Προς το περιεχόμενο

βαψιμο


tmgiorgio24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να βάψω μεταλλική κατασκευή που είναι σε εξωτερικό χώρο κ υπόκειται σε πολλές τριβές ,τι χρώμα με προτείνετε να χρησιμοποιήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και υπαρχουν χρωματα με αυξημενη αντοχη σε χτυπηματα κλπ τα οποια προτεινονται σε περιπτωσεις σαν αυτη του ts, π.χ.:

http://www.alconpaint.gr/files/alcon_turbo_gr.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οικοδομικό υλικό υπάρχει αυτή η σειρά https://www.vivechrom.gr/news-archives/vivelock-metallized αν και θα δοκίμαζα την πρόταση του YourTrueLegend που φαίνεται ενδιαφέρουσα...(θα την εχω υπ' όψιν για το μέλλον όταν μου δωθεί η ευκαιρία δοκιμής)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαιο googlαρισμα των keywords του topic εκανα (αυτο που δεν εκανε ο ts και οσοι του απαντησαν), γιατι θυμομουν οτι σιγουρα υπαρχουν χρωματα με μεγαλυτερες αντοχες σε χτυπηματα και αντιξοες συνθηκες.

Μη σε παρω και στο λαιμο μου με το συγκεκριμενο link ομως, δεν εχω ιδεα αν αξιζει ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε βαρύτητα στο αστάρι.

 

Επίσης να έχεις το νου σου, ίσως χρειάζεται να το βάφεις κάθε μερικούς μήνες. Αν φύγει η μπογιά και μείνει το σημείο εκτεθειμένο στις καιρικες συνθηκες θα σκουριάσει πολύ γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε βαρύτητα στο αστάρι.

 

Επίσης να έχεις το νου σου, ίσως χρειάζεται να το βάφεις κάθε μερικούς μήνες. Αν φύγει η μπογιά και μείνει το σημείο εκτεθειμένο στις καιρικες συνθηκες θα σκουριάσει πολύ γρήγορα.

Αλουμίνιο θα βάψει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φιλέ χρώματα με αντοχή στα χτυπήματα δεν υπαρχουν, αυτά που λένε οτι έχουν αντοχή είναι να χτυπήσεις την επιφάνεια κατα λάθος μια φορά το χρονο, είναι χρώματα ελαστικά, επίσης ακόμα χειρότερα σε αλουμίνιο το κάποιο δεν συγκρατεί βαφές.

 

Τέλος δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να βαψεις το αλουμίνιο που απο μονο του είναι θεός στα χτυπήματα και στις καιρικές συνθήκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασε το πολλά χέρια.

 

αυτό παιζει ναναι και χειρότερο. όσο πιο χοντρο γίνει τοσο πιο ευκολα θα σκάσει πιστεύω. ίσως θαπρεπε να λύσεις πρώτα το κοπάνημα και μετα το βάψιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...)Τέλος δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να βαψεις το αλουμίνιο που απο μονο του είναι θεός στα χτυπήματα και στις καιρικές συνθήκες.

Δεν λέει ο ts οτι πρόκειται για αλουμίνιο, σε μπέρδεψε ο απο πάνω φίλος με το πρόσωπο που χρησιμοποίησε! :)

 

Κατά τ' άλλα συμφωνώ μαζί σου, γι αυτό και τα μέταλλα για δυνατές καταπονίσεις είναι άβαφα(βλ εξαρτήματα κινητήρων για παράδειγμα).

 

Τυχαιο googlαρισμα των keywords του topic εκανα (αυτο που δεν εκανε ο ts και οσοι του απαντησαν), γιατι θυμομουν οτι σιγουρα υπαρχουν χρωματα με μεγαλυτερες αντοχες σε χτυπηματα και αντιξοες συνθηκες.

Μη σε παρω και στο λαιμο μου με το συγκεκριμενο link ομως, δεν εχω ιδεα αν αξιζει ή οχι.

Ναι δεν τίθεται θέμα, η σκέψη σου είναι ενδιαφέρουσα παρ' ολα αυτά. :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...