Προς το περιεχόμενο

Εργατικο ατυχημα.Και τωρα;


web_assasin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα αυπνα αλανια.

Δουλευω σαν κουριερ σε μια γνωστη εταιρια.

ΛΟγω ασθενειας ειχα παρει αρκετες ημερες αναρρωτικη παλιοτερα φετος.

Πριν 15 μερες επεσα μεσα στο γραφειο και μου γυρισε το γονατο,με αποτελεσμα να παρω και αλλη αναρρωτικη και καπακια και αλλη,εν αναμονη αποτελεσματων μαγνητικης.

Δεν πηγα στο νοσοκομειο να παρω χαρτι παρα μονο 3 μερες μετα,γιατι υπεθεσα οτι δεν θα ηταν κατι σημαντικο.

Τωρα μολις εμαθα οτι εαν λειψω και τη δευτερα που μας ερχεται οτι θα απολυθω χωρις αποζημιωση.

Τι μπορει να γινει σε αυτη την περιπτωση?

Πως θα δικαιολογησω τις ημερες που χανω λογω του εργατικου ατυχηματος,χωρις να εχω θεμα απολυσης ανευ αποζημιωση?

Επεξ/σία από web_assasin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα αυπνα αλανια.

Δουλευω σαν κουριερ σε μια γνωστη εταιρια.

ΛΟγω ασθενειας ειχα παρει αρκετες ημερες αναρρωτικη παλιοτερα φετος.

Πριν 15 μερες επεσα μεσα στο γραφειο και μου γυρισε το γονατο,με αποτελεσμα να παρω και αλλη αναρρωτικη και καπακια και αλλη,εν αναμονη αποτελεσματων μαγνητικης.

Τωρα μολις εμαθα οτι εαν λειψω και τη δευτερα που μας ερχεται οτι θα απολυθω χωρις αποζημιωση.

Τι μπορει να γινει σε αυτη την περιπτωση?

Πως θα δικαιολογησω τις ημερες που χανω λογω του εργατικου ατυχηματος,χωρις να εχω θεμα απολυσης ανευ αποζημιωση?

 

αν δεν κανω λαθος για να ειναι εργατικό ατυχημα πρεπει να πας μολις χτυπησεις σε ενα νοσοκομειο για να φαινετε οτι χτυπησες ωρα εργασιας , περα απο αυτο εφόσον  εχεις προβλημα και παιρνεις αδεια με χαρτι γιατρου το να σε απολυσουν ειναι παρανομο τουλαχιστον για αυτον το λογο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι δικαιουμαι 25 ημερες αναρρωτικη ( τις οποιες ξεπερνω τη δευτερα ) αλλα πραγματικα με τοσα που ακουω και διαβαζω δεν ξερω τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι δικαιουμαι 25 ημερες αναρρωτικη ( τις οποιες ξεπερνω τη δευτερα ) αλλα πραγματικα με τοσα που ακουω και διαβαζω δεν ξερω τι γινεται.

 

το οριο απο οτι ξερω αφορα το ποσες μερες θα σε πληρωνει ο εργοδοτης ενω εισαι αρρωστος απο εκει και μετα σε πληρωνει το ικα δεν μπορει ομως ο αλλος να σε διωξει επειδη εισαι αρρωστος 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αναρρωτική ποιός σ'την έδωσε, δεν την πήρες απο τον ασφαλιστικό φορέα σου;

 

(δεν ξέρω, απλή ερώτηση κάνω ως ελεύθερος επαγγελματίας που μπορεί να είναι κι αλλιώς στους μισθωτούς...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι είμαι δικηγόρος, αλλά από ένα ψάξιμο στο google χαρά μπορεί, υπό προϋποθέσεις:

http://www.economy365.gr/article/2761/i-apolysi-misthotoy-logo-astheneias

 

Αν θες να το τραβήξεις, πρέπει να πας δικαστικά και να αποδείξεις ότι η απόλυση είναι καταχρηστική ως αντίθετη στην καλή πίστη και τα χρηστά ήθη. ΔΕΝ είναι αυταποδεικτο αυτό, ομως, γιατί ο νόμος επιτρέπει σε προϊστάμενο να απολύσει εργαζόμενο που δεν μπορεί να αποδόσει, έστω και αν αυτό είναι για λόγους υγειας.

 

Πρέπει όμως να σου δώσει τη νόμιμη αποζημίωση απόλυσης, αφού δεν φαίνεται να είσαι σε καμία από τις περιπτώσεις που απαλλάσσουν τον εργοδότη από την υποχρέωση αποζημίωσης:

http://www.hrpro.gr/default.asp?pid=9&la=1&cID=7&arId=4116

 

Εκτός αν δουλεύεις λιγότερους από 12 μήνες στον ίδιο εργοδότη, οπότε ούτως ή άλλως δεν δικαιουσαι αποζημίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπηκα να διαβάσω οτι έπεσες απο καμιά σκαλωσιά στην οικοδομη και κατασκοτωθηκες 

και εσυ μπερδεψες τα ποδια σου και επεσες 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πράξη δεν ισχύει ο νόμος.εαν θελει ο εργοδότης να σε διώξει θα σε διώξει.απλα πραγματα.

Yep αυτό ακριβώς.

 

Αν ο εργοδότης θέλει να σε διώξει θα το κάνει και θα βρει και τον τρόπο ώστε να μην έχει θέμα νομικά.

 

(Εδώ που τα λέμε το έχεις ψιλοπηδήξει με τις αναρρωτικές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yep αυτό ακριβώς.

 

Αν ο εργοδότης θέλει να σε διώξει θα το κάνει και θα βρει και τον τρόπο ώστε να μην έχει θέμα νομικά.

 

(Εδώ που τα λέμε το έχεις ψιλοπηδήξει με τις αναρρωτικές).

Αντε εσυ με κριση ιγμοριτιδας να ανεβεις στο μηχανακι..

Η τωρα με το γυρισμενο γονατο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα δεν λεώ απαραίτητα ότι έχεις άδικο.

 

Αλλά δες το από την μεριά του εργοδότη, όταν παίρνεις πολλές αναρρωτικές δεν του αφήνεις πολλά περιθώρια.

Ειδικά όταν πέφτεις στο γραφείο και του λες ότι θες ξανά άλλες Χ μέρες αναρρωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και εσυ απο την πλευρα μου ποσο πισω μενω σε ολα,σε προσωπικη και επαγγελματικη ζωη.

Και ολοι αυτοι που παλεψαν για εργατικα δικαιωματα για αυτο παλεψαν,ωστε οταν θα εχουμε ενα ατυχημα στη δουλεια να ειμαστε καλυμενοι.

να τονισω οτι η εταιρια ειναι παραπανω απο τυπικη σε δωρα,επιδοματα και αδειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τονισω οτι η εταιρια ειναι παραπανω απο τυπικη σε δωρα,επιδοματα και αδειες.

Τότε πάει να πει ότι ο,τι κάνει θα το κάνει τυπικά, νόμιμα και χωρίς ρίσκο για αυτούς.

 

Κανόνισε να είσαι τη Δευτέρα στη δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...