Προς το περιεχόμενο

War for the Planet of the Apes


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Δεν θυμόμουν καν ότι βγαίνει φέτος, μέχρι που είδα ξαφνικά το παρακάτω review

 

https://www.youtube.com/watch?v=grcgqJvQeKI

 

Και εκεί που γέμισα ενθουσιασμό και ετοιμάστηκα να ψάξω να βγάλω το εισιτήριό μου (!!!) ...

 

... η ταινία έρχεται εδώ που ζω στις 3 Αυγούστου... Ουφ...

 

Ελλάδα στις 13 Ιουλίου (τυχεροί)

 

Δεν μπορώ να περιμένω! Μεγάλες προσδοκίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπιστεύομαι τον Μatt Reeves που ειχε κάνει πολύ καλή δουλειά στο προηγούμενο. Επίσης οι πίθηκοι της Weta είναι εύκολα ότι πιο ρεαλιστικό έχουμε δει σε cgi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Masterpiece. Πραγματικά δε μπορώ να βρω ψεγάδι (well, ίσως υπερβολικά αργός ρυθμός σε κάποια σημεία). Και πλέον μια από τις 2-3 καλύτερες τριλογίες στην ιστορία του κινηματογράφου.

 

Απλά μην πάτε αναμένοντας action blockbuster (πολύ άστοχο το "war" στον τίτλο). Συναισθηματική ταινία, περισσότερο drama παρά action. Κάτι αντίστοιχο με αυτό που έκανε και το Logan δηλαδή, αλλά εδώ σε πολύ καλύτερη εκτέλεση.

 

Επίσης, Oscar nomination στον Andy Serkis επιτέλους; Αν το 2017 ακόμα δε μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι βρίσκεται ηθοποιός πίσω από το cgi για να τον προτείνουν για α' ανδρικό, αξίζει ένα honorary τουλάχιστο... ο τύπος είναι σταθερά εξαιρετικός σε κάθε έναν από τους σημαντικότατους motion capture ρόλους που του έχουν ανατεθεί.

Επεξ/σία από kostool13
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Masterpiece. Πραγματικά δε μπορώ να βρω ψεγάδι (well, ίσως υπερβολικά αργός ρυθμός σε κάποια σημεία). Και πλέον μια από τις 2-3 καλύτερες τριλογίες στην ιστορία του κινηματογράφου.

 

Απλά μην πάτε αναμένοντας action blockbuster (πολύ άστοχο το "war" στον τίτλο). Συναισθηματική ταινία, περισσότερο drama παρά action. Κάτι αντίστοιχο με αυτό που έκανε και το Logan δηλαδή, αλλά εδώ σε πολύ καλύτερη εκτέλεση.

 

Επίσης, Oscar nomination στον Andy Serkis επιτέλους; Αν το 2017 ακόμα δε μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι βρίσκεται ηθοποιός πίσω από το cgi για να τον προτείνουν για α' ανδρικό, αξίζει ένα honorary τουλάχιστο... ο τύπος είναι σταθερά εξαιρετικός σε κάθε έναν από τους σημαντικότατους motion capture ρόλους που του έχουν ανατεθεί.

 

Ανάθεμα, δεν μπορώ να περιμένω! Τόση προσμονή για ταινία στο σινεμά, από το Star Wars VII είχα να νιώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει κανένα μάλλον επειδή δε με τραβάει το θέμα... δε μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς.

 

Αλλά ακούω τόσα καλά λόγια που μάλλον θα τα πιάσω από το πρώτο να τα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν έχω δει κανένα μάλλον επειδή δε με τραβάει το θέμα... δε μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς.

 

Αλλά ακούω τόσα καλά λόγια που μάλλον θα τα πιάσω από το πρώτο να τα δω.

 

Μην πας και με τεράστιο καλάθι. Όσο μικρότερο, τόσο περισσότερο θα σου αρέσουν. ;-) Σε μένα σίγουρα αυτό συνέβη.

