Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακο στο εξωτερικο απο ΤΕΙ


Tasosftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον μπαινω κατευθειαν στο ψητο.

 

1. Μπορει καποιος αποφοιτος ΤΕΙ Μηχανολογιας να παει για μεταπτυχιακο σε καποιο καλο Πανεπιστημιο του εξωτερικου ή δεν παιζει να τον δεχτουν (περα απο καποια δευτεροκλασατα)? Ας υποθεσουμε βεβαια οτι εχει βαθμο πτυχιου 8+, καλες συστατικες, καλη πτυχιακη, αριστη γνωση ξενης γλωσσας, συμμετοχη σε διαφορα projects κλπ.

 

2. Ο ιδιος αποφοιτος, μπορει να διεκδικησει υποτροφια ή μονο οι ΑΕΙτες εχουν αυτο το δικαιωμα?

 

Δεν περιμενω καποια θετικη απαντηση (για προφανεις λογους), αλλα καλο ειναι να ρωτας :)

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα είναι σχετικά. Ανάλογα τι όρους βάζει το κάθε ίδρυμα υποτροφιών. Πχ το ίδρυμα Ωνάση δεν εξαιρεί ρητά αποφοίτους ΤΕΙ οπότε, γιατί να μην δοκιμάσει κάποιος;

τώρα όσων αφορά τα πανεπιστήμια, για ποιο ενδιαφέρεσαι συγκεκριμένα; Σίγουρα μπορούμε να βοηθήσουμε παραπάνω αν ξέρουμε κάτι πιο συγκεκριμένο. Γενικότερα, απόσο ξέρω, το imperial ζητάει να έχει κάποιος "applicants should be awarded a first degree, Ptychion.

το UCL, το ξεκαθαρίζει οτι θέλει απο ΑΕΙ (Bachelor's degree from a recognised University (AEI))

το Cambridge και η Οξφόρδη επίσης (Ptychío awarded by an AEI (4 years))

 

ωστόσο, το manchester κάνει την εξής διάκριση: Applicants holding a good four-year Ptychio (bachelor’s degree) awarded by an AEI with a minimum overall grade of 6.5 out of 10.0, or a good four-year Ptychio from a recognised Technical Higher Education Institution (TEI) with a minimum overall grade of 7.5 out of 10.0 will be considered for entry to taught postgraduate programmes.. Αντίστοιχα και το Birmingham (Holders of a good four-year Ptychio (Bachelor degree) from a recognised Greek university (AEI) with a minimum overall grade of 6.5 out of 10.0 for 2:1 equivalence, or 5.0 out of 10.0 for 2:2 equivalence, or a good four-year Ptychio from a recognised Technical Higher Education institution (TEI) with a minimum overall grade of 8.0 out of 10.0 for 2:1 equivalence, will be considered for entry to taught postgraduate programmes).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα είναι σχετικά. Ανάλογα τι όρους βάζει το κάθε ίδρυμα υποτροφιών. Πχ το ίδρυμα Ωνάση δεν εξαιρεί ρητά αποφοίτους ΤΕΙ οπότε, γιατί να μην δοκιμάσει κάποιος;

τώρα όσων αφορά τα πανεπιστήμια, για ποιο ενδιαφέρεσαι συγκεκριμένα; Σίγουρα μπορούμε να βοηθήσουμε παραπάνω αν ξέρουμε κάτι πιο συγκεκριμένο. Γενικότερα, απόσο ξέρω, το imperial ζητάει να έχει κάποιος "applicants should be awarded a first degree, Ptychion.

