Προς το περιεχόμενο

Μητρώο για τα σπίτια που διατίθενται μέσω Airbnb αποφάσισε ο Δήμος του Παρισιού


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τόσα χρονια που πληρώναμε δλδ τα μαλλιά της κεφαλής μας για ενα τριήμερο στο βουνό η στη θάλασσα επειδή ετσι ήθελε ο καθε ξενοδόχος ήταν καλα ε; δεν με νοιάζει η κρίση η αν θα μπορει να τα φέρει βόλτα. Ας πρόσεχε τόσα χρονια που τα τσέπωνε. Να ρίξει ο καθένας τις τιμές να τον προτιμούμε. Air bnb :*

 

Το θέμα είναι ότι το ξενοδοχείο από τον νόμο υποχρεώνεται να πληρώνει τον δήμο, την ΑΕΠΙ, να πληροί ένα κάρο προδιαγραφές ασφαλείας, να πληρώνει υπαλλήλους κτλ.... Ένα διαμέρισμα δεν έχει τέτοιες επιβαρύνσεις, ουτε πυροσβεστήρα δεν είναι καλά καλά υποχρεωτικό να έχει. 

Ε ετσι δημιουργείται ο αθέμιτος ανταγωνισμός. 

Πολύ καλή μπίζνα το airbnb, βοηθάει στην αναπτυξη του τουρισμού, προσφέρει φτηνή διαμονή και κονομάνε και οι ιδιοκτήτες ακινήτων αλλά πρέπει να μπούν κάποιοι κανόνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To θεμα ειναι οτι υπαρχουν μεχρι και checkin γραφεια που κανουν αυτη ακριβως τη δουλεια , επινοικιαζουν ΜΑΖΙΚΑ κρεβατια φυσικα για τουριστς . Και φαντασου να σου κατσουν μεθυστοαληταρια στο διπλανο διαμερισμα στο κεντρο της πολης . Στα δε νησια καθε χωρο που μπορεις να φανταστεις μεχρι και αποθηκες δινουν .. Ολα αυτα αδηλωτα και μαυρα βεβαια φυσικα και γινεται της π@τανας. Και μαντεψε τι θα γινει ; θα χαρατσωσουν με "τελος διαμονης" επιπλεον τους νομιμους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πρέπει να γίνεται όχι όπως στην ελλάδα που κανένας δεν δηλώνει τίποτα και γίνεται η χαρά της φοροδιαφυγής στο Airbnb.

Κάνεις μεγάλο λάθος επειδή δεν γνωρίζεις και αυτό είναι πολύ κακό για αυτούς που σ ακούνε.

Νοικιάζω το σπίτι μου μέσω Airbnb και όχι μόνο ζητάνε τον αριθμό του Ειδικού Σήματος του ΕΟΤ, που πρέπει να έχουν όλοι, αλλά και να μην έχεις, θα σε πιάσει η εφορία με την κατάθεση που σου κάνουν στο λογαριασμό σου.

Αν και πάλι δεν το δηλώσεις στην Εφορία το πρόστιμο είναι 50.000.

Διαλέγεις και παίρνεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να δεις στα Χανια τι γινεται, που για να βρεις σπιτι να νοικιασεις πρεπει να γνωριζεις καποιον που ξενοικιαζει για να μπεις εσυ. Ολοι τα εχουν βαλει στο airbnb και τα παιρνουν μαυρα.

 

Στα Χανιά ακόμα καλύτερα, όταν τελειώσει η σεζόν που ενοικιάζονται και πάλι κάποια με τον μήνα, δεν σου κάνουν συμβόλαιο πάνω από 8-9 μήνες γιατί όπως λένε και στην ψύχρα "από Μάιο το θέλω να το δίνω σε τουρίστες".

Άντε να βρεις μετά 2άρι ή 3άρι στην πόλη για να το κρατήσεις πάνω από χρόνο.

Ε ρε που είναι το '09 που πρωτοήρθα και μόνο τεμενάδες δεν έκαναν να σε βάλουν μέσα με την προσφορά που υπήρχε σε ακίνητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να δεις στα Χανια τι γινεται, που για να βρεις σπιτι να νοικιασεις πρεπει να γνωριζεις καποιον που ξενοικιαζει για να μπεις εσυ. Ολοι τα εχουν βαλει στο airbnb και τα παιρνουν μαυρα.

