Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής με χαμηλή κατανάλωση


nikos21aek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φτιάξω έναν υπολογιστή ο οποίος να καίει όσο το δυνατόν λιγότερο ρεύμα γίνεται όταν βρίσκεται σε idle ή σε χρήση γραφείου, αλλά να έχει 4πηρυνο επεξεργαστή τουλάχιστον, 8 gb ram τουλάχιστον, 120 gb SSD τουλάχιστον και να μπορεί να παίξει πολύ άνετα ένα pro σε τέρμα ρυθμίσεις και κανένα παιχνίδι τύπου assassins creed σε αδιάφορες ρυθμίσεις αλλά 1920*1080 ανάλυση.

 

Κουτί υπάρχει, σκληροί αποθηκευτικοί υπάρχουν (κατι παλιοί WD green 2TB), οθόνη και περιφερειακά υπάρχουν. Τιμή αδιάφορη αλλά σε λογικά πλαίσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να φτιάξω έναν υπολογιστή ο οποίος να καίει όσο το δυνατόν λιγότερο ρεύμα γίνεται όταν βρίσκεται σε idle ή σε χρήση γραφείου, αλλά να έχει 4πηρυνο επεξεργαστή τουλάχιστον, 8 gb ram τουλάχιστον, 120 gb SSD τουλάχιστον και να μπορεί να παίξει πολύ άνετα ένα pro σε τέρμα ρυθμίσεις και κανένα παιχνίδι τύπου assassins creed σε αδιάφορες ρυθμίσεις αλλά 1920*1080 ανάλυση.

 

Κουτί υπάρχει, σκληροί αποθηκευτικοί υπάρχουν (κατι παλιοί WD green 2TB), οθόνη και περιφερειακά υπάρχουν. Τιμή αδιάφορη αλλά σε λογικά πλαίσια.

 

Για να κανω τη ζωη των παιδιων που θα σου προτεινουν συνθεσεις πιο ευκολη.

Αντιγραφεις και συμπληρωνεις τη φορμα Αγορας/Αναβαθμισης Η/Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i5 7600T kabylake 35watt

B250M μητρικη

Rx460 ή gtx1050 ti (οπωσδηποτε να ΜΗΝ θελει εξτρα τροφοδοσια και χαμηλα stock ρολογια ΟΧΙ oc editions)

Τροφοδοτικο Gold και τα watt που χρειαζεται το συστημα να πεφτουν στο max efficiency του τροφοδοτικου. Επισης καλυτερα να μπει ενας nvme m.2 αντο για ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φτιάξω έναν υπολογιστή ο οποίος να καίει όσο το δυνατόν λιγότερο ρεύμα γίνεται όταν βρίσκεται σε idle ή σε χρήση γραφείου, αλλά να έχει 4πηρυνο επεξεργαστή τουλάχιστον, 8 gb ram τουλάχιστον, 120 gb SSD τουλάχιστον και να μπορεί να παίξει πολύ άνετα ένα pro σε τέρμα ρυθμίσεις και κανένα παιχνίδι τύπου assassins creed σε αδιάφορες ρυθμίσεις αλλά 1920*1080 ανάλυση.

 

Κουτί υπάρχει, σκληροί αποθηκευτικοί υπάρχουν (κατι παλιοί WD green 2TB), οθόνη και περιφερειακά υπάρχουν. Τιμή αδιάφορη αλλά σε λογικά πλαίσια.

αυτο με την χαμηλη καταναλωση αλλα και light gaming δυνατοτητες, δεν το καταλαβαινω.  

 

σημερα τα μικρομεσαια συστηματα, μαζι με μια μεσαια δυναμικοτητας καρτας γραφικων, ουτε μεγαλη καταναλωση εχουν, αλλα και μπορουν να παιξουν τα παντα σε μεσαιες ρυθμισεις (οχι full γραφικα και φιλτρα δλδ).

 

 αλλα οι ετησιες διαφορες καταναλωσης ειναι ελαχιστες, ειτε R5 1400 βαλεις, ειτε i3/i5...!!   γιατι αγχωνεστε με την καταναλωση? ποσο νομιζετε οτι "καινε".... πια...???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με την χαμηλη καταναλωση αλλα και light gaming δυνατοτητες, δεν το καταλαβαινω.

 

σημερα τα μικρομεσαια συστηματα, μαζι με μια μεσαια δυναμικοτητας καρτας γραφικων, ουτε μεγαλη καταναλωση εχουν, αλλα και μπορουν να παιξουν τα παντα σε μεσαιες ρυθμισεις (οχι full γραφικα και φιλτρα δλδ).

 

αλλα οι ετησιες διαφορες καταναλωσης ειναι ελαχιστες, ειτε R5 1400 βαλεις, ειτε i3/i5...!! γιατι αγχωνεστε με την καταναλωση? ποσο νομιζετε οτι "καινε".... πια...???

Κυρίως έναν υπολογιστή γραφείου ο οποίος θα μένει (από συνήθεια) όλη μέρα ανοιχτός θέλω να φτιάξω. Παιχνίδια δεν παίζω. Απλά μια στο τόσο αν τύχει να μπω στον πειρασμό να δοκιμάσω κάτι να παίξω, να μην απογοητευτώ θέλω. Δεν έχω ιδέα τι καίνε, απλά επειδή θα μενει ανοιχτός όλη μέρα δεν θέλω να καίει πολύ.

