Προς το περιεχόμενο

Ο Φανατισμος θρησκευομενων και αθρησκων και αλλα.


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξήγησέ μου πως σε μια δυτική χώρα σου επιβάλλεται η θρησκεία σε παρακαλώ.

Σορι που πεταγομαι.

 

Το προβλημα στην Ελλαδα δεν ειναι η επιβολη της θρησκειας. Σαφως και καθε ανθρωπος ειναι ελευθερος να πιστευει οτι θελει, να παντρευεται με πολιτικο γαμο, να κανει ονοματοδοσια και μη θρησκευτικη τελετη ταφης. Επιβολη λοιπον δεν υπαρχει, καθενας ειναι πρακτικα ελευθερος να ακολουθει οποια θρησκεια θελει, ή και καμια. Τις σχεσεις της εκκλησιας με το κρατος και την επιρροη που εχει η πρωτη δε θα τις σχολιασω γιατι απλα με στεναχωρει. Γνωριζω αρκετες περιπτωσεις ανθρωπων που καταφεραν πραγματα μεσω επαφων/γνωριμιων με ιεραρχες, δυστυχως το "μεσον" λειτουργει ακομα. Θελω να πιστευω οτι οι καταστασεις αυτες μειωνονται με το χρονο και καποια στιγμη θα εξαλειφθουν.

 

Αυτο που με εξοργιζει προσωπικα ειναι οτι οι ιερεις της ελληνορθοδοξης εκκλησιας ειναι δημοσιοι υπαλληλοι και πληρωνονται απο το κρατος. Ενα ποσοστο λοιπον απο τη φορολογια μου πηγαινει στο μισθο/συνταξη του ιερεα, παρα το γεγονος οτι εγω δεν πιστευω. Δεν υπαρχει συγκριση με το γεγονος οτι δεν εχω παιδια, αρα γιατι να πληρωνω σχολεια ξερωγω, η παιδεια ενος λαου ειναι απαραιτητο συστατικο της ευημεριας και της γενικοτερης προοδου. Η θρησκεια δεν ειναι. Στις δυτικες χωρες (πχ Σουηδια που γνωριζω), στη φορολογικη δηλωση εισαι υποχρεωμενος να δηλωσεις αν εισαι ακολουθος της σουηδικης εκκλησιας, οποτε πληρωνεις ενα ελαχιστο επιπλεον ποσοστο υπερ της. Και αυτο το θεωρω πιο δικαιο.

 

Επιβολη λοιπον δεν υπαρχει, αλλα και μονο το γεγονος οτι πληρωνω ιερεις χωρις να πιστευω, προσωπικα με ενοχλει.

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Σορι που πεταγομαι.

 

Το προβλημα στην Ελλαδα δεν ειναι η επιβολη της θρησκειας. Σαφως και καθε ανθρωπος ειναι ελευθερος να πιστευει οτι θελει, να παντρευεται με πολιτικο γαμο, να κανει ονοματοδοσια και μη θρησκευτικη τελετη ταφης. Επιβολη λοιπον δεν υπαρχει, καθενας ειναι πρακτικα ελευθερος να ακολουθει οποια θρησκεια θελει, ή και καμια. Τις σχεσεις της εκκλησιας με το κρατος και την επιρροη που εχει η πρωτη δε θα τις σχολιασω γιατι απλα με στεναχωρει. Γνωριζω αρκετες περιπτωσεις ανθρωπων που καταφεραν πραγματα μεσω επαφων/γνωριμιων με ιεραρχες, δυστυχως το "μεσον" λειτουργει ακομα. Θελω να πιστευω οτι οι καταστασεις αυτες μειωνονται με το χρονο και καποια στιγμη θα εξαλειφθουν.