 

Στα Χανιά ακόμα καλύτερα, όταν τελειώσει η σεζόν που ενοικιάζονται και πάλι κάποια με τον μήνα, δεν σου κάνουν συμβόλαιο πάνω από 8-9 μήνες γιατί όπως λένε και στην ψύχρα "από Μάιο το θέλω να το δίνω σε τουρίστες".

Άντε να βρεις μετά 2άρι ή 3άρι στην πόλη για να το κρατήσεις πάνω από χρόνο.

Ε ρε που είναι το '09 που πρωτοήρθα και μόνο τεμενάδες δεν έκαναν να σε βάλουν μέσα με την προσφορά που υπήρχε σε ακίνητα.

 

Χανιώτης κι εγω, όντως έτσι είναι τα πράγματα, το χειρότερο επίσης πέρα απο όσα είπατε είναι οτι έχουν ανέβει τα νοίκια στο Θεο!

Το ελάχιστο για αξιοπρεπές 3αρι πάει στο 500αρικο και για 4αρι ~650+ ευρώ! (Με αναλογίες προ 2ετίας στα ~350 κ ~450 αντίστοιχα).

Βέβαια οσο συνεχίζεται αυτο το πράγμα, κατεβαίνει και η ποιότητα των σπιτιών σε αυτές τις τιμές με αποτέλεσμα να ζητάνε πλέον ορισμένοι και για "σαπάκια" 500αρια κ 600αρια...

Πλέον με 2 παιδιά ψάχνω πάνω ενα χρόνο τώρα κάτι κατοικίσιμο σε φυσιολογική τιμή και δεν υπάρχει τίποτα... :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να έρθει και καταδώ και να κόψουν κώλους.

Είχαμε που είχαμε το πρόβλημα με τα σπίτια(δεν βρίσκεις δωμάτιο-σπίτι ούτε με ντουφέκι), τώρα με το airbnb πολλοί οι ιδιοκτήτες πετάνε τους ντόπιους να χώσουν τούριστ με πολλαπλάσια ενοίκια.

Ή μερικοί εξυπνάκηδες νοίκιαζαν το σπίτι και υπενοικίαζαν τα δωμάτια στο airbnb. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις μεγάλο λάθος επειδή δεν γνωρίζεις και αυτό είναι πολύ κακό για αυτούς που σ ακούνε.

Νοικιάζω το σπίτι μου μέσω Airbnb και όχι μόνο ζητάνε τον αριθμό του Ειδικού Σήματος του ΕΟΤ, που πρέπει να έχουν όλοι, αλλά και να μην έχεις, θα σε πιάσει η εφορία με την κατάθεση που σου κάνουν στο λογαριασμό σου.

Αν και πάλι δεν το δηλώσεις στην Εφορία το πρόστιμο είναι 50.000.

Διαλέγεις και παίρνεις ...

Για σήμα ΕΟΤ που αναφέρεται; Από 01/01/2017 η βραχυχρόνια χρονομίσθωση φορολογείται σαν εισόδημα από ακίνητη περιουσία, δηλαδή με τους συντελεστές εισοδήματος από ενοίκια. Εκτός αν στις παροχές περιλαμβάνεται κι κάτι έξτρα πλην των κλινοσκεπασμάτων, οπότε φορολογείται με 29%, σαν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα.

 

Επίσης, επιτρέπονται πλέον μόνο δύο ακίνητα ανά ΑΦΜ και μέγιστη διάρκεια 90 (ή 120 μέρες, δεν θυμάμαι ακριβώς) τον χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πρέπει να γίνεται όχι όπως στην ελλάδα που κανένας δεν δηλώνει τίποτα και γίνεται η χαρά της φοροδιαφυγής στο Airbnb.

Ναι φοβερή διαφυγή. Δεν κοιτάς που τόσα χρόνια σου έχουν πάρει και τα σώβρακα, στο Airbnb εξάντλησες την αυστηρότητα σου περί φοροδιαφηγής.

Όπου μπορεί ο πολίτης να γλιτώνει φόρους ας το κάνει με τόσο κλέψιμο που του κάνουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε οτι θα κλέψω το κράτος.. απο την στιγμή που μου ζητάνε χαράτσι 2500€ το χρόνο για ενα διαμέρισμα που το εχω αγοράσει και εχω πληρώσει φόρους.. στην Έλλαδα πλέον η τους τρώς η σε τρώνε... η αλλιώς ή ξεπουλάς ή βρίσκεις αλλους τρόπους να τα διατηρείς...    