το UCL, το ξεκαθαρίζει οτι θέλει απο ΑΕΙ (Bachelor's degree from a recognised University (AEI))

το Cambridge και η Οξφόρδη επίσης (Ptychío awarded by an AEI (4 years))

 

ωστόσο, το manchester κάνει την εξής διάκριση: Applicants holding a good four-year Ptychio (bachelor’s degree) awarded by an AEI with a minimum overall grade of 6.5 out of 10.0, or a good four-year Ptychio from a recognised Technical Higher Education Institution (TEI) with a minimum overall grade of 7.5 out of 10.0 will be considered for entry to taught postgraduate programmes.. Αντίστοιχα και το Birmingham (Holders of a good four-year Ptychio (Bachelor degree) from a recognised Greek university (AEI) with a minimum overall grade of 6.5 out of 10.0 for 2:1 equivalence, or 5.0 out of 10.0 for 2:2 equivalence, or a good four-year Ptychio from a recognised Technical Higher Education institution (TEI) with a minimum overall grade of 8.0 out of 10.0 for 2:1 equivalence, will be considered for entry to taught postgraduate programmes).

 

 

 

 

 

Εδώ και χρόνια στην Ελλάδα βάση νόμου ΑΕΙ=ΤΕΙ. Τώρα αν στο εξωτερικό κάποια πανεπιστήμια θεωρούν τα ΤΕΙ "ανώτερα" πρόβλημα τους. Εσύ πήγαινε σε κάποιο που να δέχεται και αποφοίτους ΤΕΙ. Όσο για το Manchester αν ερμηνεύουν το ΤΕΙ ως "Technical Higher Education Institution (TEI) " μάλλον είναι ανενημέρωτοι διότι μεταφράζεται ως "Technological Educational Institute". Εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια αυτο είναι κάπως off topic. γιατί σε τελική ανάλυση όταν κάνεις αίτηση σε ένα πανεπιστήμιο εκείνο θέτει τα standards που θέλει. Δεν εξετάζω αν αυτό είναι σωστό ή λάθος, απλά το αναφέρω. 

Συνεπώς, πιστεύω μόνο χρόνο θα χάσει κάποιος να προσπαθήσει πχ να πείσει το "γραφειοκρατικό" cambridge οτι ΤΕΙ=ΑΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

 

1. Δηλαδη απ'ο,τι καταλαβαινω μονο το Manchester απο τα πρωτοκλασατα δεχεται πτυχιουχους ΤΕΙ? Καποιο αλλο (ενημερωτικα)?

 

2. Το ιδρυμα Ωναση δηλαδη μπορει να δωσει υποτροφιες και σε ΤΕΙτζηδες. ΟΚ! Με το ΙΚΥ τι παιζει? Ρωταω γιατι εκει εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες.

 

3. Μονο Αγγλια? Για ΗΠΑ ουτε λογος ε? Για Γαλλια, Γερμανια κλπ, θες αριστη γνωση της γλωσσας τους ή και τα αγγλικα αρκουν?

 

Υ/Γ: Πρωτο ετος ειμαι. Δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου. Απλα ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

 

1. Δηλαδη απ'ο,τι καταλαβαινω μονο το Manchester απο τα πρωτοκλασατα δεχεται πτυχιουχους ΤΕΙ? Καποιο αλλο (ενημερωτικα)?

 

2. Το ιδρυμα Ωναση δηλαδη μπορει να δωσει υποτροφιες και σε ΤΕΙτζηδες. ΟΚ! Με το ΙΚΥ τι παιζει? Ρωταω γιατι εκει εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες.

 

3. Μονο Αγγλια? Για ΗΠΑ ουτε λογος ε? Για Γαλλια, Γερμανια κλπ, θες αριστη γνωση της γλωσσας τους ή και τα αγγλικα αρκουν?

 

Υ/Γ: Πρωτο ετος ειμαι. Δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου. Απλα ρωταω.

 

 

 

Οι Αμερικάνοι νομίζω δεν έχουν τέτοια κολλήματα εκτός αν θές κάνα ΜΙΤ. Ψάξε το. Για μένα καλύτερα να κάνεις μεταπτυχιακό στην Ελλάδα παρά έξω. Εκτός και αν αυτό που θές δεν υπάρχει εδώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν ξέρω αν είναι μόνο το Μαντσεστερ, έδωσα ένα παράδειγμα που έτυχε να το θυμάμαι. Κάλλιστα μπορεί να είναι και άλλα πανεπιστήμια πχ έχω δει φοιτητή στο LSE (προφανως δεν το ανέφερα γιατι απότι κατάλαβα είσαι μηχανικός) που είχε τελειώσει deree. Αρα δε ξέρω τι περιθώριο ευελιξίας έχει το κάθε πανεπιστήμιο.

