Προς το περιεχόμενο

Αξιόπιστο GPS για επαγγελματική χρήση


Cummins

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Έχω διαβάσει εδώ σχεδόν όλα τα θέματα με τα gps. Επειδή αυτά όμως αλλάζουν κάθε τόσο, θα ρωτήσω κι εγώ τους πιο έμπειρους.

Θα εργασθώ ως οδηγός και χρειάζομαι άμεσα πλοηγό.

Θέλω οπωσδήποτε να είναι αξιόπιστος, να κλειδώνει γρήγορα και να κάνει επανυπολογισμό πορείας αν χάσω καμιά στροφή.

Ουσιαστικά και με βάση τα όσα διάβασα εδώ μέσα, το δίλλημά μου είναι να πάρω ένα τάμπλετ και να κατεβάσω ένα από τα γνωστά προγράμματα πλοήγησης ( here we go, sygic, google maps, co pilot κλπ κλπ), ή να πάρω έναν πλοηγό καθαρόαιμο όπως Garmin.

Θα μου προσφέρει περισσότερα το garmin από τα άλλα;;;

Θα το χρησιμοποιώ κάθε μέρα για 10-12 ώρες μέσα στην πόλη.

Κόστος γύρω στα 350 ευρώ ή και λίγο παραπάνω σε κάτι αξιόλογο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brinks ??? G4s???. Λυσε μου αυτην την απορια,και επειτα θα σου πω ο.τι ξερω...λολ

 

Εταιρία διανομής ψιλικών και συναφών ειδών..

 

 

Οι χάρτες autodrive hellas που έχει το garmin, συγκρίνονται με τους άλλους γνωστούς πλοηγούς android  που ανέφερα πιο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δοκίμασα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και κατεληξα στο google maps που το θεωρω το πλέον βολικό....και χωρις να κανεις επιπλέον εξοδα το εχεις στο κινητο-ταμπλετ σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το google maps θελει δεδομενα εκτος και εχεις κατεβασει offline maps. Εγω δουλευω το here ,το offline maps navigation και το mapfactor. Ειμαι ευχαριστημενος οταν τα χρειαστηκα. Ισως το 2ο ειναι καλυτερο,για μενα. Το αν θα κλειδωνει γρηγορα,ειναι θεμα gps συσκευης και οχι λογισμικου που θα κατεβασεις. Πιστευω με ενα καλο τηλεφωνο θα κανεις την δουλεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google maps/ here drive πιστευω ειναι τα πιο καλα μια δοκιμη βεβαια θα σε βοηθισει πχ βλαε διαδρομη να σε παει απο το σπιτι σου στο ταδε σημειο που ξερεις πω πας μεσα απο 10 στενα και δοκιμασε να πας οπως σου λεει αλλα αρχησε να κανεις καμια ταρζανια στο δρομο να κανεις αλλα νταλον ωστε να δεις ποσο γρηγορα λοκαρει το σημειο σου καθως μπορει να εχεις την τοπ εφαρμογη αλλα το κινητο να ιστερει σε λοκαρισμα τοποθεσιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το google maps είναι αν δεν κάνω λάθος το μόνο με real time δεδομένα κίνησης (τα παίρνει από κινητά android). Με έχει γλιτώσει από μεγάλα μποτιλιαρίσματα αλλά και από τοπικά κολλήματα (π.χ. έσκαβαν κάτι στενά και ένα φρακαρισμένο φανάρι παραδίπλα θα μου έτρωγε ένα 10λεπτο άνετα, με έστειλε αλλού και το γλίτωσα). Δεν ξέρω πως συγκρίνεται με άλλα στα υπόλοιπα (επαναυπολογισμός, εγκυρότητα χαρτών κλπ) αλλά έστω σαν δεύτερο για να ελέγχεις κίνηση αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βελτιωθεί πάρα πολύ το gmaps και σε ότι αφορά την πλοήγηση.
Μου αρέσει πολύ το navigon γιατί έχει εξαιρετικές φωνητικές οδηγίες, αλλά αυτό που έχει η google με την κίνηση, είναι εξαιρετικό και το καθιστά must να υπάρχει στο κινητό έστω και σαν συμπλήρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και πάλι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Τελικά δεν υπάρχει το τέλειο, άλλα κάπου χάνουν και κάπου κερδίζουν.

Έχω εγκαταστήσει στο κινητό μου για δοκιμή το sygic, το google map και το offline maps & navigation που προτάθηκε πιο πάνω.

Για real time δεδομένα κίνησης στο google maps, πρέπει να έχω τα δεδομένα ανοιχτά απ΄ότι είδα.

Επίσης υπάρχει κανείς που να έχει χρησιμοποιήσει τους χάρτες autodrive hellas σε gps Garmin;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για traffic τα δεδομενα θα πρεπει να ταχεις ανοιχτα σε ολες τις εφαρμογες.

 

btw το google maps για επαρχια δε κανει. στην περιοχή μου οι χάρτες πάνε τουλάχιστον 2 χρόνια πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για traffic τα δεδομενα θα πρεπει να ταχεις ανοιχτα σε ολες τις εφαρμογες.

 

btw το google maps για επαρχια δε κανει. στην περιοχή μου οι χάρτες πάνε τουλάχιστον 2 χρόνια πίσω.

 

Nαι έχεις δίκιο για τα δεδομένα και είναι και λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ χρησιμοποιώ garmin πολλά χρόνια ποτέ δεν έιχα το παραμικρό πρόβλημα. Κάποια στιγμή μου το κλέψανε και πάλι garmin αγόρασα. Με την αγορά δίνουν νομίζω και χάρτες ελλάδας ή ευρώπη lifetime. Με το budget σου θα έπαιρνα ένα με χάρτες ευρώπης στα 100+ Ευρω 

και τα άλλα παγωτό :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...