Για να κανω τη ζωη των παιδιων που θα σου προτεινουν συνθεσεις πιο ευκολη.

Αντιγραφεις και συμπληρωνεις τη φορμα Αγορας/Αναβαθμισης Η/Υ.

Νομίζω έχω γράψει όλα αυτά που ζητάει η φόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι μεσαιες κατηγοριες επεξεργαστων  εχουν πανω κατω την ιδια καταναλωση,η οποια ειναι υπερβολικα μικροτερη απο οποιαδηποτε αλλη ηλεκτρικη συσκευη σπιτι σου,ακομα και αν δουλευει ολη μερα.

 

Αν πραγματικα ενδιαφερεσαι για την μικροτερη δυνατη καταναλωση ομως  αλλα θες να θυσιασεις επεξεργαστικη δυναμη πας σε κατι τετοιο http://www.skroutz.gr/s/11681285/Asus-K20CE-RO024D-MT-J3710-4GB-500GB-No-OS.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως έναν υπολογιστή γραφείου ο οποίος θα μένει (από συνήθεια) όλη μέρα ανοιχτός θέλω να φτιάξω. Παιχνίδια δεν παίζω. Απλά μια στο τόσο αν τύχει να μπω στον πειρασμό να δοκιμάσω κάτι να παίξω, να μην απογοητευτώ θέλω. Δεν έχω ιδέα τι καίνε, απλά επειδή θα μενει ανοιχτός όλη μέρα δεν θέλω να καίει πολύ.

 

Νομίζω έχω γράψει όλα αυτά που ζητάει η φόρμα.

Κοίτα.... για ένα πισί γραφείου θα είσαι οκ, και με έναν G4560 των 60€.

Αν θες και περιστασιακά παιχνίδι, θα βάλεις εξωτερική καρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikos21aek το σύστημα που σου παρέθεσα πιο πάνω, σε πλήρη χρήση δεν θα καταναλωνει περισσότερα από 300-350w και ταυτόχρονα θα είναι άκρως ικανοποιητικό όσον αφορά στην απόδοση σε all around εργασίες, επιτρέποντας σου να παίζεις οπότε θέλεις κάποια παιχνίδια έστω με υποχωρήσεις σε γραφικά.

 

Υ.γ. Για λιγότερα χρήματα, ο 2c/4t g4560 είναι επίσης μια λύση. Σαφως πιο αδύναμος όμως από τον 4c/8t r5 1400. Μπορει όμως να σε καλύψει εξίσου αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σε multitasking κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikos21aek το σύστημα που σου παρέθεσα πιο πάνω, σε πλήρη χρήση δεν θα καταναλωνει περισσότερα από 300-350w και ταυτόχρονα θα είναι άκρως ικανοποιητικό όσον αφορά στην απόδοση σε all around εργασίες, επιτρέποντας σου να παίζεις οπότε θέλεις κάποια παιχνίδια έστω με υποχωρήσεις σε γραφικά.

 

Υ.γ. Για λιγότερα χρήματα, ο 2c/4t g4560 είναι επίσης μια λύση. Σαφως πιο αδύναμος όμως από τον 4c/8t r5 1400. Μπορει όμως να σε καλύψει εξίσου αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σε multitasking κτλ.

210ευρωπαικά (το ελάχιστο με 0.08 cents τη kwh που ειναι παραπάνω) το χρόνο σε ρεύμα δίχως την οθόνη το pc των 300 δεν το λες χαμηλή κατανάλωση σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikos21aek το σύστημα που σου παρέθεσα πιο πάνω, σε πλήρη χρήση δεν θα καταναλωνει περισσότερα από 300-350w και ταυτόχρονα θα είναι άκρως ικανοποιητικό όσον αφορά στην απόδοση σε all around εργασίες, επιτρέποντας σου να παίζεις οπότε θέλεις κάποια παιχνίδια έστω με υποχωρήσεις σε γραφικά.

 

Υ.γ. Για λιγότερα χρήματα, ο 2c/4t g4560 είναι επίσης μια λύση. Σαφως πιο αδύναμος όμως από τον 4c/8t r5 1400. Μπορει όμως να σε καλύψει εξίσου αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σε multitasking κτλ.

Πολυ καλη η συνθεση του jeandoumpier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

210ευρωπαικά (το ελάχιστο με 0.08 cents τη kwh που ειναι παραπάνω) το χρόνο σε ρεύμα δίχως την οθόνη το pc των 300 δεν το λες χαμηλή κατανάλωση σε καμία περίπτωση.

 

Αλλά και η δικιά σου η πρόταση δεν συνάδει με αυτό που ζήτησε ο φίλος που είναι pc και όχι λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά και η δικιά σου η πρόταση δεν συνάδει με αυτό που ζήτησε ο φίλος που είναι pc και όχι λάπτοπ.

pc = personal computer έτσι έμαθα στο σχολείο κάπου στα 90s

Και είναι η καλύτερη πρόταση εδω μέσα αυτη που έδωσα και στα στάνταρς που ζητάει ο ts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...