 

Αυτο που με εξοργιζει προσωπικα ειναι οτι οι ιερεις της ελληνορθοδοξης εκκλησιας ειναι δημοσιοι υπαλληλοι και πληρωνονται απο το κρατος. Ενα ποσοστο λοιπον απο τη φορολογια μου πηγαινει στο μισθο/συνταξη του ιερεα, παρα το γεγονος οτι εγω δεν πιστευω. Δεν υπαρχει συγκριση με το γεγονος οτι δεν εχω παιδια, αρα γιατι να πληρωνω σχολεια ξερωγω, η παιδεια ενος λαου ειναι απαραιτητο συστατικο της ευημεριας και της γενικοτερης προοδου. Η θρησκεια δεν ειναι. Στις δυτικες χωρες (πχ Σουηδια που γνωριζω), στη φορολογικη δηλωση εισαι υποχρεωμενος να δηλωσεις αν εισαι ακολουθος της σουηδικης εκκλησιας, οποτε πληρωνεις ενα ελαχιστο επιπλεον ποσοστο υπερ της. Και αυτο το θεωρω πιο δικαιο.

 

Επιβολη λοιπον δεν υπαρχει, αλλα και μονο το γεγονος οτι πληρωνω ιερεις χωρις να πιστευω, προσωπικα με ενοχλει.

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα.

Αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν το ίδιο το κράτος θα θελήσει ποτέ να διαχωριστεί από την εκκλησία για πολιτικούς λόγους. Και εκεί πηγάζει και το πρόβλημα, γιατί αν η πολιτεία δεν θέλει, δεν μπορεί ο πολίτης να επηρεάσει μια τέτοια κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η πολιτεία δεν θέλει γιατί θα χάσει πελάτες. Φάνηκε κιόλας από την κωλοτούμπα της τελευταίας που είχε τις περισσότερες πιθανότητες να αλλάξει κάτι...

 

Μισή μισή είναι η ευθύνη στο συγκεκριμένο θέμα...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι στην Γερμανία αν θες πληρώνεις την Εκκλησία,αν δεν θες όχι.Αν πληρώσεις έχεις και κάποια φοροαπαλλαγή στο τέλος της χρονιάς,που αν δεν πληρώσεις την χάνεις
Αλλά αν αρρωστήσει κανείς τρέχει στα νοσοκομεία που χρηματοδοτήθηκαν από την Καθολική εκκλησία.Ή τι άλλο έκαναν,δεν γνωρίζω

Επίσης και εγώ αρνούμαι κάθε πολιτικό ή πολιτική αρχή,δεν τους θέλω.Γιατί να τους πληρώνω με τους φόρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το θέμα ξεκίνησε με το ερώτημα "γιατί δεν αφήνει ο ένας τον άλλο να πιστεύει ό,τι θέλει", θέλω να διευκρινίσω ότι ανεξιθρησκεία δε σημαίνει να μην σχολιάζεις τι λέει/σκέφτεται ο άλλος. Όπως και ελευθερία έκφρασης δεν σημαίνει ότι θα λέω ό,τι μου κατέβει, αλλά κανένας δεν δικαιούται να με κρίνει γι'αυτό.

 

Όταν λοιπόν γίνεται μια κουβέντα, έστω και με ένταση, μεταξύ ενός άθεου και ενός χριστιανού, για παράδειγμα, είναι απολύτως λογικό ο ένας να ισχυρίζεται ότι ο άλλος κάνει λάθος. Μιλάμε για σημαντικά θέματα που έχουν κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις και καθορίζουν τη ζωή όλων μας, είτε το θέλουμε είτε όχι. Πρόβλημα είναι αν αρχίσουν τις φάπες ή αν δεν μπορεί ένας από τους δύο να βρει δουλειά λόγω των απόψεών του.

