Προς το περιεχόμενο

Έγκριση για μία διαστημική “ομπρέλα” δορυφορικού ίντερνετ από την OneWeb


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ρε παιδιά, εμάς μας ρώτησε αν το θέλουμε? Πήρε απο εμάς πράσινο φως? Μου βρωμάει λίγο όλο αυτό .

 

Πρωσοπικά δεν μου αρέσει η ιδέα. Αγαπάω πολύ την τεχνολογία αλλά αυτό νομίζω ότι έχει ξεφύγει.

 

βασικα η ερωτηση ειναι ποιος εισαι εσυ για να σε ρωτησουν? Συνεισφερεις καπως στο εργο? Εχεις καλυτερες ιδεες?Μπορεις να κοντραρεις τον Richard Branson στην χρηματοδοτηση?

 

My guess is οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτα απ'αυτα οποτε δεν σου πεφτει λογος, και ευτυχως δηλαδη γιατι αν η γνωμη καθε couch warrior ειχε βαρυτητα στην τεχνολογικη/επιστημονικη προοδο δε θελω να ξερω πως θα ηταν ο κοσμος σημερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι σε τι τιμές θα διατεθεί η υπηρεσία. Έχω δουλέψει δορυφορικό. Μερικές φορές σώζει την κατάσταση ειδικά αν πρέπει να δουλέψεις σε περιοχές που δεν υπάρχει κάλυψη ούτε κινητής αλλά έχει αρκετά μειονεκτήματα. Είναι αργό σε σχέση με τις σημερινές ταχύτητες κινητής και σταθερής, έχει μεγάλο ping, και αρκετά ακριβό. Βέβαια όταν δεν έχεις άλλη λύση δοξάζεις τον Θεό που υπάρχει και αυτό. 

Αλλά για να κάνεις ρε παίδες απόσβεση σε μια τόσο μεγάλη επένδυση θα πρέπει η υπηρεσία να είναι τόσο φτηνή και εξυπηρετική που να μπει μαζικά κόσμος στην υπηρεσία και όχι ο ερημίτης της βραχονησίδας του Αιγαίου ή το σχολείο στo δέλτα του Οκαβάνγκο. 

Και αυτό δεν το βλέπω να γίνεται. Μιλώντας με το διευθυντή της Huawei στην Ελλάδα πριν λίγους μήνες μου είπε ότι αυτή την στιγμή πουλάν χιλιάδες κεραίες-σταθμούς κινητής 3g και 4g σε όλη την Αφρική. Mε την 800άρα μπάντα καλύπτουν πλέον πολύ μεγάλες αποστάσεις.

Συμφέρει πολύ περισσότερο τις εταιρίες κινητής εκεί παρά η ανάπτυξη δικτύου καλωδίων.

Εάν λοιπόν καλυφτεί με τέτοιο τρόπο η Αφρική σε ποιους θα πουλήσουν μαζικά το δορυφορικό internet οι τύποι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα η ερωτηση ειναι ποιος εισαι εσυ για να σε ρωτησουν? Συνεισφερεις καπως στο εργο? Εχεις καλυτερες ιδεες?Μπορεις να κοντραρεις τον Richard Branson στην χρηματοδοτηση?

 

My guess is οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτα απ'αυτα οποτε δεν σου πεφτει λογος, και ευτυχως δηλαδη γιατι αν η γνωμη καθε couch warrior ειχε βαρυτητα στην τεχνολογικη/επιστημονικη προοδο δε θελω να ξερω πως θα ηταν ο κοσμος σημερα.

 

Κοίταξε δεν θα πω πολλά, όχι δεν μου αρέσει και είμαι άνθρωπος όπως όλοι αυτοί εκεί πάνω. Να πώ απλά ότι αυτή η λογική μας έφερε εδώ που είμαστε σήμερα, που βρίσκεται η Ελλάδα δλδ.

 

Τι ποιος είμαι ρε φίλε, πλάκα μου κάνεις? Απο που και ως που τόσοι δορυφόροι πάνω απο το κεφάλι μου? Με ρώτησαν αν θέλω να τον έχω στον τόπο που μένω? Σαν χώρα δεν μας ρωτάνε τι θέλουμε? Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική σας. Να μας γ@μ**νε και να λέμε εντάξει επειδή κάνουν επένδυση? WTF ρε παιδιά?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατί νομίζεις ότι δεν υπάρχουν τόσοι και παραπάνω ήδη? Αν θέλουν εκτοξεύουν και δεν λένε και τπτ...

 

Να μας γαμάνε με τι? Με τους τηλεπικοινωνικούς δορυφόρους?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αφήστε λίγο χώρο για τον Ήλιο. Θα μας βλέπουν οι εξωγήινοι και θα λένε "τι κάνουν οι μαλάκες ακόμη είναι πολύ πίσω...". Γνώμη μου είναι πως αν ποτέ τους ανεβάσουν για άλλη δουλειά θα τους ανεβάσουν και όχι για το "internet του αγρότη". Στην Αφρική, όπως έγραψε και ο anax111 υπάρχει μεγάλη ανάπτυξη στα δίκτυα κινητής. Ποιόν θα εξυπηρετούν; Τους ταλιμπάν; Αν πέσουν οι τιμές στις διαστημικές μεταφορές τότε κάτι θα γίνει. Ίδωμεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμο για κάποιον που είναι στη μέση του πουθενά και δεν μπορεί να στηθεί επίγειος σταθμός... χμμ για να σκεφτώ... ναι σίγουρα όλο και κάποια νησάκια σε κάποιον ωκεανό θα υπάρχουν που δεν έχουν γρήγορο Internet με τον υπόλοιπο κόσμο και το τονίζω πως δεν θα μπορεί να πάρει επίγεια αναμετάδοση... οπότε ας σκεπάσουμε τον πλανήτη άλλη μία στρώση με δορυφόρους!

