Προς το περιεχόμενο

Πραγματική η απειλή των “εκτυπώσιμων” όπλων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς με τα σχέδια ελεύθερα στο ίντερνετ και την εύκολη πρόσβαση σε εκτυπωτές, θα δημιουργηθεί μεγάλο πρόβλημα. Ο κάθε τρελαμένος θα μπορεί πιο εύκολα να πάρει ένα όπλο στα χέρια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα εγκλήματα μαζικά και μη έχουν γίνει με όπλα που φτιάχνουν γνωστές βιομηχανίες γνωστών χωρών,τους πείραξε η δυνατότητα κατασκευής τους απο αλλου ?Ηλιθιότητες και σκοπιμότητες,σχεδόν σε κάθε χώρα πολύ εύκολα βρίσκει κανείς όπλο κανονικό,παρά κάποιον να έχει ανάλογο 3D printer για να το κατασκευάσει,και κάτι ακόμα,τις σφαίρες και την πυρίτιδα που θα τις βρίσκει ? θα τις εκυπώσει και αυτές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το άρθρο είναι τελείως άκυρο. Είναι σαν να λέει κάποιος " ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ Η ΑΠΕΙΛΗ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ " επειδή υπάρχει online η συνταγή για κατασκευή κ διανομή πχ αεριου σαριν

ενώ χρειάζονται ενα σωρό αλλά πράγματα για να καταφέρει κάποιος κρετίνος κάτι. Παραπλανητικό. Κ φαίνεται κι από τα σχολια ότι πολλοί πιστεύουν ότι κανεις download και εκτυπωνεις σαν να κατεβάζεις φωτογραφίες της Λαουρα Ναργες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα δεν είναι οι "κατ' επάγγελμα" κακοποιοί. Το πρόβλημα θα είναι οι πιτσιρικάδες που θα εκτυπώνουν για τον τυχόν τσαμπουκά , ο νταβατζής-γείτονας που είναι πλακωμένος με όλους στη γειτονιά, ο παππούς που θέλει να προστατευθεί από διαρρήκτες και πάει λέγοντας.

Δεν ξέρω πόσο θα φτάσει να έχει επιδόσεις αληθινού όπλου, αλλά μάλλον αυτές είναι οι κατηγορίες αυτών που πρώτες θα εκτυπώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα δεν είναι οι "κατ' επάγγελμα" κακοποιοί. Το πρόβλημα θα είναι οι πιτσιρικάδες που θα εκτυπώνουν για τον τυχόν τσαμπουκά , ο νταβατζής-γείτονας που είναι πλακωμένος με όλους στη γειτονιά, ο παππούς που θέλει να προστατευθεί από διαρρήκτες και πάει λέγοντας.

Δεν ξέρω πόσο θα φτάσει να έχει επιδόσεις αληθινού όπλου, αλλά μάλλον αυτές είναι οι κατηγορίες αυτών που πρώτες θα εκτυπώσουν.

 

Aυτές οι κατηγορίες που λες, κατα πάσα πιθανότητα δε θα μπορούν να εκτυπώσουν. Οι πρώτοι λόγο κόστους και οι δύο τελευταίοι σιγά μην ασχοληθούν. Πιο εύκολο είναι να βρεις τροχισμένα όπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πιστευετε οτι θα τυπωνουνβοπλα απο πεπιεσνενο χαρτι; γιατι απο μεταλο και τα παχη που εχουν τα οπλα με διαφορα κονουμενα μερη και ελατηρια που χρειαζεται θερμικη κατεργασια και τα μεγεθη; τα διαμετρηματα; Καθε παπ.... Ρια που λενε την πιστευετε; σε λιγο θα εχουν εκτυπωτη να τυπωνουμε φεραρι; Ας ειμαστε σοβαροι. Ασε που να γινοταν αυτο με το που κατεβαζες σχεδια να τυπωσεις οπλο η ευπ ηδη θα το ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"As far as we know, there are no cases with a 3D-printed gun being used to commit any crimes in the UK, or internationally either," Daly told the conference.

 

 

Βέβαια ψιλά γράμματα, παίρνουμε ένα άρθρο που τέλος πάντων κάπως προσπαθεί να κρατήσει την ισορροπία, μεταφέρουμε μόνο το "ΦΟΒΟΣ ΑΠΕΙΛΗ ΦΟΒΟΣ ΑΠΕΙΛΗ ΦΟΒΟΣ" χωρίς καμία απολύτως προσπάθεια να αναφερθούμε στο κατά πόσο ο φόβος αυτός είναι ρεαλιστικός ή στο πώς έχουμε αντιμετωπίσει παρόμοια πράγματα στο παρελθόν και τέλος πάντων τι θα μπορούσε να γίνει σχετικά, και presto! έχουμε ένα ακόμα fearmongering απόσπασμα του κώλου από αυτά που είναι τέλεια για clickbait ή για χειραγώγηση ήσυχων ανθρώπων που δεν πολυσκέφτονται.

