Προς το περιεχόμενο

Αγορά αιώρας και στήσιμο


billdepo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια αιώρα για χρήση σε camping τον επόμενο μήνα.

Έχω κοιτάξει και σε σκρουτζ και νομίζω κάποια απλή σαν την παρακάτω στα 14€ θα ήταν καλή αρχή.

https://e-sotiriou.gr/eidi-camping/%CE%B1%CE%B9%CF%89%CF%81%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%B9%CF%89%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%85%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1

Αυτό που δε γνωρίζω καθόλου είναι τι γίνεται με το στήσιμο. Οι βάσεις που έχω δει δε νομίζω ότι βολεύουν για τη χρήση και είναι σχετικά ακριβές. Επομένως, απομένει το δέσιμο σε δέντρα με τον κλασικό πατροπαράδοτο τρόπο. 

Δεν έχω ιδέα λοιπόν κατά πόσο περιέχεται εξοπλισμός δεσίματος μαζί με τις αιώρες που πουλούνται και τι εξοπλισμός χρειάζεται (να φανταστώ γάντζοι και σχοινιά;).

Αν μπορείτε διαφωτίστε με :) Επίσης, οποιαδήποτε πρόταση για αιώρα ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μερικά tips αφού είμαι χρόνια φαν (addict θα έλεγα).

Υπάρχουν διαφόρων ειδών αιώρες. Υφασμάτινες, με "δίχτυ", με οριζόντια ξύλα στις δύο άκρες ή χωρίς.

Αυτές χωρίς τα ξύλα είναι οκ είτε υφασμάτινες είτε από δίχτυ με μόνο θέμα το ότι σακουλιάζουν και είσαι όλος μέσα στη σακούλα (ίσως να είναι ενοχλητικό για κάποιους στη ζέστη του καλοκαιριού).

Αυτές με τα ξύλα είναι πιο οκ αλλά προσοχή. Ύφασμα + ξύλα καταλήγει σε επιφάνεια αρκετά επίπεδη που μπορεί να σε "αδειάσει" κάτω στην παραμικρή κίνηση. Ασφάλεια με τα ξύλα παρέχει μόνο η διχτυωτή η οποία όμως θα σου αφήσει μπακλαβαδωτά σημάδια αν ξαπλώσεις μόνο με μαγιό.

Το στήσιμο με σχοινιά είναι αρκετά συνηθισμένο αλλά αν δεν "το 'χεις" με τους κόμπους θα καταλήξεις να χρειάζεσαι αρκετό σχοινί. Και η οποιαδήποτε ρύθμιση θα απαιτήσει καινούργιο δέσιμο.

Προσωπικά έχω βρει σαν λύση τους ιμάντες πρόσδεσης που συνήθως έχω στο αυτοκίνητο. Ανθεκτικοί και δένονται/λύνονται εύκολα.

Μάλιστα αν είσαι και τύπος που θέλεις να κουνιέται η αιώρα συνέχεια κι επειδή κανένας δεν θα καθίσει να σε σπρώχνει πέραν των 30'' έχω βρει σαν λύση την χρήση και τρίτου ιμάντα (πέραν των δύο μπρος/πίσω για στήριξη).

Αυτόν τον δένω σε κάποιο δέντρο στο πλάϊ και την άλλη άκρη την κρατάω. Έτσι τραβώντας τον πλαϊνό ιμάντα, ακόμα και μισοκοιμισμένος, κουνιέται η αιώρα

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα αν είσαι και τύπος που θέλεις να κουνιέται η αιώρα συνέχεια κι επειδή κανένας δεν θα καθίσει να σε σπρώχνει πέραν των 30'' έχω βρει σαν λύση την χρήση και τρίτου ιμάντα (πέραν των δύο μπρος/πίσω για στήριξη).

