Προς το περιεχόμενο

Εργατικο ατυχημα.Και τωρα;


web_assasin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λιγο θα του την πείτε και γιατι έπεσε! Χαλαρώστε λιγο και οποίος μπορει ας δώσει λυσεις στο παλικάρι! Αν κι εσυ παλικάρι κανε ενα ψάξιμο στο γκουγκλ να δεις τα δικαιώματα σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαξα στο google,αλλα ρωταω εδω γιατι αλλιως μπορει να τα καταλαβω εγω απο το google και αλλιως θα μου τα εξηγησει καποιος παθων.

θα παω στην επιθεωρηση αυριο,μιας και η ιδεα του να παω για δουλεια με ζημια στο γονατο ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας..

ρωταω σημερα εδω για να μπορεσω να ηρεμησω λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ολοι αυτοι που παλεψαν για εργατικα δικαιωματα για αυτο παλεψαν,ωστε οταν θα εχουμε ενα ατυχημα στη δουλεια να ειμαστε καλυμενοι.

Κοίτα εγώ δεν πήρα το μέρος κανενός και φυσικά κάποιοι πάλεψαν για τα δικαιώματα.

 

Αλλά όταν παίρνεις μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα Back to back αναρρωτικές τότε είναι λογικό ο εργοδότης σου να του κακοφανεί. Ειδικά όταν μιλάμε για αναλώσιμες θέσεις.

 

Μάθε όπως και να έχει τα δικαιώματα σου όπως είπαν τα παιδιά. Αλλά σου λέω εδώ πέρα διώχνουν έγκυες κοπέλες και δεν τους κάνουν τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει και χειροτερα σε θεματα απολυσεων.

δεν εχω καποιο προβλημα με την εταιρια μου,ξερω οτι εαν ειναι στα δικαιωματα μου να με διωξουν με κανονικη απολυση οτι θα το δεχθουν,απλα ρωταω για να μαθω ποια ειναι τα δικαιωματα.

Μπορω να παω για δουλεια τη δευτερα και να κανω τα ελαχιστα που μπορω,αλλα διαβασα οτι εαν ο εργαζομενος εσκεμμενα δεν αποδιδει τοτε δινει στον εργοδοτη το δικαιωμα υπαναχωρησης απο τη συμβαση χωρις αποζημιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep αυτό ακριβώς.

 

Αν ο εργοδότης θέλει να σε διώξει θα το κάνει και θα βρει και τον τρόπο ώστε να μην έχει θέμα νομικά.

 

(Εδώ που τα λέμε το έχεις ψιλοπηδήξει με τις αναρρωτικές).

 

Η υγεια πανω απο ολα δηλαδη δεν θα αρρωστησουμε για να μην απολυθουμε ? Σε πρωτο επιπεδο μπορει να τον απολυσουν αν πάει δικαστικά ομως πολυ πιθανο να δικαιωθει φυσικα δεν υπογραφει τιποτα χαρτια του τυπου συμφωνω με την απολυση και δεν εχω καποια αλλη διεκδίκηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υγεια πανω απο ολα δηλαδη δεν θα αρρωστησουμε για να μην απολυθουμε ? 

Σαφέστατα η υγεία πάνω από όλα, αλλά αν μέσα σε ένα χρόνο έχεις πάρει Χ μέρες άδεια επειδή αρρώστησες και έρχεσαι μετά να στραβοπατήσεις και να ζητήσεις άλλες Υ μέρες άδειας τότε επαναλαμβάνω είναι λογικό να έχεις θέμα με τον εργοδότη.

 

Πάντως για να τα πάρουμε από την αρχή, ποιος σου το είπε ότι θα απολυθείς; Στο είπε κάποιος προϊστάμενος ή απλά ακούγεται;

 

Εγώ λέω να πας να μιλήσεις με τον προϊστάμενο σου και να το συζητήσετε.

 

Πιο πολλές πιθανότητες έχει από το να πάει δικαστικώς (που εγώ το βλέπω πολύ δύσκολο να κερδίσει, θα βρουν κάποιον τρόπο να δικαιολογήσουν την απόλυση και τελειώνει εκεί το πράγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα η υγεία πάνω από όλα, αλλά αν μέσα σε ένα χρόνο έχεις πάρει Χ μέρες άδεια επειδή αρρώστησες και έρχεσαι μετά να στραβοπατήσεις και να ζητήσεις άλλες Υ μέρες άδειας τότε επαναλαμβάνω είναι λογικό να έχεις θέμα με τον εργοδότη.

 

Πάντως για να τα πάρουμε από την αρχή, ποιος σου το είπε ότι θα απολυθείς; Στο είπε κάποιος προϊστάμενος ή απλά ακούγεται;

 

Εγώ λέω να πας να μιλήσεις με τον προϊστάμενο σου και να το συζητήσετε.

