Προς το περιεχόμενο

Applestore Volos


fava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 

 

Στο facebook υπάρχει ένα profil (Applestore Volos) στο οποίο εμφανίζονται εξαιρετικές προσφορές για apple  κινητά και laptop κυρίως.ι

Οι τιμές είναι απίστευτα χαμηλές. Ο διαχειριστής αναφέρει πως γίνονται πληρωμές μέσω viva κια τράπεζας. 

Επειδή ενδιαφέρομαι για ένα imac, μήπως έχει ακούσει κανείς τίποτα για την επιχείρηση αυτή (θετικό ή αρνητικό)

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

 

Στο facebook υπάρχει ένα profil (Applestore Volos) στο οποίο εμφανίζονται εξαιρετικές προσφορές για apple  κινητά και laptop κυρίως.ι

Οι τιμές είναι απίστευτα χαμηλές. Ο διαχειριστής αναφέρει πως γίνονται πληρωμές μέσω viva κια τράπεζας. 

Επειδή ενδιαφέρομαι για ένα imac, μήπως έχει ακούσει κανείς τίποτα για την επιχείρηση αυτή (θετικό ή αρνητικό)

 

Thanks

 

Στην Ελλάδα πρώτον δεν υπάρχει Apple Store σε καμία πόλη, οπότε το όνομα και μόνο είναι ύποπτο. Αναφέρεται διεύθυνση ή ιστοσελίδα του καταστήματος; Οι παραγγελίες πώς γίνονται; Στέλνεις pm στον διαχειριστή; Αν ναι, μάλλον είναι απάτη. Όταν κάτι είναι too good to be true, μάλλον δεν είναι true... Εγώ θα έμενα μακριά πάντως από αυτά που έγραψες. Αν θες, δώσε μας την σελίδα στο facebook να την δούμε και εμείς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά... εγώ πάντως έκανα report και τον τύπο που τα αγόραζε 2-2 τα apple. Σε προφίλ χρήστη μπορείς να στείλει report.

Στην Ελλάδα πρώτον δεν υπάρχει Apple Store σε καμία πόλη, οπότε το όνομα και μόνο είναι ύποπτο. Αναφέρεται διεύθυνση ή ιστοσελίδα του καταστήματος; Οι παραγγελίες πώς γίνονται; Στέλνεις pm στον διαχειριστή; Αν ναι, μάλλον είναι απάτη. Όταν κάτι είναι too good to be true, μάλλον δεν είναι true... Εγώ θα έμενα μακριά πάντως από αυτά που έγραψες. Αν θες, δώσε μας την σελίδα στο facebook να την δούμε και εμείς.

Η σελίδα λέγεται Applecenter (εκανα λάθος με το store), αλλά πάλι για fake μου κάνει. Ρίξε μια ματιά εδώ

[url="https://www.faook.os/%5B/url]

Πληρωμή μέσω viva η Τράπεζας. Μου έδωσαν διεύθυνση στον Βόλο και είπα να περάσω μια και είμαι κοντά λόγω διακοπών.

Μου λέει ο διαχειριστής,΄όταν τον ρώτησα αν μπορώ με φυσική παρουσία, πληρώνω εκεί και παραλαμβάνω από αποθήκη. αλλιώς με courier.

Μήπως έχουμε κανένα βολιώτη να δώσω διεύθυνση? Πάντως site και σταθερό δεν παίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμένα αρκετά ύποπτο μού φαίνεται, δεν θα σου συνιστούσα να παραγγείλεις στα τυφλά.. δηλ. να καταθέσεις το λεφτά και να περιμένεις να σου το στείλουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τη διεύθυνση μπορείς να την βάλεις στο google maps και να δεις εικόνα απο την οδό (την παλιά βεβαια) και να πάρεις μια γευση τι μπορεί να ειναι.

