Προς το περιεχόμενο

Αυτοκινητο εισαγωγης ή ελληνικο πως το καταλαβαινουμε ?


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ απλα....Ένα αυτοκινητο από Ιταλια για παράδειγμα εχει 150.000 χλμ . Τα γυριζουν εκει σε 250.000 το φερνουν Ελλαδα και το ξαναγυριζουν στα 100.000 ή και λιγοτερο . Σγα τα δυσκολα ...

 

Για τα παλια πετρελαιοκίνητα που δεν επιτρεπεται να κυκλοφορουν Αθηνα και Θεσσαλονικη υπαρχει επισημανση στην αδεια κυκλοφοριας αλλα από ότι ξερω χωρις φυσικα να μπορω να το αποδειξω ότι με ένα 100ευρω εξαφανίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλα....Ένα αυτοκινητο από Ιταλια για παράδειγμα εχει 150.000 χλμ . Τα γυριζουν εκει σε 250.000 το φερνουν Ελλαδα και το ξαναγυριζουν στα 100.000 ή και λιγοτερο . Σγα τα δυσκολα ...

 

Το μόνο που διαφεύγει από το συλλογισμό σου είναι το τι θα πάθει ο έμπορος όταν αποδειχθεί η απάτη... όταν συγκριθούν δλδ τα χιλιόμετρα που γράφει το οδόμετρο του αυτοκινήτου με τα χιλιόμετρα στα χαρτιά του εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που διαφεύγει από το συλλογισμό σου είναι το τι θα πάθει ο έμπορος όταν αποδειχθεί η απάτη... όταν συγκριθούν δλδ τα χιλιόμετρα που γράφει το οδόμετρο του αυτοκινήτου με τα χιλιόμετρα στα χαρτιά του εκτελωνισμού.

 

Λες να μην εχουν τον τροπο να γλυτωσουν ? Αυτος που πηρε το δικο μου το εκανε και Ελληνικο να φαινεται ...Εχουν τους τροπους τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να μην εχουν τον τροπο να γλυτωσουν ? Αυτος που πηρε το δικο μου το εκανε και Ελληνικο να φαινεται ...Εχουν τους τροπους τους .

 

Τον έχουν, και στον εξήγησα παραπάνω, 

 

Αυτός που πήρε το δικό σου δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε, δλδ με το τι κάνουν οι έμποροι όταν εισάγουν εκτελωνίζουν και πουλάνε ένα αυτοκίνητο. Όσο για το αν είναι ελληνικό ή όχι, σε κάθε περίπτωση διαπιστώνεται πανεύκολα με μια ματιά στο φάκελο του. Τις διάφορες πίπες που λένε οι έμποροι δεν τις λαμβάνουμε καν υπόψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχουν, και στον εξήγησα παραπάνω, 

 

Αυτός που πήρε το δικό σου δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε, δλδ με το τι κάνουν οι έμποροι όταν εισάγουν εκτελωνίζουν και πουλάνε ένα αυτοκίνητο. Όσο για το αν είναι ελληνικό ή όχι, σε κάθε περίπτωση διαπιστώνεται πανεύκολα με μια ματιά στο φάκελο του. Τις διάφορες πίπες που λένε οι έμποροι δεν τις λαμβάνουμε καν υπόψιν.

 

Όταν καποιος δε μια αδεια κυκλοφοριας που φαινεται ελληνικο νομιζεις θα κατσει να το ψαξει ? Αν ναι ποσοι είναι αυτοι που θα το κανουν .Τουλάχιστον αυτος που το αγορασα μου ειχε πει ότι είναι εισαγωγης χωρις να ξερει αν μπορω να το καταλαβω από την αδεια κυκλοφοριας .

 

Σιγουρα εχουν καποιο ρισκο για αυτό δεν το κανουν και ολοι και σε αγγελιες αρκετες φορες γραφουν την λεξη "εισαγωγης"

 

Το 2013 αφορασα 2 εισαγωγης για τα παιδια μου και κανεις δεν μου ειπε ότι είναι εισαγωγης αλλα το καταλαβα από την αδεια .

 

Περυσι άλλο ένα αλλα ελληνικοτατο και από την αδεια και από το βιβλιο service. Η Εθνικη ασφαλιστικη επιβεβαιωσε ότι κυκλοφορησε πρωτη φορα όπως ελεγε η αδεια όταν το ασφαλισα για κλοπη.

 

Στα πιο παλια η Cosmocar μου εστειλε βεβαιωση για πρωτη αδεια κυκλοφοριας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το αν έχουν τον τρόπο να κάνουν ένα αυτοκίνητο να φαίνεται ελληνικό, και άλλο το πόσες πιθανότητες υπάρχουν να κάτσει να το ψάξει κάποιος. Η ουσία είναι ότι όποιος θέλει βρίσκει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το αν έχουν τον τρόπο να κάνουν ένα αυτοκίνητο να φαίνεται ελληνικό, και άλλο το πόσες πιθανότητες υπάρχουν να κάτσει να το ψάξει κάποιος. Η ουσία είναι ότι όποιος θέλει βρίσκει άκρη.

 

 

Θα συμφωνησω αλλα θελει καποιες βασικες γνωσεις να υποψιαστείς και μετα αρκετο ψαξιμο . Θελω σε αδεια κυκλοφοριας ενός ΤΤ του γιου μου από 2004 που γραφτει να γραφτει 2001 με βαση βεβαιωση της cosmocar και ο φάκελος είναι στο Ηρακλειο Κρητης  και δεν γινεται από αλλου από εκει παρα μονο μεσω ΚΕΠ και στο περιμενε αγνωστο ποσο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως είπε ο Joshua δεν παιρνουν ρίσκο να δηλώσουν παραπάνω χλμ για να πληρώσουν μικρότερο δασμό όταν τα αμάξια είναι ήδη αγορασμένα φθηνά. Η διαφορά του τελωνείου στα πολλά και λίγα χιλιόμετρα είναι αμελητέα μπροστά στο κέρδος που έχει ένα αμάξι που πουλιέται με λίγα χλμ γιατί τα αμάξια με τα πολλά μένουν απούλητα.

Κάποια στιγμή πρέπει ο κόσμος να καταλάβει ότι τα χλμ σε ένα σωστά συντηρημένο αμάξι δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο, οι μαντράδες αφού βλέπουν ότι ο κόσμος θέλει να γράφει λίγα το κοντέρ αυτό τους προσφέρουν. Ο μονος λόγος που δεν θα ήθελα να πάρω εισαγωμενο αμάξι από Ευρώπη είναι ο χειμώνας και το αλάτι που τρώνε παρά τα πολλά χλμ που γίνονται σε δρόμους καλύτερους απ τους δικούς μας. Αυτός είναι και ο λόγος που τα περισσότερα καλά ελληνικά αμάξια φεύγουν προς εξαγωγή και εμείς εισάγουμε τη σαβούρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...