Αυτόν τον δένω σε κάποιο δέντρο στο πλάϊ και την άλλη άκρη την κρατάω. Έτσι τραβώντας τον πλαϊνό ιμάντα, ακόμα και μισοκοιμισμένος, κουνιέται η αιώρα

Εικόνα για φωτογραφία!! :lol:
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εικόνα για φωτογραφία!! :lol:

 

Μάλλον έχεις δίκιο :-)

Θυμίζει λίγο από ταινία με ινδικό δικαστήριο (ή και ξενοδοχείο) όπου κάθετε ένας κακόμοιρος στη γωνία και τραβάει το σχοινάκι για να αερίζονται άλλοι.

Βέβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν "φορτώνομαι" σε κανένα αφού "Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει" ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι γαμάτη μαγκιά αλλά είναι και αστεία η εικόνα, εκεί που κάθεσαι αμέριμνος να γυρνάς και να βλέπεις τον άλλο να κουνιέται μόνος του τραβώντας ενα σκοινί! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην φανταστείς ότι είναι κάτι που πολυφαίνεται.

Σκέψου το εξής:

Αιώρα.

Κρεμασμένη ανάμεσα σε δύο δέντρα.

Κάποιος ξαπλωμένος σε αυτή.

Ένας ιμάντας φεύγει κάθετα ως προς τον άξονα της αιώρας και πηγαίνει προς κάποιο σταθερό σημείο χαμηλά (δέντρο, θάμνο, πασαλάκι).

Και βέβαια το τράβηγμα είναι χαλαρό αφού βρίσκεσαι σε φάση χαλάρωσης και δεν κάνεις κούνια-μπέλα σαν τρελαμένο 5χρονο (αν και ώρες-ώρες με πιάνει και αυτό ;) )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.

Για υφασμάτινη αιώρα προσανατολίζομαι με δέσιμο σε δέντρο. Οι ιμάντες πρόσδεσης φαίνονται καλοί σαν επιλογή για το στήσιμο (για χρήση σε οργανωμένο camping τη θέλω την αιώρα, ελπίζω να μη μου την καβαντζώσουν αν και κρίνοντας από την τιμή μάλλον τους ιμάντες είναι πιθανότερο να καβατζώσει κανείς  B) ).

Βρήκα το παρακάτω ζεύγος από ιμάντες στα 27,5€ που φαίνονται καλοί αν και αρκετά ακριβοί (αλλά είμαι κ άσχετος επί του παρόντος). Δε μου αρέσουν και οι γάντζοι του, θα ήθελα κάποιον να κλείνει για να μην σαβουριαστώ όντας νέος στο άθλημα.

https://aiora-amazonas.gr/el/aksesouar-syndetires-gia-aiores-kounies/134-imantas-t-strap.html

Άλλη επιλογή που μοιάζει καπως φθηνιάρικη (θα πρέπει να τους πάρω κιόλας να ρωτήσω σχετικά με αντοχή) στα 2.65€ ο κάθε ιμάντας η παρακάτω:

https://www.utools.gr/index.php?route=product/product&path=81_85&product_id=5837

Να προχωρήσω άφοβα σε αγορά; Τι λέτε;

----------------

PS: Το παρακάτω για την ώρα δε νομίζω να μου χρειαστεί  :-D

haris_216, on 20 Jul 2017 - 09:16 AM, said:snapback.png

Μάλιστα αν είσαι και τύπος που θέλεις να κουνιέται η αιώρα συνέχεια κι επειδή κανένας δεν θα καθίσει να σε σπρώχνει πέραν των 30'' έχω βρει σαν λύση την χρήση και τρίτου ιμάντα (πέραν των δύο μπρος/πίσω για στήριξη).
Αυτόν τον δένω σε κάποιο δέντρο στο πλάϊ και την άλλη άκρη την κρατάω. Έτσι τραβώντας τον πλαϊνό ιμάντα, ακόμα και μισοκοιμισμένος, κουνιέται η αιώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "ειδικοί" ιμάντες για αιώρα που έχεις στο link είναι πολύ ακριβοί κατά τη γνώμη μου. Όπως άλλωστε καθετί "ειδικό".