 

2) Ιδρύματα υποτροφιών παίζουν πολλά. Θεωρώ αυτή τη περίοδο μακράν το καλύτερο (= μεγαλύτερη υποτροφία) έιναι το ίδρυμα Καρέλια, αλλά θέλει μόνο ΑΕΙ και μόνο συγκεκριμένες ειδικότητες. Το ΙΚΥ έχω την υποψία οτι θέλει εξετάσεις πριν χορηγήσει την υποτροφία οπότε δεν ξέρω κατα πόσον είναι ευκολότερο ή όχι ουτε ξέρω τι διάβασμα πρέπει να ριξεις για να πετύχεις κάτι απο εκεί. Εγώ πήρα απο το ίδρυμα Καρέλια,και μπορώ να πω μόνο καλά λόγια για αυτούς όχι μόνο σε επίπεδο χρηματικό αλλά και ηθικό

 

3) Δεν ανέφερα άλλη χώρα γιατί δεν θέλω να πω κάτι που δεν γνωρίζω. Εγώ σπούδασα Αγγλία, οπότε μου είναι πιο οικεία τα entry standards και για αυτό σχολίασα για αυτήν την χώρα. Αυτό που ξέρω όμως είναι οτι όλο και περισσότερες χώρες (σχεδόν όλες) έχουν αγγλόφωνα προγράμματα οπότε μάλλον θα είσαι ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που και ως που καλυτερα εδω? :)

 

 

 

Τα ελληνικά πανεπιστήμια προσφέρουν αρκετά καλά μεταπτυχιακά. Τώρα αν εσύ θές να σκάσεις παραπάνω λεφτά και να πάς σε μια ξένη χώρα μόνο και μόνο επειδή "είναι εξωτερικό" κάνε το. Your call.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελληνικά πανεπιστήμια προσφέρουν αρκετά καλά μεταπτυχιακά. Τώρα αν εσύ θές να σκάσεις παραπάνω λεφτά και να πάς σε μια ξένη χώρα μόνο και μόνο επειδή "είναι εξωτερικό" κάνε το. Your call.

 

το Εξωτερικό έχει πολλά κ*λοχανία αν μου επιτρέπεται η φράση, αλλά έχει και πολλά κορυφαία πανεπιστήμια. Αν είναι κάποιος να αλλάξει χώρα για ένα εκπαιδευτικό σούπερ μάρκετ συμφωνώ και εγώ καλύτερα να μείνει στην Ελλάδα. Αλλά και πάλι όλα είναι σχετικά και δεν μπορούμε να γενικεύσουμε ότι όλα στην Ελλάδα είναι υποδεέστερα και όλα στο εξωτερικό είναι τέλεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Εξωτερικό έχει πολλά κ*λοχανία αν μου επιτρέπεται η φράση, αλλά έχει και πολλά κορυφαία πανεπιστήμια. Αν είναι κάποιος να αλλάξει χώρα για ένα εκπαιδευτικό σούπερ μάρκετ συμφωνώ και εγώ καλύτερα να μείνει στην Ελλάδα. Αλλά και πάλι όλα είναι σχετικά και δεν μπορούμε να γενικεύσουμε ότι όλα στην Ελλάδα είναι υποδεέστερα και όλα στο εξωτερικό είναι τέλεια

 

 

 

Μάλλον ο TS έτσι σκέφτεται πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερθηκα εξ'αρχης σε πρωτοκλασατα πανεπιστημια του εξωτερικου. Αν ηθελα ενα δευτεροκλασατο, γιατι να παω εξω? Μια χαρα ειναι και εδω! :)

 

Δηλαδη ποια ακριβως ιδρυματα, χορηγουν υποτροφιες σε ΤΕΙτζηδες? Τα περισσοτερα που βλεπω λενε "αποφοιτος πανεπιστημιου".

 

Τελευταια ερωτηση! Ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ο TS έτσι σκέφτεται πάντως...