 

Στην Ελλάδα, γιατί φαντάζομαι σε αυτή αναφέρεται ο νηματοθέτης, αν κάποιοι είχαν πρόβλημα με τα δικαιώματά τους ήταν/είναι οι άθεοι, όχι οι χριστιανοί. Παραδείγματα αναφέρθηκαν παραπάνω. Από την άλλη, αν κάποιος είναι πιστός χριστιανός, εξ ορισμού πιστεύει ότι ο άθεος θα καταδικαστεί σε αιώνια δυστυχία στην κόλαση, άρα προσπαθεί να τον σώσει (ως καλός χριστιανός). Επομένως δεν βλέπω πώς μια τέτοια κουβέντα μπορεί να μην είναι παθιασμένη. Και όσο ο χριστιανός προσπαθεί να "σώσει" τον άθεο, τόσο του περιορίζει την ελευθερία αυτοπροσδιορισμού του, με αποτέλεσμα εντονότερη αντίδραση κτλ. κτλ.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ π.χ.

-αν  σε  ακρωτηριάζανε  με την γέννησή σου (περιτομή)  και σε σημαδεύανε μόνιμα και για όλη σου την ζωή (όπως σημαδεύε παλιά ο ιδιόκτητης τα ζώα του)

 

-σου επιτρέπανε  να τρως ορισμένα καθαρά φαγητά (και ειδικά όσον αφορά  κρεατικά  προέρχονται από ζώα  οποία σφάζονται με ακόμη χειρότερο και πολύ  πιο επώδυνο τρόπο  από ότι ο υπόλοιοπος κόσμος για να θεωρούνται καθαρά)

 

-είχες αυστηρό dress code (πολύ αυστηρότερο από την χουντική ποδιά )

 

και

 

και

........

 

θα  ήταν πολύ καλύτερα .

οχι,τα ιδια σκατα ειναι αυτα που περιγραφεις και δε βλεπω να εχει καποιο νοημα αυτο που λες.

δεν τα βαζουμε μονο με τους δικους μας καριοληδες.

 

 

Όχι και όχι. Κήρυγμα δεν έκανε ποτέ κανένας. Αγιασμό προφανώς κάνανε αλλά οποίος ήθελε δεν χρειαζόταν να παρακολουθήσει ή μπορούσε να έρθει αφού τελείωνε. Όχι δεν ήταν ιδιωτικό.

Έχω γνωρίσει σκεπτόμενα άτομα και ήταν βουδιστές, μουσουλμάνοι, ταοιστές και προφανώς και άθεοι.

Όχι τα παλιά τα χρόνια δεν τα έζησα. Αλλά τα δεδομένα έχουν αλλάξει και νομίζω ότι είναι πιο σχετικό τι συμβαίνει στη νεότερη Ελλάδα σε σχέση π.χ με αυτής της χούντας.

εγω ομως δεν εζησα επι χουντας.

μιλαμε για τη νεοτερη Ελλαδα,απλα εσυ θεωρεις νεοτερη ελλαδα την ελλαδα του 2012 μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξήγησέ μου πως σε μια δυτική χώρα σου επιβάλλεται η θρησκεία σε παρακαλώ.

Ψάξε διάβασε τι παίζονταν (που δεν έχει εξαλειφθεί εντελώς ακόμα) μέχρι πρόσφατα βόρεια Ιρλανδία με τους προτεστάντες και τους καθολικούς και θα καταλάβεις.

Παράδειγμα :πριν 10 χρόνια αν ήσουν καθολική και γυναίκα δεν θα έβρισκες δουλειά ούτε για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρέστε με για την απλοϊκότητα μου αλλά πιστεύω ότι τα πράγματα είναι μάλλον απλά.

Αν κάποιος χρειάζεται Ζάναξ για να διατηρήσει την πνευματική και ψυχική του ισορροπία, αν κάποιος χρειάζεται Πονστάν για να διώξει τον πόνο, ποιος είμαι εγώ που θα τον κρίνει.

Αν σε ένα άτομο είναι απαραίτητη η πίστη για να γίνει καλύτερος, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αν κάποιος χρειάζεται την πίστη σε κάτι για να ανακουφιστεί από τα προβλήματά του, πάλι οκ.