 

Ξέρω 2-3 περιπτωσεις μικρών μαγαζιών που δεν εχουν ιστοσελίδα, αλλά μονο σελίδα στο facebook ΑΛΛΑ εχουν σταθερό τηλεφωνο και φορολογική παρουσία.

 

Από αυτά που ειδα, θεωρώ οτι ειναι κάποιος ιδιώτης που τρέχει πωλήσεις απο το σπίτι του ή απο άλλο άσχετο μαγαζί (π.χ. πουλά παντόφλες σαν μαγαζί). Το βασικό ερώτημα για να δεις τι γινεται, ρώτησε τον στα ίσια αν κόβει μηχανογραφημένη απόδειξη με το serial επάνω στην απόδειξη.  Αν ειναι legit μαγαζί, τοτε εχει παραστατικά και θα κοπει κανονική απόδειξη. Αλλωστε την χρειάζεσαι για περιπτώσεις εγγύησης ή μεταπώλησης του υπολογιστή. Αν σου πει μα-μου-σου-του (π.χ. τώρα το τρέχει ο λογιστής), μην αγοράσεις

 

Στα υποψη οτι για ποσά πάνω απο 500 ευρω πρεπει να γίνει κατάθεση (ή κάρτα και οχι μετρητα) και αυτό ισχύει για όλες τις νομιμες συναλλαγες.

 

Εγώ δεν θα ψώνιζα απο απόσταση ακομα κι αν μου ελεγε οτι κόβει κανονική αποδειξη με serial. Θα πήγαινα απο εκεί με ενα φίλο μου. Θα κοιτούσα το μηχάνημα αν ειναι οκ, θα έπαιρνα την dell τηλέφωνο και με βάση το serial θα ρωτούσα αν εχει εγγύηση εντός Ελλάδος (μπορει το μηχανημα να εχει ερθει απο Αμερική). Αν όλα οκ, θα άφηνα το φιλο μου εκεί, θα πήγαινα στην τραπεζα να κάνω καταθεση (ή θα την εκανα μεσω ebanking απο το κινητό μου) και θα παραλάμβανα τον υπολογιστή. 

 

Αν τώρα δεν σε ενδιαφέρει θέμα εγγύησης και δε σε νοιάζει τι πραγματικά παιζει, αμα ειναι "μαυρο" μια χαρά θα δεχτεί τα μετρητα.

 

Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εναλλακτικά μπορείς να του πεις ότι θες έναν υπολογιστή και θα τον πληρώσεις κατά την παραλαβή.οπως λέει συνεργάζεται με την ACS. Συνεπώς, θα το βάλει αντικαταβολή με άνοιγμα στην παράδοση και πληρωμή με κάρτα σε κατάστημα της ACS (https://www.acscourier.net/el/-/erthe-e-nea-yperesia-acs-card-on-delivery-gia-ten-plerome-ton-antikatabolon?redirect=https%3A%2F%2Fwww.acscourier.net%2Fel%2Facs-news%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_7fKa%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-6%26p_p_col_pos%3D1%26p_p_col_count%3D3)

 

Αν βρει χίλιες δυο δικαιολογίες τότε μάλλον κάτι βρωμάει. Οι φωτογραφίες, ειδικά με αυτήν την λευκή apple σακούλα, δεν είναι αυθεντικές (https://4.imimg.com/data4/CP/EK/FUSIONI-44423240/prod-image-250x250.jpg)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ'ολα η φωτογραφια που εχει ως cover ειναι ψευτικη. Δευτερον, δεν εχει καν σταθερο τηλεφωνο και διευθυνση για το φυσικο μαγαζι. Τριτον ειμαι Βολιωτης και αυτο το μαγαζι δεν υπαρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι κάτι βρωμάει:

πήρε το μάτι μου τη σελίδα στο fb, και ψάχνοντας για τηλ βλέπω ένα και μοναδικό νούμερο κινητού. Δοκιμάζοντας να καλέσω, είδα ότι είχα καλέσει τον ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ προηγουμένως πάνω στην αναζήτησή μου στη xe.gr σε αγγελία άσχετη (MacBook Pro) το οποίο σκότωνε Βολιώτης. Μου ισχυρίστηκε ότι είναι δικηγόρος στο Βόλο, και δίνει το παλιό του μηχάνημα "σε αυτόν που θα του έδινε την καλύτερη προσφορα". Ολως τυχαιως εγώ εδωσα την καλύτερη προσφορά και μου ζήτησε στοιχεία αποστολης και να του κάνω κατάθεση σε τράπεζα. Όταν όμως του είπα ότι είμαι κι εγώ συνάδελφος δικηγόρος, η γραμμή έπεσε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι κάτι βρωμάει:

πήρε το μάτι μου τη σελίδα στο fb, και ψάχνοντας για τηλ βλέπω ένα και μοναδικό νούμερο κινητού. Δοκιμάζοντας να καλέσω, είδα ότι είχα καλέσει τον ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ προηγουμένως πάνω στην αναζήτησή μου στη xe.gr σε αγγελία άσχετη (MacBook Pro) το οποίο σκότωνε Βολιώτης. Μου ισχυρίστηκε ότι είναι δικηγόρος στο Βόλο, και δίνει το παλιό του μηχάνημα "σε αυτόν που θα του έδινε την καλύτερη προσφορα". Ολως τυχαιως εγώ εδωσα την καλύτερη προσφορά και μου ζήτησε στοιχεία αποστολης και να του κάνω κατάθεση σε τράπεζα. Όταν όμως του είπα ότι είμαι κι εγώ συνάδελφος δικηγόρος, η γραμμή έπεσε.

Θα έτυχε, ξαναπάρε! :D

 

Μακριά ρε παιδιά, μπαμ κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους που ασχολήθήκατε με το θέμα. Όταν του είπα να περάσω μιας και είμαι Πήλιο να το πληρώσω την στιγμή της παραλαβής από το μαγαζί στη διεύθυνση που μου έδωσε, τότε μου είπε πως πρέπει να το παραγγείλει πρώτα. (και μετά ήρθαν οι μέλισσες!)

 

Επίσης, στις αγγελίες πωλήσεις της σελίδας στο fb θα δείτε πως είναι ένας τύπος που αγοράζει δυο δυο τα macbook pro και iphone 7 plus 256gb δίνοντας απίστευτα ποσά και μετά αναφέρει πως όλα εντάξει με την παραλαβή και καλά...

 

Μήπως θα μπορούσαμε ομαδικά να κάνουμε report στο fb μήπως τον κλείσει?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα τον τρόλαρα.

 

Θα του ελεγα παρείγγειλε το και πες μου ποτε να περασω να το παρω.

Αυτός θα σου ελεγε οτι δε βαζει παραγγελια αν δεν καταθεσεις χρηματα και εκει στα ισια θα του ελεγα οτι εφοσον δεν εχει μαγαζι αποκλείεται να του βαλω χρήματα εκ των προτέρων.

Αμα σου πει οτι εχει μαγαζι και κόβει αποδείξεις μηχανογραφημενες, πες του να σου δώσει το εταιρικό email, να του στειλεις γραπτά την παραγγελία με δεσμευση οτι θα το παραλαβεις εφοσον ειναι αυτό που συμφωνήθηκε.

Κουβεντα να γίνεται.

 

Βάζω και το τηλεφωνο για να το βρίσκουν και αλλοι τη συζήτηση μεσω google

6951262361

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχουν παιξει και στο παρελθον τετοιες σελιδες στο facebook . Ειναι ξεκαθαρο SCAM .

 

Στις παλιες σελιδες υπαρχαν παρα πολλες κριτικες οτι πολλοι πληρωσαν μεσω viva και τραπεζας και περιμεναν τη συσκευη και δεν πηγε ποτε και ο "πωλητης" τους εκανε block στο facebook και φραγη στις κλησεις.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΤΕ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...