Προς το περιεχόμενο

Σεμινάρια barista ή security


someangel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο καφες και ο μπαρ ειναι επιστημη.Τα αλλα ειναι..Οχι  θα σε παρει το καζινο και το ξενοδοχειο με μονο προσον την...εμφανιση σου.

Δεν νομιζω οτι ανεφερα ως μοναδικο προσον την εμφανιση.

 

Κατα τ'αλλα σταματω, μια που τα ματακια μου διαβασαν την προταση οτι ο καφες ειναι επιστημη, rofl. Ειτε χανεται το νοημα των λεξεων, ειτε το λες μεταφορικα. Μεταφορικα το λενε και αυτοι που πουλανε σεμιναρια καφετζη βεβαιως. Επιστημη θα σου πουν οτι ειναι. Αναθεμα κι αν ξερει κανενας απο αυτους τι σημαινει ο ορος επιστημη...Πώς να ξερει κιολας. Για καφετζηδες μιλαμε. Χωρις να υποτιμω το επαγγελμα. Αυτο που υποτιμω ειναι τη νοημοσυνη τους οταν προσπαθουν αυτοι να υποτιμησουν τη δικη μου, λεγοντας μου οτι το επαγγελμα τους ειναι προιον τεκμηριωμενης επιστημονικης ερευνας και μεθοδολογιας κλπ. Το κουνημα καφε και τα σχηματακια στο αφρογαλα...

 

Οποτε ολα καλα, πατε ριχτε χρημα να σας μαθουν να ψηνετε καφε. Worth it χωρις καν να ξερω τι λεφτα ζητανε για αυτα τα ευφανταστα..σεμιναρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυνήγα περισσότερο κάτι πάνω σε αυτό που σπούδασες (Εκτός αν οι σπουδές σου είναι "σπουδες" από ΙΕΚ).

 

Επίσης κοίτα έξω, όλο και κάτι θα βρεις πιο σοβαρό και στον τομέα των σπουδών σου. Το να επιλέξεις ανάμεσα σε 2 ψόφια επαγγέλματα είναι ηλίθιο (sorry κιόλας).

Ελπίζω να μην μας διαβάζει κανένας σεκιούριτι πρώην μπαριστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μην αρκείσαι στο να στέλνεις mail με το βιογραφικό σου, λαμβάνουν ήδη πολλά και ούτε τα κοιτάνε. Αν γίνεται πήγαινε εκεί αυτοπροσώπως, παρε τους τηλέφωνο, δήλωνε παρών με κάθε τρόπο. Ξέρω οτι δεν είναι εύκολο, αλλά η κατάστασή είναι δύσκολη. Οι ιχθυοκαλλιέργειες παρά την υπερχρεωση τους πηγαίνουν σχετικά καλά στην Ελλάδα, με έντονη εξαγωγική δυναμικη. Αν δεν καταφέρεις να βρεις εργασία εκεί, μη χάνεις το χρόνο σου, ξεκίνα να προετοιμαζεσαι (προσεκτικά) για εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, μην αφήνετε τον ελεύθερο χρόνο σας να πάει χαμένος, τώρα που τον έχεις. Άντε και έγινες μπαρίστα ή σεκιουριτάς. Πόσο καιρό θα την κάνεις αυτή τη δουλειά νομίζεις; Ξέρεις ότι θα κουραστείς και θα βαρεθείς και θα σιχτιρίζεις;

Τα ωράρια δεν παλεύονται κάποια στιγμή. Θα θες και το ανθρώπινο ωράριο, την αργία σου, κάποια στιγμή θα έχεις οικογένεια. Αν δεν καίγεσαι για χρήμα τώρα, δοκίμασε κάτι στον τομέα σου με στόχο στο κοντινό μέλλον δική σου επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεμιναρια για να ψηνεις και να κουνας καφε; Που ζουμε;

Το βλεπω ερχεται: Σεμιναρια σφουγγαρισματος...

 

Παράξενο το βρίσκεις; Φίλος μου είχε πάει στην Αυστραλία και πριν δουλέψει σε μαγαζί τους έκαναν κάτι τέτοια σεμινάρια περι καφέ, δεν μου είπε ακριβώς τι έμαθαν, αλλά έκαναν σχετικά με την παρασκευή και το σερβίρισμα στους πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι 25 χρονων! Εαν το πτυχίο σου ηταν αυτο που ήθελες και αγαπάς τοτε δεν θα ψαχνόσουν για κατι αλλο ειδικά σε μια χώρα που εχει ψωμί σε αυτο τον τομέα! Άρα σημαίνει οτι αναγκαστικά το σπούδασες οχι οτι δεν σου αρεσει αλλα δεν τρελαίνεσαι κιολας! Εισαι 25 χρονων, δεν ειναι ουτε νωρίς αλλα ουτε και αργά να κανεις αυτο που αγαπας! Αυτο που ονειρεύεσαι καθε βραδυ πριν κοιμηθεις ειναι απλα τα πργαματα! Κανε τα πάντα κανε οτι περνάει απο το χερι σου να γίνεις ο καλύτερος! Πρεπει να σταματήσει αυτο το κάποιος αλλος φταιει! Προσπάθησε με καθε σου δύναμη και στην τελική κάτσε και ξανα δώσε πανελλήνιες η σήκω φυγε και βγες εξω και κανε αυτο που αγαπας! Τρελαίνομαι να ακούω ανθρώπους να βρίσκουν την εύκολη λύση και μετα να μετανιώνουν! Κανε σημερα οτι δεν θέλουν οι αλλοι, για να κανεις αυριο οτι οι αλλοι δεν θα μπορούν... Σορρυ αν φαίνομαι επιθετικός ειλικρινά ειναι πολυ καλοπροαίρετο το μήνυμα μου