Έχω γνωρίσει μεγάλα καθίκια που ήταν Χριστιανοί, όπως αυτοί βέβαια εξηγούσαν τον Χριστιανισμό, έχω γνωρίσει και ,μεγάλα καθίκια που δεν πίστευαν σε τίποτα παρά στον εαυτούλη τους.

Η οικογένειά μου αν και δήλωναν Χριστιανοί δεν ήταν του σταυροκοπήματος. Με δίδαξαν κάποιες αξίες και με άφησαν ήσυχο να πράξω αυτό που ήθελα. Έτσι από μικρός καθορισα τα όρια που δεν πρέπει να ξεπερνώ και να παραδέχομαι ότι το έκανα αν τα ξεπερνούσα .

Όλες οι θρησκείες στην ουσία τους λένε τα αυτονόητα.

Προσωπικά δεν έχω ανάγκη να με διδάξει κανένας Χριστός ή Μωάμεθ το τι πρέπει να κάνω και το τι όχι. Θεωρώ για τον εαυτό μου προσβλητικό να καταφύγω στο παπά για να με καθοδηγεί.

Τα όρια και τις αξίες μου τις έχω βάλει εγώ ο ίδιος και ξέρω πότε είμαι σωστός και πότε λάθος.

Αυτό φυσικά που με ενοχλεί και με εξοργίζει αφάνταστα είναι κάθε είδους επιβολή στην εν γένει ζωή μου και στην συμπεριφορά μου.

Πιστεύω στον πλήρη διαχωρισμό Κράτους- Εκκλησίας , στην κατάργηση του μαθήματος των Θρησκευτικών με τον τρόπο που γινόταν, θεωρώ χρήσιμο το να διδάσκεται κάποιος με αμερόληπτο τρόπο για τις θρησκείες και να αποφασίζει ο ίδιος για την πορεία του.

Δεν χλευάζω κανέναν για το τι πιστεύει, φτάνει να μην με ενοχλεί.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον κάποιοι δεν μπορούν να διαχωρίσουν στο μυαλό τους τη διαφορά εκκλησίας-θρησκείας.

Πολλοί χριστιανοί είναι επίσης κατά της εκκλησίας. Η θρησκεία δεν είναι η εκκλησία κοκ και το αντίστροφο. Είναι δύο πολύ ξεχωριστά θέματα.

 

Το θέμα στη προκειμένη περίπτωση βρίσκεται σε εκείνους τους άθεους πως νομίζουν ότι είναι πιο έξυπνοι/ανώτεροι/καλύτεροι άνθρωποι από αυτούς που πιστεύουν σε κάποια θρησκεία ή Θεό. Και προσπαθεί να απαξιώσει/μειώσει/χλευάσει αυτούς που πιστεύουν.

Λες και αν είσαι άθεος είσαι και αυτόματα καλός, δίκαιος, αγαθός και προχωρημένος άνθρωπος...

Είναι το ίδιο προβληματικό με τους χριστιανούς που θεωρούν όλα τα παραπάνω για τους εαυτούς τους επειδή απλώς είναι χριστιανοί.

Αυτό το παραμύθι ότι άλλο θρησκεία άλλο εκκλησία καλό είναι να τελειώσει κάποια στιγμή.

 

Αν είσαι χο δέχεσαι την εκκλησία που είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος, αλλιώς είσαι αιρετικός ξερωγω.. δεν γίνεται να είσαι αλά καρτ χριστιανός

 

Όσο για το θέμα γενικα, αν και άθεος και αρκετά κατά της εκκλησίας και ενοχλημένος από όλη αυτή την ιστορία, βρίσκω αρκετά εμετικους πολλούς από τους "αντι-χριστιανους" που λέγατε.

 

Όπως και ο γκέι που ξεβρακωνεται και βγαίνει στο σύνταγμα κρατώντας ταμπέλα για θέματα παιδείας προφανώς και δεν εκφράζει όλους τους γκέι, έτσι και ο άθεος που θέλει να κάνει φανερό δείπνο και άλλες γελοιοτητες δεν εκφράζει εμένα.

