Προς το περιεχόμενο

War for the Planet of the Apes


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9/10 από εμένα και ας είμαι καλομαθημένος με ταινίες μεγαλύτερου budget.

 

Πόσες ταινίες βλέπεις το χρόνο; 2-3; :Ρ

Χωρίς να γνωρίζω τις λεπτομέρειες, δε νομίζω να βρεις πολλές φετινές ταινίες με (σημαντικά) μεγαλύτερο budget...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δυνατη και η τριτη ταινια,για μενα καλυτερη απτις προηγουμενες δυο.Οπως ειπε ο Kostool13 εχει περισσοτερο δραμα παρα δραση η ταινια,οποτε ας προσεξει οποιος παει τι να περιμενει.Φοβερος για μια ακομη φορα ο Andy Serkis,αλλα και ο Woody Harrelson ως ο "κακος" της ταινιας.Πολυ ωραια και η σκηνοθεσια απτον Reeves.

Ισως ειχα ενα θεματακι με την διαρκεια της ταινιας σιγουρα θα μπορουσε να ηταν πιο μικρη για να γλιτωνε και τον αργο ρυθμο που ειχε σε λιγα διαστηματα.Επισης λιγο προβλεψιμο οχι για το τι θα γινει στο τελος(αφου ειναι και prequel) αλλα κυριως για το ποιοι χαρακτηρες πεθαινουν.

Εννοειται αξιζει με τα χιλια η ταινια και σιγουρα απτις καλυτερες τριλογιες που εχουν βγει,ενω ταυτοχρονα υπαρχει μια ανοδος απτην πρωτη μεχρι την τελευταια ταινια.

 

Ξέρουμε αν θα γυριστεί και συνέχεια;

 

Στην wikipedia γραφει οτι εχει ανακοινωθει τεταρτη ταινια χωρις να ξερουμε ομως ποτε,αν και δεν θα ηθελα κι'αλλο sequel αφου εκλεισε ωραια η τριλογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ύστερα από τις διθυραμβικές σας κριτικές, θα παώ το βράδυ να το δώ. πρόσφατα είδα ξανά το δεύτερο , και μου άρεσε περισσότερο από ότι την πρώτη φορά που με άφησε αδιάφορο στην καλλίτερη. θεωρώ την πρώτη ταινία κορυφαία. Επίσης , για μένα , το δεύτερο μέρος έχει ένα σημείο που με ξύνισε πάρα πολύ. 

στο σημείο που ο σίζαρ βρισκει την κάμερα του φίλου του από την πρώτη ταινία, και όταν τον ρωτάει ο άλλος ποιός ήταν αυτός , απαντάει με μία σχετικά απάθεια , ένα ξερό και απλό ''a good man'' . θα περίμενα μία πιο «στεντόρεια» και συγκινητική δήλωση ύστερα από όλα όσα πέρασαν μαζί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα και εγώ χθες.

 

Αρκετά συγκινητικό και ανθρώπινο με ωραία CGI και τοπία.

 

Πιστεύω ότι μπορούσε να γίνει λίγο καλύτερη δουλειά με τον "κακό" της ταινίας και τα κίνητρά του.

 

7,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το είδα κι εγώ χτες αφού πρώτα ξαναείδα τα 2 πρώτα (που λίγο πολύ τα είχα ξεχάσει). Πολύ ωραία τριλογία όντως.

Θεωρώ το τρίτο μέρος λίγο πιο αδύναμο από τα άλλα δύο (το πρώτο είναι το αγαπήμένο μου).

 

Η τριλογία είναι ουσιαστικά η ιστορία του Ceasar σε όλα τα στάδια. Συγχρόνως προσπαθεί να ακολουθήσει και μια πορεία που να δέσει με τη ταινία του 1968 καθώς και οι τρεις ταινίες είναι ουσιαστικά πρηκουελ. Γενικώς τα καταφέρνει καλά σε μεγάλο βαθμό. Μέχρι και τη Νόβα είδαμε έστω και σε μικρή ηλικία!