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που ξεκίνησε δεν σταματάει.

Υπάρχουν κι άλλες πλατφόρμες πέρα από την Airbnb και σε περίπτωση υπερφορολόγησης οι ιδιοκτήτες θα μετακινηθούν.

Για τα Χανιά που γράφεται δεν ξέρω τι γίνεται αλλά από Αθήνα αυτός που γράφει ότι δεν βρίσκει σπίτι να νοικιάσει μάλλον δεν ξέρει να ψάχνει. Στις τουριστικές περιοχές ναι εκεί φυσικά και δεν πρόκειται να βρει. Σε όλη όμως την υπόλοιπη Αθήνα υπάρχει τεράστια προσφορά και είναι πραγματικά γελοίο να λέτε ότι ευθύνεται η Airbnb.

Επίσης πραγματικά με απογοητεύει η γραικίλικη προοπτική που βλέπω στα posts. "Ψώφησε ο γάιδαρός μου κανενός να μην μείνει ζωντανός" που λέγαν κι οι παλιοί.

Δεν είναι λύσεις αυτές. Η λύση είναι να δημιουργηθούν ζώνες κατοίκησης για τους μόνιμους ενοικιαστές και τουριστικές ζώνες όπου θα δουλεύουν οι ιδιοκτήτες μέσω Airbnb ώστε να εξυπηρετούνται όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για τα νησια γράφω που και η κουτση μαρια εχει γεμισει και το τελευταιο ερήπιο . Άντε να εξυπηρετηθεις σε καμια πλατεία Βικτωρίας με "ζώνες κατοίκησης" στο λαθρομπ@ρδέλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις μεγάλο λάθος επειδή δεν γνωρίζεις και αυτό είναι πολύ κακό για αυτούς που σ ακούνε.

Νοικιάζω το σπίτι μου μέσω Airbnb και όχι μόνο ζητάνε τον αριθμό του Ειδικού Σήματος του ΕΟΤ, που πρέπει να έχουν όλοι, αλλά και να μην έχεις, θα σε πιάσει η εφορία με την κατάθεση που σου κάνουν στο λογαριασμό σου.

Αν και πάλι δεν το δηλώσεις στην Εφορία το πρόστιμο είναι 50.000.

Διαλέγεις και παίρνεις ...

 

Ποιος σου ειπε φιλε μου οτι δεν δηλωνεις τίποτα στην Ελλαδα στο Airbnb άλλαξαν τα πραγματα απο φετος.   

Ναι, τωρα το πιστέψαμε, μιας και δεν εχουμε ιδεα απο τουρισμό άλλωστε, και η λέξη repeaters είναι μονο γνωστή απο τα ασύρματα δίκτυα...

Δηλαδή, εαν εχεις ενα παλιό πελάτη δεν παίζει να του πείς, ναι ΟΚ, μην το κλείσεις μέσω airbnb αλλά στείλε μου mail-παρε με τηλεφωνο και εγω θα σου αφαιρέσω το commission.

Πείτε μου και οι 2 οτι κανείς δεν το κάνει και εγω θα το πιστέψω με την μια!

 

Ακόμα και οι ανήδεοι που μόλις ξεκινησαν με το AirBnB το σκέφτονται...Κακό δεν είναι αυτό που είπε και τον ακούν, κακό είναι οταν καποιοι προσπαθούν να χαλιναγωγήσουν τα πλήθη λέγωντας πράγματα που δεν ισχύουν...Έχεις καμια ιδέα πόσες σελίδες ξεπρόβαλαν ξαφνικά για άτομα που θέλουν να νοικιάσουν σπίτια? σου λέει ο άλλος, εκανα μια σελίδα της πλάκας και απέφυγα το airbnb! σου δίνουν και μια προκαταβολή 10% στην τράπεζα, τα υπόλοιπα στο χέρι, εαν ζητηθεί παραστατικό παίρνουν ενα μπλόκ απο βιβλιοπωλείο, βάζουν στοιχεία "Γιαννης ο Αφαντος" και ολα καλα...Αντε το πολυ πολύ ΙΣΩΣ να φορολογηθούν για το 10% που ακομα και αυτό, δεν είναι σίγουρο οτι θα γίνει. Τα υπόλοιπα αβαβα!