Link.png Site: Wall-E leaving Earth!

https://www.youtube.com/watch?v=JiIZaDfPHqQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός δίνει άδειες για δορυφόρους; Έχει αγοράσει το κενό εκεί πάνω; Δηλαδή αν έχω λ7 και θέλω να στείλω μερικούς εκεί πάνω θα με κάνουν ντα; Ποιός τους έδωσε το δικαίωμα να δίνουν εγκρίσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό το αγχος όλων με τις δυσπρόσιτες περιοχές με ξεπερνάει. Τους έπιασε ο πόνος. Το πόσο θα κοστίζει να συνδέθεις δεν μας λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό το αγχος όλων με τις δυσπρόσιτες περιοχές με ξεπερνάει. Τους έπιασε ο πόνος. Το πόσο θα κοστίζει να συνδέθεις δεν μας λένε.

 

καλά εκεί θα είναι όλο το γέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου φαινεται εξυνο επιχειρηματικά. Εκει που βλέπετε εσεις βραχονησίδες, δυσπροσιτες περιοχές, αφρικες κτλ εγώ νομιζω πως αυτοί βλέπουν πως αν το 1/3 του παγκοσμιου στολου των πλοιων και των αεροσκαφών πάρουν από την υπηρεσία και κάνουν ζημια στον Inmarsat που έχει την πρωτοκαθεδρία και χρεώνει τρελά ποσά, μια χαρά κέρδος θα βγάλουν. Χώρια που το latency θα είναι πολύ πολύ μικρότερο από τους γεωστατικούς που έχουν 600ms-900ms μέσo όρο ping time.

 

Μένει να δούμε. Είναι δύσκολο εγχείρημα πάντως, πολύ δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε δεν θα πω πολλά, όχι δεν μου αρέσει και είμαι άνθρωπος όπως όλοι αυτοί εκεί πάνω. Να πώ απλά ότι αυτή η λογική μας έφερε εδώ που είμαστε σήμερα, που βρίσκεται η Ελλάδα δλδ.

 

Τι ποιος είμαι ρε φίλε, πλάκα μου κάνεις? Απο που και ως που τόσοι δορυφόροι πάνω απο το κεφάλι μου? Με ρώτησαν αν θέλω να τον έχω στον τόπο που μένω? Σαν χώρα δεν μας ρωτάνε τι θέλουμε? Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική σας. Να μας γ@μ**νε και να λέμε εντάξει επειδή κάνουν επένδυση? WTF ρε παιδιά?

 

Η λογικη του μιζερου θειου που κλεγεται σε τεχνολογικα φορουμ για τεχνολογικα επιτευγματα μας εφερε εδω που μας εφερε. Μιζερια και απατη = ελλαδα

 

Γνωριζεις οτι ο δορυφορος δεν βρισκεται πανω απ το κεφαλι σου αλλα σε τροχια γυρω απ τη γη στο διαστημα ετσι? Τι ακριβως κανει ο δορυφορος που σε ενοχλει τοσο? Μηπως σου χαλαει τη θεα η σου κρυβει τα αστερια? Και τελος παντων πως ακριβως σε γαμ@ει ενας δορυφορος μηπως μπορεις να μου εξηγησεις μπας και καταλαβω και γω, γιατι σε ολη μου τη ζωη δεν εννιωσα ποτε να παρενοχλουμαι δορυφορικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογικη του μιζερου θειου που κλεγεται σε τεχνολογικα φορουμ για τεχνολογικα επιτευγματα μας εφερε εδω που μας εφερε. Μιζερια και απατη = ελλαδα

 

Γνωριζεις οτι ο δορυφορος δεν βρισκεται πανω απ το κεφαλι σου αλλα σε τροχια γυρω απ τη γη στο διαστημα ετσι? Τι ακριβως κανει ο δορυφορος που σε ενοχλει τοσο? Μηπως σου χαλαει τη θεα η σου κρυβει τα αστερια? Και τελος παντων πως ακριβως σε γαμ@ει ενας δορυφορος μηπως μπορεις να μου εξηγησεις μπας και καταλαβω και γω, γιατι σε ολη μου τη ζωη δεν εννιωσα ποτε να παρενοχλουμαι δορυφορικα

Θείος που κλαίγεται στα φόρουμ.... Χμμμμ μάλιστα οκ δικέ μου ότι πεις. Καλά εσύ σκέψου μόνο τι ακτινοβολία θα παράγει όλο αυτό το σκηνικό για να μπορεί να φτάσει παντού το ίντερνετ, δεν θέλω να μπω πιο βαθιά σε άλλα πράγματα.

 

Αλλά βασικά ας πάω να πιω τον μίζερο ελληνικό καφέ μου με την θείτσα από απέναντι να πούμε τα δικά μας ????????????????

 

Ώρες ώρες ή κρίση σας και το ποσό εύκολα πετάτε την εξυπνάδα σας με ξεπερνάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια εκτός από τους γνωστούς δορηφόρους θα έχουμε κι άλλους στο απώτερο μέρος της στρατόσφαιρας και να δούμε αν σε λίγο καιρό θα είναι όλοι ορατοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...