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην μας διαβάζει κανένας σεκιούριτι πρώην μπαριστας

Αν οι μπαριστες και οι Σεκιουριτάδες νομίζουν ότι είναι Χημικοί ή Μαθηματικοί δεν τους φταίει κανένας

 

Ο Μπαρίστας έχει προοπτικές σε κανένα Coffee Island και οι Σεκιουριτι παλεύουν για 500€ τον μήνα ακόμα και με προϋπηρεσία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Τελικά λέω να το σκεφτώ το αν θα παρακολουθήσω κάποιο σεμινάριο... Προς το παρόν θα συνεχίσω το ψάξιμο για δουλειά με ό,τι έχω και μπορεί πιο ύστερα να τα κοιτάξω.

 

 

Εισαι 25 χρονων! Εαν το πτυχίο σου ηταν αυτο που ήθελες και αγαπάς τοτε δεν θα ψαχνόσουν για κατι αλλο ειδικά σε μια χώρα που εχει ψωμί σε αυτο τον τομέα! Άρα σημαίνει οτι αναγκαστικά το σπούδασες οχι οτι δεν σου αρεσει αλλα δεν τρελαίνεσαι κιολας! Εισαι 25 χρονων, δεν ειναι ουτε νωρίς αλλα ουτε και αργά να κανεις αυτο που αγαπας! Αυτο που ονειρεύεσαι καθε βραδυ πριν κοιμηθεις ειναι απλα τα πργαματα! Κανε τα πάντα κανε οτι περνάει απο το χερι σου να γίνεις ο καλύτερος! Πρεπει να σταματήσει αυτο το κάποιος αλλος φταιει! Προσπάθησε με καθε σου δύναμη και στην τελική κάτσε και ξανα δώσε πανελλήνιες η σήκω φυγε και βγες εξω και κανε αυτο που αγαπας! Τρελαίνομαι να ακούω ανθρώπους να βρίσκουν την εύκολη λύση και μετα να μετανιώνουν! Κανε σημερα οτι δεν θέλουν οι αλλοι, για να κανεις αυριο οτι οι αλλοι δεν θα μπορούν... Σορρυ αν φαίνομαι επιθετικός ειλικρινά ειναι πολυ καλοπροαίρετο το μήνυμα μου

 

vaz19, έχεις απόλυτο δίκαιο σε ό,τι γράφεις παραπάνω. Πάντως εγώ ψάχνω εδώ και αρκετούς μήνες στέλνοντας βιογραφικά και παίρνοντας τηλέφωνα, και είμαι πρόθυμος να πάω σε άλλη περιοχή και να ξεκινήσω με χαμηλή θέση. Αλλά όπως κατάλαβα, χρειάζεται αρκετή υπομονή επειδή είναι σχεδόν θέμα τύχης να πέσω σε εταιρία που έχει άμεση ανάγκη για να προσλάβει καινούριο προσωπικό (πόσο μάλλον όταν μιλάμε για fresh graduates). Τέλος πάντων, τώρα θα μου πεις και τι δεν θέλει υπομονή σε αυτή τη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Τελικά λέω να το σκεφτώ το αν θα παρακολουθήσω κάποιο σεμινάριο... Προς το παρόν θα συνεχίσω το ψάξιμο για δουλειά με ό,τι έχω και μπορεί πιο ύστερα να τα κοιτάξω.

 

 

 

vaz19, έχεις απόλυτο δίκαιο σε ό,τι γράφεις παραπάνω. Πάντως εγώ ψάχνω εδώ και αρκετούς μήνες στέλνοντας βιογραφικά και παίρνοντας τηλέφωνα, και είμαι πρόθυμος να πάω σε άλλη περιοχή και να ξεκινήσω με χαμηλή θέση. Αλλά όπως κατάλαβα, χρειάζεται αρκετή υπομονή επειδή είναι σχεδόν θέμα τύχης να πέσω σε εταιρία που έχει άμεση ανάγκη για να προσλάβει καινούριο προσωπικό (πόσο μάλλον όταν μιλάμε για fresh graduates). Τέλος πάντων, τώρα θα μου πεις και τι δεν θέλει υπομονή σε αυτή τη ζωή.

Δεν αρκεί απλά η αποστολή βιογραφικών φίλε μου..

Ιχθυολόγος τελείωσα πριν 3 χρόνια και μόλις πριν 1.5 μήνα ξεκίνησα να δουλεύω σαν ιχθυολόγος..