 

Θα ήθελα πολύ να πω ότι όσο δε με ενοχλεί ο άλλος ας πιστεύει ο,τι θέλει (αν και με το μέσο πιστό που δεν είναι σουργελο δεν έχω κανενα θέμα), από την άλλη το πρόβλημα ότι η εκκλησία ΕΙΝΑΙ κράτος παραμένει.

 

Και σίγουρα αποτελώ μειοψηφία σε αυτή χώρα, αλλά το σωστό δεν έχει να κάνει με αυτό που θέλει η πλειοψηφία (που μπορεί να υποστηρίζει κάτι πολύ λάθος και εκεί θα πρεπει να σκάσει ο νομοθέτης να προστατέψει και τη μειοψηφία και το δίκαιο), κάποια πράγματα απλά τα κάνεις με βάση τη λογική και σε αυτό το θέμα υπάρχει πρόβλημα γενικό παγκοσμίως.

Στην Ελλάδα σίγουρα πάντως για τις άλλες χώρες δε με ενδιαφέρει άλλωστε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για τους υπόλοιπους του ελικοπτέρου που δεν τους έσωσε η παναγία ή κάποιος άγιος κτλπ, ατύχησαν, άγνωσται αι βουλαί του κυρίου...

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φανατισμος υπαρχει μονο στο ιντερνετ.

Δεν εχω τσακωθει ποτε με κανεναν επειδη πιστευει η δεν πιστευει.

Δλδ θα πινω μπυρες με ενα φιλο κ επειδη εγω πιστευω θα τσακωθουμε κ δε θα ξαναμιλησουμε wtf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φανατισμος υπαρχει μονο στο ιντερνετ.

Δεν εχω τσακωθει ποτε με κανεναν επειδη πιστευει η δεν πιστευει.

Δλδ θα πινω μπυρες με ενα φιλο κ επειδη εγω πιστευω θα τσακωθουμε κ δε θα ξαναμιλησουμε wtf?

Όχι ο τσακωμός υπάρχει και κανονικά και προσωπικά έχω τσακωθεί και παρεξηγηθεί κάμποσες φορές ειδικά παλιότερα.

 

Πλέον δεν ασχολούμαι αν δεν ασχολείται βεβαίως και ο άλλος, αν για παράδειγμα κάποιος στη δουλειά μου πει γιατί τη μεγάλη βδομάδα τρώω ζαμπονοτυροπιτα θα χεστουμε, αν έρθει κάποιος και μου πει γιατί δε θα βαφτίσω το παιδί μου θα χεστουμε επίσης.. και πολλά άλλα που συναντάς καθημερινά γύρω σου από μεσαιωνικά μυαλά (δυστυχώς και σε αρκετά νεαρές ηλικίες, δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ κάτι σχετικά με αυτό το θέμα καλό είναι να το πάρουμε απόφαση και να λουστούμε φυσικά και τις συνέπειες)

 

Το θέμα σεβασμος του άλλου είναι μια πολύ διαστρεβλωμένη έννοια στο μυαλό πολλών.

Αν για παράδειγμα χρειαστεί να πάω σε μια εκκλησία (κηδεία, γάμος) για κάποιον άλλον άνθρωπο που σέβομαι τα πιστεύω του (επειδή κυρίως σέβομαι αυτόν) θα σεβαστώ φυσικά και τις διαδικασίες και το χώρο και όλα τα συναφή..

Και με βάση αυτό θέλω κι εγώ τον ανάλογο σεβασμό όταν δε θέλω παρεμβάσεις, σχόλια ούτε καν να ακούσω τη γνώμη του άλλου στο δικό μου "προσωπικό χώρο" (προσωπική ζωή, σπίτι, οικογένεια,πιστεύω)

Αυτό είναι κάτι που σε γενικές γραμμές δε συμβαίνει στη κοινωνία μας και είναι λογικό όταν η Ελλάδα και η εκκλησία είναι έννοιες σχεδόν ταυτόσημες.

