Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακο στο εξωτερικο απο ΤΕΙ


Tasosftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[...]

 

2. Θα μπορεσω να μπω σε ενα μεταπτυχιακο ελληνικου Πολυτεχνειου ή πολυ δυσκολα παλι (λογω του οτι προτεραιοτητα εχουν οι Πολυτεχνιτες, μετα οι ΑΕΙτες και μεταααα οι ΤΕΙτζηδες)?

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι η επιστημονική κοινότητα δέχεται λιγότερες επιρροές από το λαϊκισμό,

σε σχέση πάντα με τους πολιτικούς που ψηφίζουν «νόμους» και όποιον πάρει ο χάρος (παιδεία, οικονομία, πολιτισμός, κτλ).

 

Να είσαι σίγουρος όμως, ότι αν πραγματικά αξίζεις δεν θα αδικηθείς.

Δύο συμμαθητές μου από το «δημοτικό», έγιναν καθηγητές πανεπιστημίου, παρότι οι «σοφοί» δάσκαλοι της πρωτοβάθμιας και οι καθηγητές της μέσης εκπαίδευσης τους είχαν «καταδικάσει»...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι η επιστημονική κοινότητα δέχεται λιγότερες επιρροές από το λαϊκισμό,

σε σχέση πάντα με τους πολιτικούς που ψηφίζουν «νόμους» και όποιον πάρει ο χάρος (παιδεία, οικονομία, πολιτισμός, κτλ).

 

Να είσαι σίγουρος όμως, ότι αν πραγματικά αξίζεις δεν θα αδικηθείς.

Δύο συμμαθητές μου από το «δημοτικό», έγιναν καθηγητές πανεπιστημίου, παρότι οι «σοφοί» δάσκαλοι της πρωτοβάθμιας και οι καθηγητές της μέσης εκπαίδευσης τους είχαν «καταδικάσει»...

 

 

 

Δεν συμφωνώ. Είναι γνώστο ότι οι πανεπιστημιακοί καθηγητές και οι πιο πολλοί φοιτητές υποτιμούν τα ΤΕΙ και θεωρούν εαυτούς ανώτερους. Συν του ότι δεν υπάρχει αξιοκρατία στην Ελλάδα αλλά το μέσο και οι διασυνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Για το πολυτεχνείο επειδή έχω την εντύπωση οτι όντως είναι ιδιάζουσα περίπτωση δεν γνωρίζω."

Το Πανεπιστημιο του Μηχανικου ουσιαστικα ειναι το Πολυτεχνειο. Υπαρχουν και καποια αλλα ΑΕΙ Μηχανικων που δεν ειναι Πολυτεχνεια, αλλα δεν ειναι τοσο "καλα" (πχ Παν Αιγαιου).

 

filipN, ισως και να εχεις δικιο, αλλα οπως ειπε και ο Τεο, τα Πολυτεχνεια ειναι ιδιαζουσα περιπτωση. Γι'αυτο και ρωταω...

 

Τεσπα, καμια πιο κατατοπιστικη απαντηση ρε παιδια σχετικα με τις 2 τελευταιες ερωτησεις μου?


Τεο, χεστηκα να σου πω την αληθεια για το τι πιστευουν οι αλλοι. Στη δουλεια δειχνει ο καθενας την αξια του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το Manchester αν ερμηνεύουν το ΤΕΙ ως "Technical Higher Education Institution (TEI) " μάλλον είναι ανενημέρωτοι διότι μεταφράζεται ως "Technological Educational Institute". Εγώ προσωπικά αυτό θα έκανα.

 

Πωωωωω, τι σου είπε University of Manchester !!!!

 

εγώ αν ήμουν στη θέση σου δε θα το άφηνα έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι η επιστημονική κοινότητα δέχεται λιγότερες επιρροές από το λαϊκισμό,

σε σχέση πάντα με τους πολιτικούς που ψηφίζουν «νόμους» και όποιον πάρει ο χάρος (παιδεία, οικονομία, πολιτισμός, κτλ).

 

Να είσαι σίγουρος όμως, ότι αν πραγματικά αξίζεις δεν θα αδικηθείς.

Δύο συμμαθητές μου από το «δημοτικό», έγιναν καθηγητές πανεπιστημίου, παρότι οι «σοφοί» δάσκαλοι της πρωτοβάθμιας και οι καθηγητές της μέσης εκπαίδευσης τους είχαν «καταδικάσει»...

 

 

Συμφωνώ σε αυτό. Όλα έχουν να κάνουν με την υπομονή και την επιμονή κάποιου στην ακαδημαική διαδικασία. Όταν ήμουν στο λύκειο, υπήρχε καθηγήτρια η οποία μου είπε οτι θα μπω στο πανεπιστήμιο μόνο για να το καθαρίσω. Τελικά ευτυχώς για μένα, δυστυχώς για εκείνη έπεσε πολύ έξω αλλά δυστυχώς παρότι χρόνια τώρα την ψάχνω για να της εξηγήσω οτι δεν πρέπει ποτέ να "καταδικάζεις" κάποιον εξάρχης δεν μπορώ να την βρω πουθενά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε αυτό. Όλα έχουν να κάνουν με την υπομονή και την επιμονή κάποιου στην ακαδημαική διαδικασία. Όταν ήμουν στο λύκειο, υπήρχε καθηγήτρια η οποία μου είπε οτι θα μπω στο πανεπιστήμιο μόνο για να το καθαρίσω. Τελικά ευτυχώς για μένα, δυστυχώς για εκείνη έπεσε πολύ έξω αλλά δυστυχώς παρότι χρόνια τώρα την ψάχνω για να της εξηγήσω οτι δεν πρέπει ποτέ να "καταδικάζεις" κάποιον εξάρχης δεν μπορώ να την βρω πουθενά.

 

 

 

Ωραία "καθηγήτρια"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία "καθηγήτρια"...

 

ακόμα την θυμάμαι και μια αναγούλα έρχεται στο στομάχι μου. Και σκέψου, ηταν μάθημα πανελλαδικώς εξεταζόμενο το συγκεκριμένο που δίδασκε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ts πέρσυ ειχα κανει αιτήσεις στα τρία μεγάλα παν. Του Εδιμβούργου. Ολα με δέχτηκαν με βαθμό 6,7. Παίζουν παρα πολλά ρόλο στο αν θα σε δεχτούν ή οχι. Το letter που έστελνα θεωρώ οτι έπαιξε τεράστιο ρόλο σε αυτό.

Υγ αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό εξωτερικό θα το σκεφτείς με την λογική μετανάστευσης κ μόνιμης εργασίας. Να ρθεις κ να γυρίσεις ελλαδα δεν λεω καλη εμπειρία αλλα τζάμπα χρονος κ χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...