Δεν νομίζω ότι είναι απόλυτο αυτό. Απλά κοιτάζει τις επιλογές. Είναι καλό που απο πρωτοετής σκέφτεται τι θα κάνει μετά το πτυχίο. 

 

Αναφερθηκα εξ'αρχης σε πρωτοκλασατα πανεπιστημια του εξωτερικου. Αν ηθελα ενα δευτεροκλασατο, γιατι να παω εξω? Μια χαρα ειναι και εδω! :)

 

Δηλαδη ποια ακριβως ιδρυματα, χορηγουν υποτροφιες σε ΤΕΙτζηδες? Τα περισσοτερα που βλεπω λενε "αποφοιτος πανεπιστημιου".

 

Τελευταια ερωτηση! Ευχαριστω πολυ!!!

 

Αυτό δεν το ξέρω. Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως είναι να πας στα ιδρύματα υποτροφιών και να κοιτάξεις την προκήρυξη. Εκεί λέει τις προϋποθέσεις που βάζουν. Συνήθως αν δεν λέει ρητά οτι θέλουμε μόνο απόφοιτο ΑΕΙ μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Απλά κοιτάζει τις επιλογές." Ακριβως! Επισης, διευκρινισα οτι κοιταω για εναν πολυ καλο πανεπιστημιο του εξωτερικου. Για μετρια πραγματα, προφανως και δε θα παω εξωτερικο, μονο και μονο επειδη ειναι εξωτερικο. Δε θυμαμαι βασικα να εδωσα τετοια εντυπωση :)

 

1. Τα "πρωτοκλασατα" που λεω μεχρι ποια θεση στο university rankings ας πουμε βρισκονται. Να ξερω και που ψαχνω για το αν δεχονται ή οχι ΤΕΙτζηδες :)

 

2. Θα μπορεσω να μπω σε ενα μεταπτυχιακο ελληνικου Πολυτεχνειου ή πολυ δυσκολα παλι (λογω του οτι προτεραιοτητα εχουν οι Πολυτεχνιτες, μετα οι ΑΕΙτες και μεταααα οι ΤΕΙτζηδες)?

 

Τελευταιες αποριες πραγματικα τωρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Απλά κοιτάζει τις επιλογές." Ακριβως! Επισης, διευκρινισα οτι κοιταω για εναν πολυ καλο πανεπιστημιο του εξωτερικου. Για μετρια πραγματα, προφανως και δε θα παω εξωτερικο, μονο και μονο επειδη ειναι εξωτερικο. Δε θυμαμαι βασικα να εδωσα τετοια εντυπωση :)

 

1. Τα "πρωτοκλασατα" που λεω μεχρι ποια θεση στο university rankings ας πουμε βρισκονται. Να ξερω και που ψαχνω για το αν δεχονται ή οχι ΤΕΙτζηδες :)

 

2. Θα μπορεσω να μπω σε ενα μεταπτυχιακο ελληνικου Πολυτεχνειου ή πολυ δυσκολα παλι (λογω του οτι προτεραιοτητα εχουν οι Πολυτεχνιτες, μετα οι ΑΕΙτες και μεταααα οι ΤΕΙτζηδες)?

 

Τελευταιες αποριες πραγματικα τωρα :)

 

 

 

 

Τελείωσε πρώτα τη σχολή και βλέπεις. Μπορεί μέχρι τότε να προσφέρονται στην Ελλάδα πολλά δωρεάν μεταπτυχιακά. Για το πολυτεχνείο επειδή έχω την εντύπωση οτι όντως είναι ιδιάζουσα περίπτωση δεν γνωρίζω. Σε άλλα πανεπιστήμια όσον αφορά τουλάχιστον το δικό μου κλάδο (Πληροφορική), στην Ελλάδα 9/10 λένε "επίσης στο πρόγραμμα γίνονται δεκτοί και απόφοιτοι ΤΕΙ" και "θα προτιμηθούν όσοι έχουν συναφές πτυχίο".

Βασικά άμα έχεις τα ευρά ότι θές κάνεις και 10 μεταπτυχιακά που λέει ο λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...