Κι επειδή ακριβώς χρειάζεσαι απλούς ιμάντες (τίποτα το εξειδικευμένο αρκεί να είναι ανθεκτικά τα κουμπώματα) μπορείς να πάρεις από ένα κατάστημα με εργαλεία ή με είδη αυτοκινήτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "ειδικοί" ιμάντες για αιώρα που έχεις στο link είναι πολύ ακριβοί κατά τη γνώμη μου. Όπως άλλωστε καθετί "ειδικό".

Κι επειδή ακριβώς χρειάζεσαι απλούς ιμάντες (τίποτα το εξειδικευμένο αρκεί να είναι ανθεκτικά τα κουμπώματα) μπορείς να πάρεις από ένα κατάστημα με εργαλεία ή με είδη αυτοκινήτου.

Δεν έχω δει σε φυσικό κατάστημα με είδη αυτοκινήτου, αλλά ξανακοίταξα λίγο πιο καλά και βρήκα.

 

Ιμάντες: 4,5€ έκαστος με αντοχή 500kg  http://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?products_id=23859

Γάντζοι καραμπινέρ: 5,99€ έκαστος με αντοχή 1000kg http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=104014115

 

Οπότε αν πάρω από δύο ιμάντες και δύο καραμπινέρ γάντζους πάει το κόστος στα 21€ για αυτά.

 

Πιστεύεις είναι too much οι καραμπινέρ; Μήπως να μην έπαιρνα; Στην τελική για απλή ξάπλα είναι η αιώρα οπότε αναρωτιέμαι αν οι γάντζοι των ιμάντων είναι αρκετοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ κάτι τέτοιους. Έχω πάντα 3 μέσα στο αυτοκίνητο (ένα 5μετρο και δύο 2,5μετρους) για περιπτώσεις που θα χρειαστεί κάποιο δέσιμο κι έτσι όταν προκύπτει αιώρα-φάση τους έχω πρόχειρους και δεν με έχουν προδώσει μέχρι τώρα.

Καραμπίνερ σίγουρα δεν σου χρειάζονται, εκτός πια αν θέλεις να λες δυνατά στο camping (για να σε ακούνε) "φτου γαμώτο, δεν ξέρω που έβαλα τα καραμπίνερ για να μπορέσω να ασφαλίσω...την αιώρα" (το "αιώρα" το λες σιγανά :-) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με την ειδική βάση, η οποία όμως πιάνει ενοχλητικά πολύ χώρο.

Άλλη λύση είναι το κρέμασμα από κάπου ψηλά (τοίχο ή ταβάνι). Θέλει όμως πολύ καλό (ανθεκτικό) σημείο και χοντρές βίδες/ούπατ (ίσως και μεταλλικά) αφού οι καταπονήσεις είναι αρκετές

Αν την δέσεις από κάγκελα είναι πολύ χαμηλά και όσο τέντωμα και να κάνεις μόλις καθήσει κάποιος θα βρει ο κ...λος του στο δάπεδο ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγώ τη δένω στο δέντρο με σκοινί απλό παραδοσιακό αλλά και χοντρό. δύο μέτρα σε κάθε πλευρά είναι αρκετά για να μπορείς να τη δέσεις και σε μεγάλο κορμό. Επίσης η υφασμάτινες είναι μια χαρά.

 

Για το κούνημα υπάρχει κι άλλος τρόπος, παίρνεις ένα ξύλο (μπορεί να κάνεις δουλειά και με το κοντάρι της ομπρέλας θαλάσσης, ακουμπάς τη μία άκρη του στο έδαφος από κάτω σου και σπρώχνεις ελαφρώς όπως περιέγραψε ο φίλος πιο πάνω με το σκοινί.

 

Καλή χαλάρωση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...