 

Συγχαρητήρια ε.

Το ότι κάτι δεν έχει γίνει ακόμα όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχει πιθανότητες να γίνει, ούτε ότι πρέπει να περιμένουμε πρώτα να γίνει και μετά να δούμε τι θα κάνουμε. Αφού υπάρχουν οι εκτυπωτές, υπάρχουν και τα σχέδια λογικό είναι να σκεφτούν ότι κάτι τέτοιο είναι πιθανό πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάτι δεν έχει γίνει ακόμα όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχει πιθανότητες να γίνει, ούτε ότι πρέπει να περιμένουμε πρώτα να γίνει και μετά να δούμε τι θα κάνουμε. Αφού υπάρχουν οι εκτυπωτές, υπάρχουν και τα σχέδια λογικό είναι να σκεφτούν ότι κάτι τέτοιο είναι πιθανό πιστεύω.

 

Διάβασε σε παρακαλώ το άρθρο και πες μου τι κατάλαβες ακριβώς πως είναι το "κάτι" που λες για να σου απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε σε παρακαλώ το άρθρο και πες μου τι κατάλαβες ακριβώς πως είναι το "κάτι" που λες για να σου απαντήσω.

To διάβασα, αυτό που κατάλαβα είναι ότι μπορεί να μην έχει γίνει κάτι μέχρι τώρα ή να μην είναι άμεση απειλή αλλά είναι πιθανό να γίνει ακόμα πιο εύκολο να έχεις πρόσβαση σε ένα όπλο. Κυρίως από τα σχέδια που βρίσκεις εύκολα στο νετ και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Άρα το να το συζητάνε δεν το βρίσκω κακό, ούτε άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To διάβασα, αυτό που κατάλαβα είναι ότι μπορεί να μην έχει γίνει κάτι μέχρι τώρα ή να μην είναι άμεση απειλή αλλά είναι πιθανό να γίνει ακόμα πιο εύκολο να έχεις πρόσβαση σε ένα όπλο. Κυρίως από τα σχέδια που βρίσκεις εύκολα στο νετ και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Άρα το να το συζητάνε δεν το βρίσκω κακό, ούτε άκυρο.

 

Άρα είμαι δικαιολογημένος να πω ότι δεν κατάλαβες, γιατί αυτό που λέει εκείνο το άρθρο είναι:

  • Τα όπλα που μπορούν να προκύψουν από το 3d printer που θα αγοράσεις εσύ και εγώ δεν είναι σόι, δε μας προβληματίζουν. Αυτό θα έπρεπε να είναι προφανές: πολλά είδη υλικών και μηχανημάτων μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα στα λάθος χέρια (π.χ. ποσότητες εκρηκτικών ή εξοπλισμός εκτύπωσης χαρτονομισμάτων), και γι' αυτό σαν κοινωνία έχουμε ήδη περιορισμούς στο πότε και πώς και ποιός επιτρέπεται να τα αγοράσει αυτά. Δεδομένου ότι καταφέραμε να επιζήσουμε μέχρι τώρα, νομίζω πως αυτό το πρόβλημα έχει αντιμετωπιστεί ικανοποιητικά.
  • Το υποθετικό πρόβλημα στο άρθρο είναι ότι κάποιος (μια νόμιμη επιχείρηση με πραγματική ανάγκη) θα έχει αγοράσει υπερσύγχρονο υπερτέλειο 3d printer(s) ικανό να φτιάχνει υψηλής ποιότητας αντικείμενα κλπ κλπ κλπ. Υποθετικά, το πρόβλημα που περιγράφεται είναι πως η μαφία θα εμφανιστεί μια μέρα στην πόρτα τους και θα πει "ή μας φτιάχνετε εδώ και τώρα 100 πιστόλια από αυτό το σχέδιο, ή τα παιδάκια σας θα μείνουν ορφανά".

 

