Προς το περιεχόμενο

Προσπαθώ να χαρίσω σκύλο αλλά μάταια...


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει το έχουμε πάρει λίγο στην πλάκα το θέμα. Ο σκύλος θέλει εκπαίδευση αλλά από την άλλη είναι δυσκολο να μείνει αυτού του είδους ο σκύλος σε ένα διαμέρισμα. Είναι 3 μηνών . Δεν είναι εντελώς απείθαρχη . Ακούει αλλά θέλει ειδική φροντίδα και χρόνο πράγμα το οποίο δεν υπάρχει για ένα τέτοιο σκυλί. 

Η δικιά μου που την έχω 3 χρόνια είναι εκπαιδευμένη όσο γίνεται. Δεν κάνει ζημιές, κατουραέι έξω και γενικά είναι ένα πολύ καλό σκυλί.

 

Το θέμα είναι ότι υπάρχει και μια ευαισθησία στην μέση πράγμα το οποίο δεν με κάνει να θέλω να την διώξω για να φύγει από  πάνω μου σαν βάρος. 

Εντάξει υπάρχουν νεύρα για την κατάσταση, δεν κρύβομαι πίσω από το δάχτυλο μου. Της φωνάζω και την μαλώνω σε λογικά πλαίσια αλλά είναι μια δύσκολη κατάσταση και σίγουρα όταν βλέπεις ένα κουτάβι στον δρόμο να κλαίει μόνο του μεσα σε ξερόχορτα δεν έχεις επιλογές . Τουλάχιστον εμένα δεν μου πέρασε από το μυαλό "ας την στην ησυχία της να την πάρει κανενας άλλος". Και βάλε και την πιθανότητα σε 5 λεπτά να έβγαινε στον δρόμο και να την πάταγε κανένα αμάξι.

 

Προσπαθώ να διαχειριστώ μια δύσκολη κατάσταση πραγματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά που λέτε αλλά έχω θέμα και εγώ ειδικά με το δέσιμο και δεν μπορώ να το διαχειριστώ. Το να καταλήξει στον δρόμο δεν  υπάρχει σαν σκέψη. Όσο δύσκολα και αν είμαστε, όσο μπελάς και αν είναι το σωστό μεγάλωμα ενός σκύλου, δεν υπάρχει καν η πιθανότητα να την παω στα βουνα και να την εγκαταλείψω.

Ήταν να την παρει μια κοπέλα , τελικά δεν την πήρε. Ήταν να την παρει μια άλλη κοπέλα, τα ίδια

αυτό θα ήταν λίγο περίεργο αφού έχεις ήδη την επιλογή να την δώσεις για υιοθεσία 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν θέλεις το καλύτερο για τον σκύλο, θα πρέπει να ξεπεράσεις το πρόβλημα αποχωρισμού καταρχάς. Και να μην είναι η Ελβετία μπορεί να είναι η Θεσσαλονίκη π.χ.

Πάλι δεν θα μπορείς να τη βλέπεις.

Αν το ξεπεράσεις αυτό μετά κάποια πράγματα θα γίνουν πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προσπαθώ να διαχειριστώ μια δύσκολη κατάσταση πραγματικά

δεν υπάρχει κάποια δύσκολη κατάσταση , απο αυτά που γράφεις δεν γνωρίζεις απο ανατροφή σκύλων , δεν φταίει το σκυλί που έχει τα χούγια αυτά , εσύ το άφησες να γίνει έτσι . Γιατί πολύ απλά δεν το δίνεις εκεί που θα το προσέχουν όπως πρέπει και να το αναθρέψουν σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...