 

Διασκεδαστικές ταινίες. Εμένα μου αρέσουν κυρίως οπτικά, αλλά και γιατί έχουν ενδιαφέροντες χαρακτήρες και είναι πολύ "focused", δηλαδή λένε μια ιστορία, δεν προσπαθούν απελπισμένα να επεκταθούν σε δευτερεύοντα θέματα, και καλά για να έχουν περισσότερο βάθος (και στο τέλος νιώθεις λες και προσπαθούν να το παίξουν σπουδαίοι με χιλιοειπωμένα κλισέ). Οπότε βλέπονται και εύκολα.

 

Επίσης, η αυθεντική planet of the apes του 1968, είναι καλύτερη από ότι θυμούνται οι περισσότεροι. Κάθε φορά που έχω καιρό να τη δω, σκέφτομαι ότι δεν μπορεί να ήταν τόσο καλή όσο τη θυμάμαι, και όταν την ξαναβλέπω αλλάζω γνώμη (πρέπει να την έχω δει 4 φορές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, Oscar nomination στον Andy Serkis επιτέλους; Αν το 2017 ακόμα δε μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι βρίσκεται ηθοποιός πίσω από το cgi για να τον προτείνουν για α' ανδρικό, αξίζει ένα honorary τουλάχιστο... ο τύπος είναι σταθερά εξαιρετικός σε κάθε έναν από τους σημαντικότατους motion capture ρόλους που του έχουν ανατεθεί.

 

δεν προκειται ουτε υποψηφιοτητα να του δωσει η Ακαδημια. το σωματειο των ηθοποιων θεωρει το cgi mocap απειλη για την δουλεια τους, και το τελευταιο που θελουν ειναι να δουν καποιον να παιρνει οσκαρ για την mocap ερμηνεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη ταινία από την τριλογία μου άρεσε αρκετά, η δεύτερη έτσι και έτσι, ανυπομονώ να δω την τρίτη γιατί ακούω πολλά καλά λόγια! Βέβαια το "κακό" με τα prequels είναι ότι πάνω κάτω ξέρεις το τέλος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα reviews πάντως μιλάνε για την καλύτερη ταινία της τριλογίας, που την ανεβάζει (την τριλογία) σημαντικά.

Γενικά μου άρεσαν οι πρώτες 2, θα δω σίγουρα και την τρίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει σε 3D ή δεν υπαρχει ιδιατερος λογος να το προτιμησεις;

 

Αναφερθηκε πιο πανω οτι δεν εχει και πολυ δραση οποτε δεν νομιζω να χρειαζεται 3d.

 

Παντως εγω ψηθηκα με διαφορα σχολια που διαβασα και ειδα τις 2 προηγουμενες ταινιες που δεν ειχα δει και μου αρεσαν πολυ,οποτε υποθετω οτι και η 3η θα ειναι επισης καλη.Λογικα θα παω την επομενη βδομαδα να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική ταινία που παρόλο που φαίνονται κάποια θέματα budget σε κάποια σημεία χωρίς να ενοχλούν όμως, σέβεται απόλυτα τον θεατή.

Ειδικά το

τέλος

σεναριακά είναι κάτι το απίστευτο.

9/10 από εμένα και ας είμαι καλομαθημένος με ταινίες μεγαλύτερου budget.

Ξέρουμε αν θα γυριστεί και συνέχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική ταινία που παρόλο που φαίνονται κάποια θέματα budget σε κάποια σημεία χωρίς να ενοχλούν όμως, σέβεται απόλυτα τον θεατή.

Ειδικά το

τέλος

σεναριακά είναι κάτι το απίστευτο.

9/10 από εμένα και ας είμαι καλομαθημένος με ταινίες μεγαλύτερου budget.

Ξέρουμε αν θα γυριστεί και συνέχεια;

 

δεν έχω δει ακόμα την ταινία οπότε δεν ξέρω πως τελειώνει αλλά αυτή η τελευταία τριλογία είναι prequel του Planet of the Apes το όποιο έχει και ένα remake -> Planet of the Apes 2001

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...