Προς το περιεχόμενο

Σωστή θερμοκρασία ψυγείου


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν, σε καινουριο ψυγειο, δεν μπορει να πιασει σωστη θερμοκρασια στη συντηρηση,

το να ανεβασει καποιος τον διακοπτη για ψηλοτερη ψυξη,

ειναι τελικα λυση;

 

Βεβαια πιστευω οτι πολλα ψυγεια δυσκολευονται ειδικα το καλοκαιρι με τις υψηλες θερμοκρασιες περιβαλλοντος.

 

Η συντηρηση νομιζω πρεπει να ειναι μεχρι 6 βαθμους κελσιου το περισσοτερο;

 

Γιατι ρωταω ομως αν ειναι λυση, το να βαλεις το διακοπτη παραπανω;

Γιατι γνωστη μου σε καταστημα με ηλεκτρικα που τα δουλευει δεκαετιες,

μου ειχε πει παλια οτι αν το 'τερματισεις',

θα πιασει μεν θερμοκρασια, αλλα το ψυγειο θα δουλευει συνεχεια,

και συντομα θα τα παιξει ο συμπιεστης/μοτερ.

 

Ναι αλλα αν καινουριο ψυγειο, και μαλιστα πανω σε σταθεροποιητη τασης απο την πρωτη μερα λειτουργιας του, δεν πιανει τους 6 βαθμους στην ρυθμιση 4, ποσο ασφαλες ειναι να μπει πχ στο 5, οταν το max ειναι το 6 στον διακοπτη;

Γιατι το θεμα δεν ειναι να πιασει θερμοκρασια και να καει το ψυγειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα που ειναι με δυο μοτερ και ηλεκτρονικά ελεγχόμενο η eco θερμοκρασία (εκει δηλαδη που το ψυγείο λειτουργεί σαν Α+++) ειναι στους 7 βαθμούς

 

Τωρα γιατι δεν πιανει την θερμοκρασία το ψυγειο σου δεν ξερω ...και πως κατάλαβες οτι δεν την πιανει, το μοτερ δεν σταματάει ποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ψυγειο ειναι στο σπιτι της μανας μου. Εβαλα εντος θερμομετρο ψυγειου, και δειχνει-τις τελευταιες μερες που το τσεκαρω τουλαχιστον- γυρω στους 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν και δεν είμαι σίγουρος, νομίζω ότι η συντήρηση πρέπει να παίζει 4 με 5 βαθμούς και η κατάψυξη -16 με -15...

 

Mentora έχεις checkάρει τι "ζώνη" είναι το ψυγείο ?

 

Στην Ελλάδα νομίζω ότι πρέπει να παίρνουμε Sub Tropical (ή Tropical)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια χαμηλωσε την θερμοκρασία που ειναι το προβλημα;

 

Μηπως δουλευει συνεχεια το ψυγειο και χαλασει...

Θελω ομως να καθισω καποια ωρα να το παρατηρησω, ποση ωρα δουλευει και ποσο σταματαει.

Οπως ειπα πιο πανω, με 'φοβισε' παλιοτερα μια γνωστη μου που επι δεκαετιες δουλευει σε αλυσιδα με ηλεκτρικες συσκευες, και μου ειπε οτι αν το βαλεις στο ανωτερο που εχει ο διακοπτης-θερμοστατης, κινδυνευεις στο τελος να καει το ψυγειο...

Μου ειχε πει τοτε, οτι το να το βαλεις στο τερμα, ειναι πχ μονο αν θες μετα απο αποψυξη γρηγορα να κρυωσει εντος, και οχι για μονιμη κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν των θερμοκρασιών κλπ, τι πρόβλημα εχεις με το ψυγειο και μπήκες σε αυτην την διαδικασια, χαλαμε τα τρόφιμα ή ειναι ενημερωτικό το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που το εχω μετρησει(λειζερ) δειχνει στην πορτα 9-10β στην πλατη 5-7β και στο συρταρι που βρισκεται στο κατω μερος 0εως1β.

Στη πραξη αν στη πορτα σου κρυωνει το νερο εισαι οκ. Αν στο κανει παγωμενο τοτε σιγουρα και τα τροφημα που βρισκονται

στην πλατη θα πιανουν παγο(περισσια αποδοση-αυξημενη καταναλωση)

Τωρα αν σε προβληματιζει αν ειναι φυσιολογικο σε υψηλες θερμοκρασιες να μην ανταπροκρινεται και να αναγκαζομαστε να

το χαμηλωνουμε σε θερμοκρασια ναι ειναι φυσιολογικο!

Εδω εχει να κανει βεβαια και με τις απωλειες..

-Εξωτερικη θερμοκρασια

-Συχνοτητα ανοιγμα πορτας

-Ποσοτητα τροφημων..

 

Να σε προβληματιζει αν το εχεις σε υψηλη θερμοκρασια και σου παγωνει τα τροφημα.. ή αν το εχεις στη χαμηλη και δεν αποδιδει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είναι πάλι το λέιζερ;

εγώ με θερμόμετρο μέτρησα δύο παλιότερα ψυγεία που έχω και βγάζουν 9αρια στη συντήρηση, μάλιστα το ένα το έχω στο τέρμα, το καινούργιο βγάζει 4αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δείχνει 9 βαθμούς και δεν έχει πρόβλημα το θερμόμετρο ή δεν γίνεται κακή χρήση του ψυγείου, δεν είναι το κατάλληλο ψυγείο για το χώρο σου ή έχει πρόβλημα.