 

Πιο πολλές πιθανότητες έχει από το να πάει δικαστικώς (που εγώ το βλέπω πολύ δύσκολο να κερδίσει, θα βρουν κάποιον τρόπο να δικαιολογήσουν την απόλυση και τελειώνει εκεί το πράγμα).

 

μπορει καποιος να εκμεταλλευεται την ανωριτικη δεν λεω πχ να κρυωνει συνεχεια να λεει οτι εχει την κοιλια του κλπ αλλα εδω το παιδι σου λεει εχει μαγνιτικη που χτυπησε το ποδι του πως θα ανεβει με κτηπημενο ποδι σε μηχανη ειναι εγκλημα αν γινει κατι τετοιο.

 

δεν ειναι σιγουρο οτι θα απολυθει απλα αν μπορει να παει δικαστικά απο εκει και περα στο χερι του ειναι να την κερδισει πχ φιλος μου απολυθηκε γιατι δεν δουλευε απληρωτες υπερωριες και ελεγε το ιδιο και στους συναδερφους και τον εδιωξαν στο δικαστηριο απεδειξε οτι η απολυση ηταν εκδικητική και βγηκε αποφαση να τον παρουν πισω και μαζι να του πληρωσουν ολες τις μερες εργασιας που ελειπε   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει αναρρωτική από νοσοκομείο ας πούμε δε μπορεί κανείς να του πει τίποτα, αν περάσει τις αναρρωτικες απλά δε πληρώνεται από τον εργοδότη και δεν παίρνει ένσημα, αλλά για να απολυθεί και μάλιστα χωρίς αποζημίωση ισχύουν άλλα.

 

Ακομα και αδικαιολόγητα να λείπει για να απολυθεί χωρίς αποζημίωση θέλει μια διαδικασία.. ας ψάξει καλύτερα τι δικαιούται

Αλλά όταν παίρνεις μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα Back to back αναρρωτικές τότε είναι λογικό ο εργοδότης σου να του κακοφανεί. Ειδικά όταν μιλάμε για αναλώσιμες θέσεις.

 

Το 99.99% των θέσεων είναι φουλ αναλώσιμες ο,τι και αν πιστεύουν πολλοί για τον εαυτό τους, αυτό τι σημαίνει ότι παύουν να ισχύουν τα δικαιώματα;

 

Δικαιώματα (και υποχρεώσεις) έχει και ο εργαζόμενος και ο εργοδότης, όποιος δεν κάνει αυτό που πρέπει θα το υποστεί είναι απλά τα πράγματα, δεν υπάρχει λόγος να το φιλοσοφεί κανείς παραπάνω.

 

Αν λείπει με χαρτί νοσοκομείου είναι καλυμμένος, αν θέλουν να τον απολύσουν θα περιμένουν να λήξει η άδεια και θα πληρώσουν αποζημίωση.

 

Αν λείπει ο άλλος αδικαιολόγητα δε θα πληρωθεί και αφού του γίνει η προβλεπόμενη ειδοποίηση να επιστρέψει στην εργασία του (όχι απλά τηλεφωνικά έχει διαδικασία) και δεν επιστρέψει χωρίς να έχει ουσιαστικό λόγο -οχι αναρρωτικη- τότε απολύεται χωρίς αποζημίωση.

Οτιδήποτε άλλο είναι καταχρηστικό και η κλασικη απόλυση που δε μπορεί να γίνει χωρίς την υπογραφή του αλλά φυσικά και η παραίτηση που κάποιοι κακώς κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις όταν ο άλλος δεν εμφανίζεται. Αυτό τους αφήνει εκτεθειμένους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον εχεις χαρτι απο νοσοκομειο/επιτροπη που να οριζει οτι πρεπει να παρεις χ μερες αναρρωτικη και εισαι μεσα σε αυτη εισαι οκ. αν εχεις δωσει επιπλεον "αναρρωτικη" στον εαυτο σου γιατι ξαναχτυπησες εχεις προβλημα.

 

με τον εργοδοτη σου πρωτα απ'ολα, εχεις μιλησει? ειναι ενημερος για τη κατασταση?

 

επισης, οταν θα ερθει η ωρα να πας να εισπραξεις το ποσο που σου πληρωνει το ικα προσεξε πως θα δηλωσεις το ατυχημα. αν δηλωσεις οτι εγινε εν ωρα εργασιας πρεπει να κανεις ολη τη διασικαδια για εργατικο ατυχημα, με υπευθυνες δηλωσεις, μαρτυρες, πορισμα κλπ κλπ. εαν εχει ληξει το θεμα, εχεις επιστρεψει στη δουλεια σου και εισαι οκ με τον εργοδοτη σου, καλυτερα πες πως η βλαβη εγινε εκτος ωραριου εργασιας για να τελειωνεις επιτοπου, αλλιως θα τραβιεσαι στο ικα για καιρο με καθε βλακεια που θα σου ζητουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...