας το συμφερον σου.

 

Και εγω και αλλοι το κανουμε αυτο, αλλα δεν προσπαθουμε να το δικαιολογησουμε με τετοια "επιχειρηματα ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλησα για τον εμπορο, μιλησα για εσενα.

 

Εσυ ειπες οτι αγοραζεις απο το εξωτερικο χωρις να πληρωνεις ΦΠΑ, απλα επειδη κοιτας το συμφερον σου.

 

Και εγω και αλλοι το κανουμε αυτο, αλλα δεν προσπαθουμε να το δικαιολογησουμε με τετοια "επιχειρηματα ".

Κοίτα δεν είναι επιχείρημα αλλά η αλήθεια.

 

Με κράζετε τη στιγμή που κάνετε ακριβώς το ίδιο. Μπράβο σας!

 

Αλλά και πάλι ακόμα και όλοι να το κάνουμε.. πρόβλημα στην Ελλάδα δεν δημιουργείς. Το τίμημα της αγοράς σου είναι πολύ μικρό. Αμελητέο θα έλεγα.

 

Γιατί απλά, πάντα αγοράζεις και απο Ελλάδα τα καθημέρα πράγματα.. το πρόβλημα είναι ο έλληνας έμπορας που φοροδιαφεύγει καθημερινά μεγαλοποσά κι όχι ο καταναλωτής που ψωνίζει μικροποσά από εξωτερικό μια στο τόσο.

 

Απλά για τα τυπικά, να ξέρεις, μου έχει τύχει να μην πληρώσω σε μαγαζί επειδή δεν μου έχει φέρει απόδειξη για το λογαριασμό, αφού πρώτα ευχαρίστησα για το τσάμπα γεύμα, που ήταν νοστημότατο.

Όπως και επίσης να καλέσω το ΣΔΟΕ σε άλλη ποιο χοντρή περίπτωση.

 

Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω. Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι τα ίδια.. σύγρινε τα 20 ευρώ με τα ΧΧΧ εκατομμύρια που δεν πληρώνει ο Χ έμπορας στο κράτος... και πες μου τι ακριβώς πληρώνουν οι υπόλοιποι και για ποιον.

 

Περιμένω απάντηση σε αυτό... ειλικρινά σκέψου και λίγο.

Πώς ακριβως εχεις στο μυαλο σου τον εμπορα ενος σκρουτζομαγαζου; Σε βιλα στην Σαντορινη να πινει κοκτειλ και να κανει business απο το κινητο ξερω γω; 

Απλοι ανθρωποι ειναι οι περισσοτεροι που επελεξαν εναν διαφορετικο δρομο απο το υπαλληλικι, πηραν ρισκο, δινουν θεσεις εργασιας και προσπαθουν να τα βγαλουν περα με το σαπιο φορολογικο συστημα που εχουμε. Μαγκια τους.

 

Ποσοι ειναι αυτοι που κλεβουν τα ποσα τα οποια αναφερεις; Και ποσοι ειμαστε ολοι εμεις που θα αγορασουμε την παραμικρη μαλακιουλα απο Κινα για 20 ευρω; Αν το καλοσκεφτεις περισσοτερα λεφτα χανονται απο εμας. Αλλα ακομα και λιγοτερα να ειναι, οταν θες να αλλαξεις κατι ξεκινας παντα απο τον εαυτο σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν αφηνουν την αγορα να αυτορυθμιζεται θα εχουμε τετοια φαινομενα αισχροκερδειας νομοθετοντας κατα το δοκουν για τον κουμπαρο και τον μπατζανακη μεγαλοεπιχειρηματια!

αυτο γινεται πλανητικα, δεν ειναι καν ελληνικο, ειμαστε πολυ μικροι μπροστα τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...