 

Αυτό που λίγο με χάλασε στη τρίτη είναι οτι πολλά πράγματα που γίνονταν δεν είχαν και τόσο λογική βάση.

 

πχ.

 

όλος ο στρατός των ανθρώπων στάλθηκε για να αφανίσει έναν αποστάτη?!?! ο οποίο σιγά, δεν έκανε και τίποτα το τρομερό μέσα στο γενικό αφανισμό του ανθρωπινου είδους.

ο τρόπος που πήραν τα κλειδιά οι πίθηκοι. έλεος, πόσο βλάκας και ανεκπαίδευτος ήταν ο στρατιώτης που κατέβηκε μόνος τους στο κλουβί με τα πιθήκια επειδή του πέταξαν μια κουράδα.

τα κίνητρα του συνταγματάρχη δε με έπεισαν.

 

 

Πολύ καλή δουλειά πάντως και από τις καλύτερες τριλογίες.

 

Βαθμολογία:

 

Rise   7,6

Dawn  7,5

War    7,3

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ο τρόπος που πήραν τα κλειδιά οι πίθηκοι. έλεος, πόσο βλάκας και ανεκπαίδευτος ήταν ο στρατιώτης που κατέβηκε μόνος τους στο κλουβί με τα πιθήκια επειδή του πέταξαν μια κουράδα.

 

 

Αυτό θα με είχε χαλάσει κι εμένα, αν

 

 

 

ο στρατιώτης όπως έμπαινε μέσα, ήταν απρόσεκτος και δε φυλαγόταν με απόλυτη σιγουριά, ώστε να μην δώσει ούτε μισή ευκαιρία στους πιθήκους να του τη φέρουνε. Αλλά θυμάμαι ότι ήταν πολύ σωστές και προσεκτικές οι κινήσεις του.

 

Το ότι δεν σκέφτηκε ούτε για μια στιγμή την πιθανότητα να του επιτεθούν από το έδαφος, το θεωρώ πολύ λογικό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί Nova

 

 

Δεν είναι η Nova, ο χαρακτήρας της Linda Harrison στο Planet of the Apes & Beneath the P.o.the.Apes. Το διάβασα σε συνέντευξη του σκηνοθέτη πριν λίγο καιρό που έκατσα να δω και τα παλιά Planet of the Apes.

 

Δεν ειναι απευθείας σύνδεση της ταινίας. Αρχικά χρονικά δεν "βγαίνει".

 

Η ορίτζιναλ ταινία, το Planet of the Apes ('69) χρονολογικά τοποθετείται στο 3978.

Το Rise, 2011-2021, το War λίγο πιο μετά , περίπου στο 2028.

 

Ο λόγος ύπαρξης της Nova του War είναι για να εξηγηθεί γιατί οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να μιλήσουν στη πρώτη ταινία, ('69) και πώς έγινε αυτό ( μετεξέλιξη του ιού κλπ ). Ουσιαστικά χρησιμοποιείται το όνομα σαν easter egg.

 

http://heavy.com/movies/2017/07/war-for-the-planet-of-apes-nova-character-from-original/

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 2 χρόνια αργότερα...

το πρωτο με τον Charles Heston ειναι πολυ καλο, και τα εφε για τοτε ηταν αρκετα εξυπνα, ετσι οπως εξελισεται και η ιστορια και το τελος του ειναι κλασσικη επιτυχημενη ταινια ,

Και οι καινουργιες καλες ειναι , βλεπουν στην ψυχολογια και στη δημιουργια της ολης υποθεσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

yAPmb27.jpeg

H παραγωγή της ταινίας θα ξεκινήσει μέσα στον Οκτώβριο.

Θα λαμβάνει χώρα πολλά χρόνια μετά την ολοκλήρωση του War for the Planet of the Apes.

https://collider.com/kingdom-of-the-planet-of-the-apes-title-production-begins/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...