Προς το περιεχόμενο

Reballing


liakostsg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δύο βδομάδες ζωής Max.

8 λεπτά αρκετά είναι, άσε που η πλακέτα παίζει να στραβωσει από την θερμοκρασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν πολλαπλά προφίλ και δεν γνωρίζεις με ποιο τα πουλάνε.

 

Εκτός αν μπορείς να δεις ip, οπότε πες μας τον τρόπο.

 

Δεν μπορω να αποκαλυψω μυστικα δημοσια γιατι θα κρυβονται καλυτερα μετα :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσχυει οτι reballing στο ιδιο τσιπ ειναι η μιση δουλεια και παιζει να μην γινει δουλεια διοτι αν εχει προβλημα το ιδιο το τσιπ δυστηχως απο οτι ξερω δεν επιδιορθωνεται.

Έχω την εντύπωση ότι ο όρος reballing αν τον πάρουμε κυριολεκτικά σημαίνει να χρησιμοποιηθεί το ίδιο τσιπάκι. Να καθαριστεί η παλιά κόλληση και να δημιουργηθούν καινούργια «μπαλάκια».

 

(Δεν λέω ότι είναι καλύτερο, μάλλον το να αλλαχτεί το τσιπάκι είναι καλύτερο, απλά για τη λέξη λέω :) ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν κοίτα πώς έχει το θέμα rebaling... 

 

είναι μούφα και κοροϊδία, καλό είναι να μην ασχοληθείς με αυτό 

 

https://www.youtube.com/watch?v=1AcEt073Uds&t=796s

Α ρε Louis αρρώστεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι ο όρος reballing αν τον πάρουμε κυριολεκτικά σημαίνει να χρησιμοποιηθεί το ίδιο τσιπάκι. Να καθαριστεί η παλιά κόλληση και να δημιουργηθούν καινούργια «μπαλάκια».

 

(Δεν λέω ότι είναι καλύτερο, μάλλον το να αλλαχτεί το τσιπάκι είναι καλύτερο, απλά για τη λέξη λέω :) ).

Συμφωνώ κι εγώ στη διατύπωση του όρου. Με αυτά https://www.ebay.com/p/BGA-Reflow-Units-Kit-80x80mm-Reball-Station-3-Universal-Stencil-Flux-Tools/1442210696?iid=401289498263 κάνεις αυτή τη δουλειά; Φυσικά και με ένα θερμοπίστολο και πολλή υπομονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ στη διατύπωση του όρου. Με αυτά https://www.ebay.com/p/BGA-Reflow-Units-Kit-80x80mm-Reball-Station-3-Universal-Stencil-Flux-Tools/1442210696?iid=401289498263 κάνεις αυτή τη δουλειά; Φυσικά και με ένα θερμοπίστολο και πολλή υπομονή...

Κάνεις αλλά επειδή έχεις δρόμο ως εκεί θα έλεγα πρώτα να κάνεις κάποιες δοκιμές με αυτά που ήδη έχεις. Πχ να προσπαθήσεις να ξεκολλήσεις ένα τσιπάκι και να το καθαρίσεις.

 

Απλά σου έγραψα να το ξανασκεφτείς γιατί σχεδόν όλα αυτά τα μηχανήματα που παθαίνανε τέτοιες ζημιές είναι αρκετά παλιά πλέον και ίσως λίγοι δώσουν τα λεφτά που ζητάει μια τέτοια επισκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις τώρα είδα τη συζήτηση σας. Ασχολήθηκα με το reballing και τώρα θα δείτε ότι πουλάω τον εξοπλισμό.. Διότι έκλεισα το μαγαζί.. Κρατούσε. Αν γινόταν σωστά και αν προηγουμένως δε το είχε πειράξει ο πελάτης να το βάλει στο φούρνο με πατάτες κρατούσε καλά. Χθες μου χάλασε ένα από αλλαγή chip που έκανα 19 Μαρτίου 2015. Το είδα γιατί κρατούσα αρχείο.. Ακόμα και το reflow κρατάει αν γίνει με σωστά μηχανήματα.. Αυτό κατάλαβα στην πράξη. Το παν είναι να μη γίνει το pxb με πατάτες γιατί αλλιώς χαλάνε από κάτω τα pads Και τώρα τα πιο καινούρια μηχανήματα που έχουν apu είναι πιο καλά να δουλέψεις κατευθείαν με αντικατάσταση chip αλλά όπως και να χει θες το σταθμό για σωστό ξεκολλημα και κόλλημα 

Επεξ/σία από Gregory80
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...