Για να με προσλάβουν το τελευταίο που μέτρησε ήταν το βιογραφικό...

Αυτό που έλαβαν υπόψιν για να με προσλάβουν χωρίς εμπειρία και να επενδύσουν πάνω μου ήταν τα εξής 3 πράγματα:

1. Γνωστός που εγγυήθηκε στο διευθυντή της μονάδας για το ποιόν μου.

2. Ότι τους τελευταίους 5 μήνες έχω αφιερώσει αμέτρητες ώρες σαν επισκέπτης και εθελοντής στη μονάδα.

3. Άνοιξε θέση και καίγονταν να προσλάβουν!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και ενα επαγγελματικο διπλωμα δεν θα εβλαπτε

 

 

Το λες και πτυχίο, ΑΛΛΑ θα πρέπει να χεις άκρες ώστε να σε χώσει κάποιος κάπου. Κανένας δε θα εμπιστευόταν ένα επαγγελματικό όχημα σε νέο και άπειρο οδηγό τόσο από θέμα κινδύνου πρόκλησης ατυχήματος όσο και αργής οδήγησης, φθοράς του οχήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρκεί απλά η αποστολή βιογραφικών φίλε μου..

Ιχθυολόγος τελείωσα πριν 3 χρόνια και μόλις πριν 1.5 μήνα ξεκίνησα να δουλεύω σαν ιχθυολόγος..

Για να με προσλάβουν το τελευταίο που μέτρησε ήταν το βιογραφικό...

Αυτό που έλαβαν υπόψιν για να με προσλάβουν χωρίς εμπειρία και να επενδύσουν πάνω μου ήταν τα εξής 3 πράγματα:

1. Γνωστός που εγγυήθηκε στο διευθυντή της μονάδας για το ποιόν μου.

2. Ότι τους τελευταίους 5 μήνες έχω αφιερώσει αμέτρητες ώρες σαν επισκέπτης και εθελοντής στη μονάδα.

3. Άνοιξε θέση και καίγονταν να προσλάβουν!!

 

Άρα ψάχνω με λάθος τρόπο τόσο καιρό... Υποθέτω πως θα πρέπει να κάνω και εγώ κάτι σε εθελοντισμό.

Πάντως ευχαριστώ που μου είπες για την δική σου εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάς για κάτι που θα το κάνεις για λίγο καιρό μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο/σχετκό με τις σπουδές σου (αν και αυτή την εποχή είναι δύσκολο) για μένα διάλεξε μια δουλειά που δεν θα σου τρώει πολλές ώρες .Βρες κάτι για να καλύψεις τα έξοδα σου (αν μένεις με τους γονείς σου δεν θα είναι και πολλά) και απο εκεί και πέρα συνέχισε να ψάχνεις για μια δουλειά σχετική με το πτυχίο σου ή  αν σκέφτεσαι να φύγεις για εξωτερικό αφιέρωσε λίγο χρόνο και δες ποιες είναι οι επιλογές σου σε αυτήν την περίπτωση.Πράγματα που για να τα κάνεις θα πρέπει να δουλεύεις ανθρώπινα ωράρια και όχι 12-16 ώρες την ημέρα.

 

Επίσης κάτι εξίσου σημαντικό.Οποιαδήποτε δουλειά και αν διαλέξεις,έχε πάντα στην άκρη του μυαλού σου ότι είναι κάτι προσωρινό.Οι 2 αυτές δουλειές έχουν 0 προοπτική εκτός και αν αποφασίσεις να ανοίξεις cafe που έχει βρωμίσει ο τόπος και επίσης θέλει λεφτά.Το πρόβλημα σε τέτοιες δουλειές είναι ότι πολλές φορές έχεις να κάνεις με ανθρώπους που δεν έχουν άλλη επιλογή πέρα απο το να κάνουν την συγκεκριμένη δουλειά και επίσης αρκετές φορές λόγω των συνθηκών μιας τέτοιας δουλειάς αφιερώνουμε χρόνο σε συζητήσεις,καβγάδες κτλ.Μην μπεις σε αυτό το τρυπάκι.Πήγαινε κάθε μέρα,κάνε την δουλειά σου και προσπάθησε να βρεις κάτι καλύτερο.Στο λέω απο προσωπική εμπειρία.Όταν ξεμπέρδεψα απο το στρατιωτικό ήμουν σε παρόμοια κατάσταση.Έστελνα βιογραφικά για μήνες και κανείς δεν απαντούσε.Κάποια στιγμή αποφάσισα να παρακολουθήσω ένα σεμινάριο της cisco οπότε βρήκα μια δουλειά μόνο και μόνο για να μαζέψω τα λεφτά.Δούλεψα για κάνα χρόνο περίπου.Σχεδόν σε καθημερινή βάση ήμουν στην τσίτα.Ο λόγος;Μπήκα στο τρυπάκι του να προσπαθώ να βγάλω άκρη με το τι συνέβαινε σε καθημερινή βάση αντι να κάνω απλά την δουλειά μου να πηγαίνω στο σεμινάριο μου και να κάνω υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...