Τα τυριά και τα γιαούρτια χρειάζονται κάτω από 5 βαθμούς (και άλλα τρόφιμα), ενώ για τα ψάρια η ιδανική θερμοκρασία είναι 1-2 βαθμούς αν θέλεις να τα διατηρήσεις μερικές μέρες.

Αν η κατάψυξη δείχνει γύρω στους -15, δεν αφήνουμε τα τρόφιμα πάνω από ένα μήνα σε αυτήν.

 

Έχω 2 ψυγεία, το ένα πολύ παλιό δείχνουν και τα δύο από 2 έως 4 βαθμούς και τώρα το καλοκαίρι.

Το ένα που το αγοράσαμε ειδικά για την καλή του κατάψυξη, η θερμοκρασία σε αυτή φθάνει στους -25 έως -28.

Η ρύθμιση του θερμοστάτη αλλάζει ανάλογα με την εποχή, ποτέ όμως δεν ξεπερνά το 70%.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν των θερμοκρασιών κλπ, τι πρόβλημα εχεις με το ψυγειο και μπήκες σε αυτην την διαδικασια, χαλαμε τα τρόφιμα ή ειναι ενημερωτικό το θέμα;

 

Κατα καιρους εχουν χαλασει καποια, μια στο τοσο που λενε.

Κι ετσι ειπα να το ψαξω λιγο παραπανω.

Εγω που το εχω μετρησει(λειζερ) δειχνει στην πορτα 9-10β στην πλατη 5-7β και στο συρταρι που βρισκεται στο κατω μερος 0εως1β.

Στη πραξη αν στη πορτα σου κρυωνει το νερο εισαι οκ. Αν στο κανει παγωμενο τοτε σιγουρα και τα τροφημα που βρισκονται

στην πλατη θα πιανουν παγο(περισσια αποδοση-αυξημενη καταναλωση)

Τωρα αν σε προβληματιζει αν ειναι φυσιολογικο σε υψηλες θερμοκρασιες να μην ανταπροκρινεται και να αναγκαζομαστε να

το χαμηλωνουμε σε θερμοκρασια ναι ειναι φυσιολογικο!

Εδω εχει να κανει βεβαια και με τις απωλειες..

-Εξωτερικη θερμοκρασια

-Συχνοτητα ανοιγμα πορτας

-Ποσοτητα τροφημων..

 

Να σε προβληματιζει αν το εχεις σε υψηλη θερμοκρασια και σου παγωνει τα τροφημα.. ή αν το εχεις στη χαμηλη και δεν αποδιδει..

 

Εγω δεν εχω...laser. Αλλα αγορασα θερμομετρο ψυγειου.

Μα καλα, ειναι τοσο φυσιολογικο, αλλη θερμοκρασια να εχει προς την πλατη, αλλη στην πορτα, αλλη στο ενα ραφι, αλλη στο αλλο ραφι;

Μια μικρη καμπινα ειναι ρε γμτ. Δεν μπορει να υπαρχει ομοιομορφη ψυξη παντου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω από ψυγεία, λογικά το κουμπί που γυρνάς είναι θερμοστάτης και ελέγχει το πόσο κρύο/ζέστη έχει μέσα το ψυγείο και όχι το πόση ώρα δουλεύει το μοτερ. Επομένως αν είναι ζεστό το βάζεις σε μεγαλύτερο νούμερο. Προφανώς όσο πιο κρύο θες να είναι, τόσο πιο πολύ θα δουλεύει το μοτέρ (και λογικά θα έχει μεγαλύτερη φθορά). Τώρα αυτό που σου είχε πει η φίλη σου ότι μετά από απόψυξη πρέπει να το βάζεις στο τέρμα είναι ένας παραπάνω λόγος να μην την εμπιστεύεσαι, γιατί το να το βάλεις στο τέρμα δεν πρόκειται να κρυώσει το ψυγείο πιο γρήγορα, απλώς θα κατεβάσει τη θερμοκρασία εντός όσο περισσότερο γίνεται (το οποίο δεν είναι απαραίτητα χρήσιμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είναι πάλι το λέιζερ;

εγώ με θερμόμετρο μέτρησα δύο παλιότερα ψυγεία που έχω και βγάζουν 9αρια στη συντήρηση, μάλιστα το ένα το έχω στο τέρμα, το καινούργιο βγάζει 4αρι

παραξενο...

 

κατεβασα το θερμοστατη στο ενα παλιο στο 4 (απο 5 που ειναι το μαξ) και

η θερμοκρασια κατεβηκε στο 6,

τσεκαρα και το αλλο το παλιο (χωρις να πειραξω θερμοστατη) και

επεσε και σ αυτο,

ισως θελουν μεγαλυτερο διαστημα παρατηρησης..

 

προβλημα(τα) με τροφιμα δεν εχω παντως, εννοειται...

 

για εγκυκλοπαιδικους λογους γινεται ολο αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...