 

Χανιώτης και εδώ...μονο τα κοτέτσια δεν εχουν κάνει ξενώνες ακόμα...! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Χανιώτες βλέπω έχετε πρόβλημα μόνο με όσους έχουν ακίνητο ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ και το νοικιάζουν και δεν ... πλήρώνουν φόρο ...

 

 

Με τους "αγρότες" των πέριξ , που δήλωναν τα τελευταία χρόνια 3000 ευρώ το χρόνο , πλήρωναν ΟΓΑ 450 ευρώ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ κυκλοφορούσαν με τις "μερσεντέ" με αγροτικό πετρέλαιο και έχουν από 500.000 ευρώ και βάλε στην τράπεζα ... κανένα πρόβλημα ...

 

 

Αυτοί πλήρωναν και φόρους και ΦΠΑ και τα πάντα όλα ...

Και τα σπίτια τους των 300τμ με τα 5 μπάνια και τα τζακούζι , είναι δηλωμένα κοτέτσια και ούτε ΕΝΦΙΑ πληρώνουν , ούτε δημοτικά τέλη , ούτε τίποτε.

 

Υ.Γ. Και παίρνουν ακόμη κάθε χρόνο τα 20χίλιαρα των ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΩΝ , αφορολόγητα κι αυτά , για τα οποία πληρώνει πρόστιμα η ελλάδα στην Ε.Ε. που συνεχίζει να τους τα δίνει .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/25537

 

Με το νόμο 4416/2016 που ισχύει από 1/2/2017 έχει καθοριστεί το πλαίσιο για τις πλατφόρμες διαμοιρασμού κατοικίας και νομίζω ότι είναι πολύ πιο περιοριστικό από αυτό στο Παρίσι.

Τόσο οι μέρες που επιτρέπονται είναι λιγότερες, ιδίως σε νησιά κάτω από 10.000 κατοίκους κλπ.

Στην οικονομία υπάρχουν κύκλοι και ισχύει και ο νόμος δράσης/ αντίδρασης.

Τώρα λόγω υπερφορολόγησης ακινήτων μέσω ΕΝΦΙΑ, αύξησης αριθμού τουριστών, παρατηρείται αύξηση της τιμής των ενοικίων με συμβόλαιο σε περιοχές που είναι τουριστικές και μακριά από γκέτο.

Η γενική τάση πάντως είναι μείωση του ποσοστού ιδιοκατοίκησης από 75% που ήταν πριν λίγα χρόνια σε αρκετά μικρότερο ποσοστό.

Πάντως όσοι καταφέρουν να κρατήσουν σε αυτή τη δύσκολη περίοδο τα ακίνητα τους και δεν τα σκοτώσουν, σε βάθος χρόνου θα βγουν κερδισμένοι.

Η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη σε περιοχές γκέτο , διότι ακόμα νόμιμοι μετανάστες τις αποφεύγουν λόγω εγκληματικότητας και επικινδυνότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα φίλτατε δεν είναι τα ξενοδοχεία... Είναι όταν ψάχνεις να βρεις σπίτι σαν μόνιμος κάτοικος κι εργαζόμενος στην ΑΘΗΝΑ (??!), ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ! Προφανώς κι εννοώ σε λογικές τιμές και κατοικίσιμο. Βρήκαν τη μαγκιά του μαύρου οι ιδιοκτήτες και σου λένε αφού βγάζω 2 χρόνια σε 2 μήνες, σιγά μη το νοικιάζω με συμβόλαια. Το Airbnb στην Ελλάδα πρέπει να πάει από κει που ήρθε γιατί ρίχνει λίπασμα στη λαμογιά. Άμεσο τσεκούρωμα με φορολογία ΤΩΡΑ. Μπας και ηρεμήσουν κάποιοι επιτήδειοι.

σιγα ρε φιλε μην στο νοικιασουμε εσενα, να μην πληρωνεις νοικι και αν καταφερουμε με τους κωλονομους της Ελλαδας να σε διωξουμε μετα απο 2-3χρονια απληρωσιας, να μας το αφηνεις ερηπιο με ζημιες αφου κανεις δεν μπορει να σου κανει τπτ.

 

Airbnb το νοικιαζεις, πληρωνεσαι ντουκου, αποζημειωνεσαι για τυχον ζημιες και οταν φευγει ο ενοικιαστης στο αφηνει πιο καθαρο και απο οταν το βρηκε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...