Δεδομένου πως

  1. Η μαφία (ή άλλη αντίστοιχη οργάνωση) δε νομίζω πως έχει πρόβλημα να βρει όπλα και αυτή τη στιγμή που μιλάμε
  2. Υπάρχουν ήδη τρόποι κάποιος να παρανομήσει για να βρει επικίνδυνα πράγματα: πάει και παίρνει με την απειλή βίας π.χ. τα εκρηκτικά από το λατομείο, τα όπλα από στρατόπεδο ή αστυνομικό τμήμα, κλπ κλπ
  3. Για όλες αυτές τις περιπτώσεις, υπάρχουν ήδη μηχανισμοί προστασίας: τα μέρη που είναι πιθανόν να γίνουν στόχος έχουν ήδη οπλισμένο προσωπικό φύλαξης, πράγμα που σημαίνει ότι η όποια επιχείρηση πρέπει να είναι "μεγάλη", πράγμα που σημαίνει ότι τα logistics και γενικά η εκτέλεσή της επιτυχώς (συμπεριλαμβανομένου το να μη τους πιάσει η αστυνομία αργότερα) γίνεται ιδιαίτερα δύσκολη
  4. Γενικότερα, η απόκτηση περισσότερων όπλων από το οργανωμένο έγκλημα δεν είναι καθημερινό πρόβλημα γιατί α) οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν ποτέ στη ζωή τους πάρε δώσε με οργανωμένο έγκλημα και β) υπάρχει κάποιος λόγος που η μαφία μπορεί να έχει ο,τι όπλο θέλει αλλά δε βλέπεις κόσμο να ληστεύει στο δρόμο με ημιαυτόματα: αν το έκαναν, η (αναγκαστική) αντίδραση των σωμάτων ασφαλείας θα τους έπεφτε μάλλον βαριά στο στομάχι -- και όσα όπλα κι αν έχει η μαφία, η αντιτρομοκρατική και ο στρατός έχουν περισσότερα
  5. Όπως οι ίδιοι παραδέχονται, όλα αυτά τα σενάρια είναι τελείως υποθετικά και δεν έχουν καμία βάση στη μέχρι τώρα πραγματικότητα (δεν το λέω αυτό για να πω ότι δεν πρέπει να το σκεφτούμε, το λέω γιατί αν μου πεις δεν ανεβαίνω σε αεροπλάνο γιατί μπορεί να πέσει ξέρεις τι θα σκεφτώ, ομοίως κι εδώ)

νομίζω ότι η κινδυνολογία για το συγκεκριμένο θέμα είναι απλά κινδυνολογία.

 

Πέρα από αυτό, το κράξιμο το έριξα στη συγκεκριμένη δημοσίευση και όχι στο άρθρο πηγής επειδή είναι δημοσίευση του κώλου: copy paste τις δύο πιο sensational παραγράφους και μηδέν προσπάθεια για ρεαλιστική παρουσίαση του θέματος.

 

Ελπίζω να σου έδωσα μερικά πράγματα να σκεφτείς την επόμενη φορά πριν αποφασίσεις πως το Χ ή το Υ είναι θέμα που αξίζει να μας προβληματίσει -- ιδιαίτερα σε περιπτώσεις όπως η δική σου, στην οποία προβληματισμός ίσον πιθανή υποστήριξη τάδε μέτρων που υποθετικά αντιμετωπίζουν το υποθετικό πρόβλημα.

To θέμα δεν είναι οι "κατ' επάγγελμα" κακοποιοί. Το πρόβλημα θα είναι οι πιτσιρικάδες που θα εκτυπώνουν για τον τυχόν τσαμπουκά , ο νταβατζής-γείτονας που είναι πλακωμένος με όλους στη γειτονιά, ο παππούς που θέλει να προστατευθεί από διαρρήκτες και πάει λέγοντας.

Δεν ξέρω πόσο θα φτάσει να έχει επιδόσεις αληθινού όπλου, αλλά μάλλον αυτές είναι οι κατηγορίες αυτών που πρώτες θα εκτυπώσουν.

 

  1. Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να κυκλοφορήσουν στα  περίπτερα 3d printers που μπορούν να εκτυπώσουν σοβαρά όπλα, τουλάχιστον στο ορατό μέλλον, για διάφορους λόγους (π.χ. regulation αν υπήρχαν τέτοιοι printers).
  2. Για αυτούς που λες υπάρχουν ήδη κοινωνικής φύσης μέτρα να τους περιμαζέψουν. Επίσης, δεν είναι ίδιος ο βαθμός επικινδυνότητας (άρα δε "χρειάζεται" να τους εμποδίσουμε εξαρχής να τα πάρουν στα χέρια τους) γιατί αυτοί δε σκοπεύουν να χρησιμοποιήσουν το όπλο που υποθετικά θα έχουν για να παρανομήσουν.
  3. Πυρομαχικά;

Δυστυχώς με τα σχέδια ελεύθερα στο ίντερνετ και την εύκολη πρόσβαση σε εκτυπωτές, θα δημιουργηθεί μεγάλο πρόβλημα. Ο κάθε τρελαμένος θα μπορεί πιο εύκολα να πάρει ένα όπλο στα χέρια του.

 

Ναι, αν βέβαια εξαιρέσεις λεπτομέρειες όπως ότι τέτοιοι εκτυπωτές δεν υπάρχουν, και αν υπήρχαν δε θα τους πουλούσαν στα lidl ούτε θα κόστιζαν 100 ευρώ.

 

Δηλαδή εντάξει μηδέν κριτική σκέψη, "εύκολη πρόσβαση σε εκτυπωτές" -- πάμε ένα στοίχημα 1000 ευρώ δικά μου για 20 δικά σου πως δε μπορείς μέσα σε δύο μήνες να μου φέρεις ένα λειτουργικό 3d printed όπλο; Εύκολα λεφτά... για κάποιον απ' τους δυο μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...