Προς το περιεχόμενο

Πραγματική η απειλή των “εκτυπώσιμων” όπλων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μλκιες .... περα απο ρεπλικες δεν μπορεις να "εκτυπωσεις" πραγματικη κανη που να αντεχει τις πιεσεις .

Και αμα πας στο φιλικο firearms store cormer mall

παιρνεις τα  ζαρζαβατικα σου και ενα κανονικο AR 15 :-P

Α ναι και εδω στη λεβεντογενα Κρήτη με μερικες ακρες στα ορεινα χωρια  βρισκεις οτι θες απο 9 mm μεχρι καλάσνικοφ σε καλες τιμες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μλκιες .... περα απο ρεπλικες δεν μπορεις να "εκτυπωσεις" πραγματικη κανη που να αντεχει τις πιεσεις .

 

αυτο που κάνανε είναι να  εκτυπώνετε όλο το όπλο εκτός απο την κανη που την αγόραζουν από ίντερνετ σα  "ανταλλακτικό" αλλα και παλι δεν άντεχε τις θερμοκρασίες το πλαστικό... αυτο το ειχα δει πριν 2-3 χρονια ,,,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί έχουν όλοι κολλήσει στις οργανώσεις;; εγώ αν είχα έναν 3D εκτυπωτή θα "έφτιαχνα" ένα για μένα έτσι για την πλάκα μου. και κάπως έτσι ξεκίνησαν τα ατυχηματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εγκληματικές οργανώσεις βρίσκουν άνετα όπλα. το πρόβλημα είναι πως η πώληση όπλων είναι μια μεγάλη και επικερδής αγορά! δεν μπορεί το κάθε τσουτσέκι να παίρνει τον εκτυπωτή να τυπώνει ότι όπλο θέλει χωρίς δικαιώματα και να τα οικονομάει με εξευτελιστικές τιμές πώλησης.. θα χαλάσουν την αγορά των μεγάλο καρχαριών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτούς που λένε ότι το πλαστικό δεν αντέχει τις θερμοκρασίες. Αυτό που μπορεί άνετα να γίνει είναι να φτιάξεις καλούπι από ρητίνες από το πλαστικό όπλο κ να χυτεύσεις έπειτα με πολύ πιο ανθεκτικά υλικά. Κάννη φτιάχνεις κ σε ένα μηχανουργείο για πλάκα. Μεράκι να υπάρχει, μέχρι να σε κλεισουν μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης επειδή έριξα μια ματιά στο Liberator. Και μη πρακτικό κ έκτρωμα. Καλύτερα Καλάσνικοφ από φτυάρι...

 

Το συγκεκριμένο πρότζεκτ για έναν που ξέρει κάποιον ταλαντούχο σιδερά που έχει κάμινο, τα σχέδια, και το στοκ είναι πολύ πιο εύκολο από το να πάρει κάποιος εκτυπωτή, να μάθει να τον δουλεύει σωστά, να μάθει το cad και όλα τα συναφί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαγορεψτε λοιπον τους 3d εκτυπωτες! τους χρησιμοποιουν τρομοκρατες!

η εγκληματικοτητα ειναι σαν τον πονοκεφαλο, παιρνουμε depon (αστυνομια) για τον πονο. ελαχιστοι πανε να αντιμετωπισουν τις πραγματικες αιτιες του πονοκεφαλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν εχω 2000€ δε βρισκω οπλο τωρα?

Η εγκληματικοτητα θεωρώ δε θα αυξηθεί. Αλλα νομιζω οτι η ολη αυτη ιστορια θα κανει πολυ κακο στα καρτελ οπλων!

Πραγμα που σημαινει οτι θα σταματήσουν να γίνονται πολεμοι για πωλησεις οπλων. Για αλλους λογους ισως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πλεον αγορινα? Εαν πας Αμερικη, μπαινεις σε ενα firearms store και αγοραζεις παπαδες...μην δεις τι μπορεις να παρεις νομιμα... Αυτο ειχαμε παρει με τον αδελφο μου για χαβαλε φαντασου:

 

sig_sauer_mcx_carbine.jpg

 

Φαγωθηκατε με το πλεον.. Μου φυγε.. Εννουσα εδω που εχουμε φτασει.. Αυτο δεν ειναι τιποτα φιλε. Εκει παιρνεις και tank αμα εχεις τα γκαφρα..

Δεν ειναι ομως γενικα στη Αμερικη. Απο πολιτεια σε πολιτεια αλλαζουν οι κανονες οπλοκατοχης και οπλοαγορας.

Λεω στο texas που εχω παει και ξερω. Μπορει να ισχυει και αλλου αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο texas πλεον απλα πας και αγοραζεις το οπλο της αρεσκειας σου αν εισαι αμερικανος... Τους 3d εκτυπωτες περιμεναν...

Πλέον εννοείς από την εποχή της ανεξαρτησίας το 1776 ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι δεν θα βγάζεις την παραμικρή άκρη για το ποιος πυροβόλησε, γιατί θα δημιουργούνται πανομοιότυπα όπλα, το σκέφτηκε κανείς πριν κράξει το άρθρο;

 

Σήμερα υπάρχει η δυνατότητα να συνδέσεις ένα όπλο με την βολίδα ενός πυροβολισμού, γιατί πάνω στην δεύτερη δημιουργούνται μοναδικές για κάθε όπλο ραβδώσεις κατά την εκπυρσοκρότηση σαν τα αποτυπώματα.

 

Αν όμως εκτυπώσεις 10-100-10.000 φορές το ίδιο όπλο δεν θα υπάρχει η δυνατότητα να ξέρεις ποιο από αυτά τα όπλα πυροβόλησε σε μια συγκεκριμένη εγκληματική ενέργεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...