 

Το πρωί τυχαία μου έλεγε μια κοπελίτσα ότι πιστεύει πολύ γιατί είχε πάει να πεθάνει και θεωρεί ότι την έσωσε ο θεός.

Φυσικά και δε θα της έλεγα ποτέ ότι λέει βλακείες. Αφού αυτό πιστεύει και την κάνει να νιώθει καλύτερα καλώς και το πιστεύει.

Αλλά όταν πήγα να σκοτωθώ εγώ σε ένα τρακάρισμα και έζησα επειδή ήμουν απλα κωλοφαρδος, δε θα δεχτώ κάνεις να μου πει ότι με έσωσε ο Θεός γιατί αυτό δε βρίσκω να έχει τη παραμικρή βάση.

 

Ας ασχολείται ο καθένας με τα θέματα του και να μην προσπαθεί να κάνει κήρυγμα (και απο τις δύο μεριές). Όταν μάθει ο καθένας να κοιτάει τη δουλειά του θα γίνουμε όλοι πολύ καλύτεροι.

 

Αλλά πέρα από αυτό το κράτος/εκκλησία θα πρέπει να χωρίσουν ή τουλάχιστον να τους πληρώνουν μόνο οι δηλωμένοι πιστοί τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους υπόλοιπους του ελικοπτέρου που δεν τους έσωσε η παναγία ή κάποιος άγιος κτλπ, ατύχησαν, άγνωσται αι βουλαί του κυρίου...

 

Καμία λογική. Καμία απολύτως όμως. Πρώτη πρόταση, "ευχαρίστησε τον Θεό και την Παναγία που την έσωσαν".

 

Το ελικόπτερο ποιος το έριξε; Εγώ;

 

Οι άλλοι 4 που πέθαναν μάλλον δεν προσευχήθηκαν αρκετά καλά. Να είσαι η μάνα του άλλου που πέθανε και να ακούς αυτήν να λέει "ευχαριστώ τον Θεό που με έσωσε". Ο γιος της άλλης λιγότερη αξία είχε, δεν άξιζε να σωθεί.

 

Αυτά είναι που βλέπεις και διαβάζεις και είναι να τραβάς τα μαλλιά σου.

 

Και ο Υπουργός Άμυνας να λέει τις δικές του κοτσάνες και να μοιράζει εικόνες.

 

Πάνε στον στρατό και παίξτο μάγκας πρώτη μέρα και πες εγώ είμαι άθεος όταν ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ τι θρήσκευμα είσαι, πολιτισμένα θα σε αντιμετωπίσουν. Όπως και τους μουσουλμάνους που σε όλη την θητεία καθαρίζουν σκατά 24/7 στην πινέζα του χάρτη.

 

Κατά τ΄ άλλα όμως "έλα μωρέ, τι πειράζει να πιστεύει ο άλλος, τι σε νοιάζει εσένα;". 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο στρατό συγκεκριμένα ή είσαι χο ή οτιδήποτε άλλο που δεν έχει σημασία είναι το ίδιο..

 

Είχαν φωνάξει άτομο από τη μονάδα μου στο κέντρο που είχε δηλώσει άθεος μαζί με κάτι μουσουλμάνους κτλ και τους είχαν 2 ώρες να περιμένουν να σκάσει ο ταξίαρχος να τους ρωτήσει όλους έναν έναν ξανά αν ήταν μουσουλμάνοι γιατί είχε μια αργία εκείνη τη περίοδο.. σπάσιμο νεύρων έτσι για τη φάση, αφού είχαν αναφέρει όλοι τι είναι.

 

Και στους καθολικούς (που έχουμε στην Ελλάδα δεν είναι ότι δεν έχουμε και κανέναν) με πολιτικό όρκο τους ορκίζουν μακριά από τους άλλους (μαζί με όλους τους άλλους.. άθεους κτλ) δεν τους φέρνουν δικό τους ιερέα.. είναι κατώτερης κατηγορίας Έλληνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...